Jak přistanete s letadlem?QI

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:5 297

V tomto díle QI se dozvíte, jak pravděpodobné je, že se dostanete do situace, kdy piloti nejsou schopni přistát s letadlem, a jak velkou šanci vy sami máte na vykonání takového činu.

Vysvětlivky:
CharterhouseAir odkazuje na známou britskou školu Charterhouse.

Přepis titulků

Pokud by nějakou příšernou shodou okolností bylo mně i mému kopilotovi najednou strašně špatně, jak byste s tímto letadlem přistáli? Nemůžou prostě automaticky přistát sami? Přestanu číst ten kindle, co je na volantu. To je rozhodně chytrý začátek. Nesnažíte se... Nesnažíte se spojit s... - Protože kopilot asi omdlel.

- Ano. - Někdo vás tím provede. - A někdo vás tím provede? - Tak se to děje ve filmech. - Já bych třeba zavolal Roberta Duvalla. - Nebo Lloyda Bridgese z Připoutejte se, prosím! - Skvělá volba. Ale kdyby vás někdo naváděl, tak asi nastanou právní problémy. Protože vaši příbuzní pak můžou žalovat, když si myslí, že vám dali špatné rady. Vlastně letecká kontrola by vám v dnešní době nejspíš odmítla poradit. Omlouvám se, nejsme pojištěni, abych vám řekl... Museli byste jim poslat podepsané zproštění viny.

A až pak by to pokryla pojišťovna. Je to minové pole. K neuvěření je, že se naštěstí v historii komerčního letectví nikdy nestalo, že by se zoufale hledal někdo, kdo by dokázal pilotovat letadlo, protože pilot ani kopilot nemohou. Kdyby taková situace nastala, byla by velmi komplikovaná. Zkoušeli provést několik simulací. Například lidé, co měli průkaz soukromého pilota a mohli pilotovat malá letadla, byli pozváni na simulace velkých letounů.

Jeden ani nevěděl, jak ovládat sedadlo. Další vypnul rádio. A jeden vypnul autopilota a letadlo se okamžitě zřítilo. Takže je to ohromně těžké. Stephene, mohl bych jen poznamenat, že v uniformě nevypadáš vůbec jako pilot? A jako co tedy vypadám? Klidně buď brutálně upřímný. Myslím že, vypadáš jako chlapík, který si říká pokladník.

Obchází to tam s velkou peněženkou a prodává duty-free. - Jo, říká si pokladník. - Ano. - Říká si pokladník? - Myslím, že ano. - Pokladník? - Pokladník je ten, kdo se stará o peníze školy, ne? Jakýma letadlama to lítáš? Pokladník bude za moment vybírat peníze na oslavu konce pololetí. Tady na CharterhouseAir. Pokladník s vozíkem a pití bude podávat správce.

Každopádně je pravda, že je to velmi složité. Hlavně byste se ani nedostali do kokpitu, protože od 11. září jsou kokpity zamčené. A pokud jsou pilot s kopilotem neschopni řízení, asi ani neotevřou dveře. Mají tajné heslo? - Krásná myšlenka. - Přece se musí dostat dovnitř s obědem. Takže musí mít nějaké tajné heslo. Třeba: "To jsem já..." "Mám pro tebe oběd."

Díky tomu pak ví, že jim nesou oběd. Vlastně to jsou obědy. - A proč říkám obědy? - Protože je jich víc jak jeden. Připisuješ si body úžasným tempem. Ale proč mají víc obědů? - Musí jíst různá jídla. - Ano. Pilot a kopilot musí jíst odlišná jídla. - Kdyby jeden dostal botulismus.

- Přesně tak, kdyby byl jeden otráven. A v případě dlouhých dálkových letů jsou tam tři piloti místo dvou. Takže do kokpitu se nemůže, nikdo se tam nikdy nedostal. - Takže... - A kdyby bylo na autopilotu, mohl bys udržovat výšku, ale při přistávání by nastala ta filmová situace, kdy by vám řekli, jak ovládat klapky a za jaké rychlosti. Ale je tu takové množství proměnných, co se týče přistávací trasy a různých os. Je to neuvěřitelně náročné.

- Existuje i autopilot na přistání. - Nejde to ovládat dálkově ze země? Třeba s Wii ovladačem nebo tak. - Nevím. - Možná jednoho dne. Někdo za ním přijde. Co? Ne! Je to děsivá myšlenka, ale jak jsem říkal, v komerčním letectví se to zatím nestalo. Překlad: Zef www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak v podstatě se to stalo - let Helios Airways 522, kde se o kontrolu nad letadlem pokoušel steward. Bohužel neměl kyslík. Nejdůležitější v takové situaci je spojení se zemí rádiem. Pak vás dokáže člověk ze země krok za krokem provést vším nastavením letadla pro přistání. Většina letadel má autoland systém, takže nemusíte ani sáhnout na knipl až do zastavení. Problém ovšem nastane, když nevíte, kde je push to talk tlačítko pro rádio, nebo nevíte jak naladit aktuální frekvenci. V ten okamžik to musíte pochopit od stíhaček nalevo od vás. :) Doporučuji jeden díl Mythbusters či Baltic Academy, kde si to vyzkoušeli na civilistech v simulátoru. U druhých jmenovaných prý trvalo 45 minut, než se vůbec spojili po rádiu...

20

Odpovědět

To bylo super - rozhodně více QI!

70

Odpovědět

Čoveče, to bych býval ani neřekl. Že je to tak extrémně složité... Jako jasně, je to OBROVSKÉ letadlo, oproti třeba stíhacím letounům, nebo jednomístným soukromým letadlům, ale že tam budou takové rozdíly, že civilní pilot okamžitě spadne?

72

Odpovědět

Ale pokud uz existuji autopiloti na pristani , tak sou urcite bezpecnejsi nez lidi co si mysli ze by to zvladli .... Nic naplat , litani je jedno z nejbezpecnejsich cestovani na dlouhy trate

00