Řádky o válce

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:495
Počet zobrazení:6 264

Krátký animovaný film o strastech druhé světové války. Je o americkém pilotovi bombardéru, který píše otci domů z misí v Evropě. Celý snímek byl animován a režírován jedinou osobou a je podkreslen skvělou hudbou Ryana Shorea. Snímek má možná trochu pomalejší začátek, ale určitě dokáže svým jednoduchým poselstvím strhnout.

Přepis titulků

www.VideaČesky.cz uvádí 17. ŘÍJEN 1944 5,5 KM NAD VÍDNÍ ČLÁNKY O VÁLCE Drahý táto, Když jsem psal naposled, říkal jsem ti, že se nebojím. Že jsem dost statečný, abych téhle válce čelil s otevřenýma očima. Ale touhle dobou určitě víš, že žiju ve lži.

Myslím, žes to věděl celou dobu. Viděl jsem spadnout tolik letadel. Bezmocně jsem sledoval, jak přede mnou umírají moji přátelé. Stane se to v mžiku oka. Mám strach, tati. Všichni ho máme. Kluci o tom nemluví, ale vidím jim to na očích. Podle mě tu není jediný muž, který věří, že přežijeme všech pětatřicet misí.

Než jsem odplul, říkals, že klíčem je brát jeden den za druhým. Zvládnout prostě jedno další vzlétnutí a přežít ještě jedno přistání. Nejsem jako ostatní chlapi. Oni se všichni bojí, co se stane, jakmile se vzneseme. Ale já... Já se mnohem víc bojím toho, jak to bude, jestli se někdy dostanu domů. Pořád myslím na den, kdy jsem ti řekl, že rukuju.

Doma v Jižní Dakotě. Ráno mého prvního sólového letu. Je to místo, kde jsem vyrostl. Kdes mě vychoval k tomu být mužem. Jakkoli jsem miloval létání, nemohl jsem se dočkat přistání. Nemohl jsem se dočkat tvého výrazu, až ti řeknu o tom, jak jsem se rozhodl. Že půjdu ve tvých šlépějích. Že budu bojovat.

Přesně jako můj táta. Vážně jsem si myslel, že jsem viděl záblesk toho, za cos tak dávno bojoval. Poprvé jsem si myslel, že ti opravdu rozumím. Mýlil jsem se. Pamatuju si ten tvůj výraz, když jsem ti řekl, že se hlásím k armádě. Plný respektu. Myslel jsem si, že jsem nezranitelný. Věci se tu mění tak rychle.

Znovu mi trvalo týdny ti napsat... Abych ti řekl pravdu. Abych ti řekl, co si opravdu myslím o téhle válce. Každá mise mě vede hlouběji do srdce Evropy. A během každého letu se dívám dolů skrz mraky. Co tam vidím? Místo, které mi připomíná domov. Letadlo, které řídím...

Dakotský zefýr... Bylo navrženo pro jednu jedinou věc. Přinést válku do vlasti našich nepřátel. Přinést smrt. Jak se mám asi cítit, táto? Mám vůbec něco cítit? Proč jsi mi neřekl pravdu? Proč jsi mi neřekl, jaké to opravdu je? Boje této války mě naučily mnohé.

Především jsem zjistil, že nejsem moc statečný muž. Protože statečný muž by tyto věci nikdy neřekl. Ne otci, který nikdy neprojevil slabost. Omlouvám se, táto. Možná to nejodvážnější, co mohu udělat, je držet se tohoto dopisu. Tys bojoval ve své válce. Není fér tě vinit z toho, žes mě nechal bojovat mou vlastní. Ale pokud nějak přežiju...

Pokud nějakým způsobem přežiju všech pětatřicet misí... Možná budu schopen přerušit řetěz. Ukončit ty lži. Třeba někdy dostanu šanci předat tato slova svému vlastnímu synovi. Co myslíš, táto? Našel jsem konečně pravdu? Tvůj syn, Jim Překlad: ScreaMaker Korekce: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

je to sracka, nekoukejte na to. tech 12 min zivota uz mi nikdo nevrati tak aspon vy na to necumte.

1915

Odpovědět

Nejde mi konec, k***a

180

Odpovědět

tak tohle je jedno z tech videi, ktery mi nedalo vubec, ale vubec nic:X Ani u pointu sem nejak nepobral...

198

Odpovědět

Nepříliš kvalitní agitačka.

187

Odpovědět

No - jestli jste to nekdo poslouchal, ne jen koukal na tu skvelou animaci, tak to poselstvi, nebo co, je pekna s*cka. Nezlobte se na me, autor asi ve snu bojoval jakousi valku proti civilistum, jinak to nemuzu pochopit. Sem prisli nejaky kluci pres pul sveta a chcipali tu, protoze tu najaky fasisti hubili obyvatele celyho kontinentu. Tohle neni Heller, tohle je leda greenpeace proti valce v iraku.

185

Odpovědět

moc pěkný film

181

Odpovědět

Tenhle film má téměř vše, opravdu jsem se (kromě minuty 'intra') nenudil. Ano, nic nového to v podstatě nepřinese, ale dýchne na vás ona atmosféra války (alespoň u mě to tak bylo).

181

Odpovědět

Pěkné. Ta hudba je opravdu výborná, až mi zimomriavky lezou po zádech....

180

Odpovědět

Vytvořil jsem film na CSFD. Ohodnotit můžete zde - http://www.csfd.cz/film/285523-articles-of-war/

180

Odpovědět

Jak říkal jeden myslitel tuším že to byl Einstein: "Nevím čím se bude bojovat ve 3.světové válce ale ve 4. klacky a kameny." jinak války budou dokud tu budou lidi...

180

Odpovědět

Pip:No...studená válka. To máme válku v koreji, válku ve vietnamu, izraelsko-arabské války, afgánistám(ruská invaze). Mám pokračovat? To že se ve studené válce nebojovalo je pouhej mýtus. Bojovalo, ale v zastoupení jiných států, popřípadě na jiných uzemích...

180

Odpovědět

Dobré, ušlo, hlavně se mi líbila animace. I když mě dost mrzí, že když už mají promakaná letadla, přístroje a mraky, tak musí dycky udělat tak strašně jednoduchý a toporný postavičky. Škoda, škoda...

180

Odpovědět

Ghorg: Studená válka taky způsobila rychlý vývoj techniky a nemusely při tom zemřít miliony lidí...

180

Odpovědět

Ono je víc pohledů na válku.... třeba můj pohled, člověka, komu ve válce nikdo známej neumřel, kterej ji nezažil a narodil se do relativního klidu... Víte jak asi daleko se dostala technika kvůli válce? Čím lepší tehnika, tím lepší šance na výhru... třeba počítače... v tý době do toho museli vrazit hrozný prachy a v jakým stavu by byly bez těchto dotací v dnešní době?

182

Odpovědět

tak to bylo hodně dobre

180

Další