Odkud se berou miminka ve filmechVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:5 249

Chtěli byste ze svého miminka udělat hollywoodskou hvězdu a nevíte, jak na to? A vyplatí se to vůbec? Bez dětských herců se filmový průmysl nedokáže obejít, ale obsazení nemluvněte do filmu není nikdy bezproblémové, a tak producenti často sahají po alternativních (a někdy úsměvných) řešeních. Problematiku zaměstnávání miminek v Hollywoodu poodhaluje následující video.

Pokud se o téma dětí zajímáte a chcete se dozvědět třeba to, jak naučit dítě smrkat, koukněte na náš nový sesterský web Rodičov.cz.

Přepis titulků

V Rychle a zběsile 8 je parádní scéna, kde Jason Statham bojuje v letadle s ozbrojenými vojáky, zatímco drží rozkošné mimčo. Říkám si, jak se k tomu miminka připletou? Jak v Hollywoodu protlačíte dítě do filmu? Tys chtěl zastřelit mimino? Prohnanej hajzle. Kromě hlídání dětí, roznášení novin a vyrábění věnců je showbyznys jediný průmysl, který může legálně zaměstnat děti mladší 14 let.

Popravdě byly jeho součástí již od zrodu filmu. Fakt se nesnáším. Obsadit mimino je ale těžší než dospělého herce. Nemusí za sebe hledat náhradu ve Starbucks, ale hlavně musí producenti dodržovat speciální pravidla. Například v Kalifornii můžou být mimina na placu jen dvě souvislé hodiny za den, přičemž samotná práce nesmí překročit 20 minut za žádných okolností. Tamní zákony o práci dětí dále vyžadují, aby byly aspoň 15 dní staré, aby mohly pracovat.

To je dobrá zpráva pro mimina, můžou během svých prvních dní jen odpočívat, ale ne pro filmy, které mají scény s novorozenci. Jestli jste někdy viděli dítě staré 2 týdny, víte, že už nevypadá jako novorozenec. Kvůli této překážce se filmy snaží obsadit nedonošence, kteří vypadají jako novorozenci, i když už mají požadovaných 15 dní. Na mnohých místech mimo Kalifornii je to naprosto legální.

V 16 státech neexistují žádné regulace ohledně minimálního věku k zaměstnání ve filmu a mnohé další státy mají zákony dost laxní. V New Jersey může měsíční dítě pracovat 5 hodin denně, 5 dnů týdně a v Lousianě může pracovat 6 hodin denně, 6 dnů týdně. To je více, než když jsem po vejšce balil nákupy, a ne, nechci o tom mluvit. Většina států ani neochraňuje, co dítě vydělá.

Jen někde dodržují Cooganův zákon, který říká, že má dítě mít blokovaný svěřenecký účet na ochranu jeho příjmů. Zákon dostal jméno po Jackiem Cooganovi, dětskému herci z počátku 20. století, který hrál v mnoha filmech Charlieho Chaplina, včetně klasiky Kid. Jako dětský herec údajně vydělal asi 4 miliony dolarů, ale jeho rodiče jeho peníze rozfofrovali, než dospěl. Kvůli jeho zas**ným rodičům musí mámy a tátové v těchto státech dát stranou 15 % příjmu svého dítěte do Cooganova účtu, ke kterému má dítě přístup od 18 let.

Natáčet s miminky může být těžké, ale filmový průmysl má své vychytávky. Odhadla bych, že 90 až 95 % prací pro miminka a batolata jsou výhradně určeny pro dvojčata a trojčata, protože dvě mimina můžou hrát jednu postavu. Má to dvě výhody. Můžou na plac přijít ve stejnou dobu. Pokud se dvojče A rozpláče, můžou ho nahradit dvojčetem B a vyměňovat je.

Další věcí je, že jim rozdělí pracovní dobu, takže jedno dítě nechají přinést v devět ráno, druhé ve dvě odpoledne. Mají tak přes den více času. Navíc polovina dvojčat a skoro všechna trojčata se rodí předčasně, takže s nimi můžou pracovat delší dobu a vypadají jako novorozenci. Sean Penn na to šel jinak. Natočil film, který nikdo neviděl, Poslední tvář, do kterého hledali jednodenní miminko.

Jelikož natáčeli v Jižní Africe, kde lze děti zaměstnat s povolením ministerstva práce, bylo to zcela legální. Děti v showbyznysu nejspíš nahrabou dost peněz, co? Naneštěstí… ne. Mimina samozřejmě neumí mluvit, takže se řadí „pod 5“, čímž se označuje herec, který má méně než pět replik. To je zajímavé, protože dítě může hrát stálou postavu v seriálu a má jméno, které diváci rozpoznávají.

Ale hodně těchto miminek dostává jen něco mezi 200 a 300 dolary za den. Mimina toho teda moc nevydělávají a jejich obsazování je noční můra. Máme jiné možnosti? Střih na Amerického snipera. Ne všechna jsou tak umělá jako tohle, ale spousta produkcí používá umělá mimina, aspoň na kus záběru.

Hej! Starej se o mou dceru prosím, teď hned! Je docela běžné, že použijí falešná miminka pro záběry z dálky, a najmou miminko, když potřebují detail nebo záběr obličeje. A existují i dost přesvědčivá robotická mimina. A slovem přesvědčivá myslím děsivá. Nikdy by mě nenapadlo, že ve videu použiju klip s Mandy Moore... Mají tam robotické miminko. Je to divný, lidi.

Mám tam dvě velmi emotivní scény, kde v nemocnici mluvím k novorozenci a pokládám tam ruku na to robotický dítě a ono přitom vibruje a dělá takový divný pohyby. Miminka z obrazovek v dohledné době nezmizí. Dokud producenti nepřijdou s jednoduchým a levným trikem, jak dítě nahradit, musí se spokojit s prací v rámci stanovených zákonů. Nebo najmou ďábelská robotická nemluvňata, která zničí nás všechny. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen 200-300 dolarů za den? To si dělají srandu, ne? Vždyť tam nic nedělají. Jsou místa kde si větší děti vydělají za celodenní práci jeden dolar. :D

80

Odpovědět

To nie je pravda. Každý predsa vie, že deti do filmov naklonujú v skúmavke 9 mesiacov pred natáčaním, aby mali presne správnu veľkosť a po natočení scény ich utopia vo vedre s vodu. Logický postup.

102