Citrónový posset s domácím jahodovým džememSORTED

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:123
Počet zobrazení:5 186

Dnes SORTED připraví citrónový posset s domácím jahodovým džemem - skvělý a snadný dezert na léto. Že nevíte, co je to posset? Žádný strach, Ben vám to poví! A navíc uslyšíte napínavý příběh o Barrym a jeho citrónovém possetu.

 

Poznámky:

Sillibub (syllabub, sillabub) je tradiční britský dezert.

Silly znamená pošetilý, hloupý nebo bláznivý.

Ingredience:

  • 600ml smetany
  • 150g cukru na posset
  • 250g cukru na džem
  • 3 citróny
  • 1 vanilkový lusk
  • 250g čerstvých jahod

Přepis titulků

- Celé tohle video jen štveme Bena. - To je pravda. A nějak se nám mezitím podařilo udělat citrónový posset a domácí jahodový džem. O domácí džem jste nás prosili hodně, takže ho uděláme, ale protože je tak jednoduchý, budeme ho podávat s possetem. Na citrónový posset potřebujeme jen tři ingredience a začneme s 600 ml smetany, které nalijeme sem do hrnce. - Jasně... Skoro jsi to nalil jinam. - Skoro jo, ale ono je to vlastně jedno. A sem přijde kůra a šťáva ze tří citrónů, - tak to tam, Barry, připrav.

- To bude kyselý! To jo, ale tu kyselost vyrovnáme cukrem. - Cukr tedy nasypeme do smetany. - Teď připravujeme ten posset, že jo. Přesně. V hrnci zahřejeme smetanu a cukr a pak přidáme citrónovou kůru a šťávu. My zatím s Jamiem připravíme džem, který je ze stejného množství ovoce a cukru, snadný jako facka. - Jamie, nakrájíš ty jahody? - To jsou obří jahody! - To jo, - proto je musíš nakrájet.

- Co to vlastně je posset? Něco jako sillibub. Jo. Paráda. A moje další otázka je... Bene, co je to sillibub? Něco jako franjipan. V podstatě děláme dezert z usazené smetany, tedy něco jako je panacota, do které se většinou dává želatina. Tady smetanu zahustí kyselina, takže želatinu nepotřebujete a má to podobnou konzistenci. Stejné množství cukru a jahod a abychom měli džem speciálnější, přidáme polovinu vanilkového lusku.

Jako vždy rozpůlíme a vyndáme semínka. Vymáčkni to přes sítko, aby tam nebyla zrníčka. My tady v SORTED všechny naše recepty testujeme,... - Minimálně jednou! - ...takže tohle už jsem jedl a chutnalo to skvěle. Bylo to tak dobrý, že jsem si vzal jeden na cestu domů. Na to si pamatuju, protože jsme šli na vlak spolu a ten odjížděl za deset... Ale nebydlíme spolu, tak nedělejte žádný závěry. - Máte společnou cestu.

- Čekali jsme spolu na vlak, takže jsme si sedli... A já jsem si vzal svůj posset s sebou a položil ho na židli. Pak přijel vlak a tak jsem naskočil. O chvíli později mi došlo, že jsem svůj citrónový posset nechal na nádraží. A když před celým vlakem zakřičíte: "MŮJ CITRÓNOVÝ POSSET!" můžete se setkat s nepochopením, že? To jo. Hlavně v severním Londýně, tam jsou všichni nechápavý. "MŮJ CITRÓNOVÝ POSSET! NECHAL JSEM HO NA NÁDRAŽÍ!" Vanilku už můžeš dát do džemu.

Přidáme trochu vody a přivedeme džem k varu, necháme bublat asi 15 minut a pak nalijeme do skleničky. - Lehký, přeci jen je chytrej. - Džem byste měli lít do sterilizovaných sklenic, aby džem vydržel. My ho ale sníme hned teď, takže je to úplně jedno. - Snadnější než snadný. - Čím víc džemu, tím líp. Jakmile se smetana s cukrem začne vařit, necháme to bublat asi tři minuty, aby se odpařilo více vody a bylo to hustší. Ale ať to nepřeteče. - Jasný.

- Mezitím doděláme džem. Ten jen přivedeme k bublání a pak... - Ne k bublání, ale k varu, a necháme ho bublat 15 minut. - Je to sillibuble? Tss... Silly-buble. - Do krémové směsi můžeme přidat citrónovou kůru a šťávu. - Do toho! A díky kyselosti z citrónu se to při usazování zahusí. Citrónový posset nalijeme do nálevky, aby se to snadněji rozlévalo. A teď už to stačí rozlít do jakýchkoli nádob chcete. - Pohárků, mističek nebo sklenic.

- Nádraží... Nebo na nástupiště. Hotovo. Teď je dáme asi na 4 hodiny do lednice, aby se to usadilo. - Tohle za chvíli bude. - Na zdraví. - Ale já... - Ještě se neusadili. - Nechutná to špatně. - Hotovo! - Sillibub - Sorted! Měli byste to dát na 4 hodiny do lednice. Mezitím uděláme to samé s džemem, který je teď hodně...

džemový. - Tohle byste pít neměli. - Vařící cukr. - Nalijeme ho do sklenice A necháme ho chvíli usadit v pokojové teplotě, pak ho také dáme do lednice a pak se vrátíme a budeme ho spolu s citrónovým possetem podávat. Těším se. Tady máme zhoustlý džem. Jenom ukazuju, že už ztuhnul, - ale ne moc. - A takhle převádíme džem. Má správnou džemovou konzistenci.

Tak to dělaj i v džemárnách. Je ten džem hotový? Jo, je akorát. - Kdy už konečně dospějete? - Nikdy! Je to vážně skvělý dezert, jako dělaný pro léto. - A dezert musíme dozdobit malou snítkou máty. - Tentokrát si to sním! Tak hotovo. Citrónový posset s domácím jahodovým džemem - Sorted. Beru si tenhle. Sněz to najednou!

Je to fakt dobrý. Teď mě mrzí, že jsem řekl, že je to sillibub. Teď mě štve ještě víc, že jsem zapomněl svůj posset. Je to dobrý, že? - Jo, je to fakt skvělý. - Neuvěřitelný. Myslím, že je to vrchol britských dezertů. To se mi nechce věřit, když jsme o tom s Barrym v životě neslyšeli. Ale fakt mi to chutná. Jsou to v podstatě jahody se smetanou.

A citrónový posset je hodně britský. - A ten džem je moc dobrý, na to, jak to bylo snadný. - To jo. A je ho tam tak akorát, aby to chutnalo dobře. - Rád bych věděl, jaký dezert máte nejraději. - Já? - Ne ty! Vy! - O jo, vy. Napište nám na faceboooku! Napište: Můj oblíbený dezert je... Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Přidám trochu vodky ,když už to má byt letní dezert :D

200

Odpovědět

Panna cottu už jsem dělala a byla boží, ale zase s želatinou je to otrava. Teď je tedy v lednici tohle, snad se to povede. Dělala jsem to teda z 30% smetany, ale to i tu panna cottu. Už je to v lednici tak 10 minut a docela to tuhne, tak snad to bude OK.

190

Odpovědět

Povedl se krásně. Není třeba 60% smetana.

180

Odpovědět

Ještě doporučení: jestli to budete dělat z té 30% smetany, tak použijte míň citrónů (bylo to krapet kyselé).

180

Odpovědět

Tak dneska jsem udělal kuře se salátem z minulého týdne. Uznávám, měl jsem jet Tesca jako první, nejel jsem, takže jsem marně sháněl granátové jablko a tymián asi dva dny.

Ale kuře bylo a je naprosto výborné!

Též by mne však zajímalo, kolika procentní smetanu mám do possetu použít :-) (pokud se tu náhodu neobjeví odpověď, což by bylo hezké, strejda google to bude zítra odpoledne vědět).

Díky za překlad receptů!

180

Odpovědět

v originalnom recepte pouzivaju "double cream" co je 60% tuku... netusim, ci sa da zohnat niekde v CR... nejaka dievcina to tam skusala s 30% a nevyslo jej to

180

Odpovědět

+ixeminmozes si do tej smotany pridat maslo alebo jej pouzi 1200 ml a varenim ju zredukuj na polovicu

180

Odpovědět

Jaký typ smetany tam dát, 30%?

180

Odpovědět

diabetes type 2 po tomto jedle alebo ako to nazvat, ked som videl kolko cukru tam trepu...

186

Odpovědět

miesto smotany daj jogurt, miesto cukru med, miesto dzemu stascia normalne jahody...za A neviem ci to bude drzat za B je to uplne iny recept ale ten cukor a tuk zo smotany je az hrozivy :D

182

Odpovědět

+DuriDuri, už jsi jak Babica :D

190

Odpovědět

Clovek zije jen jednou...jednou za cas to neni spatne

190

Odpovědět

+Ltr33babicu moc nepoznam ale tak da sa spravit toto iste oveeela zdravsie ;) a jednou za cas ked si das sladke slane maso alkohol tak z toho mas kazdodenny navyk na nezdrave jedlo a teda aj nezdravy sposob zivota ;) ...ale kazdy nech si robi so svojim telom co chce :D

183