Řízení v Japonsku

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:368
Počet zobrazení:6 835

Přinášíme další video z kanálu Abroadin Japan, ve kterém vám Chris Broad prozradí, jak je to v této východní zemi s cestováním. A možná se i dozvíte, proč jsou Japonci tak dobří ve výrobě fotoaparátů... Poznámky: mph - miles per hour, mil za hodinu nájemné auta - 18.000 jenů za měsíc, bez pojištění auta Kei - v doslovném překladu "lehká auta"

Přepis titulků

Překlad: Karlja www.videacesky.cz V Japonsku jezdím už měsíc a myslím si, že je načase, abych vám všechno ukázal. No, úplně všechno ne. Nejdřív si metaforicky zapněte pásy a jedeme si užít Japonsko v HD videu. Sakra, proč to zase blbne? ŘÍZENÍ V JAPONSKU První zajímavostí je, že volant je vpravo, protože v Japonsku se jezdí vlevo, stejně jako v Anglii.

Připadalo mi to zvláštní, ale pak jsem si vzpomněl, že v období Edo Japonsku vládli samurajové, od roku 1603 do 1867, a ti raději chodili vlevo, aby se jim lépe bojovalo, když tasili pravou rukou. Ale až do roku 1872 to nebylo oficiální, kdy britští inženýři pomohli postavit železnici, která se ovládala levou rukou.

Proto Japonci jezdí vlevo. Tak jdeme na to... Japonské rádio. Japonci totiž milují Wham!. Toto auto je ze dvou důvodů zjevně jen půjčené. První je růžová nálepka "zachraňte zemi", druhý je to, že Nissan March je holčičí auto. Může být úsporné a vonět jako louka v Narnii, ale to nemění nic na tom, že se mu říká pojízdná kabelka pro ženský.

Půjčil jsem si ho, protože ta ostatní vypadala, že se po 25 minutách jízdy rozpadnou. Původně jsem si chtěl koupit konkrétní typ auta. Říká se jim Kei auta. Tato třída aut má svá konkrétní specifika. V podstatě je to auto s objemem motoru 0,66 litru, nebo nedej Bože méně.

Díky takto malému motoru jsou velmi úsporná, jedna nádrž vás dostane k prstenci Saturnu a zpátky a ještě vám zbyde na výlet do 7/11 pro smažené kuře. Kei auta poznáte snadno podle žluté značky, zatímco normální auta mají bílou. Chtěl jsem si jedno koupit, protože jsou tak úsporná, ale příští rok zdědím auto po kamarádovi, takže je výhodnější si jen nějaké půjčit.

Větší auto mám i proto, že tohle místo se přes zimu mění v Antarktidu. Navíc... ještě žiju na rovině a bývá dost větrno. Tak doufám, že s tímhle větším autem ze mě v zimě nebude živá verze Létajícího Čestmíra. Ale ať už máte jakékoliv auto, na jednu věc si musíte dát pozor.

Alkohol za volantem v Japonsku. Pokud vím, tak ve většině zemí si můžete dát sklenku vína nebo pivo. Ale jestli si v Japonsku jen čichnete a pak sednete za volant, skončili jste. Nulová tolerance. A když vás chytí s alkoholem v krvi, ztratíte práci, nejspíš vás vyhostí a určitě vás vyhodí z letadla do Japonského moře, abyste to už nikdy neudělali. Není to pěkný pohled.

Nedělejte to. Dejte si raději Štiplavý čaj. Nechcete se nechat vyhostit. No do hajzlu. Pokud se chcete napít s přáteli nebo kolegy a jet tam i zpátky svým autem, jedna možnost existuje. A je to i levnější než taxi. Říká se tomu daikou, což doslova znamená "být prostředníkem".

Prostě jim zavoláte a oni pošlou auto s dvěma chlápky. Jeden chlápek vystoupí, vy mu dáte klíčky a on vás odveze domů vaším vlastním autem. Ten druhý pojede za vámi, a až se dostanete domů, ten, co vás vezl, naskočí ke kolegovi a zmizí do noci. Je to super, protože druhý den, když máte opici nebo je vám blbě, nemusíte chodit pro svoje auto, máte ho před domem. A jak jsem se už zmínil, je to levnější, čemuž moc nerozumím.

Hodně se to využívá na venkově, kde se MHD stává po půlnoci mýtem. A nikdo není vynechaný, všichni můžou pít a bavit se. Až na Hitlera. Pokud se vyžíváte v bezohledných projížďkách slunečnými zimními rány bez ohledu na úmrtnost malých stvoření, Japonsko není pro vás. Řízení je v Japonsku pomalé, s limity od 40 km/h, což je 24 mph, do 100 km/h, což je 62 mph, když máte štěstí.

Sice to prospívá zvířatům, která ráda trsají vstříc dopravě, ale znamená to, že většina cest zabere věčnost. Pokud v Japonsku přemýšlíte nad nějakou delší cestou, doporučil bych vám vzít si... rakev. Protože až tam dorazíte, pokud vůbec, budete ji potřebovat.

Pokud ta cesta bude opravdu dlouhá, můžete zkusit dálnice. Tam je těch 100 km/h. Ať je to v angličtině. Ať je to v angličtině. Sakra. Pokud jste milionáři, tak tyto dálnice s mýtným můžete využívat. Ale jen za určité podmínky: buď máte auto nacpané penězi, nebo ho máte nacpané lidmi s penězi.

Abyste si to mohli dovolit. Nedávno jsem se díval na cestu do Ósaky, což je pár stovek kilometrů, a ta cesta by mě stála 21.000 jenů, což je dost peněz na založení církve. Vždycky ale můžete jet po silnicích nižší třídy. Jeden můj kamarád tak nedávno jel a vyhnul se všem mýtům. Musíte se rozhodnout, jestli je důležitější čas, nebo peníze.

Pro něj to byly peníze. Pokud chcete jezdit po Japonsku, vezměte si s sebou spoustu peněz nebo lidí nebo jezděte vlakem. Jet přes Japonsko v tuhle roční dobu je naprosto dech beroucí. Ty výhledy, listí, hory, všechno je to nádhera. A je to nebezpečné, protože většinu času hledíte z okna a ne na cestu. Teď je mi jasné, proč Japonci vedou v technologiích fotoaparátů, proč mají tolik společností vyrábějící foťáky.

Je to proto, že se podívali na ty hory, listy, potůčky, všechno a přemýšleli, jak se o to podělit se svými přáteli a rodinou nebo facebookem a instagramem. A z toho vznikly Canon, Nikon, Olympus, Fuji a tyhle společnosti. Nejspíš. Myslím si, že i tohle je důvod pořídit si auto, aby člověk tohle všechno zažil, zatímco poslouchá Raye Charlese.

Zahněte vpravo. Cíl bude napravo. Váš cíl je napravo.

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Cože? Já myslel, že v Japonsku všichni driftujou.

310

Odpovědět

Skvelý humor :D

50

Odpovědět

Chtělo by to nějaký díl jako "p***o v japonsku", to by bylo teprve zajímavé.

193

Odpovědět

Mýtné se určitě neskloňuje jako Mýtům, tady se překladatel trošku popletl nemyslíte?

82

Odpovědět

Mýtné jistě ne, ale mýto podle všeho ano: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=m%C3%BDto&Hledej=Hledej

20

Odpovědět

Video mě bavilo. Létající Čestmír taky :D

131

Odpovědět

Schválně kdo si všiml, že v cca 7:45 padá voda z vodopádu vzhůru :-D

251

Odpovědět

Schválně kdo si všiml, že v cca 7:45 stojí ten chlap nad vodopádem nikoliv proti němu takže ta voda padá úplně normálně.

26

Odpovědět

Sice jsem stará bába, ale nepíše se Facebook s velkým "F" :)?

219

Odpovědět

to je jako s Bohem.

113

Odpovědět

+martinmartinjak s jakym

223

Odpovědět

+ZlopánVíte, že Bůh nebyla osobnost ale "měna" .. jejda proberte se !!

00

Odpovědět

moc dlouhý

428

Odpovědět

Jarda se přihlásil, začal přemýšlet a napsal jedinečné zamyšlení nad videem.

191

Odpovědět

+MMZMMZ se přihlásil, příspěvek nepochopil, ale měl nutkavou touhu ho okomentovat.

27

Odpovědět

+MMZNěkteré klenoty nesmějí zapadnout. Vždy mě totiž přepadne lítost, když jsou některá moudra nenávratně v historii ztracena, poněvadž jsou nedoceněna. O kolik takových geniálních myšlenek se lidstvo díky své krátkozrakosti připravilo, aby je mohlo za pár let, dekád či dokonce staletí ocenit a rozvinout je i v nový myšlenkový směr.
Myslím, že při čtení komentáře jsem viděl klasickou situaci, učence přemítajícího pod jabloní, ale co osud nechtěl, na hlavu mu spadl velký šutr...

20

Odpovědět

Z pohledu na informační hodnoty pro našince je to příliš dlouhé video. Řízení vpravo a samurajové ok, nulová tolerance na alkohol (známe), drink&drive (sice jinak, ale známe), nepříjemné rychlostní limity, mýtné (známe z jiných zemí Evropy). Z příslibu, že ukáže vše jsem čekal ukázku místních zvyklostí na silnicích, nátury ostatních řidičů a dalších účastníků provozu (krom té jedné malé potvůrky), paradoxů dopravní infrastruktury a značení, apod. Chlapec má sice zajímavý a příjemný smysl pro humor, ovšem tohoto hodinu, tak si připadám, že koukám na monoskop.

4010

Odpovědět

Já fakt miluju ten jeho humor :D

313

Odpovědět

Celkem v pohode kanal, nic originalniho ale jistou informacni a zabavni hodnotu to ma, jen tak dal :-)

370

Odpovědět

Nechápu, proč víc nemluvil o shinkansenech. Vlaky jsou spolehlivější, časově i finančně úspornější a za měsíc pobytu jsem zažil jen jedno zpoždění - na trati, která mohla mít šest set kilometrů se zpozdili o tři minuty. Sice je fakt, že bydlí v rurální části Japonska a já se neustále přesouval, ale i tak se o nich mohl rozpovídat.

98

Odpovědět

Možná proto, že se to jmenuje "Řízení v Japonsku" a i původní název je "Driving in Japan".

171

Odpovědět

+XeotroidTo nic nemění na tom, že cestování autem je podřadnej způsob dopravy.

216

Odpovědět

Co že tam vůbec dělá? Z minulého videa jsem pochopil, že tam pracuje, ale připadá mi, že žije někde na vesnici. Nevíte jak to s ním je?

50

Odpovědět

Cizinci tam nejčastěji pracují jako učitelé angličtiny, méně často v IT oboru.

110

Odpovědět

učí angličtinu

20

Odpovědět

To čo každý jeden, idú tam cez JET a potom točia videa na youtube. Každý jeden.

20

Odpovědět

Mal by prísť k nám na Slovensko. Zistil by čo sú to cesty, hotový tankodrom. Poklopy od kanálov na pravej strane a v strede a ešte lepšie keď sa mierne prepadávajú aby Vám to utrhlo nápravu. To by si nekúpil nejaké smiešne autíčko ale džíp poprípade ten tank. Možno by sa mu zapáčilo, že aj u nás je nulová tolerancia alkoholu.

490

Odpovědět

9 minut dlouhý video a ani jednou neukáže značku - Pozor GODZILLA :) , jinak ta nulová tolerance + to co následuje pokud někoho chytnou to se mi líbí. Super video, prosím pokračujte s tím dál. Děkuji.

51

Další