VideaČeskyVideaČesky
Zpět na seznam
Načítám přehrávač...

Scott McKenzie - San Francisco

Hudební klenoty 20. století
2:53
13.7K zhlédnutí
4.7 (25 hodnocení)
bakeLitbakeLit
Publikováno: Před 15 lety

Po týdnu jsou tu opět Hudební klenoty 20. století, které se tentokrát ponesou tak trochu ve znamení lehké a pohodové muziky, která je plná lásky a lidí, co lásku šířili na každém kroku. Je i docela možné, že vám název nemusí nic říkat, ale jakmile si písničku pustíte, řeknete si: "Jak je vůbec možné, že mi ten název byl cizí?" :D Celým jménem se skladba jmenuje San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair) a byla napsána a vydána 13. května 1967 k propagaci hudebního festivalu Monterey Pop Festival ve státě Kalifornie. Po vydání se prakticky okamžitě stala hitem. Do června roku 1967 se vyšplhala na 4. místo v americké hitparádě Billboard Hot 100, mezitím se stihla dostat na první příčky ve Velké Británii a většině evropských zemí. Údajně se prodalo něco přes 7 milionů kopií tohoto hitu po celém světě. Píseň také způsobila příchod mnoha mladistvých do San Francisca na konci šedesátých let minulého století. Ve střední Evropě mladí lidé přijímají tento song  jako hymnu za svobodu, i proto častokrát zazněla během Pražského jara roku 1968. Píseň jsme mohli také slyšet v mnoha filmech, z nichž nejznámější je zaručeně Forrest Gump. Také ji příležitostně hráli Led Zeppelin na svých koncertech při improvizaci uprostřed písně Dazed and Confused. Zpěvák U2 (Beautiful Day u nás na webu), Bono, také vedl publikum do zpěvu této písně během jejich vystoupení v San Francisco Bay Area. Vznikla také předělávka od Global DJs, která už toho ale po žánrové stránce s originálem nemá moc společného. Scott McKenzie, vlastním jménem Philip Blondheim, se narodil roku 1939 v americkém městě Jacksonville ve státě Florida. Vyrůstal v Severní Karolíně a Virginii, kde se spřátelil s Johnem Phillipsem. Toto přátelství se později stalo osudovým v jeho životě, jelikož s ním založil skupinu The Mamas & The Papas, se kterou nahrál také dnešní hudební klenot. Právě touto jedinou písní se Scott proslavil nejvíce. Později vydal dvě sólová alba, kterých se prodalo jen opravdu malé množství. S novou sestavou kapely The Mamas & The Papas se podílel na textu singlu číslo jedna od Beach Boys, Kokomo. Na jeho webu se píše: "Scott je nyní v důchodu a žije v Los Angeles se svou kočkou Spider." Popisek sepsal Adam Karas.

Související videa
Alphaville - Forever Young
98%
3:38
Alphaville - Forever Young
Simon & Garfunkel - The Sound of Silence
98%
2:53
Simon & Garfunkel - The Sound of Silence
The Mamas & the Papas - California Dreamin'
96%
2:34
The Mamas & the Papas - California Dreamin'
Don McLean - American Pie
93%
9:02
Don McLean - American Pie
Ray Parker, Jr. - Ghostbusters
90%
4:05
Ray Parker, Jr. - Ghostbusters
Lou Reed - Perfect Day
81%
3:45
Lou Reed - Perfect Day

Komentáře (41)

0/2000
nefertiti
nefertitiPřed 13 lety
Wonderful song...RIP
Cyelii
Cyelii(Anonym)Před 14 lety
Help, I\'ve been inrofemd and I can\'t become ignorant.
Míša McKenzie
Míša McKenzie(Anonym)Před 15 lety
Super miluju tohoto zpěváka,prosim mohli byste přeložit jeho další písničku Like An Old Time Movie ?<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xcrOQ6uSrJY&amp;feature=related" target="_blank" rel="nofollow">http://www.youtube.com/watch?v=xcrOQ6uSrJY&amp;feature=related</a>
Ivan
Ivan(Anonym)Před 15 lety
wow tam ale musela být úžasná atmosféra :)
edems
edems(Anonym)Před 15 lety
exi: taky by se mi tu líbilo něco od Boba.
Katschaba
Katschaba(Anonym)Před 15 lety
Skvělá písnička, moc se mi líbí tenhle výběr, každou středu sleduju :-) Tak mě napadlo, co třeba přeložit tuhle písničku? Moc se mi líbí (Poco - Keep on trying) <a href="http://www.youtube.com/watch?v=AWnBD6n9j74&amp;feature=feedf" target="_blank" rel="nofollow">http://www.youtube.com/watch?v=AWnBD6n9j74&amp;feature=feedf</a>
Witzwald
Witzwald(Anonym)Před 15 lety
2:04 -- Slavna dvojice John a George (Beattles) - coz znamena, ze toto video mohlo pochazet ze srpna roku 1966 (domnivam se).
Witzwald
Witzwald(Anonym)Před 15 lety
To Žvauky: Nemecky znak (Svastika) je psany jinak. Nez neco vyplodis over si fakta.
Hannah
Hannah(Anonym)Před 15 lety
♥ Miluju tuhle písničku ♥
DUsko
DUsko(Anonym)Před 15 lety
a inak neviem kde som to cita ale nejaka opica sa vyjadrila ze tam je Hakac ... MG VY STE SNAD INY KRETENI , hippie moda buchla v dobach valky , nepriatelia ameriky Nemci a Japonci . Nemci pouzivali Hakovy kriz . Jasne hippie budu nosit znak ich nepriatelov statu na cele , to by si o hippie moc nepocuil ale skor o politickych veznov , radcov a propagatorov . To co tam ma je Svastika ... ach neudem pi.ovat o demencii ale aspom pouzi logicku ...