Jak poznáte neandrtálce v autobuse?QI

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:5 283

V tomto díle QI se dozvíte něco o historii našeho druhu a také, že ti podivní lidé, co si vedle vás sedají v autobuse, možná nejsou tím, čím se zdají.

Vysvětlivky:
Basildon je známý pro vysoký počet těhotenství u nezletilých a pohlavních chorob. Norfolk, kde vyrůstal Stephen Fry, nemá o moc lepší reputaci.

Přepis titulků

Na cestě dolů, jak byste poznali neandrtálce v autobusu? Byl by to ten, který by si sedl vedle mě. Skoro pokaždé. Vedle mě už sedí, protože jsem za něj provdaná. - Bude tohle kolo o zesměšnění manžela? - On se na tohle nekouká. Moc tomu nerozumí. Je to ten, co se vyjeveně kouká na kola a ptá se: "Co to sakra je?" Mají tu bouli a mohutné čelo?

Nebo to jsou kromaňonci? No vlastně jde o to, že kdyby měli na sobě tričko, nepoznáme rozdíl. - Nejspíš byste se trochu podivovali. - To je naše producentka. Můžeme snít o dni, kdy se nám ji povede oholit a nastrojit. Pošleme ji do autobusu. Může vypadat jako normální člověk. - Ještě se to nepovedlo. - Zatím se tomu tak nestalo. - To je model?

- Ano, model toho, jak mohli vypadat. Bohužel si myslíme, že byli velmi hloupí, ale měli náboženské obřady, pohřbívali mrtvé a vyráběli ornamenty. Byli jsme stejný druh, který se rozdvojil. A tyto dva druhy lidí žily v Evropě. Neandrtálci dokonce žili v Evropě čtyřikrát déle než my. Žili zde dlouhou dobu. - A my jsme sem přešli? - Ano, ale nikdo neví, proč vyhynuli. Jestli jsme je tyranizovali nebo přechytračili.

Byli silnější než my. My jsme ale vynalezli autobus. Ten nevynalezli. To se jim rozhodně připsat nedá. Ale, asi 1–4 % naší DNA je neandrtálské. Kvůli křížení. Takže existovali... Například Homo sapiens, kteří se oženili s neandrtálci. Představte si takovou svatbu.

Skončí rvačkou na parkovišti. Zajdi si v sobotu večer do Basildonu. - Jsem rád, že jsi to řekl. - Omlouvám se. Řekl obyvatel Norfolku. Každopádně máš pravdu, probíhalo křížení. A existuje spousta teorií, někdo si myslí, že my, homo sapiens, jsme drželi neandtrálky jako sexuální otroky. Ale je taky možné, že to bylo naopak, protože byli silnější než my.

Ale neznámo proč vyhynuli. Nejspíš to byla první z mnoha genocid, které jsme hrdě spáchali během staletí. Možná jsme je upopichovali k smrti. Už to nesnesli. Vím, že jsem ošklivej a hloupej. Hloupoučkej. Kiš kiš, ti uteču. Proč se jim říká neandrtálci? Je to přesmyčka?

Nejspíše. - Candát Elner. - Candát Elner. - Je to nějaké historické období? - To to právě není. Je to pouze údolí poblíž Düsseldorfu, kde našli neandrtálce. Můžete jmenovat nějaké další druhy? - Homo australa. - Představa dalšího druhu člověka, který je trochu hloupý a přátelský, se mi docela líbí. Ten by s námi žil a dělal by za nás všechnu práci.

Hotový Konec civilizace. Musím přiznat, že ten nápad se mi líbí, nejsem cvok nebo něco. - Ne. - Ale líbí se mi ten nápad... - Komu by to vadilo? Byli by velmi prostí. - A mohli by být sexuální otroci. Můžeme se vrátit k tomu obrázku muže, co vypadá jako gnóm? - Ano. - Kdepak je? Abych byl upřímný, tohle bych asi nechtěl jako sexuálního otroka. Nechci být vybíravý, jen mi přijde...

Ale uvědomme si, že to je před vynalezením elektrického světla. - Je šero. - Jo. - Byl bys v jeskyni. - Je tam zima. - V jeskyni, k tomu zima. Po pár pivech to bude v pohodě. Vlastně vypadá docela přátelsky. - Na neandtrálce. - Ano, rozhodně. Ale pokud byste mu, neandrtálci, dali teplákovku a nový účes, nepřitahoval by o nic víc pozornosti než jakýkoliv jiný cvok v autobuse.

www.videacesky.cz Překlad: Zef

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen houšť QI a dalších Britských pořadů :)

130

Odpovědět

Tak tak, tohle je fajn příjemná oddychovka

40