CroissantSORTED

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:181
Počet zobrazení:8 112

Kdo by neměl rád francouzské pečivo? Jedním z celosvětově nejoblíbenějších francouzských pečiv je croissant, a protože SORTED zahájili novou sérii SORTED eats France, ve které připravují nejpopulárnější francouzská jídla, nemohli si dovolit croissanty opomenout. Barry a Ben vám dnes ukážou, jak upéct domácí máslové croissanty! Pokud se do pečení tohoto receptu pustíte i vy, podělte se o výsledek na naší FB stránce Vaříme s webem VideaČesky.cz.

 

Ingredience:

  • 60 ml teplé vody
  • 2 lžičky sušeného droždí (6 g)
  • 25 g cukru
  • 30 g rozpuštěného másla
  • 250 ml plnotučného mléka
  • 350 g hladké mouky
  • 1 lžička soli
  • 230 g studeného másla
  • 1 vejce (na pomazání)

sortedfood.com

Přepis titulků

Thierry Henry, Emmanuel Petit a Patrick Vieira, Raymond Blanc, Michel Roux, Alain Ducasse, - a tohle je další skvělá věc z Francie. - Přesně tak. Žádný francouzský den by neměl začínat bez croissantu... Vlastně žádný den! - Každý den začíná croissantem. - Jsou skvělé. Jsou z kynutého těsta, které v sobě má droždí, a tím začneme. Máme tu droždí a teplou vodu, - které spolu smícháme.

Podej lžíci, Buzzy. - Takhle jsem se holit neměl. - Tím droždí zaktivujeme. - Oživíme ho. A mezitím... Vlastně to můžeme udělat hned. Přidáme k droždí trochu cukru. A je to! Zbytek cukru dáme do misky spolu s mlékem. - Já si je dávám každý den, takže... - Každý den?! Myslím, že až uvidíš, kolik se tam dává másla, tak to změníš. Croissant a latté, to jde, ne? Skinny latté, tím to vyvážíš.

Vsypeme tam všechnu mouku a Buzz tam přidá ještě špetku soli. Je to takové chutnější těsto, takže přidáme malinko másla. Množství všech potřebných ingrediencí najdete pod videem. - Já čekal, že toho bude víc. - Žádné strachy, bude toho víc. - Proč jsme croissanty neudělali už dřív? - Šetřil jsem je pro tuhle sérii. Přidáme tam i vodu s droždím. Těsto je hodně lepkavé, ale musíme ho hodně zamíchat, aby tam nebyly hrudky. - To je ale lepivý!

- Ano, je. Na rozdíl od většiny chlebových těst se tohle nepotřebuje hníst, protože je hodně lepkavé, tak s ním ještě nemůžeme pracovat. Díky všem těm ingrediencím to teď má pokojovou teplotu, takže to musíme dát na půl hodiny do ledničky, aby to zchladlo a usadilo se. Pustíme se zatím do další části a tou je máslo. - Kolik ho tam přijde? - Úplně všechno. Mám docela vážný problém s cholesterolem a tohle to asi vysvětluje. To, že si denně dávám croissant, tomu asi moc nepomáhá.

Lepší je, když má máslo pokojovou teplotu, pak je to jednodušší. Musíme ho takhle rozprostřít. Postarej se o to. Potřebujeme, aby to bylo rovnoměrné. Super. Tohle máslo nemůžeme takhle rozměklé používat, takže ho přidáme do ledničky a necháme zchladnout. Tohle už máme z ledničky vychlazené, takže můžeme pokračovat. Pořádně vál poprášíme moukou, těsto je pořád lepivé. Jak je mouka francouzsky?

- Sakra. - Vždyť francouzsky umíš, ne? A navíc jsem pracoval ve francouzské kuchyni, to bych měl vědět. Ben totiž mluví francouzsky docela plynně, ale neví, jak se řekne "mouka". Trochu. Francouzsky umím jen trochu. Musíš mluvit rychle a nikdo nic nezjistí. Tak jo. Tady máme těsto. Teď to musíme protáhnout do jakéhosi obdélníku. A teď přijde ta šokující část.

Díky tomuhle jsou máslové croissanty tak dobré. Budeme je laminovat máslem. Není laminát nějakej plast? Jo. Ale taky je to technika vkládání másla do těsta. - Jo? - Mám tu studené máslo, které jsem připravil dřív. A celou tu placku dáme doprostřed těsta. Pak to celé překryjeme.

Takhle. To je jen máslový sendvič. Ne, to je máslový croissant. Teď musíme udělat to, že těsto otočíme o 90 stupňů - a přeložíme na třetiny. - Dobře. - Pak vznikne tohle. - Jasný. Teď si pomoučníš tác... To zapomenu.

Naštěstí to bude na videu! ...dáme těsto na tác a necháme ho 45 minut odpočívat v ledničce. Po 45 minutách odpočinku to vypadá takhle. Proč to chladíme tak dlouho? Aby se to usadilo. Je v tom máslo a kdyby bylo měkké, tak s tím nemůžeme pracovat. Těsto taky trochu nakyne. Croissanty nabývají ze dvou důvodů, jedním je droždí a druhým jsou střídající se vrstvy másla a těsta.

Máslo se v teple vypaří - a tak vznikají vrstvy. - Proto tam jsou ty bubliny. Teď to zase přeložíme na třetiny. Otočíme to o 90 stupňů a znovu to vyválíme. Znovu těsto přeložíme na třetiny. - Zpátky na tác. - Zpátky do ledničky. Necháme to 45 minut zchladnout a třikrát to zopakujeme.

Takže to budeme laminovat celkem šestkrát. - Dává to smysl? - Jo. Těsto dáme znovu do ledničky a necháme zchladnout přes noc. Takhle by to mělo vypadat. Krásně tam vidíte ty vrstvy másla. Těsto v ledničce nakynulo, takže kvasinky odvedly svou práci a my konečně můžeme začít tvarovat croissanty.

Tohle je naše hotové těsto, šestkrát laminované a kynoucí přes noc. Je taky studené, což potřebujeme. Odkroj ten konec. - Dobře. - Potřebujeme rovný okraj. Zarovnáme vršek. Teď vykrojíme takové vysoké pyramidy. Tady máš vrchol, tak to odkroj. Hezky rovný řez shora dolů. Mám to!

A kdybychom tam teď dali čokoládu, tak to bude pain au chocolat? - Může to být čokoládový croissant. - A to je pain au chocolat! - Ne. Co je "croissant"? - Más... Nevím. - Půlměsíc. - Ne! - Půlměsícový tvar croissantů je croissant. Pain au chocolat je čokoládový chléb z podobného těsta, ale není to půlměsíc, takže to není croissant. Ukážu ti, jak na to.

Nejdřív odkrojíme dole těsto. Teď to docela těsně srolujeme. Vidíš. Začneme takhle. A pak budeme rolovat jednou rukou a druhou držet vrchol. Takhle to budeme rolovat. Rolujeme rukou a taháme za vrchol. A důležité je, aby ten vrchol byl vespod. Až se to bude péct a nabývat, tak se to nerozvine.

Teď uděláme půlměsíc a je z toho croissant. A teď já! Moc to snad zkazit nemůžu. - Kousek odkrojit. - Jo. Jinak by bylo uprostřed moc těsta. Vytáhneme kraje. Trošku je takhle roztáhneme. Pak to začneme rolovat. Pomalu rolujeme a chytneme vrchol. - Takhle rolujeme.

- Vrchol držíme, aby byl croissant vysoký. - Zamotej to. - A je to! Polož to tak, aby byl vrchol vespod, udělej z toho půlměsíc a dej to na plech. Já udělal croissant! Teď pár tipů. Můžete ho pomazat čokoládou, nebo můžete udělat mandlový croissant, tím že tam dáte trochu marcipánu, když to rolujete. Tak uděláte mandlové croissanty. Pokud v tom jste dobří, měly by vaše croissanty být stejně velké.

My to ještě tolik nezvládáme, tak jsou takový všelijaký. Pokud máte nějaké tipy, jak je udělat lepší, podělte se o ně v komentářích. Dalším krokem je nechat croissanty pár hodin odpočívat přikryté utěrkou. Pak je potřeme vajíčkem, aby byly krásně lesklé. A konečně na plech a do trouby na 200 °C na 15 minut a snídaně je hotová. Ta dá. Upečené je necháme chvilku vychladnout a pak je budeme podávat. - S čím bys je podával?

- Můžou být sladké i slané. Mám je rád s džemem, nebo s míchanými vajíčky a šunkou. Mňam. Tady jsou máslové croissanty - Sorted. Petit dejeuner. Dobrou chuť. Koukejte na tohle. Připravení? A... No není ta nejkrásnější věc na světě? Lehké, nadýchané,... Vrstvy a vrstvy máslového těsta. Neuvěřitelné.

Domácí croissant jsem ještě nikdy neměl, nikdy jsem je nepekl, ale všechno to mění. Trvá to dlouho, je s tím hodně práce, ale ta chuť je skvělá a stojí to za to. Já myslím, že na tyhle mňamky nic nemá, ale jestli máte ve vaší zemi lepší pečivo, pošlete nám ho. Nemusí být francouzské. Může být dánské, švédské, jaké chcete. Všechny jsou skvělé. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Právě se mi chladí v lednici těsto po čtvrtým laminování. Doufám, že až to zítra konečně dokončím a ochutnám, že to bude aspoň poživatelný :D

40

Odpovědět

U těch dvojsmyslů "holding the tip" a "make sure the tip ends up in the bottom" se Barry málem neudržel :D

80

Odpovědět

Ak sa vám nechce piplať s tým skladaním a chladením, tak si proste kúpte listové cesto.... určite to nebude oveľa horšie... ;)

323

Odpovědět

A když nemáte ethanol, tak tam dejte methanol… srsly?

453

Odpovědět

Takže dneska si to nachystím a v neděli ráno mám mňam snídaní
:D

240

Odpovědět

Pošli nám pak na Facebook výsledek. ;-)

150

Odpovědět

Já se tak těšil že si to zítra udělám a po tom videu si ho radši půjdu koupit :D

Na takovou piplačku bych se mohl vysrat...

551

Odpovědět

Typické "francouzské" pečivo vlastně pochází z Vídně :D

160

Odpovědět

Co je na tom těžkého? Však je to relativně lehké, akorát to párkrát zchladíte v ledničce, což zabere dost času.
Takže když už tohle dělat, napéct jich hodně, aby bylo na týden co snídat, protože péct to každé ráno .. D:

21

Odpovědět

Takového čekání, to bych asi dříve snědl to těsto při neustálém ochutnávání :-D

291

Odpovědět

:D

42

Odpovědět

it's croissant! :shock:

30

Odpovědět

... a 8 šíleně drahých croissantů je na světě! :)

108

Odpovědět

Jak drahých? Celkové náklady jsou max 50 Kč (cca 6 Kč na croissant). Horší je to s tou prací.
Uvažoval jsem, že zkusím někdy croissanty upéct, ale po shlédnutí tohoto videa se mi do toho ani moc nechce :D

240

Odpovědět

+OmilisJo, ta náročnost je nechutná. A to sem si myslel, že vejce Benedikt sou náročný… :D

Ale stejně už na ně nemam chuť, když vidim kolik másla v tom je :D

71

Odpovědět

+Omilissamozřejmě počítám i ten čas jako drahou jednotku :P čas = peníze ne ? :D

44

Odpovědět

+OmilisTo přitlač, 50 Kč dáš jen za to máslo.

64

Odpovědět

+OmilisTak to fakt nevím kde, ale u nás stojí máslo 35 Kč (ty levnější i 30 Kč).

02