Padající kočkySmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:171
Počet zobrazení:13 937

To, že kočky padají na všechny čtyři, ví snad každý. Ale proč tomu tak je? To nám vysvětlí Destin.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Pravděpodobně víte, že kočky téměř vždy dopadnou na nohy. Ale proč tomu tak je? Jako u většiny triviálních otázek je těžké jen tak odpovědět. Řeknu to jinak. Jak kočka dostane během pádu nohy seshora dolů, aniž by porušila zachování momentu hybnosti? Zkoumal jsem padající objekty v různých prostředích, a jakmile jsem získal moment hybnosti, nešel zastavit.

Dnes uděláme zpomalený záběr, ale ne Alley, protože kočce mé dcery nechci ublížit. Máme na to kaskadérku. Chtěl bych vám představit kaskadérskou kočku GiGi. Natočím to vertikálně a pak to upravím, aby byla v záběru jen kočka.

Dá to hodně práce. Zkusím to udělat tak, abych nikoho nenaštval. Což bude dost těžké. Musíte ji totiž nechat spadnout. Připravena, GiGi? Hodná. Kontroluješ kameru, GiGi? První, co kočka při pádu udělá, je, že zjistí, kde je nahoře.

Buď vnitřním uchem, nebo očima. Tři, dva, jedna... Připraveni na kočičí fyziku? Dobře. Koukněte na zpomalený záběr, zatímco se GiGi půjde napít. Tohle je na tom zajímavé. Na začátku pádu kočka vůbec nerotuje. Uprostřed zase rotuje a nakonec se zastaví.

Newtonův první zákon říká, že těleso zůstane v klidu, pokud na něj nepůsobí vnější síla. U kočky nevidím žádné vnější síly. Takže co se děje? Nedává mi to smysl. Abychom to zjistili, musíme ji pustit vzhůru nohama. Připravena? Koukejte se na její ocas.

Tři, dva, jedna... Už jste na to přišli? Koukněte. Pravděpodobně jste si všimli, že když kočka padala, její ocas rotoval jiným směrem než její tělo. Zajímavé je, že tím to není. Dokážou to totiž i kočky bez ocasu. Říká se tomu kočičí vyrovnávací reflex. Dokážu to.

Našel jsem video z 60. let, kdy letci zkoumali nízkou gravitaci. Na parabolický let vzali i nějaké kočky. Snaží se nejdřív točit ocasem, ale to nefunguje. Jen se náhodně pohybuje. Pak ale zkusí něco jiného. Začne prohýbat záda. A když prohne záda a pak dělá nějaký pohyb, něco se stane. To už je lepší. Ukážu vám ještě jedno kočičí salto a přijdeme tomu na kloub.

Oblouk jejích zad je dost důležitý. Rozdělí své tělo na dvě osy, které jsou na sobě nezávislé. Když ho pustím, přitáhne přední a udělá osový trik. Zmenší vepředu svůj moment hybnosti, aby mohl rotovat rychleji. Zadní zase odtáhne od těla a zvětší svůj hybnosti. Takže velká otočka vepředu znamená jen malou otočku vzadu v opačném směru a navzájem se vynulují. Jakmile dostane přední nohy dolů, tak je natáhne pod sebe, zvětší moment hybnosti a zastaví otočku vepředu, zatímco své zadní nohy přitáhne k tělu.

Díky tomu je může zase rychle přetočit dolů. Pak už je jen dá pod sebe a natáhne všechny čtyři, zatímco se připravuje na dopad. Děkuji za vaši pozornost, snad jste se dozvěděli něco nového, Už přestanu. Jestli chcete, běžte se podívat na další videa, já jdu chytat GiGi.

Nějaká nevrlá. Klikněte na GiGi, abyste mě odebírali, potěšilo by nás to. Mějte se. Aport! Musím ji chytit. Tady ho mám.

Úžasná kočka. Nechala se stokrát upustit na zem. Nebo možná jen pětkrát. Vidíš ten míček? Utíkej pro něj. Klikněte sem, jestli mě chcete odebírat. Ale teď jdeme hrát aport. Bež pro něj! Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se.

Zasloužila sis to. Kočky jsou kouzelníci fyziky. Mají úžasnou fyziologii. Nemají klíční kost a jejich páteř je velmi ohebná. Talent potřebuje přestávku. Musí to být 30 nebo víc centimetrů, jinak je to nebezpečné. Ne že bychom souhlasili s házením s kočkami.

Pojď sem! Pojď sem! Tak pojď sem! Pojď do katapultu. Tři, dva, jedna... Sakra.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Spíš než proč kočky padají na všechny čtyři, se ve videu ukazuje jak je možné, že vůbec zvládnout přetočit tělo. Video je zajímavé proto, že právě většina vědců ukazuje proč (střední ucho apod...), ale rozbor mechaniky pádu jsem zatím ještě neviděl...

20

Odpovědět

Takhle chytit vzhůru nohama za nohy naši kočku, tak jim vyškrábe oči.. :D

30

Odpovědět

A kdybych chytil tebe za nohu? :D

00

Odpovědět

+MorceJestli myslíš jako tu kočku, tak máš kýlu zaručenou :D

10

Odpovědět

Doufám že natočí nějaké video o speciálních vlastnostech morčat

51

Odpovědět

Jsou výborné na paprice..

160

Odpovědět

Tak tady nam vysvetlil proc kocky padaji na nohy a tady nam Lada Hruska vysvetli proc chleba s marmeladou pada zase obracene : https://www.youtube.com/watch?v=4r7SGcA2fLE

120

Odpovědět

Láďa je takový český Destin, taky dělá videa,která jsou svým způsobem jedinečná :D

42

Odpovědět

GiGi mohla být první kočkou, katapultovanou ve jménu vědy. :( :D

151

Odpovědět

Možná i byla, jen to Destin nemohl publikovat, aby mu nešli záchranáři po krku.

80

Odpovědět

Raději k tomu pustil klidnou muziku, aby jeho drastické metody nebyly tak do uší bijící. :D

171

Odpovědět

PETA comming! :D

56

Odpovědět

Takze nam vubec nic ten retard nevysvetlil..

450

Odpovědět

Důležitá zpráva pro tebe. Jelikož ti to asi rodiče doteď neřekli, musí to říct někdo jiný. Pravděpodobně jsi debil.

492

Odpovědět

video na tohle tema uz tu bylo + zase sem davate toho pedofila?

143

Odpovědět

Zaujímalo by ma ako sa mačka stane kaskadérom. Chápem, že človek sa kvôli vidine zárobku rozhodne riskovať svoj život a zdravie, ale ako dá mačka ľuďom vedieť, že chce byť kaskadérom? A aký je vôbec rozdiel medzi bežnou mačkou a mačkou kaskadérom? Možno sa vyberie náhodná mačka, 10x ju vyhodia von oknom, prejdu ju traktorom a nechajú päť minút pod vodou a keď to prežije, je to kaskadérska mačka. Toto ma zaujíma viac ako téma videa.

1143

Odpovědět

Spíš vezmou flegmatickou kočku xD taky takovou máme.

00

Odpovědět

Když se kočka nebrání, nevadí jí to. Já kdybych to zkusil s naší kočkou tak mě podrápe jen co ji chytnu za packy. Nejsou až ta bezbranné...

10

Odpovědět

Občas mi ten týpek přijde trochu creepy.

1226

Odpovědět

...prohlásil Dda po pohledu do zrcadla :-)

193