Přidat do sledovaných sérií 13
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:130
Počet zobrazení:8 810

O anarchii slýcháme poměrně často. Ale často také v překrouceném slova smyslu. Co doopravdy je anarchie? 

 

Přepis titulků

Anarchie. Srdce punkového hnutí v sedmdesátých a osmdesátých letech. Hnací síla občanských válek a násilných revolucí. Koncept udržovaný aktivisty jako Lvem Tolstojem, Noamem Chomskym nebo Gándhím. Co to vlastně je? Anarchie je jednoduše řečeno stav bez vlády nebo jiné autority. Původní myšlenka se zrodila spolu s demokracií a také jako odpověď na demokracii a jiná politická zřízení. Avšak až v 18.

a 19. století se v západních zemích naplno vyvinula anarchistická filozofie. Po Francouzské revoluci byl anarchismus považován za alternativu k teokracii či monarchii a jako prostředek k dosažení absolutní rovnoprávnosti vyřazením autorit. Nicméně Noam Chomsky a další akademici přiznali, že jde v zásadě o nereálnou, utopistickou teorii. Mnoho směrů moderního anarchismu považuje vládu za příčinu světových problémů. Protože je zde více forem politických filozofií, je zde i více anarchistických směrů. Například anarchofeminismus říká, že uspořádání státu vede k patriarchátu a následně k utlačování.

Zelený anarchismus říká, že vykořisťování přírody je výsledkem kapitalistické politiky. A navzdory obecné představě násilí spjatého s anarchií, anarchopacifismus říká, že je to stát, který vytváří nepotřebné politické násilí, a proto by měl být zrušen. Ač si to mnozí myslí, podstatou moderního anarchismu není násilí. Tolstoj a Gándhí se vyhraňovali proti jakékoliv formě násilí. A Chomsky řekl: "Anarchie neznamená, že lidé běhají běhají po ulicích a rozbíjejí okna. Jejím konceptem je velice organizovaná společnost s co nejmenší možnou kontrolou."

I když je násilí stále užíváno některými anarchistickými skupinami pro svržení systému a vlády, mnoho anarchistů jej odsuzuje. Mnoho lidí by souhlasilo, že anarchismus je teoreticky dobrým nápadem, protože prosazuje svobodu a rovnostářství, avšak reálně je jen těžko proveditelný. Jak vysvětluje Chomsky, anarchismus je spíše odpovědí na represivní režimy než samostatnou formou vlády. Demokracie je další politickou teorií, které je někdy mnohem těží porozumět, než si myslíte.

Jestli chcete o demokracii vědět více, podívejte se na toto video. Koncept demokracie je jednoduchý, férový a založený na zdravém rozumu. Tedy až na to, že tomu tak není. Díky za sledování Test Tube News a nezapomeňte nás pomocí špendlíku odebírat.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

2:31 vyjma toho, kdy tomu tak není.

00

Odpovědět

Dost mi v tomhle videu chybí nějaký historický příklady pokusů o anarchistický uspořádání společnosti. Občanská válka ve Španělsku, Machnovci na Ukraině, Zapatisti v Mexiku... Pak tady akorát nějaký hovado píše o tom, že to je jen o tom rozmlátit pár aut...

61

Odpovědět

nebreč

26

Odpovědět

Anarchismus je fajn rozmlátíte pár aut a pak se vymluvíte na to že jste anarchista :3 :-*

112

Odpovědět

Poprosím tú demokraciu ešte. :)

51

Odpovědět

Mám v plánu celou sérii, přes demokracii až po komunismus.

60

Odpovědět

Bylo by fajn přeložit, jestli mají i video o komunismu. Sice solidní popis téhle ideologie by zabral asi půl hodiny, ale jestli mají i tříminutové video, hodně posluchačům tady by to prospělo. Protože stejně jako u anarchismu, ideologie je zcela přesně něco jiného, než to co je v podvědomí většinové populace. :)

71

Odpovědět

Solidní definici stalinského komunismu vytvořil už jistý Orwell v díle 1984...

63

Odpovědět

+orcinusorca2016Orwell byl socialista a svá díla byli namířené proti totalitě a né komunismu.
"Každou řádku, kterou jsem od roku 1936 napsal a která stojí za zmínku, jsem přímo či nepřímo psal proti totalitarismu a pro demokratický socialismus, jak jej chápu"

40

Odpovědět

+Petr RKomunismus už od svých základů je systém, který se zákonitě hroutí do totality. Nemá totiž žádné protiváhy, které by tomu zabránili, protože ve své podstatě jde o náboženství, založené na víře a ne na reálných faktech.

01

Odpovědět

+CCbtržní fundamentalismus je taky víra :-)

00

Odpovědět

+Petr ROrcin tohle nepopírá. Napsal „Stalinského“, ne komunismu obecně. Ten Stalinův slušná totalita byla.

00

Odpovědět

Mají a přeložím :)

20

Odpovědět


Odpovědět

Video o ničem. Co třeba Bakunin, Kropotkin a další... vlastně ani nechápu, proč tohle video vzniklo, když neříká vůbec nic. Pokud někoho zajímá širší popis, doporučuji tento článek: http://richardhotovy.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=474524

52

Odpovědět

Kropotkina jsem cetl a neco tak srackoidniho bych nikomu nedoporucoval - to je presne ten styl mysleni, ktery zahubi sve myslitele a pretvori se na "diktaturu proletariatu". Anarchokomunismus je oxymoron.

31

Odpovědět

Už se těším na další díl o demokracii +1

151

Odpovědět

Dobrá poznámka na konci k demokracii :D

160

Odpovědět

1:42 dal si tam dvakrat behaji zasebou :)

10

Odpovědět


Odpovědět

Základní definici anarchie dnes naplňují opravdu snad již jen anarchokapitalisté.
Dejte se do řeči s někým, kdo mává červeno černým praporem a máte takový polokomunistický pocit :-) Se zelenejma je to stejný...

207

Odpovědět

Vytváření komun (v pravém slova smyslu) má k anarchismu velice blízko. Naopak "diktatura nejvyššího Sovětu s vládnoucím monopolem jedné strany" (diktatura nejvyššího parlamentu) je jen převlečenou despotickou monokracií.

90

Odpovědět

icks: Souhlasím. Povídal jsem si už s dosti antifákama na to, abych je prokoukl.
orcinusorca2016: (doporučuji přečíst Dočasnou autonomní zónu (Hakim Bey), tam anarchismus a komuny dost rozebírá.
P.S. Mé heslo je: Anarchie je fajn, jen lidé jsou kreténi.

51

Odpovědět

anrchokapitalismus je protimluv :-)

03

Odpovědět

No nič moc, vôbec nespomenul asi jediný konzistentný anarchistický smer - anarchokapitalizmus. Jediný ma dokonca dopodrobna rozpracovaný ekonomický koncept znamymi ekonomami ako su Rothbard, či David Friedman.

186