Simon & Garfunkel - The Sound of Silence

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 021
Počet zobrazení:18 280

Další týden je za námi a to je ten pravý čas, představit vám další hudební klenot 20. století. Opět vás zavedeme do USA, odkud toto slavné duo pochází. Hudební styl této písně jsme tu ještě neměli, a bylo tak nutné to patřičně napravit. Dnes potěšíme především příznivce folku a pomalé hudby. Pár lidí si už o tuto píseň psalo. Na scénu přichází… The Sound of Silence od Simona & Garfunkela, o nichž si můžete přečíst krátký článek od Kariho. The Sound of Silence je singl dua Simon & Garfunkel vydaný roku 1965. Práce na textu začala asi čtvrt roku po atentátu na J. F. Kennedyho. Paul Simon chtěl v písni vyjádřit atmosféru a emocionální trauma, které se Američanů zhostilo po zavraždění jejich hlavy státu. Písnička se skládá z pěti slok, které spolu dvojhlasem zpívají Simon s Garfunkelem. Doprovází je akustická kytara, na kterou hraje Paul Simon. V jiných verzích se v určité části skladby přidá doprovod na bicí, elektrickou kytaru a baskytaru. Ten zařídil producent Tom Wilson hned po nahrávání Like a Rolling Stone Boba Dylana s Al Gorgonim (elektrická kytara), Bobem Bushnellem (elektrická baskytara) a Bobby Greggem (bicí), a to dokonce aniž by se Simona nebo Garfunkela ptal. Skladba vyrazila na žebříčky hitparád v listopadu 1965 a na začátku následujícího roku dosáhla 1. místa prodeje ve Spojených státech, kde se „ohřála“ jeden týden, aby se mohla 22. ledna na další týden vrátit, než byla vystřídána We Can Work It Out od The Beatles. Skladba byla použita ve filmu The Graduate, kde jsou použity i další písničky Simona a Garfunkela, a ve filmu Bobby v okamžiku, který těsně předcházel zavraždění Roberta F. Kennedyho. Písnička byla použita i ve filmu Watchmen, kde hrála při pohřbu Komedianta. Paul Simon a Art Garfunkel jsou američtí populární hudebníci známí pod společným jménem Simon & Garfunkel. Potkali se na základní škole v roce 1953, když spolu vystupovali ve školní hře Alenka v říši divů. V roce 1957 spolu založili duo Tom and Jerry a okusili první úspěch s malým hitem Hey Schoolgirl. Jako duo Simon & Garfunkel dosáhli slávy v roce 1965 se singlem, který jsme vybrali jako dnešní klenot. Jejich hudba byla uvedena ve filmu The Graduate, díky čemuž vešli do širšího povědomí publika. Jejich poslední album Bridge over Troubled Water bylo poznamenáno několika odklady vydání, způsobenými jejich odlišnými uměleckými názory. Simon & Garfunkel patřili mezi nejpopulárnější umělce 60. let, jsou držiteli několika cen Grammy, byli uvedeni do Rock and rollové síně slávy a Long Island Music Hall of Fame (2007). V roce 2004 časopis Rolling Stone zařadil Simona a Garfunkela na 40. místo svého seznamu 100 největších umělců všech dob. Od rozpadu dua v roce 1970 se oba zpěváci několikrát sešli ke společnému koncertu. Nejslavnější byl koncert v Central Parku, který přilákal 500 000 lidí.

Přepis titulků

Buď zdráva, temnoto, můj starý příteli. Opět jsem si s tebou přišel promluvit. Protože jakýsi tiše se plížící přízrak ve mně zanechal svá semínka, zatímco jsem spal. A ta představa, která mi byla zasazena do hlavy, je stále držena v objetí zvuku...

ticha. V nepokojných snech já kráčel jsem sám. V těsných ulicích dlážděných kostkami. Pod svatozáří pouliční lampy. Svůj límec jsem otočil proti chladu a vlhku. Když mé oči utrpěly bodnutí záblesku neonových světel, který rozdělil noc a dotkl se zvuku...

ticha. A v prostém světle jsem spatřil deset tisíc lidí, možná i víc. Lidí, kteří si povídali, aniž by mluvili. Lidí, kteří slyšeli, aniž by poslouchali. Lidí, co psali písničky, o něž se žádný hlas nikdy nepodělí.

A nikdo se ani neopovážil... rušit zvuk... ticha. "Pošetilci!" řekl jsem, "Vždyť vy nevíte, že ticho jako rakovina se šíří." Slyšte má slova, abych vás mohl přiučit. Chytněte mě za ruce, abyste mi byli na dosah. Ale má slova jako tiché dešťové kapky popadala.

A ozývala se ve studnách... ticha. Lidé se klaněli a modlili k neonovému Bohu, kterého stvořili. Cedule se zablýskla svým varováním v podobě slov, která na ní stála.

A na té ceduli stálo: "Slovy proroků jsou popsány zdi v metru a chodby v činžácích." A šeptali ve zvucích... ticha. Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jeden z najlepších textov v dejinách...A teraz ma asi ukameňujete 😀,ale hudobne je oveľa lepší cover od Disturbed! Original je hrozne plochý,nevýrazný.

12

Odpovědět


Odpovědět

funguje,jen mě mrzí že to není nekonečný :(

240

Odpovědět

nefunguje

186

Odpovědět

NEFUNGUJE

186

Odpovědět

Z kterého koncertu to video pochází, prosím? thanx za odpověď :-)

200

Odpovědět

Přiklonil bych se, jestli by bylo možné, ke zprovoznění videa :)

190

Odpovědět

bohuzel....nefachciii

181

Odpovědět

nefunguje :-(

181

Odpovědět

kolikokoli: Přesně jak říkáš. Ale až se chvílemi divím že ho zná tak málo lidí, což je škoda. Tedy abych řekl pravdu, taky ho znám jen chvíli, nějak sem se k němu dostal přes film Garden State, přesně už nevím jak. A od té doby nechápu jak to může u nás být tak neznámý film, když je to v USA v podstatě kultovka. :)

180

Odpovědět

Slyšel jsem to ve Watchmens a bylo to nádherný k tomu :D

200

Odpovědět

Nádhera, díky za zpříjemnění polední prac.pauzy.

190

Odpovědět

2 roky staré vystoupení a stále jsou fenomenální !
http://www.youtube.com/watch?v=L-JQ1q-13Ek

180

Odpovědět

KvR: konečně někdo, kdo ji zná také z Absolventa. Je to úžasný film s naprosto úžasným soundtrackem :)

190

Odpovědět

Ajo, o absolventovi je psáno už v popisku, tak toho sem si nevšiml :)

180

Další