Proslov o sňatcích gayů

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:663
Počet zobrazení:12 082
Zach Wahls, devatenáctiletý student z Iowy, syn dvou lesbiček, v únoru minulého roku pronesl tříminutový proslov před iowskými zákonodárci, kteří se chystali odhlasovat dodatek k ústavě zakazující gayům sňatek a registrované partnerství. Zach byl jedním z více jak stovky lidí, kteří ten den na poslance apelovali. Nicméně jejich snaha byla marná a dodatek byl 59 republikány a 3 demokraty přijat. V platnost by měl vejít v roce 2013. v současnosti od roku 2009 stát Iowa sňatky osob stejného pohlaví povoluje, stejně jako dalších 5 států USA -   Connecticut, Massachusetts, New Hampshire, New York, Vermont plus Washington D. C. Zach Wahls byl po své řeči před iowskými zákonodárci pozván do show Ellen DeGeneres, kde hovořil o tom, co se rozpoutalo po jeho výstupu. Ellen říká, že jeho řeč z února minulého roku shlédlo na YouTube 1,5 milionu lidí, v současnosti má již něco kolem 18,5 milionu shlédnutí (když nepočítáme ostatní kopie, které mají pár tisíc shlédnutí). Mimo jiné tam říká, že dostal zprávu od člověka, který po jeho řeči změnil názor na politiku "Don't ask, Don't tell" (Neptej se, neříkej). Ta se uplatňovala od roku 1993 až do září 2011 v amerických ozbrojených silách. Podstatou bylo, že byla zakázána diskriminace z důvodu sexuální orientace, zároveň ale bylo příslušníkům ozbrojených sil zakázáno veřejně se přiznat ke své sexuální orientaci, jelikož gayové a lesbičky nesměli v americké armádě sloužit. Jinými slovy - homosexuálové mohli sloužit v ozbrojených silách, ale jen pokud o jejich orientaci pomlčeli a nijak se o ní nezmiňovali.

Přepis titulků

Dobrý večer, pane předsedo. Jmenuji se Zach Wahls. Jsem ze šesté generace Iowanů a student inženýrství na University of Iowa. A vychovaly mne dvě ženy. Když má biologická matka Terry řekla mým prarodičům, že je těhotná, že umělé oplodnění fungovalo, oni to ani nevzali na vědomí. Bylo to tak až do mého narození, kdy je zřejmě má roztomilost obměkčila a řekli jí, že jsou nadšení z dalšího vnoučete. Bohužel se nedožili její svatby s partnerkou Jacqueline v roce 2009.

Má mladší sestra, můj jediný sourozenec, se narodila v roce 1994. Ve skutečnosti máme stejného anonymního dárce, takže jsme skutečně sourozenci. Mou pointou je, že se naše rodina opravdu neliší od mnoha dalších iowských rodin. Když jsem doma, chodíme společně do kostela, večeříme, jezdíme na dovolené, ale, víte, je pro nás těžké dostat někam pozvání. Mojí matce Terry byla diagnostikována roztroušená skleróza v roce 2000. Je to devastující nemoc, díky níž je na vozíku. Takže máme také problémy. Ale jsme Iowané.

Nečekáme, že za nás někdo vyřeší naše problémy. Svůj boj si povedeme sami. Jen doufáme ve spravedlivý a rovný přístup od naší vlády. Studuji na univerzitě a sňatky osob stejného pohlaví jsou častým tématem diskuze. A ta často končí tím, zda gayové mohou vůbec vychovávat děti. A v tu chvíli konverzace na okamžik utichne, protože nikdo na toto nemá odpověď. A pak zvednu ruku já: "Já byl vychován párem gayů a vede se mi docela dobře." Dosáhl jsem percentilu 99 v testech na univerzitu, jsem hrdým skautem, vlastním a řídím svůj malý podnik.

Kdybych byl vaším synem, pane předsedo, věřím, že byste byl na mne velmi pyšný. Opravdu nejsem jiný než ostatní děti. má rodina opravdu není jiná než ta vaše. Koneckonců, nevyvozuje svoji důležitost z toho, že jim stát řekne: "Jste svoji, gratuluju." Ne, pocit rodiny vychází z oddanosti, kterou chováme jeden k druhému.

Podpory v těžkých okamžicích, abychom si mohli užívat ty dobré. Vychází z lásky, která nás spojuje. To dělá rodinu rodinou. Takže dnes nevolíte něco, co změní nás. Nezmění to naši rodinu, změní to způsob, jakým nás zákon zneužívá. Jak s námi zákon zachází. Poprvé v historii našeho státu hlasujete ohledně uzákonění diskriminace do naší ústavy. Ústavy, která je nejméně měněnou ústavou Spojených států Amerických. Říkáte Iowanům, že mezi vámi jsou druhořadí občané, kteří nemají právo vzít si člověka, kterého milují.

Dotkne se toto hlasování mé rodiny? Dotklo by se vaší? Uslyšíme zde spoustu slov o tom, jak devastující vliv mají rodiče gayové na děti. Za 19 let jsem ani jednou nebyl konfrontován nikým, kdo by si sám od sebe uvědomil, že jsem byl vychováván párem gayů. A víte proč? Protože sexuální orientace mých rodičů měla nulový vliv na vývoj mé osobnosti.

Moc vám děkuji. Překlad: Cheyenee www.videacesky.cz

Komentáře (164)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

oběť experimentu skryté skupiny, která usiluje o .....

317

Odpovědět

Podľa mňa sú toto chorí ľudia.... Ľutujem ich a aj ich deti. Aj keď ich vychovávajú s láskou, asi z nich vychovajú gayov alebo niečo pod. a tým im pripravia ťažký život. S argumentmi, ktoré používajú by mohli takmer rovnako operovať aj pri boji za manželstvo so psom.... Je to choré... A dúfam že mi nenasolíte 50 dislikov len preto, že som "netolerantný" :) . Porúčam sa

2669

Odpovědět

Ty sám jsi nemocnej, protože porovnáváš lidskou osobu se zvířetem (základní rozdíl mezi možným sňatkem se psem na rozdíl od dobrovolného sňatku mezi člověkem a člověkem...Dobrovolným...a zejména S ČLOVĚKEM) Nebo snad protože mají oba stejná pohlaví tak se de facto distancují s názvu " člověk" ? To co říkáš za kraviny že z nich vychovají gaye je solidní hovadina...z tebe taky heterosexuální rodiče nevychovali heterosexuála, s tou orientací jsi se narodil a nikdo ti to nevtluče jinak (pokud se sám na základě své osobnosti nerozhodneš jinak). Máš značně omezené argumenty, což mě vede k názoru, že nejenže postrádáš značnou dávku tolerance (tudíž schopnosti soužití s ostatními lidmi nehledě na jejich osobnostní rysy), ale i jistou úroveň inteligence. Poroučím se.

647

Odpovědět

+VincentDrawáno, áno... Mne je jedno či im povolia homosexuálne svadby, veď ako sami hovoria "je to iba kus papiera"... Ale tie deti, s tým ,myslím, nemáš pravdu. Každému malému hlapcovi bude chýbať mužský vzor, ak ho budú vychovávať lezbičky, a keď dvaja homosexuáli, tak zas bude mať až dva mužské vzory, pričom ale ani jeden nebude tak "mužský", ako ho pozná väčšina dospievajúcich chlapcov. Bude si (podľa mňa) brať za vzor svojich rodičov. A áno, nemusia z neho vychovať gaya, ale toho chlapca to dosť poznačí... A povedal si, že heterosexuálni rodičia nemusia vychovať heterosexuála. To je pravda. Ale všetci vieme, že homosexualita je PORUCHA. A túto poruchu môže dieťa dostať pri narodení, ale aj počas vývoja. Pretože na to či dieťa bude homosexuál vplýva aj rodina, rovesníci, názor spoločnosti. A práve vďaka názoru spoločnosti sa homosexualita začala považovať za normálnu. Takže ak nejaký týpek už nevie čo so sebou, povie si, že je homosexuál. Týchto ľudí odsudzujem. Tých čo sú "teplí" pretože už nevedia čo od dobroty. Gayov a lezbičky, ktorý za to nemôžu ľutujem.
A ešte niečo. Keby sme my dvaja žili pred nejakými 100 rokmi a ja by som ti tvrdil, že homosexualita je normálna a mali by sme ju podporovať, povedal by si my, že som chorý. Takže aj toto závisí od doby a názore spoločnosti.
Porúčam sa ;)

2334

Odpovědět

+VincentDrawA k tým zvieratám by som povedal, že možno to tak čoskoro bude :D . Ale však zvieratám je jedno či si ich niekto vezme. A definícia manželstva sa môže zmeniť. Najprv to bude z "Dobrovoľný zväzok muža a ženy" na "Dobrovoľný zväzok dvoch osôb" a nakoniec "Dobrovoľný zväzok dvoch živých tvorov". Lebo dnešnú spoločnosť neviažu žiadne zákony, normy.... Takže keď si ty operoval s tým, že " porovnáváš lidskou osobu se zvířetem (základní rozdíl mezi možným sňatkem se psem na rozdíl od dobrovolného sňatku mezi člověkem a člověkem…Dobrovolným…a zejména S ČLOVĚKEM)" to už neskôr nemusí platiť. Však ešte prednedávnom to bol "Dobrovoľný zväzok muža a ženy".

2219

Odpovědět

Nejsi netolerantní v uvozovkách, jsi naprosto jasně a zřetelně netolerantní. Tmář, homofob a omezenec. Je mi z lidí tvého kalibru smutno.

00

Odpovědět

Upálit všechny buzničky.

21110

Odpovědět

Ellen je vdaná za Portiu de Rossi od roku 2008 a dle mého názoru je to jeden z nejúžasnějších, nejčistších ,,slavných" párů vůbec.

4110

Odpovědět

Myslím že Ellen má také partnerku ne? A Zach je neuvěřitelný člověk! :) Plně podporuji práva gayů ať jde o sňatky nebo o adoptování dětí.

449

Odpovědět

Homosexuální páry si děti vybojují přes všechny překážky a odsuzování, ale pak je milují a snaží se je vyhovat jak nejlépe mohou, naproti tomu je spousta heterosexuálních disfunkčních rodin s nechtěnými dětmi, kde je jen bolest, křik a pro mnoho dětí v zoufalství. Tak jak můžete odsoudit homosexuální páry jako špatné rodiče? Znám mnoho lidí co by se měli v homosexuálních rodinách lépe, protože jejich rodiče selhali jako lidé, jako rodina.

488

Odpovědět


Odpovědět

Ak ma niekto potrebu odsudzovať a ukazovať na niekoho prstom,nech sa zamyslí nad tým ,prečo tie ďalšie 3 jeho prsty ukazajú na neho samého .....

204

Odpovědět

1. video moc hezké,ale to druhý? No fuj ta show se mi vůbec nelíbí-uděláme to co nejemotivnější ať se to líbí těm hloupějším američanům...nebo alespoň tak mi to příjde,proto celkové hodnocení 5 :)

195

Odpovědět

Přítomnost jak mužského elementu tak ženského elementu byla v rodině odjakživa základním kamenem, potřebným k přirozenému vychování dítěte.
Avšak člověk se vyvíjí, stejně jako společnost. Takže bychom měli vyvíjet i naše názory.

198

Odpovědět

fakt nemam páru: zblaznil ses s tim vyvijenim ? vyvijej motor u auta ty cimane :) a precti si jednu knihu I.Assimova :)

12

Odpovědět

Lidsky mozek se za poslednich 10 tisic let nevivinul nijak extra. Tak netrep.

00

Odpovědět

Přesně tohle si o nich myslím i já :-)

180

Odpovědět

Nechápu proč tady píšete ty negativní komentáře akorát se ztrapňujete!!! Už ste snad byly zamilovaný do stejného pohlaví??!!....proč by se dva homosexuálové nemohli vzít, jsou to přece normlní lidi jako každý z nás a proč by nemohli mít dítě......když milujete neni co řešit, ale kdo ještě nebyl zamilovaný tak to nemůže povhopit!

202

Odpovědět

Proboha proč ty palce dolů? To jste tak strašně homofobní? jmenujte jeden dobrý důvod proč by nemělo být povoleno lásku dvou lidí,někdo říká,že homosexuálové nejsou přirození,ale nikdo se nestane homosexuálem přes noc,nebo rok,nebo přes celý svůj život,člověk se s tím narodí,je to zabudované v jeho genetickém kódu,je to stejně přirozené jako modré nebe a většinou lidé,kteří trpí homofobií ve skutečnosti svoji homosexualitu potlačují,a nechtějí ji vidět,tudíž zpoustu lidí popírá pravdu,zpoustu lidí jsou hloupí a nechcou,ne nedokáží ,vidět naprosto normální lidi,homosexuáové nejsou b***y,bukvy,nebo řiťopichové,jsou to především lidi,ale vy co se oháníte bohem ,církvý a vírou,nezapomeňte ,že soudit může JENOM bůh,nejsem věřící,ale nikdy bych si nedovolil soudit ostatní jen pro vzhled,nebo jejich orientaci,jediné co můžu říct je můj objektivní názor,a můj názor je,že všichni by se měli snažit přemýšlet,a né se zařadit mezi stádo identických ovcí,které si nepřipustí ani trávu za ohradou...

253

Odpovědět

Buzny..

2043

Odpovědět

Děkuji za videa, jsou skvělá. Nevidím jediný důvod, proč by se homosexuálové neměli brát. Jep řece ´plně jedno, do koho se zamilujete a s kých strávíte život. Kdyby nebyly právní problémy např. s dědictvím či v nemocnici, vůbec bych téma svatba neřešila. Bohužel tyto právní nesrovnalosti nic jiného nevyřeší, tak hurá do toho. Proč to hnát do kostela? Dle mého názoru zbytečnost. A pokud jde o děti... je přece lepší, když bude mít dítě homosexuální rodiče, kteří mu dají veškerou lásku, než heterosexuální, kteří je budou zandbávat.

226

Další