Prokletí přátelstvíVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:826
Počet zobrazení:8 073

Jsem nová překladatelka tynka a prozatím se zaměřím především na překlad Vsauce. Pokud jste ho tu do teď nesledovali, jde o kanál na YouTube, který vytáří a moderuje Michael Stevens. Vsauce rozebírá různá vědecká témata a představuje je v odlehčeném a vtipném stylu. Během září byl Vsauce jedním z nejrychleji se rozrůstajících kanálů a dosáhl 1 milionu odběratelů.

Máte nějaké zajímavé příběhy o tom, jak jste spadli do "friendzone"? Nebo naopak zaručený recept, jak tomu předejít? Podělte se v komentářích!

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce, dneska se budeme bavit o tzv. friendzone. O tom, že se vám někdo líbí, ale pak zjistíte, že chce být pouze váš kamarád. Proč se to děje? Jestli je možné dostat se z friendzone, jak to udělat? A co je důležitější... měli byste to udělat? Termín friendzone byl zpopularizován TV seriálem Přátelé 3. listopadu 1994. V 7.

dílu 1. série Joey řekne Rossovi, že se Rachel líbí, ale nikdy ho nebude mít ráda tak, jak by si přál. Ross je ve friendzone. Samozřejmě že nakonec dopadlo pro Rosse všechno dobře, ale to předbíháme. Když jsem v jednom videu vypočítaval, kolik stojí láska, mluvil jsem o pocitu do někoho se zamilovat. Tyhle emoce, nervozita a vzrušení mají jméno. To, co cítíte, když se do někoho zamilujete, se nazývá limerence.

Je vzrušující cítit šimrání v břiše, kdykoliv jste poblíž někoho. A tato nervozita může být způsobena uvolňováním adrenalinu, který odčerpává krev např. ze žaludku do svalů, kde se lépe využije. To samozřejmě může způsobit, že se žaludek trošku stáhne, podráždí se. Může to taky vysvětlovat, proč lidé mají menší chuť k jídlu, když jsou zamilovaní. Je jedno, jestli jste muž, žena, gay nebo heterosexuál, každý může být ve friendzone. Z biologického hlediska může být základem friendzone Batemanův zákon, pojmenovaný po Angusi Batemanovi.

Tento zákon uvádí, že kdykoliv nějaký živočišný druh, jako my, lidé, obsahuje dvě rozdílná pohlaví, přičemž má každé své vlastní pohlavní buňky, například spermie a vajíčko, jedno pohlaví musí nevyhnutelně vynaložit více zdojů pro tvorbu potomstva. Obzvlášť viditelné je to u savců, kde samice může mít jen omezený počet potomků, kdežto samec může mít doslova neomezené množství. To způsobuje biologicky podmíněnou tendenci být soupeřivý pro jedno pohlaví, být vybíravý pro druhé.

Nejnovější epizoda Wild Sex od Earthtouch to vysvětluje mnohem detailněji, takže si ji nezapomeňte pustit. Ale dnes, bez ohledu na to, jestli je cílem reprodukce, se role pronásledovatele a pronásledovaného rozšířily za hranice Batemanova zákona. a jsou tak nějak pevně zabudované do naší kultury. Protože každý pronásledovatel nemůže vyhrát a protože každý pronásledovatel není příšerný idiot, je friendzone nevyhnutelná.

Je zklamání, když se to stane vám, a je jednoduché spolehnout se na výmluvu "hodní kluci vždycky utřou". Výzkum pro to ale zatím nenašel moc důkazů. Pravděpodobnější je, že jste si zidealizovali druhou osobu jako potenciálního partnera, ale neutrální pozorovatel vám může říct, že nemáte společného tolik, kolik si myslíte. Tento argument, který probírá ve svém úžasném videu Jenna Marbles, se nazývá homogamie.

Vybíráme si své partnery na základě podobnosti s námi, našimi zájmy a plány do budoucna. Takže když je někdo ve friendzone, není to proto, že byl moc přátelský nebo byl až moc hodný kluk, Místo toho je to spíš otázka kompatibility. Ale to neznamená, že máme být přehnaně přátelští a milí za každé situace. Marshall Fine popisuje friendzone jako trestnou lavici, kam jste posláni, pokud nejste dost nadšení nebo nedosažitelní.

Nadšení spadá do homogamie, je to o tom, jaké jsou zájmy někoho jiného a koho by chtěli za partnera. Mě ale fascinuje spíš to s nedostupností. Proč by vás mělo to, že jste v současnosti volní a přátelští, udělat méně atraktivním? A proč by vás mělo to, že se chováte jako nafoukaný idiot, flákač nebo pan nedostupný, udělat atraktivnějším?

Robert Cialdini to nazývá zákon nedostatku. Toužíme po věcech, které je těžké získat, protože nechceme mít omezenou svobodu, takže jednáme dřív, než může být omezena. V obchodě se to děje naprosto běžně a stejné je to i s přitažlivostí. Pokud sami používáte efekt nedostatku, je to občas popisováno jako únikový východ z friendzone. Udělejte se méně dostupným a uvidíte jestli na to vaše láska odpoví. Nebo zkuste použít efekt Bena Franklina.

Benjamin Franklin napsal o tom, jak byl schopný navázat přátelství s jinými lidmi tím, že po nich chtěl, aby udělali něco pro něj. Teorie říká, že laskavostmi pro někoho se vám v hlavě vytvoří kognitivní disonance. Proč by pro vás dělali laskavosti, pokud by vás neměli rádi? Není žádná záruka, že se stanete něčím víc než přáteli, ale už jen tím, že se stanete přáteli, tvoříte něco poměrně vzácného, protože dnes máme všichni v průměru mnohem méně přátel nebo osob, kterým se můžeme svěřit, než před desítkami let.

A s těmito přáteli trávíme mnohem méně času než v minulosti. Tento jev byl popsán v knize Roberta Putnama Bowling Alone. Například od roku 1965 do 1995 se u lidí nehledě na věk počet minut strávených neformálním společenským životem, poflakováním s přáteli, chozením na párty nebo do barů nebo taky nezávazným tlacháním, snížil z 85 minut denně na pouhých 57 minut denně.

V tomto časovém období se počet pořádaných pikniků snížil o 60 %. A počet návštěv kamarádů u nás doma se snížil ze 14 - 15 za rok na pouhých 8. Nyní trávíme totiž mnohem více času zábavou, spánkem, cvičením nebo cestováním. Nejsou to špatné věci, ale od poloviny 20. století jsou dvěma aktivitami, které mnoho z nás stále dělá a které nejvíce poklesly, návštěvy bohoslužeb a poflakování s přáteli.

Mnohem více času teď také trávíme na internetu. Je to skvělý nástroj pro komunikaci a sociální sítě, ale jak kdysi řekl T.S. Eliot o telefonu, internet nám umožňuje mluvit s mnohem více lidmi než dříve, ale jsme přitom mnohem osamělejší. Sociální sítě slovo přítel poněkud zkreslily, ale už dlouho před MySpace a Facebookem bylo slovo přítel na sestupu, takže jsme museli začít používat nové slovo - nejlepší přítel.

Robert Watt říká, že to, co se na internetu zdá být společenským, je pro nás možná spíš způsob, jak se méně věnovat skutečným vztahům, a místo toho používat internet spíš jako pódium, kde se můžeme předvádět před ostatními. LOL PODÍVEJTE SE NA MŮJ ÚŽASNÝ A VTIPNÝ ŽIVOT Abychom si byli jistější, jsou internetové komunity mnohem vyrovnanější, protože máme mnohem méně informací o člověku, se kterým diskutujeme, jako věk, rasa nebo pohlaví.

Ale to, co získáme anonymitou, je často cenou za večer strávený venku koníčky a tvořením hodnot. Můžu se stáhnout ze skutečných konverzací ve světě a schovat se v online internetových komunitách, kde každý myslí jako já a sdílí můj pohled na svět. Nazývá se to cyberbalkanization. Je to děj, kdy online interakce vytváří líné prostředí, které je oproštěné od opravdové diskuze a jiných úhlů pohledu.

Kdežto skutečný svět nás často nutí potýkat se s mnohem větší rozmanitostí a různými hodnotami. Proto, že jsme si vybrali partnery, kteří jsou nám tak podobní, toto zdravé vystavení novým a upřímným nápadům často musí přijít právě od přátel - zdroje, který se v naší společnosti omezuje. A i přesto, že je zklamáním skončit ve friendzone, možná že je to pozice, ve které vás daná osoba a možná i všichni ostatní nejvíce potřebují.

A jako vždy, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle video mi absolutně zničilo iluze.

270

Odpovědět

Videa od Vsauce jsou opravdu jedny z nejlepších "naučných" videí zde.

220

Odpovědět

Moc dík za tohle video. Vsauce je můj oblíbený pořad, takže je to pro mě dobrá zpráva, že se na to budeš soustředit. :)

180

Odpovědět

Pro mě zatím nejméně zajímavé video od Stevense.

1922

Odpovědět

Doporučuji na příště, je to špica :)
http://www.youtube.com/watch?v=-yrZpTHBEss
What color is a mirror?

181

Odpovědět

OT: dají se nějak vaše titulky stáhnout? klidně i jen do textového souboru

181

Odpovědět

Je, ale asi je to tajný, protože můj komentář byl smazán :)

201

Odpovědět

Jsem rád že ho někdo překládá. Líbí se mi jeho videoblogy. Jen tak dál! :-)

181

Odpovědět

2:17 - "Virtually" neznamená doslova, spíš potenciálně, prakticky.

183

Odpovědět

Má tam taky video o slavném pravidlu 5ti sekund. Je docela zajímavé, možná by mohlo být jak další, co?? :-)

182

Odpovědět

Děkuji mockrát...
zrovna zítra jsem se měl dozvědět jak s Rossem a Rachel dopadne a ted...
Shame on you...

(Ale naštěstí mi to vynahradil Discord takže odpuštěno)

181

Odpovědět

Copak ti lord chaosu vymazal paměť ? :D

190

Odpovědět

Nebylo by špatný začít překládat taky něco z kanálu vsauce2 např. Weirdos of the Month nebo Mind blow :)

http://www.youtube.com/user/vsauce2

190

Odpovědět

Po dlhej dobe konečne zas Vsauce...keby tak všetky naučne videa boli takehoto štylu-primerana dlzka...perfektny prejav a hlavne ani pomale ani rychle. Preklad bol inak velmi fajn a dufam ze prekladatelku to neprestane bavit a bude od neho prekladat aj dalsie :-)

180

Odpovědět

Vsauce dokáže komentovať aj p***o s kamenným výrazom v tvári a zaujímavo.

190

Odpovědět

s tím Benem Franklinem měl pravdu taky po mě něco v Assassins Creed 3 chtěl abych pro něj něco udělal :D

222

Odpovědět

Teda s tema novejma prekladatelama se nejak roztrh pytel. A ze se jeden (nebo spis jedna) zameri na Vsauce je perfektni! Myslim ze ted videacesky jdou dobrym smerem a s novejma prekladatelama to bude jen lepsi ;)

181

Odpovědět

To si myslíme taky. Nejde ani tak o to, že potřebujeme nové a lepší překladatele. Spíš je to o tom, že každý člověk má jiné zájmy, odebírá na YouTube jiné kanály atd. Třeba o Vsauce jsem už víckrát prosil někoho ze stávajících překladatelů, ale nikdo kromě Skaraba, který už nemá na překlad čas, se k tomu nehlásil, protože radši překládají jiné věci, které je baví. S novými překladateli zase rozšíříme pole působnosti a dozvíme se o kanálech, které jsme dosud třeba ani neznali. ;-)

191
Další