Nirvana - Smells Like Teen SpiritHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 273
Počet zobrazení:16 388

Buďte vítáni u dalšího dílu našich Hudebních klenotů 20. století! Tentokrát trochu přitvrdíme přechodem k žánru zvanému grunge. Ano, Smells Like Teen Spirit od Nirvany. Nutno říct, že kdyby k překladu nebyly sepsané texty, které ovšem nikdy oficiálně publikovány nebyly, a jsou tedy sestavené z odposlechu, rozuměl bych Kurtovi tak každé páté slovo... Poslechněte si, jak se kdysi Kurt díval na teenagery, neboť právě o jejich životním stylu tato skladba je. Již déle zde na webu máme parodii od Weird Ala Yankovice a mně přišla zdejší absence originálního klipu zločinem proti lidskosti. Víc už vám o skupině a písničce v popisku řekne Adam Karas.

Smells Like Teen Spirit, zřejmě nejznámější píseň grungeové skupiny Nirvana, byla vydána roku 1991. Také díky jednoduchému a chytlavému riffu se stala velmi oblíbenou písní především náctiletých posluchačů. Po zhlédnutí této skladby na MTV si fanoušci začali hojně kupovat album Nevermind, na kterém se tento hit nacházel. Sám zpěvák Kurt Cobain tuto skladbu začal nenávidět především z důvodu, že ji lidé chtěli slyšet na každém koncertě a většina z nich ani jinou píseň neznala. Skladba je považována za hymnu 90. let a pronikla na první místo hitparád v Belgii, Irsku, Novém Zélandu, Španělsku a Francii. Samotný riff byl nejspíš vymyšlen jako zkomolenina "More Than A Feeling" skupiny Boston, důkazem by mohlo být to, že když už "Teen Spirit" Kurta štval, zkombinoval jeho riff právě s riffem More Than A Feeling. Název "Smells Like Teen Spirit" je odvozen od nápisu na stěně při nějaké párty - "Kurt smells like teen spirit", což je doslova "Kurt voní jako náctiletá duše". Tak si to Kurt také vyložil, ovšem později zjistil, že "teen spirit" byl myšlen stejnojmenný parfém, který používala jeho přítelkyně. Text písně má vyjadřovat Kurtovy pocity, když byl náctiletým, avšak nikdy nebylo potvrzeno, co jimi doopravdy chtěl říct. Lidem tedy nezbylo než diskutovat. Uklízeč, kterého vidíte na začátku a v závěru videoklipu, má znázorňovat dřívější profesi Kurta Cobaina. Byl totiž vyhozen ze školy a právě v té samé škole, ze které ho vyhodili, dělal uklízeče.

Nirvana byla americká grungeová kapela založená roku 1987 v Aberdeenu ve státě Washington. Zakládajícími členy byli Kurt Cobain (kytara, zpěv) a Krist Novoselic (basa). Na místě bubeníka nakonec zakotvil Dave Grohl, který byl poslední v řadě několika bubeníků, kteří se v Nirvaně vystřídali. V roce 1989 nahrála své první studiové album s názvem Bleach, avšak zlom nastal až vydáním alba Nevermind o tři roky později. Na něm se totiž nacházel dnešní klenot, který pomohl nastartovat kariéru, slávu a úspěch Nirvany. Skupinu proslavil především nenapodobitelný zpěvák Kurt Cobain a jeho životní osud. Sláva a mediální zájem o skupinu Kurta natolik zruinovaly, že začal brát tvrdé drogy. Jeho závislost se mu stala osudnou, když 5. dubna 1994 po obrovské dávce heroinu sepisuje dopis na rozloučenou a dává si brokovnici do úst. Jeho sebevražda způsobila rozpad skupiny.

 

Přepis titulků

Překlad: Překlad: bakeLit Překlad: bakeLit www.vid Překlad: bakeLit www.videaces Překlad: bakeLit www.videacesky.cz Naložte všechny zbraně a přiveďte své přátele, prohrávat a přetvařovat se je hrozná zábava. Tváří se hrozně znuděně a sebevědomě, vždyť já to znám, to slovo pokušení.

Ahoj, ahoj, ahoj, jak nízko? Ahoj, ahoj, ahoj... Se zhasnutými světly je vše méně nebezpečné! Tak nás tu máte, chceme se bavit! Cítím se jako hlupák a je to nakažlivé! Tak tady stojíme, koukejte nás bavit! Tady míšenec, tamhle albín.

Samý šílenec, moje libido! To, v čem jsem nejlepší, mi jde hůř a za tento dar se cítím být požehnán. Naše partička přečkala všemožné a přetrvá až do samotného konce. Ahoj, ahoj, ahoj, jak nízko?

Ahoj, ahoj, ahoj... Se zhasnutými světly je vše méně nebezpečné! Tak nás tu máte, chceme se bavit! Cítím se jako hlupák a je to nakažlivé! Tak tady stojíme, koukejte nás bavit! Tady míšenec, tamhle albín. Samý šílenec, moje libido!

Úplně zapomínám, proč vlastně beru. No jo, vlastně, dodává mi to úsměv. Přišlo mi to obtížné, těžko se to hledalo. No jo, co se dá dělat, to je fuk. Ahoj, ahoj, ahoj, jak nízko? Ahoj, ahoj, ahoj... Se zhasnutými světly je vše méně nebezpečné!

Tak nás tu máte, chceme se bavit! Cítím se jako hlupák a je to nakažlivé! Tak tady stojíme, koukejte nás bavit! Tady míšenec, tamhle albín. Samý šílenec, moje libido! Sebezapření!

Komentáře (63)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Během písničky mi bylo Kurta hrozně líto :(

10

Odpovědět

System Of A Down tu podle mne nemá co dělat, rozhodně to nejsou legendy.

2127

Odpovědět

@hanes175
Taky mi přijde,kapela se dozvěděla,že Kurt bere drogy už v roce 1990 a Smells Like Teen Spirit bylo vydáno v roce 1991,takže už předtím,než byli slavní bral Kurt drogy =(
(Btw. Drain You-nejlepší písnička =) )

210

Odpovědět

nesmrteľná pesnička

220

Odpovědět

nadruhou stranu kdyby Kurt neumřel tak brzo, jeho odkaz by byl více poskvrněn svými aférami a patrně by se zapsal spíše jako feťák, než jak o něm slýcháme ( a to i přes to jak si dal a zastřelil se neslyšel jsem nikdy ,, ten feťák´´)

210

Odpovědět

"Sláva a mediální zájem o skupinu Kurta natolik zruinovaly, že začal brát tvrdé drogy." hmm nesouhlasím.. nebo aspoň já jsem se dočetl něco jiného:-)

190

Odpovědět

To Gabrielle: nahodou radio Aligator je fajn :) cisto rockove radio a davaju aj riadne pecky

180

Odpovědět

ray- silena deprese ktera te kazdy den srazi na kolena

180

Odpovědět

Zdar mohli by ste sem dát něco od SOAD nebo od Lordů? Díkas

180

Odpovědět

Dávám 9 hvězd - protože originál je jen jeden :D

183

Odpovědět

Nějaký Překlad Soad Bych Ocenil A určitě bych nebyl Sám >.>

190

Odpovědět

Ta parodie nemá chybu :)

180

Odpovědět

Jo jo Cobain a Nirvana moje srdcovka z dob puberty.

180

Odpovědět

čo môže byť tak strašné v živote aby ho to donútilo vystreliť si mozog? :-/

181

Odpovědět

všichni jste z tý Nirvany tak unešený, ale dle mě je daleko lepší grunge skupina Pearl Jam

2015

Další