Snowboard ze 3D tiskárny

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:194
Počet zobrazení:3 554

Konkurz na nového překladatele Vsauce pokračuje až do dnešní půlnoci, takže dnes budete muset oblíbeného vědátora oželet. Příští týden už se na něj ale můžete zase těšit! Po videu o skleněném snowboardu vám přinášíme video o tvorbě snowboardu, který byl vytištěn na 3D tiskárně. Opět se něco dozvíte o technologii výroby a nakonec uvidíte, jak to celé dopadlo.

Přepis titulků

Doteď byly snowboardy vyráběny tradičními metodami. Tento měsíc vám na ETT dáme možnost nahlédnout do budoucnosti. Dáme výrobě snowboardů nový rozměr. - Jsi připravený? - Jo. Toto bude první snowboard vytištěný na 3D tiskárně. Chceme si zde vytisknout snowboard. Toto je Každý třetí čtvrtek. Pořad, ve kterém vyrábíme zajímavé věci a experimentujeme s materiály.

Je to spontánní. Přijdeme s nápadem a realizujeme ho. Jsem tu s Davidem, zakladatelem Grow It 3D. Dneska si vytiskneme digitální snowboard. Neuvěřitelné. Ano, je to jedinečná technologie. Když ji lidé vidí, mnoho z nich nevěří svým očím. Při tradičních výrobních metodách vezmete kvádrový kus materiálu a výsledný tvar získáváte odebíráním materiálu.

Zde však vezmeme výsledný 3D tvar, rozřežeme ho do tenkých vrstev a tyto vrstvy pak skládáme dohromady. Proto se naše společnost jmenuje Grow It. Když vytvoříme časosběrné video z našeho stroje, vypadá to, jako by ten objekt rostl. Tady je pár příkladů. Tohle je vytištěné. Tento klíč je plně funkční a je z jednoho kusu.

Je vytištěný. Jeb a David dokončují náš vzor. Půjdeme si vytisknout snowboard. Máme omezení ohledně velikosti výtisku. Vytiskneme ho po částech jako puzzle. Tohle je nás snowboard. Tento jemný práškový materiál. Je to uhlíková směs. Laser je směrován několika zrcadly.

Není tam žádná skutečná tisková hlava. Není tam žádná skutečně pohyblivá část. Jen zrcadla, která nasměrují laser na materiál. Je to trochu jiné než náš lis na snowboardy. Trochu víc. My vezmeme základní materiály a spojíme je dohromady. Tady je vytváříme. Od základu. Je to jako kouzlo.

Je to jak koš na papíry. Tady je náš první díl snowboardu. Teď pomalu odkrýváme náš kus snowboardu. Jedeme do cíle, máme vytištěny všechny kusy. Ometeme z nich zbytek uhlíku a pak je zahřejeme. Jsme připraveni ho složit. Všechny naše součástky jsou připraveny ke spojení. Je to velmi vzrušující.

A je to spojeno. Zalijeme to pryskyřicí. Naše prkno je celé zalito. Zabalíme ho do vakuového pytle a necháme 9 hodin odpočinout. Dívám se na to prkno, tlačím na něj... Mám smíšené pocity... Vážně smíšené. - To je naše prkno. - Je trochu chatrné. Zřejmě jsme to uprostřed prkna nespojili dostatečně těsně.

To je velmi důležité. Koupili jsme pár kovových pásků a Jeb je tam zrovna navrtává. Zpevníme to kovovými výztuhami. Někdy si prostě musíte pomoct. Jsme na tajném zasněženém místě v Coloradu. Je tu i Matt Guess. - Je to šílené prkno. Chceš ho zkusit? - Už se na to třesu. - Je to na hlavu.

- Cože? Jste jak šílení snowboardoví vědci. Špička je dobrá. Jeď rychleji. Jediným problémem prkna je rychlost. Chtěli jsme ho vyzkoušet bez dalších vrstev. Ale kdybychom přidali skluznici, nic by se asi nestalo. Je na něm tolik zajímavých věcí. Třeba tuto špičku jsme nikdy nezkoušeli.

Máte tu širokou špičku, která se v ostrém úhlu zužuje. Je to takové rovnější prkno. A když s touto širokou špičkou zatáčíte, máte z toho dobrý pocit. Je to neuvěřitelný den. Za sebou máme Back Bowl v Coloradu. Jezdíme na snowboardu vytištěném laserem. - Je to zábava. - Velká zábava. A o tom to je.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

kamos ma 3d tiskarnu a proste pokut nemate kus aspon za 100k tak to za to nestoji, najednou zjistite ze to proste neumi dulezite vrstvene drobne veci..apod..chtel tim tisknout modely, mit bussines.. a nakonec hovno.

JInak 3D snowboard je hovno.. na youtube si vytiskli i auto :) plne funkcni 2 mistne

https://www.youtube.com/watch?v=aMQJkkchTi4

50

Odpovědět

Tu pevnost to mít nebude.

40

Odpovědět

Čo má za kus ?
Ak to nieje úplny s**t, tak s tym predsa niečo rozbehnúť musí...

21

Odpovědět

"... a Jeb je tam zrovna navrtává.." Koho napadlo taky to jiný synonymum pro navrtává? :)

42

Odpovědět

Škoda že z tiskárny neni víc dílů - jako třeba vázání a podobně. Přeci jen tisk samotného prkna není v porovnání s těmi úžasnými věcmi, které je možné vytvořit zas takový zázrak. Prkno ze skla bylo jiné kafe :D

460

Odpovědět

Mithril má vkus....
Kľudne viac videí z výroby...
Výroba je vždy p***l :)

- Čo sa týka 3D tlačiarní, zatiaľ sú hrozne neefektívne.
- Celkom by ma zaujímalo z čoho tá firma žije... Vytlačiť jednú miniatúrnu p******u je neskutočne zdlhavé
Iste, ak ide o nejakú hardcore scifi súčiastku pre raketový motor, tak prečo nie...
Ale inak.... mehhh....

89

Odpovědět

Z lidí, kteří chtějí udělat něco neobvyklého bych řekl. Ty si řekneš o cokoliv a oni ti to během pár hodin vyrobí, pokud máš 3D model.

20

Odpovědět

Nájdi si niečo o rapid prototyping-u a pochopíš.

20

Odpovědět

Kamarád si právě vlastnoručně sestavil svou 3D tiskárnu, jenom mu poslali díly. A další věc na seznamu je vytisknutí si z menší tiskárny větší tiskárnu :) Náklady jsou minimální, materiál levný a možnosti téměř neomezené. Myslím, že tiskárna od Průši, už sestavená, stojí asi 24 tisíc, což není zas tolik :)

30

Odpovědět

+DzallAle to asi nebude tiskárna co spéká kompozit laserem ?

40

Odpovědět

+Dzall:) Tiež som staval z dielov... Bola to v podstate skladačka... Tentokrát by som do toho už nešiel a tie diely si vybral sám...
Vyšlo by ma to o polovicu lacnejšie a presnosť by bola asi o polovicu vyššia :)

20