Novinky z vědy a techniky #102: Robotická rukaMindBlow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:195
Počet zobrazení:6 315

Chytré protézy, nesmrtelné želvušky, zálohování dat na miliardy let a další vychytávky v podání Kevina z Vsauce2.

Přepis titulků

Australští vědci vyrobili ohebný materiál s nanostrukturou skla, který mění procházející světlo. Mohl by to být předchůdce chytrých kontaktních čoček, které promítají informace do oka. V RetroSense Therapeutics chtějí zavést viry s geny světločivných řas do očí lidí s poruchou vidění. Doufají, že by jim tím mohli navrátit černobílé vidění. Vsauce!

Já jsem Kevin a tohle je Mind Blow. Tato robotická ruka je asi zatím nejdokonalejší model lidské ruky. Vědci z Washingtonské univerzity vyrobili tuto antropomorfní robotickou ruku skenováním kostí lidské ruky a 3D tiskem umělých kopií. Nakonec je spojili umělými klouby. Ovládá ji 10 motorů, které zastávají funkci svalů. Snad ji jednoho dne budeme moci využít jako oporu pro růst buněk, při výrobě náhradních lidských rukou.

Malé křemenné disky dokážou uchovávat data i několik miliard let. Objevily se už v roce 2011. Data ukládají v nanostrukturách modelovaných laserem, které se zobrazí při prosvícení krystalu. Ze změn světla se pak dekódují data. Britští vědci už úspěšně vyrobili fungující prototyp. V současnosti se pracuje na zkrácení času zápisu na disk a čtení dat. Na tento disk se vejde 360 TB a odolává i teplotám 1 000 °C. Při pokojové teplotě by měl vydržet až 13,8 miliard let.

Švýcarsko uvažuje o budování speciálního tunelu pro automatickou přepravu zboží. Tříproudový tunel 50 metrů pod zemí by umožňoval pohyb elektrických dopravních prostředků. Chtějí tím omezit množství kamionů ve městech a nahradit je menšími vozidly, která by rozvážela zboží k cílovému zákazníkovi. Je ale třeba vyřešit, kdo zaplatí tento projekt v hodnotě 3,4 miliardy dolarů. Pokud se to podaří, projekt by měl být spuštěn v roce 2030. Tohle je umělecké ztvárnění první úspěšně analyzované atmosféry superzemě.

Superzemě je planeta v jiné hvězdné soustavě, která je těžší než Země, ale mnohem lehčí než plynní obři, jako je Neptun. Vědci nedávno analyzovali atmosféru planety 55 Cancri e. Zjistili, že je složená převážně z helia a vodíku. Jelikož se pohybuje blízko své hvězdě, teplota jejího povrchu přesahuje 2 000 °C. Tectonic Technologies vyvíjí podložku citlivou na tlak pro virtuální realitu. Použili stovky malých senzorů, které posílají data do počítače a převádějí vaše pohyby do virtuálního světa.

Ve hře se dá pomocí podložky létat, ohýbat, přenášet váhu a pochodovat. Do prodeje by měly jít na konci roku 2016. Vědci z Národního institutu polárního výzkumu dokázali oživit želvušku, která byla přes 30 let zamrzlá v ledu. Vzorky byly odebrány v roce 1983 ze zmrzlého mechu a uchovány při - 20 °C. Nedávno je vědci nechali roztát. Želvušky se probraly, nažraly se řas a začaly se vesele rozmnožovat. V rámci vývoje robotů napodobujících lidské schopnosti vědci z Georgia Tech stvořili třírukého bubeníka.

Třetí ruka se řídí nejen bubeníkovými pohyby, ale i zvukem z okolí. Když například bubeník začne hrát na hi-hat, ruka se přesune a hraje na pravý činel. Slouží to jako důkaz toho, že přístroj umí vykonávat přesné, načasované pohyby. Tato technologie by nakonec mohla pomoct lékařům nebo mechanikům, kterým by se hodila ruka navíc.

Dalším krokem bude propojit ovládání ruky s mozkem uživatele. V Mind Blow 96 jsem vám ukázal robotickou rukavici z Harvardu, ale tahle nová rukavice z univerzity v Soulu je mnohem lepší a pohodlnější. Je z voděodolného polymeru a ovládá se umělými šlachami. Umožňuje držení předmětů lidem s postižením ruky. A nakonec HydroMorph, zařízení měnící tvar proudu vody. Když je teplota vody příliš vysoká, může odklonit proud vody od vaší ruky, může měnit tvar podle počasí nebo vám ukázat, jestli je voda pitná.

Ukazuju vám to ale spíš jen proto, že to vypadá zajímavě. Na rozloučenou vám ukážu test dopadu vesmírného modulu. A jako vždycky... Díky za sledování. Nové způsoby života a myšlení položily základy všemu dobrému, co dnes máme, s příslibem ještě lepších zítřků. Neznámé rodiny se stávají sousedy a lidé si neustále rozšiřují své obzory.

Lidé mají čím dál tím více známých a objevují se nové touhy, které je třeba uspokojit. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

pokracuje este tento kanal? ak hej obcas by ste ho mohli prekladat, sem tam by som uvital nejaky kratky suhrn zo sveta vedy ktory je trosku na urovni, nie ako nejaky tech.sme a podobne :D

00

Odpovědět

Proč už nedáváte Robbyho?

103

Odpovědět

Taky to nechápu, od tý doby co to tu převzali ti nový "majitelé" nebo co to je, jdou celý stránky do kelu. Málo videí a co je horší, většina jsou sračky na který se nedá koukat, nechápu proč nepřekládají kvalitní videa, co tu byli i dřív, což i přislíbili. Starý dobrý časy, tohle je na hovno. A jinak jooo, chápu že to děláte "zadarmo", ale to to dělali i lidi před vámi a bylo to o 100% lepší.

1917

Odpovědět

+TomasJá si na nic nestěžuju, jen se ptám ;)

160

Odpovědět

+TomasAž tak strašný to zase není i když toho slibovaného progresu jsem si všiml jen první týden, možná dva.
Většina videí vcelku jde (jediné, co je pro mě osobně nekoukatelné jsou ERB), ale jde fakt, že dříve nejen "šla".

140

Odpovědět

+TomasPřesně tak! Taky,když jsem náhodou objevil tuhle stránku,tak jsem si jí hned oblíbil. Teďka po změně to stojí za ho*** a překládají jenom samé pí*****. Každý den se tu objevily nové videa a tisíckrát zajímavější než teďka. Už to zabalte protože jste lamy!

52

Odpovědět

+TomasBěžte si stěžovat pod jinej komentář, já se opravdu jenom ptám. :D
A ERB mám rád :)

62

Odpovědět

No vidíš a doteď ti ty dementi nedokázali ani odpovědět :) Tomu se řiká aktivita.

40

Odpovědět

dobré, ale nejvíc mě z toho zaujalo to video na konci.. to neplánujete přeložit celé?

100

Odpovědět

Takýchto videí by som veru uvítal viacej. :)

750