Nirvana ‒ Come As You AreHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:5 301

Come As You Are je název písně od americké grunge kapely Nirvana, kterou napsal její frontman Kurt Cobain. Skupina ji nahrála již v květnu roku 1991. Je třetím trackem a druhým singlem z druhého studiového alba Nevermind, vydaného 2. března 1992. Byl to jejich druhý a poslední hit v americkém žebříčku Top 40, konkrétně číslo 32 v Billboard Hot 100, a zároveň druhý hit z Top 10 v hitparádě UK Singles. Celkově píseň bodovala v dalších osmi zemích na pozici v top 10 a v jedenácti na pozici top 40.

Okolo písně vznikla v době jejího vydání lehká kontroverze, a to kvůli nápadné podobnosti hlavního kytarového riffu s písní Eighties od kapely Killing Joke. Spor nebyl nikdy náležitě urovnán. Kurt Cobain společně s manažerem Dannym Goldbergem kvůli tomu dokonce chvíli zvažovali, že jako druhý singl z alba vydají raději píseň In Bloom, z čehož nakonec sešlo. Navíc doposud není jasné, zda Kobain zpíval o svém vztahu k „jehle“, či nikoliv. Zastánců obou teorií je tolik, kolik fanoušků kapely.

Videoklip režíroval Kevin Kerslake, kterého si vybral sám Cobain pro jeho „impresionistický“ styl. S výsledkem byl natolik spokojen, že kapela s režisérem spolupracovala i na dalších projektech, konkrétně na klipech k písním Lithium, In Bloom a Sliver. Jelikož nebyl Cobain schopen sám vymyslet něco kloudného ve spojitosti k přebalu alba Nevermind, přenechal veškerý tvořivý proces na Kerslakovi, což se ve výsledku vyplatilo. Venkovní sekvence se předtáčely v parku v Hollywood Hills pár dní před samotným natáčením a jsou často využity v klipu samotném.

Další zajímavostí k písni je odhalení uvítací cedule u Cobainova rodného města Aberdeen ve státě Washington v roce 2005 jako pocta jeho osobě: „Welcome to Aberdeen: Come As You Are“. Tento slogan a zároveň název písně má ovšem podle všeho původ zcela prozaický: Kurt Cobain ho jistou dobu pravidelně viděl z okna svého pokoje. Šlo totiž o reklamní motto Hotelu Morck v Aberdeenu, kde přebýval poté, co jako sedmnáctiletý opustil domov.

Přepis titulků

Překlad: ISNS www.videacesky.cz Přijď taková, jaká jsi, jaká jsi byla, jakou tě chci mít. Jako přítel, jako kamarádka, jako odvěký nepřítel. Dej si na čas, pospěš si, je to na tobě, nezpozdi se. Spočiň jako přítel, jako dávná vzpomínka, vzpomínka, vzpomínka, vzpomínka.

Přijď namočená ve svinstvu, smočená v dezinfekci, taková, jakou tě chci mít. Jako trend, jako přítel, jako dávná vzpomínka, vzpomínka, vzpomínka, vzpomínka. A přísahám, že nemám zbraň.

Ne, nemám zbraň. Ne, nemám zbraň. Vzpomínka, vzpomínka, vzpomínka, vzpomínka. Ne, nemám zbraň… A přísahám, že nemám zbraň. Ne, nemám zbraň. Ne, nemám zbraň. Ne, nemám zbraň.

Ne, nemám zbraň. Vzpomínka… Vzpomínka…

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Namocena v desinfekci - nadcasovy text dostava novy rozmer. :D

60