Kulturní šok

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:583
Počet zobrazení:10 814

Odstěhovat se do ciziny nemusí být taková idylka, jak se na první pohled může zdát. O to silnější pak může tento šok být, když se rozhodnete odstěhovat na druhou stranu zeměkoule, do Japonska. Různými fázemi kulturního šoku vás provede Angličan Chris Broad, který se do této země dalekého východu vypravil vyučovat svůj rodný jazyk, který, jak z videa poznáte, někteří Japonci příliš neovládají. A jaké zážitky máte z ciziny vy? Poznámky: Caprice, Hershey's - oblíbené značky čokolád 7-Eleven - nejrozšířenější samoobsluhy v Japonsku; na celém světě má tento řetězec více poboček než McDonald's

Přepis titulků

Překlad: Karlja www.videacesky.cz Myslím, že Japonsko je jedna z mála zemí, kde můžete jíst Ghanu a pít zkyslý Calpis, zatímco sledujete muže, který v celostátní televizi hypnózou působí ženě záchvat a to před velkým mužem, oblečeným jako žena. Anglie má Caprice, Amerika Hershey's a Japonsko má Ghanu, což je nejlevnější z nejlepších čokolád, kterou dostanete asi za 100 jenů.

Je skvělá. Nevím, jestli má s Ghanou něco společného, nebo si někdo řekl: "Bude to Ghana!" Vážně skvělá. Jestli se dostanete do Japonska, kupte si ji. A není lepší způsob, jak Ghanu spláchnout, než plechovkou zkyslého Calpisu.

Asi každá limonáda, která obsahuje tři vodky a dřevěné uhlí, bude chutnat jako chcánky. 2. Zabydlování v Japonsku Jsem v Japonsku asi dva měsíce a už mi to nepřipadá jako dovolená. Vážně tu žiju. Což je pro mě divné. Je to poprvé, co žiju v cizině. Takže bych vám chtěl říct něco o kulturním šoku, tedy něčem, co potkává lidi, kteří začnou žít v cizině.

A je to něco, co sám zažívám, také proto, že neumím japonsky. Je to zvláštní zážitek. Kulturní šok má tři fáze. První je počáteční euforie. K tomu pivu je ručník zdarma! Není to super? Hele, buddhisti vytesaní do skály.

Panebože, suši. Co jsou ty barevný věci? Páni, to je hora. Automat. Je tady automat. Další automat. Zrovna jsem si otevřel účet. A dostal jsem ručník. Ručník k bankovnímu účtu. Ten byste v Anglii nedostali.

Hurá, to je... účet za vodu. Druhá fáze je podráždění a vzdor. Vážně mi dochází místo na všechny ty pitomý ručníky. Přišel mi internet, ale... má to háček. Já to... nedokážu to přečíst. Kde tady kruci mají muffiny?

Zdravím, mám problém s internetem. Neumím japonsky. Bože, proč ten hrnek nefunguje? Angličtina? Ne? Tak jo. Stejně internet nepotřebuju. O co jim jde? Třetí fází je postupné začlenění a řekl bych, že tam jsem teď já.

Občas si připadám jako v zábavním parku a jindy cítím, že mezi mnou a Japonci je bariéra. Ale alespoň mě kulturní šok nutí učit se japonsky. V tom je to asi užitečné. Zakládají si tu na praktičnosti. Vždy máte na blízku dvě věci: samoobsluhy a automaty.

Automaty jsou téměř na každém rohu. V Anglii by na každé ulici být nemohly, protože by je tak po 45 minutách někdo rozmlátil. Tady v Japonsku ho můžete dát doprostřed pustiny a díky téměř neexistující kriminalitě to není problém. Malé samoobsluhy jsou na každé druhé ulici. Otevřeno mají 24 hodin denně, 11 dní v týdnu, 365 dní v roce a slouží ke všemu možnému, od nakupování letenek po placení vašich účtů.

Možná ty účty ale nedokážete přečíst, takže je dáváte do téhle speciální japonské skrýše na účty, protože nebudete platit něco, čemu nerozumíte, až do té chvíle, než vás deportují. Jeden z nejšikovnějších nástrojů je toto. Říka se tomu razítko hanko a je to v podstatě vaše osobní razítko, které používáte na miliony papírů, které každý den dostáváte.

Nikdy předtím jsem o něm neslyšel. Existují celé podniky zaměřené na jejich výrobu a prodej těchhle pouzder. Můžete si pořídit i nějaký vytuněný, ze zlata nebo stříbra... ochuzeného uranu s malými držátky. Je to dost paráda.

Rád ho používám, protože si připadám jako líný gangster. A jelikož je papírování v Japonsku opravdu dost, je to jednodušší, než se pořád dokola podepisovat. Je sranda ho používat... Rád si razítkuju jen tak pro radost. Jak jsem se zmínil posledně, mám docela malou kuchyni, což mě svým způsobem nutí jít každý druhý večer ven. Pro mě je totiž fyzicky obtížné připravit jídlo na tak malém prostoru.

Do jisté míry je to ale opět ukázka japonské předvídavosti. Kvůli této kuchyni často chodím na večeři a tyto procházky mě udržují v kondici. Takže ta kuchyň vlastně prospívá mému zdraví. I když teď jsem si koupil auto. Ale jedním z mých nejoblíbenějších podniků je řetězec nazvaný Kappa Suši, který je oblíbený u rodin a všech, kteří se rádi cpou syrovými rybami, sojovou omáčkou a zeleným čajem.

Vše za 1.000 jenů, což je 8 liber nebo 12 dolarů. Hned napoprvé mi to tam přišlo velmi japonské, dýchala z toho praktičnost. Jídlo si buď vezmete z pásu, nebo si ho objednáte přes obrazovku a přijede k vám na takovém malém vláčku. Což je úžasné, je to budoucnost. Ale nyní a ve formě vláčku. A vy nechápete, proč vláčky nevozí jídlo všude.

Prostě to dává smysl. Neohromila mě jen ta praktičnost, ale také to, jak vás to nutí jíst víc, než jste původně plánovali. Možná jsem jen nenažraný, ale hned vám to vysvětlím... Sednete si, nalijete si zelený čaj a pak si na obrazovce objednáte jídlo. Během pěti minut, které čekáte na vláček, si nevyhnutelně dáte něco z pásu, jen tak na začátek.

A jakmile to sníte, nejspíš u vás bude stát vláček a už zase jíte. Když přijde čas na druhé kolo, prohlédnete si zase obrazovku, projdete pár stránek a narazíte na něco nazvané: První bonito betonová podlaha. Není to obyčejná bonito betonová podlaha. Tohle je první bonito betonová podlaha. Asi je jich více.

Bonito znamená ve španělštině "krásný". Aspoň jsem si to myslel. A jakmile uvidíte název bonito betonová podlaha, což je buď neskutečně směšný překlad, nebo ta nejlepší objednávka na světě, prostě si to dáte. To je na beton. Pokud jste tak netrpěliví jako já, dáte si další ryby z pásu, takže když betonová podlaha dorazí a místo hromady betonu se z toho vyklube nějaká ryba, cítíte se trochu zklamaně.

Když si člověk objedná betonovou podlahu, čeká betonovou podlahu. Tak si objednáte další rybu a celý cyklus se opakuje, objednáte si z obrazovky a při čekání jíte z pásu a celý ten zážitek končí tím, že vyjdete s žaludkem k prasknutí a bez měsíční výplaty.

Tohle je konec videa, další nahraju za pár týdnů. Nejdražší na tomhle videu byl ten záběr na elektrárny, tak tady ho máte znovu. Klidně se ptejte. Zatím. Nepovedený záběr s ptákem Kulturní šok má tři fáze. První je počáteční euforie.

Co to sakra je? Sklapni. Kulturní šok má tři... Kulturní šok má tři fá... Panebože, ten pták umře. Už ale... Kulturní šok má tři fáze. Tohle není pravda.

No tak, zmlkni. Kulturní šok má tři fáze. První je počáteční euforie. Panebože. Ten pták... Co tam dělá? Proč tak řve? Mám i vystřihnutou scénu. Teď už technicky vystřihnutá není... Na nonstop je ale nejlepší, když si zabalíte jídlo s sebou v jednu ráno.

Můžete si dát nějaký závin... a na tohle se těším, smažené brambory s párátkem. Na ty se těším, protože přímo z friťáku jsem je nikdy neměl. Dostanete to v sekci teplých jídel. Zkusíme to. Už byly nějakou dobu venku. Nic moc.

Normálně je tam jídlo skvělý. Teplá jídla ze 7-Eleven vám doporučuju. Sakra! Zapadlo to do plotny. To vyřeším jindy.

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

fajn diky.. chtelo by to novej serialo japonsku. budete stimhle pokracovat?
Begin japanology bylo fajn..skoda ze uz vtom nepokracujete :(

60

Odpovědět

tak nejak podobne se citim ja, prave jsem v Rusku 3 mesice a cekaji me dalsi 3-4 roky:D Je pravda ze rusky jsem neumel ani slovo ale ted se domluvim celkem obstojne,fakt to cloveka donuti se ucit cizi jazyk,kdyz se chce nazrat a prezit:D

130

Odpovědět

"Ja sprasil vašu ženu" :)

112

Odpovědět

Může mi někdo vysvětlit placení v té restauraci ? Prvně říká, že je vše za 12 dolarů. Vše, myslí každý kus nebo vše dohromady ?

70

Odpovědět

Taky jsem si prvně říkal, že to bude něco jako Jimmy Chung's "vše co sníte" ale potom mě tím zdecimovaným bankovním účtem dostal.

20

Odpovědět

Mluvil o tom, že za 12 doláčů což je asi 1400 yenů se on nají v té restauraci (což když se kouknete na ty ceny tam je asi 12ks jídla což je dost). Záleží kde jíte.

10

Odpovědět

+Ltr33Pak nechápu jeho zmínku o celé výplatě. 12 dolarů mi přijde dost málo.

40

Odpovědět

Stoparuv raj, nemusim se v japonsku uz starat ani o rucnik, kdyz ho dostanu ke kazdy kravine :-)

400

Odpovědět

Týden má v Japonsku 11 dní? Až takoví workoholici to jsou?

122

Odpovědět

Nebylo by další podobné video z Japonska? Klidně i od stejného člověka nebo někoho jiného.

1471

Odpovědět

Taky se přimlouvám o další videa, jeho styl humoru mi naprosto vyhovuje :)

1091

Odpovědět

+WreisMyslím, že tu bylo podobné video z Koreje

31

Odpovědět

Taky bych bral nějaké další video o Japonsku... ale spíš od někoho jiného. Tohle bylo nějaké suché.

88

Odpovědět

hm, neuvažovel jsem nad tím, ale ty 3 fáze jsou pravda... jsem 2 měsíce a něco málo v Makedonii a můžu potvrdit... 1. fáze: ó, tolik hor, jezer, kaňonů, všichni jsou přátelští a rádi pomůžou, fajné koncerty! 2. fáze: sakra proč jsou všude ti psi a kočky na ulicích? potřebuju vízum? 15 dokumentů? že jak dlouho to bude trvat? co je to za bordel tady! do háje s tou dopravou! 3. fáze: ahá, začínám rozumět makedonsky, ano, dám si kafe, není kam spěchat, uživaj!

690

Odpovědět

tak tenhle by jako britský špion v hanebných panchartech taky neuspěl ...

232

Odpovědět

Japonsko je úžasné a fakt jiná země než ty naše. Byl jsem tam o prázdninách a náramně jsem si to užil a byl v šoku co tam vše není, u nás by to ani fungovat nemohlo. Jídlo (vždy když řeknu co jsem jedl tak každý vyšpulené oči a nechápe :D třeba živou chobotnici a přitom to není tak špatné jak to zní a bylo to dobré, ale češi no...), obchoďáky (ty jsou fakt něco a ani jsem to nepochopil jak to tam mají mrakodrap jen na obchody a než to projdete tak si vzít tak týden volna), kultura, ale špatně se tam jde domluvit většinou musíte mít někoho kdo JP umí jinak se nedomluvíte. Všude mají anime a mangu a fakt tím žijí o tom jste se mohli bavit i s těma na které to nevypadá. Stejně na japonsku byly nejlepší japonky skoro furt měli nějaké oblečky a ouška :D. A drifty to bylo fakt zajímavé sledovat na vlastní oči :D Rozhodně se tam chci jednou vrátit a být tam déle než velké prázdniny.

548

Odpovědět

Tlieskam, fakt si vymenoval všetko čo weeb videl väčšinou v anime a myslí si to japonsku.

632

Odpovědět

+InergioNo někdy si tam zajeď a uvidíš jaké to je :) ale když čtu co píšeš dole tak si říkám jestli nejsi v pořádku. Neříkám, že je to tam dokonalé z některých čtvrtí jde strach a ty jejich "gangy" vypadají fakt strašně. Ale jinak to tam bylo úžasné a teď o prázdninách tam pojedu znovu. :) Ale poslední dobou se slováci (nic proti nim někteří jsou velmi v poho a super lidé) stávají stereotyp. Furt píšete a nadáváte na českých webech. Na internetu jste něco jako cigáni. :D

2711

Odpovědět

+InergioPredpokladám, že tvoje tvrdenie máš podložené nejakou štatistickou analýzou, pretože inak to môže byť spôsobené tým, že nadávajúceho Slováka si zapamätáš skôr ako nadavájúceho Čecha.

1614

Odpovědět

+InergioPřečti si to prosím ještě jednou. ;) Píšu, že většina slováku, kteří diskutují většinou nadávají a trollují.

810

Odpovědět

+InergioVäčšina znamená nad 50% a to si vyhodnotil na akej veľkej vzorke? Jednoducho tvoj argument je induktívny logický klam.

59

Odpovědět

Chudák chobotnička požíraná zaživa.

251

Odpovědět

Ta naivita proste, celý deň robíš, večer si nútený s nadriadeným ísť do podniku a ďalší deň to isté. To je tvoj priemerný japonec, nie to čo píšeš. Živú chobotnicu si daj jedine tak na výlete v Taliansku pokiaľ máš tu predstavu, že to máš na každom rohu. Inak už vidím ako sa s farmárom ryže či obyčajným "salary-menom" bavíš o anime a mango, to tak jedine so školákmi a tou hŕstkou chudákov zvanej otaku. Že každá japonka nosí nejaký oblek to fakt neviem odkiaľ si zobral, to leda tak v tej Akihabare. A nakoniec ten drift stereotyp, ach jaj radšej nič o tom. Takto len obecne to popísať čo tam je, to ti viem spraviť s každým štátom.

64

Odpovědět

+InergioHm,
a není to třeba tím, že jste se vy a pan Ltr33 pohybovali každý v jiné společenské vrstvě?
Koneckonců jinak vypadá Francie z pohledu pařížských intelektuálů a jinak z pohledu dokařů z LaHavre. A jinak Česko, když chodíte v Praze po Pařížské, a jinak, když bloumáte po sídlišti třeba v Ostravě.
Jinak Pařížský knižní veletrh má 200 tisíc návštěvníků v 65 milionové Francii, Comic Market má 800 tisíc návštěvníků v 130 milionovém Japonsku. Dvakrát víc, přepočteno na obyvatele. To mi nepřipadá jako hrstka chudáků. Spíš jako vydatný fenomén. Samozřejmě to neříká nic o tom, kolik knih za život přečetl dokař v LaHavre, že ano. Přesto si myslím, že zobecnění "Francouzi čtou knihy" nevyvolá moc velké kontroverze.

170

Odpovědět

Neměl by být Sour Calpis spíš zakysaný Calpis (Jako sour cream je zakysaná smetana)?

21

Odpovědět

Chci se jen zeptat, v Japonsku má týden 11 dnů, nebo se jen spletl.

278

Odpovědět

obojí

563

Odpovědět

já těch 11 dní v týdnu pochopil po přečtení poznámky pod videem: 7-Eleven – nejrozšířenější samoobsluhy v Japonsku; na celém světě má tento řetězec více poboček než McDonald’s.
+ na konci videa doporučoval jídlo ze 7-Eleven ;)

121

Odpovědět

To máš asi jako kdyby jsi řekl, že pracuješ 25 hodin denně 8 dní v týdnu. Prostě jen máš na mysli že furt.

211

Odpovědět

7-Eleven znamená otevřeno od 7 ráno do 11 večer ;)

01

Odpovědět

+orcinusorca2014Ahoj,
pokud v Japonsku operuje stejný řetězec jako v USA (podle loga ve videu bych tipl, že ano), tak i přes možná trochu matoucí název je obchod otevřen 24 hodin denně.

70

Odpovědět

Ach jaj, zase další brit/američan/australian čo sa cez program, pravdepodobne ten najrozsiahlejší JET dostal k jap a myslí si, že o tom musí byť spraviť youtube video ako keby ich už nebolo tisíc. Následne mu pár weeabu pozrie na video v ich predstave, že to je presne jak v mango a večerníčku. A nakoniec videa robiť prestane lebo mu skončí kontrakt či ako to mnohokrát býva si uvedomí, že sa tam nemôže flákať ako v chip and fish lande keďže nie je workaholic ako 99 % japlongú.

Prečo ste teda z tých tisícov videí vybrali práve tlstého brita čo si myslí, že 5 minutová prechádza ho udrží fit ?

6104

Odpovědět

99 procent Japonců nejsou workoholici. Je to stejný předsudek, jako že židé jsou lakomí a muslimové teroristi.

706

Odpovědět

+AutoĎalší snílek, kebyže si uvedomia, že celý mango priemysel sa dá strčiť len do tej Akihabari, v celom japlonde.

Hej židia nie sú lakomí a holokaust je pravda. To vieš, že ano.

875

Odpovědět

+AutoNerozumím tvému sdělení.

553

Odpovědět

+Autoved je to jasné..
Proruský, národno socialistický ( nacistický ), antisemitský a samozrejme nevzdelaný hmyz...
Nízky príjem a bezmyšlienková mluva je samozrejmosťou :)

269

Odpovědět

Rád bych věděl, proč má ten koment tolik dislike, ale bohužel neumím maďarsky. :/

172