Růže z Turaidy

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:186
Počet zobrazení:5 466

Krátký film Růže z Turaidy vznikl podle pravdivého příběhu, který se odehrál v 17. století v Lotyšsku. Osiřelá dívka Maija Roze se stala legendou, za kterou i dnes putují zamilované páry. Film byl uveden na 76 festivalech a získal celkem 13 ocenění.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Růže z Turaidy V květnu roku 1601, během Švédsko-Polské války, táhla švédská armáda přes zemi známou jako Livonia. Armáda narazila na hrad Turaida, skrytý v srdci zalesněného údolí Gauja. Švédové začali hrad obléhat. Rytíři z Turaidy přísahali, že budou bojovat do posledního muže. Na blízkém poli se tedy rozhořela velká bitva.

Obránci však byli poraženi. Švédští dobyvatelé obsadili hrad a uspořádali velkolepou oslavu. Na těla padlých venku zapomněli všichni kromě jednoho muže. Hradního úředníka jménem Griev. Griev pátral mezi těly po přeživších a náhle uslyšel pláč. Šel po zvuku, až narazil na batole v objetí jeho mrtvé matky. Starý Griev vzal hladové dítě do náručí a přísahal, že je vychová jako své vlastní.

Bylo to děvčátko, které pojmenoval Maija Roze. Jak Maija dospívala v ženu, zvěsti o její kráse se šířily mezi lidmi, kteří jí začali říkat Růže z Turaidy. Maija měla mnoho nápadníků. Její srdce však získal mladý zahradník z blízkého hradu Sigulda. Viktor Halle. Pár se často po večerech scházel v jeskyni Gutmanis, ležící v půli cesty mezi oběma hrady.

Miloval ji tak, jak jen muž dokáže milovat ženu. Maijina krása však také upoutala dezertéra z polské armády, Adama Jakubowského. Chtěl mladou dívku pro sebe. Adam jí přednesl svou nabídku k sňatku, Maija ho však odmítla. Začal na lásku mezi Viktorem a Maijou šíleně žárlit. Po odmítnutí jeho city vřely a pálily v hrudi. Naplánoval, že Maiju unese, a donutí ji k sňatku a otroctví.

Napsal dopis Viktorovým písmem, v němž pozval Maiju na schůzku do jeskyně. Doručením dopisu pověřil druhého zběhlíka, Peterise Skudritise. Maija se vydala na cestu k jeskyni jako obvykle, ale když dorazila, Adam a Peteris ji zajali. Bezmocná a zlomená Maija rozjímala v tichém strachu o své temné budoucnosti, než přišla chvíle osvícení. Výměnou za svobodu nabídla svému únosci kouzelný šátek, který chrání nositele před zraněním.

Adam byl skeptický a stroze její návrh zamítl. Aby předvedla, že mluví pravdu, uvázala si šátek kolem krku, a vyzvala Adama, aby po ní ťal sekerou. Adam se nechal ovlivnit jejím přesvědčením. S posledním výdechem Maija vyznala svou nehynoucí lásku k Viktorovi. Raději si vybrala smrt a zachovala svou čest, než by se poddala zvrhlému Jakubowskému. Pak zavřela oči... a byla pryč. Kvůli souhře okolností byl z její vraždy obviněn Viktor.

Ale v posledním okamžiku se objevil Peteris, který litoval, čemu pomáhal, a řekl pravdu. Úřady poté pátraly po Adamovi... Toho však přemohla oddanost, kterou Maija prokázala, a sužován vinou se sám ze zoufalství oběsil. A tak se až do dnešního dne novomanželské páry vydávají napříč Lotyšskem, aby položily květiny na hrob Růže z Turaidy. V naději, že prožijí stejnou nezměrnou lásku a oddanost.

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud někoho oslovila hudba ... Nicole Brady právě uploadla na svůj soundcloud kompletní soundtrack.
https://soundcloud.com/nicole-brady/the-rose-of-turaida-full-soundtrack?in=nicole-brady/sets/rose-of-turaida

00

Odpovědět


Odpovědět

Stále jsem čekal až zkončí úvodní animace až to zkončilo celé...

31

Odpovědět

Poláci byli a jsou k.rvy :D

83

Odpovědět

Poláci nejsou k***y, Poláci jsou děvky Evropy...půjdou s každým. S Napoleonem Bonapartem; s Hitlerem; se Stalinem; s Bushem, ale když dostanou na budku, tak z toho obviňují ostatní. (Tažení 100 tisíc Poláků do Ruska a následný kolaps Varšavského knížectví;

uzavření spojenectví s Hitlerem v roce 1936, aby měli volné ruce v Litvě a následné obsazení Těšínska, Oravy a Spiše. A obsazení těchto území armádou Slovenského Štátu o tři roky později;

vydobytí "západní hranice Polska" mezi Odrou a Nisou jen proto, že Poláci nechtěli uznat Versailleskou dohodu z roku 1919 a uznání jejich východní hranice na Curzonově linii.)

25

Odpovědět

nějak obdobně vyjebal s Franky Earl Siegfried https://www.youtube.com/watch?v=4mGQS9MJE8g

131

Odpovědět

Aj vám ta skladba čo začína v 4:27 pripomína TES: Oblivion?

15

Odpovědět

Musím říct, že půlku atmosféry zajistil jen přízvuk vypravěčky.

584

Odpovědět

Já bych zase řekl, že je to krásná ukázka toho, jak může otřesný akcent zkazit parádní vizuální podívanou. Přijde mi to spíš jako hodně přehnaná parodie na východní akcent.

71

Odpovědět

+BuckyI am the director of this film, and just want to say that the narrator was Latvian. She also provided narration in the original Latvian language which you can watch here: https://vimeo.com/67487123

00

Odpovědět

Perfektná hudba a výtvarný štýl spravili aj z úplne tuctového príbehu peknú podívanú :)

372

Odpovědět

Thank you for your kind words. I ask you to support my film by watching it at least once on the original website:
http://www.theroseofturaida.com/

00