Kdo rozluštil kód Enigmy?QI

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:5 782

Enigma byl stroj používaný pro zašifrování zpráv a rozluštění onoho kódu notně přispělo k ukončení války. Víte ale, kdo byl prvním člověkem, který tento kód rozlouskl?

Poznámky:

The Daily Telegraph, zkráceně Telegraph, jsou britské noviny.
John Lewis je série obchodních domů v Británii.

Přepis titulků

Kdo první rozluštil kód Enigmy? - Ano? - Byli to Poláci? Pašák! Přesně tak. Hezky vyřešeno. Většinou se zásluhy připisují nám, ale ve skutečnosti už roku 1932 jeden Polák přišel na to, jak funguje Enigma. Ale ke konci třicátých let Němci pozměnili jejich fungování.

A každý den měli k dispozici přibližně 364 miliard různých nastavení pro kód, který toho dne používali. To asi uhodnout nezvládnete. Prvním člověkem, který to dokázal rozluštit, byl mladý polský matematik, Marian Rejewski. A snažně vás prosím, zavítejte do Bletchley Parku, - kde mají jeho sochu. - Mají tam dobrý obchod? Velmi dobrý.

Také tam mají muzeum výpočetní techniky, což tě jistě zaujme. Rozhodně, už při zmínce vlhnu. Myslím, že se obecně ví, že práce na Enigmě značně pomohla k ukončení války. Eisenhower odhadl, že zkrátila válku o dva roky, což jsou statisíce ušetřených životů. Takže bylo neuvěřitelně důležité, že se tihle vědátoři sešli. Ale víte, jak je prvně dostali do Bletchley Parku? Jak vypadala první vládní snaha shromáždit tyto vědátory?

Seznamka. Skoro ses trefil. Byla to křížovková soutěž v Telegraphu. Zvláště zapeklitá křížovka. Výhercům přišla zpráva, že oni jsou přesně ti, které hledají. Nicméně jim brzo došlo, že lidé, co ví, že chroster je přesmyčka orchestru, jim nejspíš válku nevyhrají. Potřebovali vskutku skvělé matematické mozky. - To se změnil svět.

- Ano, přesně tak. - Budou to fascinující rébusy, co nám nacisté zadají. Budeme muset hledat nápovědy a sledovat je. Ne, potřebujete jenom superpočítač. Ale naštěstí se našel muž, který toho byl schopen. Historie nám přihrála brilantního matematika, Alana Turinga. Ten byl tehdy v Cambridge. Tady je, považuje se za otce počítačů. Opravdu geniální muž. Možná si pamatujete Gordona Browna a jeho procítěnou, ale opožděnou omluvu jménem britské vlády za Turingovu smrt a perzekuci kvůli homosexualitě.

Byl chemicky kastrován a spáchal sebevraždu požitím otráveného jablka. Spousta lidí dodnes věří tomu, že Apple vybralo své jméno a symbol na počest Alana Turinga, otce počítačů. Dostal jsem příležitost zeptat se jednoho ze zakladatelů, Steva Jobse, který řekl: "Není to pravda, ale kéž by byla." Je to jen náhoda, ale jsou pyšní, že si to lidé myslí, protože to byl opravdu skvělý muž.

Ale tou opravdu zapeklitou věcí nebyla Enigma, ale Lorenz. Ten byl používán německým vrchním velením a Hitlerem samotným. A Lorenz byl neuvěřitelně složitý. Kvůli němu vymyslel Turingův tým to, co bylo vlastně prvním počítačem, říkalo se mu Colossus. Naprosto tím předběhl svou dobu. Je to k neuvěření. A všechno to bylo státní tajemství až... Donedávna nebo někdy v poslední době.

Zcela správně. Tady je Bletchley Park. Je otevřený veřejnosti, což podporuji, takže mi vůbec nevadí to tady rozhlašovat. Ale je to zajímavá volba, že? Světová válka pro nás byla dost drahá a zbankrotovala nás, ale vlastně jsme díky ní vynalezli počítač. - A rozhodli jsme se to zatajit. - Ano. Místo toho, abychom se to snažili nějak zpeněžit. Vlastně jsme řekli CIA, jak postavit Colossus.

- Jak bezvadné. - Jo. To byl vynikající tah. Počítač přece nikdo nepotřebuje. Existuje skvělý záznam, jelikož spousta lidí ve vládě si myslelo: "Co si tady ti podivíni v zavlhlém tvídu s brýlemi a fajfkou píšou na cáry papírů s tak velkým rozpočtem?" Prostě k čemu vůbec jsou? A pak se tam ukázal Churchill a někdo mu to vysvětlil. A z toho pochází slavný záznam, který jen říkal: "Dejte jim, co chtějí."

Můžu se jen zeptat a možná to nebudeš vědět, na čem přesně byl založen kód Enigmy, měl nějaký matematický základ? Ano, tedy přesné detaily neznám, nejsem expert. Ale bylo to čistě fyzické mechanické zařízení, které mělo tolik různých rotorů, mělo to tolik úhlů a pozic, že existovaly stovky miliard permutací. Naším úkolem bylo zachytit nebo odhalit klíčové slovo toho dne.

A pak jsme mohli přeložit jejich zprávy. Ale byli velmi líní. Záviselo to na chybách Němců, když třeba použili jména svých psů. Sesbírávali jsme informace o námořnictvu, jména jejich psů, přítelkyň, která mohla sloužit jako hesla. Teď se bojím, že se lidé nabourají do mého účtu u Johna Lewise. - Snad jsi nepoužil jméno svého psa? - Je ironické, že počítač ukončil válku, ale kybernetická válka vedena Čínou bude naší záhubou.

Jo, je to znepokojující. Mluvil jsem o tom s člověkem z Los Alamos, kde vynalezli jadernou bombu. I když teď už se zajímají o jiné věci. Říkali, že čelí více jak milionu útokům za hodinu na jejich kybernetické zabezpečení. Zeptal jsem se, jestli od hackerů. Ne, od národů, tedy spíš jen od jednoho národu. A před kamerou jsem se ho zeptal, jestli by se rýmoval se slovem hlína. A on odpověděl, že je to klidně možné.

A já jsem se jen divil tomu počtu útoků. - Musejí tam mít tisíce počítačů, co se to snaží prolomit. - Rozhodně. Tráví tím celé dny. Hádám, že se nějakým pomateným způsobem pokoušíme o to stejné. My jsme na to nasadili náš ZX80. Jen když není Wimbledon. Jo, my máme vránu, která dokáže vyndat malý kbelík z trubky. Čína může utřít nos. Překlad: Zef www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ked rozlustili kod - napr. meno psa, tak ako im to realne pomohlo ? Trochu tomu nechapem

00

Odpovědět

Zjednodušeně řečeno tento kód byl vlastně dešifrovací klíč, jehož použitím se ze změti písmen stala původní zpráva a naopak. Tento kód použila strana A (nacista-odesilatel) při posílání zprávy (pro zašifrování) a poté strana B(nacista-příjemce), pro kterou byla tato zpráva určena (pro dešifrování). A když ho uhodla strana C (Spojenci), mohla daný den číst tajné zprávy takto zasílané.

110

Odpovědět

ta chemická kastrace nebyla potřeba, stačí, že to byl matematik

1214

Odpovědět

To už dneska lidi vážně podráždí už i takovej vtípek?

71

Odpovědět

+OndryKdyž ten vtípek stojí za prd, není se co divit, že není opěvován jako kdovíjaký národní poklad. Víc bych za tím nehledal.

25

Odpovědět

rozhodně stojí za další překlad :)

90

Odpovědět

Jsem rád, že tu diskuzi zvládli vážně. Trochu jsem čekal, že se někdo utrhne nějakým debilním vtipem typu: "ta chemická kastrace nebyla potřeba, stačí, že to byl matematik"

Turing byl génius a jsem rád, že i lidé, kteří o něm vlastně moc neví, k němu chovají jistou úctu.

281

Odpovědět

Super. Prosím víc Stephena Frye a víc QI, kde hodně věcem bez překladu nerozumím.

361