Kam byste umístili žebřík, pokud se chcete dostat do vesmíru?QI

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:143
Počet zobrazení:6 840

QI je britský zábavní televizní program, který moderuje Stephen Fry, kde se Alan Davies a tři další britské celebrity pokouší zodpovět různé záludné otázky. V tomto klipu se podíváme na alternativní cestu do vesmíru.

Přepis titulků

Kam byste umístili žebřík, pokud se chcete dostat do vesmíru? Na vršek vesmírné lodi. S nějakou červenou vlajkou, aby nás ostatní lodě nechaly na pokoji. Je to abstraktní otázka, takže bych ho opřel o zeď ticha. Měl bys mít okolo sebe zábradlí a lidé by tě uctívali jako nového Buddhu. - Rozhodně na něj vypadáš. - Děkuji velice, takový venkovský Buddha. Moudrost a levný cider. Tak očividnou odpovědí je, že bych ho dal na nejvyšší místo, Everest.

- Ano, to by... - Akorát moc stabilní by to asi nebylo. Je to známější jako vesmírný výtah a opravdu takový nápad existuje. A mnoho lidí věří, že by NASA ušetřila spoustu peněz. Chtěli postavit obrovský výtah, který jde ze Země a má protiváhu na druhém konci. A točí se dokola ohromně rychle. Končil by na geostacionární dráze a výtahy by spojovaly oba konce. S nefungujícím telefonem.

Zasekl jsem se na... Jsem asi 140 tisíc kilometrů od... Jsou tady dveře, jakési dveře ve střeše, možná můžeme... Arthur C. Clarke byl zastáncem této teorie a NASA za ni utratila hodně peněz. Ale hlavní je, že by se musel postavit na rovníku. Tam se Země otáčí nejrychleji, stejně jako okraj u gramofonu. Co kdyby se udělala série trámpolín? Obří trampolíny, každá o kilometr výš. Schodiště z trampolín.

Až do vesmíru a na konci bude velký skákací hrad. A chlápek, co tě nutí platit a sundat si boty. Teď mě napadl nejlepší způsob, jak se dostat do vesmíru, je to úžasný. Prostě úžasný, budu tak bohatej. Bublina. - Bublina? - Vlezu si do bubliny a vznesu se tam. - Jednoho dne. - Fakt velkou. Nemluvím o těch, co uvidíš a řekneš si, že to není ani bublinka.

- Těch blbých malých. - Tomu říkáš bublina? Se podívej na mou. Myslím velkou bublinu, vlezeš do ní a hned letíš. - Báječné. - Kdo se přidá? Já! Já! Já! Já! Tohle je jako Den D pro mizerné návrhy. Co třeba tohle: Stačí si ho představit. Bille, to je tak překrásné. Toť moudro venkovského Buddhy.

Dalajsláma. Výborně. - Úžasné. - Trvalo mi to asi pět minut. V tom přece musí být vtip. Tvé synapse fungují úžasně, s nimi se rozhodně dostaneš do vesmíru. Překlad: Zef www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

rebrik
Žebřík do nebe? To je p*čovina :-)

73

Odpovědět

0:45 - Pokud se nepletu, nejbližší bod k vesmíru je na hoře Chimborazo v Ekvádoru, je tu o něm video ;)

21

Odpovědět

To nechápu, vašak nelblíž by měl být ten Everest ne?

02

Odpovědět

+AlennEverest je nejvyšší hora měřeno od hladiny moře, ale vrchol Chimboraza je vzdálenější od středu země. Může za to rotace - Země je zploštělá a místa kolem rovníku jsou od středu nejdál

31

Odpovědět

+Stano Tak ZnovaO skoro ~2000m rozdíl hmmmmmmmm zajímavé.

00

Odpovědět

Super překlad!

91

Odpovědět

Premyšlel jsem nad tím a žebřík bych určitě nepostavil na rovníku, ale spíš na jednom z geografických pólů. Tam je odstředivá síla nejmenší a žebřík by mi tam nemusel odolávat takovým silám.

010

Odpovědět

Ta odstředivá síla na rovníku ten "špagát do vesmíru" právě udržuje napnutý :) na poléch, jak přinutit ten výtah nekrč se ?

42

Odpovědět

+BaZePostříkat sprejem na vlasy?

121

Odpovědět

+BurgDo toho :) Třeba nebude během stříkání pršet. :)

01