Proč je tolik mocných mužů malých?QI

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:5 228
Pokud si občas dobíráte své menší přátele pro jejich malý vzrůst a obáváte se, že se vám jednoho dne krutě pomstí, toto video vám sdělí, zda jsou vaše obavy oprávněné, nebo ne.

Přepis titulků

Proč je tolik mocných mužů malých? A jsou opravdu malí? Davide, Davide, uhodils hřebíček na hlavičku. Rem acu tetigisti, jak by řekli v latině. To by jistě řekli. Znamená to: Dobře ty, synku. - Máš naprostou pravdu a Napoleon... - Napoleon byl malý, ne? Ne, měl nadprůměrnou výšku.

Všichni v té době byli malí. - Měl 167 cm, což by dnes bylo víc. - Měl dokonce 170 cm. Průměrná výška tehdy byla okolo 167 cm. Takže to Briti začali tvrdit, že je malý, aby ho ponížili. Ano, hlavně kreslíř, který se jmenoval Gillray. Během války s Napoleonem byl slavný obrázek s Jiřím III. a malým Napoleonem. Podle Gulliverových cest a říká tam: "Nemůžu jinak, než vás soudit za jednoho z nejzhoubnějších a nejohavnějších plazů, jehož plazení na zemském povrchu kdy musela příroda snášet."

- Tak... - Je to chytlavé. Například byl o 8 cm vyšší než admirál Nelson. Nelson byl o 8 cm menší jak Napoleon. - Rozhodně je pravda, že... - Nelson měl 162 cm? Jako Danny DeVito. - Byl to malý chlapík. - Není divu, že je na tak vysokém sloupu. Ano, aspoň na Trafalgarském náměstí je vysoký.

Takže ten syndrom malého muže je taková zpětně určovaná věc? Kterou jsme si nedávno vymysleli a teď věříme, že byli všichni malí. Jo, ale někteří rozhodně byli malí, například Stalin byl překvapivě malý. Měl jenom 165 cm, Mussolini měl 167 a Franco 162. 162? Tak to jsou všichni malí. Ne úplně, třeba Idi Amin měl 193 cm. Tolik měřím já. Fidel Castro měl 185 cm.

Mao měl 175 cm, což je poměrně hodně na Číňana. - Většinou je ale nesoudíme podle jejich výšky. - Ne, to ne. To jim promineme. Jen říkám, že historicky neexistuje důkaz, že by malí lidé více lačnili po moci a byli více tyranští než průměrně vysocí lidé. Ale je jasné, jak se na to přišlo, protože je to jediná věc, které se můžou držet. Že jednoho dne se můžou stát diktátorem.

A my jsme jim to teď sebrali. - Jejich poslední naději. - To, že nedosáhnu na věci v poličce, se mi vynahradí, až jednoho dne zabiju miliony lidí. Postavím se na jejich těla a dosáhnu na marmeládu. Všichni známe někoho malého, kdo byl rozčílený a v pozici autority. A pak nám připadá jako Hitler. O to jde. Všimnete si, když se malý člověk vzteká. Že má napoleonský komplex a tak.

Když se vzteká vysoký člověk, prostě zdrhnete. Také mě překvapuje, že opravdu existuje výšková diskriminace. Malí lidé mají průměrně menší plat než vysocí. Rozdíl v platu je podobný jako rozdíl u ras a pohlaví. - Fortune Global 500 provedl výzkum... - Měli by povstat. 90 % vedoucích pozic v 500 nejvýnosnějších firmách jsou obsazeny lidmi nadprůměrné výšky. To je ohromující.

A 30 % z nich má víc jak 188 cm. Ti jinak představují 4 % populace. Občas se malému chlápkovi podaří proniknout. - Přestaň. - Uteče. Podívejte na mě. Zvládl jsem to! Je to šokující, že takové rozdíly existují. A samozřejmě si pokaždé všimneme malého, mocného a bohatého muže s mladou, vysokou manželkou.

- Miliardář Bernie Ecclestone. - Už jsem je viděl, ona je ještě vyšší. Tady ohýbá koleno. Musí vyskočit, aby ji plácl po zadku. Proběhl by jí pod nohama. A co ten pár nalevo? - To je Carla Bruni. - A Sarkozy. Aspoň obě mají kabelky, do kterých se vlezou jejich manželé. Neexistuje důkaz, že by vládci byli menší, takže Napoleonův komplex je mýtus.

Překlad: Zef www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Joooo, další QI! Občas koukám i na YouTube, ale tam člověku asi spousta věcí uteče. Skvělý, díky!

110

Odpovědět

Skvělý pořad, jen houšť a větší kapky.

290