Čokoládovo-kokosový pudingSORTED

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:104
Počet zobrazení:4 573

Tento týden si se SORTED zase po nějaké době připravíme dezert. A není to jen tak obyčejný dezert. Je pro vegany, neobsahuje lepek ani laktózu, přitom skvěle chutná a jeho příprava je rychlá a snadná! Tak se ho nebojte vyzkoušet a o výsledné fotky se pak můžete podělit na stránce Vaříme s webem VideaČesky.cz! Ingredience:

  • 1 konzerva kokosového mléka
  • 200ml mandlového mléka
  • 100g cukru
  • 1.5 sáčku vegetariánského želatinové prášku
  • 1 lžíce kakaa
  • 250g cukru (na karamel)
  • hrst sušeného kokosu
  • 1 zralé mango

Přepis titulků

Jess nám poslala video s žádostí o recept. Ahoj lidi, tady Jess! Chtěla bych, abyste připravili veganský dezert. Moje dcera je veganka a já bych chtěla, abyste v receptu použili kokos, cokoliv kokosového. Třeba čerstvý kokos, kokosové mléko, kokosový olej nebo kokosovou šťávu. Ráda bych věděla, co vymyslíte, takže se určitě budu koukat! - Veganské dezerty není snadné vymyslet. - Mě nenapadá ani jeden. Ale máme spoustu možností, my například použijeme mléko z ořechů, kokosové mléko a mandlové mléko, které osladíme, do půlky přidáme kakao a necháme usadit, takže uděláme puding.

Navíc připravíme kokosovou oplatku. Bude to naprosto skvělý. Začneme kokosovým a mandlovým mlékem. - Moje mysl je úplně otevřená. - To je dobře. Protože tohle je pro vegany, takže nesmíme použít mléčné výrobky, mléko, máslo, vejce ani sýr, který bychom do dezertu asi stejně nedávali. Ale můžeme použít kokosové a mandlové mléko, protože ty jsou z ořechů.

A můžeme je sehnat normálně v supermarketu? Kokosové mléko určitě. A mandlové, oříškové nebo sójové mléko, které můžete použít, tam taky najdete. Přidáme cukr, abychom to přisladili. - A jako ztužovadlo bych normálně použil želatinu, ale... - To nemůžeme. Takže tam dám vegetariánskou. - Přidáme do studeného mléka. - Z čeho to vůbec je? Myslím že z mořských řas.

Nejspíš agar. Agar agar nebo něco takovýho. Takže to tam přidáme a rozmícháme. Ale musí to být studené, jinak tam budou hrudky. Budeš to jíst? Jess to bude milovat. Jasně. Věřím, že to bude skvělý, protože on jinak vařit ani neumí. Věřím ti a nebudu skepticky říkat, že to bude chutnat hnusně. Protože to určitě bude super. Když je to zamíchané, přivedeme to k mírnému varu. Zatím si připravíme něco na ozdobu.

Dezerty jsou vždycky o textuře. Často se tam přidá nějaká sušenka nebo tak. My uděláme oplatku. Něco jako když se praží ořechy nebo jako sezamové sušenky. Akorát karamel posypeme sušeným kokosem. - Do pánve nasypeme cukr. - Zkaramelizujeme ho. Suchá pánev a rozehřejeme na karamel. Chvilku to trvá a nesmíte to míchat, jenom občas protřást, aby se vše rozpustilo. - Jinak z toho bude hrouda? - Jo. Zkrystalizuje to. A pak si vezmeme silikonovou podložku nebo papír - a posypeš ji vrstvou sušeného kokosu.

- To je první věc, co jsem udělal. - Je to hrozně snadný. - Jo, mohl bych se jen koukat. Nasypeme tam polovinu kokosu, polijeme karamelem a zbytek nasypeme navrch. A když se usadí, bude to křupavé. Jakmile se kokosová směs začne vařit, můžeme nalít první část dezertu. Můžete dezert udělat jen z kokosového želé,... ale to ty dělat asi nebudeš. To by bylo moc nudný, my v SORTED uděláme dvě vrstvy.

- Nalijeme do formy polovinu naší směsi. - Takže děláš dvě nižší vrstvy? Tohle dáme do ledničky usadit a ke zbytku přidáme kakao. Takže to bude čokoládové, ale ne mléčné. Jak takový recepty vymýšlíš? Často, když se se snažíš najít náhradu za nějakou ingredienci, tak to s tou původní bude srovnávané, a nebude to tak kvalitní. Když třeba z brownies vezmete máslo, tak to nikdy nebude tak dobrý jako brownies. Protože jsou založený na másle.

Ale když si vyberete recept, ve kterým ty ingredience ani nejsou... - Tak měníte příchutě a ne základy. - Přesně tak. Místo normálního mléka přidáváme kokosové, používáme vegetariánskou želatinu a oplatku místo sušenky. Kokosovou vrstvu dáme do ledničky usadit, to bude trvat asi hodinu. Čokoládovou vrstvu můžeme nechat vychladnout tady. A jakmile se cukr rozpustí na karamel a bude hezky zlatý, můžeme ho v tenké vrstvě nalít na sušený kokos.

Utvoří se hezká vrstva a poté se usadí a bude pořádně pevný. Co ty hrudky tam? To je zkrystalizovaný cukr. Není to ideální, ale protože to budeme rozbíjet, tak to vůbec nevadí. Trochu s tím zahýbáme, aby se utvořila hezká vrstva. A zbytek kokosu, který jsme si schovali, nasypeme navrch. - Tak já to posypu. - Dobře. - Doteď jsem se jenom koukal. Oplatku necháme usadit při pokojové teplotě.

Kokosová vrstva se usazuje v ledničce a až se usadí, přidáme tam i čokoládovou. Ještě jedna poznámka. Do téhle vrstvy můžete přidat trochu alkoholu, aby čokoládová vrstva měla trochu šmrnc. Třeba kokosový rum. Tohle samozřejmě děláme pro Jess a její rodinu, takže bez alkoholu. Nakonec k tomu uděláme mangového ježka, to vám pak vysvětlím. Teď necháme vše usadit. První vrstva je usazená - a čokoládová vrstva je vychlazená a...

- Jsou v ní hrudky. To není problém, protože ji znovu rozehřejeme a ona se znovu rozpustí. Mezitím uděláme ježky. Já jednoho a ty druhého. Odřízněte mango od pecky, tak jak to ukazuju, a pak to nařežeme, ale tak, abychom neprořízli slupku. Nařežeme to hezky rovnoměrně a pak to uděláme i z druhého směru. - A když to vytlačíte, bude z toho takovýhle ježek. - No ne! - Je to dekorativní a dobře se to jí. Teď to zkus ty. - A sakra! - Aby ses zapojil.

- Tvůj ježek bude mít výjimečného bratříčka. Připraven na velké odhalení? - Tadá! - Ježiši... Co to je? - To docela jde. - Co se stalo s tím prostředkem? Neřezal jsi dost hluboko, takže se utrhlo, ale tak je to v pohodě. Čokoládová vrstva se teď rozehřála a je zase hezky hladká, takže ji můžeme nalít na usazenou kokosovou vrstvu. - Nerozpustí se? - Možná ta horní vrstva, ale to není problém. To dáme zpátky do ledničky usadit na další hodinu a pak vše doděláme.

- Už se to asi usadilo. - Ano. Já jsem to trochu zahřál letlampou, ale stačí to ponořit do horké vody, aby se to uvolnilo a mohli jsme to snadno vyklopit na talíř. Zatřeseme a... tadá! - Nezapomeň na naši kokosovou oplatku! - Jak bych mohl? Teď to jen nalámeme na takové cukrové střepy, - kterými to ozdobíme. Můžeš to dodělat? - Jasně. Našeho ježka dáme dozadu.

Čerstvé ovoce a dozdobíme mátou. Čokoládovo-kokosový puding s oplatkou se sušeným kokosem. Jess takový chtěla - je pro vegany a kokos se používá dokonce dvakrát. Sorted. A skvělý je, že se to krásně krájí, když to chcete podávat jako dílky. - Jen na to položíte nůž. - Jen podívejte. Kokos, čokoláda a karamel. Budou z nás vegani. To je fakt dobrý! - Krémové...

- Nejde ani poznat, - že v tom chybí věci ze zvířat. - Hlavní je, že to můžou jíst všichni. Možná vás odradí slova jako: bez glukózy, pro vegany, bez laktózy,... ale otevřete mysl! Nebuďte takový, jako jsem byl já. Já jsem se změnil. Teď si dám trochu manga, ve kterém taky nic z toho není. - A pokud hledáte více receptů s kokosem, - Počkat! To je ježek! - No a? - No tak už to není pro vegany, ne? Na našich stránkách najdete více receptů s kokosem, sladké i slané.

Stačí zadat "coconut". Tak se tam koukněte. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to blbo preložené alebo skutočne používajú nejaký podivný cukor bez glukózy ? :)

180

Odpovědět

Jo, blbě přeložený, říká glutenfree, tedy bezlepkový :-)

180

Odpovědět

+KawooshOpraveno, díky moc, tohle mi trochu ujelo :)

210

Odpovědět

docela dost veganských receptů jsme našel tady http://www.veganfoods.cz/ v menu záložka recepty.

201

Odpovědět

Naposled jsem si dělal třeba
http://www.veganfoods.cz/recepty/zavitky-z-lilku-na-grill-party/

201

Odpovědět

duvenblejt

2211

Odpovědět

fajn recept, jen poznámka - gluten-free znamená bez lepku, ne bez glukózy (je tam 350 g cukru :D)

190

Odpovědět

takže budu dělat 3 hodiny něco co sní člověk sám za 2 minuty? a co se ma dělat s těma 90% karamelu co mu tam zbylo?

192

Odpovědět

Docela mě znepokojuje fakt, že matka nechá svojí malou dcerku být vegankou.

1917

Odpovědět

ač 101% masožravec, tvoje znepokojení absolutně nechápu, podle mě (tedy nejen) naprosto přirozená věc...

2311

Odpovědět

+W4S3KNe není to přirozené. Vývoj dítěte vyžaduje potřebné živiny, které ve veganské stravě nenajde.

2010

Odpovědět

+W4S3Knechci se tady s tebou hádat, jak jsem psal, vegan nejsem, takže nemůžu ani přesně argumentovat. Ale pohybuju se v kultuře kde veganství nebo třeba sXe více než běžné a díky tomu jsem slyšel nebo četl dost pádných argumentů, včetně těch odborných, že to není problém. Samozřejmě, u malýho dítěte se na to musí jít asi trochu chytřeji a je určitě pravda, pokud jeho rodič neví co pořádně dělá, tak riskuje. Ale možný to určitě je ..

230

Odpovědět

Vývoj dítěte vyžaduje potřebné živiny, které ve veganské stravě nenajde...skus napisat zivinu ktore dieta potrebuje a nenajde ju vo veganskej strave ? clovek a teda aj dieta "potrebuje" cukry tuky a bielkoviny cize napr - soja ryza arasidy a mas vsetko potrebne :) ... ostatne si telo vie vyprodukovat samo a co nevie to logicky nepotrebuje...a reklamne triky ze dieta potrebuje mlieko a calcium a aminokyseliny z masa a rozne zbytocne vytaminy platia len na ludi ktori su pohodlni si zistit fakty ;)

219

Odpovědět

+Durino ohladom aminokyselin a ich vyskytu mas asi zjavne medzery... Nastuduj si to este raz, alebo zmen literaturu, pretoze pravda je niekde inde ako pises.

193

Odpovědět

+Duripetrfuj - hned prvy clanok co som nasiel -sojove boby obsahují pro organismus nezbytné aminokyseliny, minerální látky jako například fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo a zinek. V neposlední řadě také důležité vitaminy A, B, D, E. .......za druhe...ak si organizmus nevie nejake latky sam vytvorit myslis ze su pre neho potrebne ? ak ano vymenuj mi jednu takuto latku prosim ta :) ...nechcem sa hadat ale z vlastnej skusenosti viem ze maso je pre mna nepotrebne a cim menej jem latok ktore nepotrebujem tym viac mam energie :)...ale to je o tom ze clovek vacsinou kritizuje co ani nevyskusal...preto sa napriklad niekto pozastavi nad tym ze nejem maso ale ked niekto povie ze neje spenat tak je uplne normalny :) co je prakticky to iste..ale to je zase ta propaganda kde na mase sa tocia miliardy a na ovsennych vlockach by asi nezarobil nikto lebo sa daju vypestovat svojpomocne :)

206

Odpovědět

Pokud si necháš udělat jídelníček od dietologa tak můžeš zařídit, že vše potřebné tvé dítě získá i z veganské stravy. Jen to bude dražší a musíš nad tím víc přemýšlet.

202

Odpovědět

Tento pořad mě docela baví, ale recepty jsou takové, já nevím, nepraktické. Už vidím, jak si tohle doma někdo udělá. Začněte překládat Lauru Vitale, ta má super jídla..

1811

Odpovědět

třeba já si to hodlám udělat. Asi hned o víkendu :-)

191

Odpovědět

Proč by ne. Vždyť je to v základu úplně obyčejnej pudink, jenom jsou ingredience změněný na veganský - což je právě to zajímavý.

Já se na sorted, u kterýho mě právě, krom fajn receptů, bavěj ty kluci ukecaný (nevim proč je tu všichni tak nesnášej) těšil už 3 týdny. Tak ne že zas bude přestávka s něčim jinym Atevi! :)

181

Odpovědět

+GrundyGrundy: Zkoušela jsem trochu rozšířit repertoár, ale je fakt, že SORTED mě baví překládat (co se vaření týče) nejvíc, takže jsem za tvojí reakci moc ráda a slibuju, že teď se zase chvíli budu držet u SORTED :)
Supportidiots: Na pár videí Laury jsem koukala, ale trochu mě odrazuje délka videí (přijde mi, že občas se trochu "zakecá" a trvá trochu déle, než se pustí do vaření) a trochu "neprofesionální" přístup (což je ale u SORTED občas problém taky). Ale kdyby jsi mohl doporučit jedno konkrétní video s receptem, který tě zaujal nejvíce, určitě bych ho časem přeložila a zkusila dát na VČ a kdyby tu měla úspěch, překládala bych čas od času i její recepty ;)

181