Psicobloc – Prado, Colombia

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:80
Počet zobrazení:3 319

Enka a Ikera Pouovi už znáte z videa Tři vrcholy Lavareda - Panaroma. Dnes své horolezecké schopnosti moc nepředvedou, zato ale okomentují video zaměřené na lezeckou disciplínu psicobloc (angl. Deep watter soloing) natočené u nádherné kolumbijské přehrady Prado, kam si 20 tamních atletů přijelo tento styl vyzkoušet.

Přepis titulků

Psicobloc je disciplína, která se zrodila asi koncem 70. až začátkem 80. let. Jedno z hlavních míst byla Mallorca na Baleárských ostrovech ve Španělsku. Je to velmi psychologická činnost, protože většinou jste vysoko nad vodou. Jako byste sami dělali volný výstup, s tím rozdílem, že padáte do vody, ale ne vždy jsou pády tak příjemné, jak bychom si představovali. Je to zážitek. Dělá to na vás dojem, že? Slovo psicobloc je složené ze slov psychologie a blok.

Podle mě by tohle mohl být takový Psico Big-wall. Ta stěna za námi je opravdu velká, a je pravda, že udělá dojem. Design cesty je něco nového, terén je sice dost nestálý, ale byl perfektní pro tuto událost, která přitahuje hodně pozornosti. Jen na cestách bylo třeba hodně zapracovat. Je velmi technická a jsou tam malé chyty. Jak se dostanete k poslednímu převisu a nohy máte dostatečně vysoko, bez problémů dosáhnete na chyt pro tři prsty.

Je skvělý, ale malý. Přehrada Prado je pro psicobloc skvělé místo, především proto, že to místo je úžasné. Je to tropická končina se spoustou vegetace a také se spoustou různých zvířat. Myslím, že problémem pro všechny bude, že sem přijdou velmi silní a natrénovaní. Ale tady je člověk natolik rozhozený, že záleží na hlavě, jestli to vydrží. - Dobře, dobře, dobře.

- Jdeme všichni. - Jdeme na ni. Nakonec se ukázalo, že stěna má dobré předpoklady pro lezení. Někteří ji zdolali skvěle a všichni jsou opravdu velmi spokojení. Určitě nevyhraje ten, kdo má největší svaly. Vyhraje jeden z těch silných, který nejlépe použije hlavu, jelikož skoro všichni budou mít strach. Byli skvělí, protože většina z nich nikdy psicobloc nedělala. Hodně se snažili, dosáhli vrcholu, a popravdě, odvedli skvělou práci.

Oni všichni, i samotná přehrada, nás moc potěšili. Překlad: Jeroneemo Korekce: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

pekny video :)

180

Odpovědět

UnLiMiTeD_LaMeR> (Mimochodem tvůj nick je na poblití ... nic proti) Tyhle pády ze skály jsou většinou kontrolované, cítíš že padáš nebo spíš spadneš dobrovolně a automaticky se odrazíš od skály, jak říká BMAJTZ spíš bych se vážně bál toho pádu do vody.

180

Odpovědět

UnLiMiTeD_LaMeR> Kdyz uz padas tak se o tu skalu povetsinou neda zranit pac se leze dost hodne na kolmo a nebo do previsu v tom bych problem nevidel. Horsi je dopad do vody pac kdyz nedopadnes dobre ale hodis i treba jenom z 5ti metru trochu placaka tak to boli jako sfina. Co teprve kdyz blbe dopadnes z vysky vetsi.

Jeroneemo> Pekne video, o tomhle typu lezeni vim z filmu First Ascent je to docela mazel. Ale zaroven s tebou souhlasim ze je to spise informacni video. Pokud bys mel ve sbirce neco kde se lezou treba stredne obtizne trasy (nebo nejakou vysokohorskou pekne s cepinama) tak bych to ocenil. Brutaly jsou hezke na pohled, ale jsou povetsinou pro tipky kteri tim zijou.

180

Odpovědět

Moc pěkné video. Každopádně bych se bál, že buď se při pádu zraním o skálu nebo bych se zranil o nějaký předmět ve vodě (s vyšplháním nahoru napočítám). :)

180

Odpovědět

Miluju tento sport,,,jednou jsem šlapal do kopce a nakonec jsem se sklouzl až do rybníku :-) (zhruba po 10 pivech) :-D

180

Odpovědět

Hmm tak fail no :S

180

Odpovědět

To "Zatím nikdo nekomentoval. Buď první!" mě nutí řííct.. FIRST :D

180

Odpovědět

Zajímavý dokument , nebo co to je :-D. Hlavně jak bez jištění lezou a skáčou do vody.. já bych se asi bál že bych spadl na skálu :D

180