Jablkové sconesSORTED

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:121
Počet zobrazení:5 886

Je tu další jednoduchý a rychlý recept od kluků ze Sorted. Dnes si připravíme výborné britské scones. Ingredience:

  • 50 g másla
  • 250 g hladké mouky
  • 3 lžičky kypřícího prášku
  • ½ lžičky soli
  • 30 g cukru
  • 50 g rozinek
  • 150 ml mléka
  • 1 vejce
  • 2 jablka

Tradičně se podávájí s "clotted cream" (velmi hustou smetanou sbíranou z povrchu pomalu zahřívaného mléka) a marmeládou. sortedfood.com Vaříme s webem VideaČesky

Přepis titulků

Jsme hrdí na to, že jsme Britové! A tohle je jedno z nejtypičtějších britských jídel. Jsou to britské scones. Scones se tradičně připravují z mouky, másla, cukru, vejce, rozinek a mléka. A my k nim přidáme jablka a podávat je budeme se smetanou a ostružinovým džemem. Takže jsou to jablko-ostružinové scones. Barry, ty si zašpiníš ruce, protože smícháš mouku a máslo. Já máslo nakrájím na menší kousky a ty ho pak promneš do mouky.

Jen konečky prstů, aby se nerozpustilo. Uděláš z toho drobenku a já mezitím rehydratuju rozinky. Rozinky jsou vysušené ovoce - a my je dáme do mléka, aby nabobtnaly. - Tady jedna upadla. A díky tomu... Jsou dobrý? - Jo. Ale potřebujou rehydratovat. - To taky dělají. A díky tomu se při pečení nepřipálí.

A Jamie připraví naši Sorted specialitu, kterou jsou jablka. Na konci je zkombinujeme s ostružinami, takže to bude jablko-ostružinové. Oloupeme jablka, odstraníme jadřince a nakrájíme je na malé kousky. Takhle obkrájíme jadřinec. Jedna, dva, tři, čtyři. A tohle nakrájíme na drobné kousky. - Scones jsou hodně britské, že jo? - Hodně britské. Jo, ale myslím, že se to vyslovuje "skons". - Skons, skouns?

- Je to "skouns", Jamie. A není to jedno? Já se přiznám, že nevím, jak se to vyslovuje. Napište, jak to vyslovujete vy. Tady nám mezitím vznikla taková drobenka. Dobrá práce. Trocha cukru. Není ho tam moc, v poměru k mouce. Všechny ingredience máme naváženy podle receptu pod videem. To byla hladká mouka, takže přidáme i kypřící prášek. A teď můžeš vyndat ruce a přidáme tam mléko a rozinky.

Poté to pomocí nože vmícháme do směsi, dokud se z toho nevytvoří těsto. Alespoň si takhle tolik neušpiníš ruce. Super. A než se to všechno spojí, přidáme nakrájená jablka. - Jó! - Krásně nakrájená. Tahle jablka drží tvar i po upečení. Zamícháme to i rukama, abychom vše pořádně spojili.

Těsto musí držet tvar, až ho vyválíme. Jestli to nebude kvůli šťávě z jablek držet, přidejte trochu mouky. Poté si lehce pomoučíme vál a těsto vyválíme. Podej mi, prosím, ten váleček. Scones jsou poměrně silné, tak vyválíme asi 2,5 cm silné těsto. Dávejte si při válení pozor, aby se těsto nerozpadlo a držte jej pohromadě. Jaký tvar mají scones? Jsou takhle kulaté. To by byl pořádný scone, ale...

Mně vždycky vadilo, že když vykrajuješ kolečka, zůstane tam hodně těsta. To pak vezmeš, splácáš dohromady a zase vyválíš. Ale když budeme vykrajovat čtverečky, ušetříme si spoustu práce. - Super tip! - Na to by bez brejlí nepřišel. Je to vlastně taková skládačka. Děláme tu scones puzzle. Máme čtvercové vykrajovátko, kterým to vykrájíme.

Takovéhle scones chceme. Další uděláme hned vedle. A nemáme skoro žádné odkrojky. - Kdo šetří, má za tři. - Je to podle mě mnohem snazší. Teď je přendáme na pečící plech a Jamie rozklepne vajíčko do nějaký malý nádobky. Pomažeme tím scones, aby byly krásně zlatavé. Vidíte, že těsta máme dost na osm, ale uděláme zatím jen šest. Jestli nemáte po ruce mašlovačku, použijte své ruce.

- Nepatlejte se s tím. - Je to jednoduché. Jenom ty máš čistý ruce, tak to dej do trouby, kterou máme předehřátou na 200 °C. Aby se to upeklo a zezlátlo, necháme to tam asi 16 - 18 minut. Scones jsme vyndali, nechali trochu vychladnout, ale uvnitř jsou pořád teplé. Vezmi si na starosti ty ostatní, Jaime, já připravím tenhle. Dáme tam trochu smetanového krému a marmelády. Je to ostružinovou marmeládu, a k jablkům se skvěle hodí.

O tenhle recept jsem si říkal dlouho. A tady je! Jablko-ostružinové scones, Sorted. Typicky britské. - Hurá na ně! - Tak jaký jsou? - Nadýchané! - To jablko to pozvedává na novou úroveň. - A to ho tam moc není. - Musím si dát ještě jeden. Lehký, nadýchaný a s tím krémem chutnají skvěle. Chybí jen šálek čaje.

Jeden z mých nejoblíbenějších dezertů, co jsme dosud dělali. - Perfektní pochoutka. - Skvělý k odpolednímu čaji u řeky. - S babičkou. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vyzkoušeno a chutná to fakt skvěle, ale to těsto je děsně nepoddajné a špatně se s ním pracuje

10

Odpovědět

Dobrý...

Recept dobrý, ale já na to budu úplně levá, protože se to nedá pozřít :D :-)

00

Odpovědět

Myslíte že by to šlo uplácat i z celozrnné mouky? např. v poměru 2:1?

10

Odpovědět

Díky za video. Se sorted se mi vaří nejlíp :)

Čím jste v našich podmínkách nahradili tu jejich smetanu?

30

Odpovědět

Já jsem to "podávala" bez smetany a bez džemu a chutnalo to i tak skvěle :) Ale můžeš si ušlehat smetanu s vysokým obsahem tuku a podávat to s tím ;)

30

Odpovědět

Mascarpone?

20

Odpovědět

Právě jsem je dodělal.

Klukům ze Sorted se to povedlo vizuálně líp, ale chuťově je to lahůdka :-)

Díky za recept, jsem rád že Sorted jsou zpět.

40

Odpovědět

Nechtěli byste začít překládat více normálních jídel a ne tolik sladkých dezertů apod.? :) Spíš by mě zajímaly nějaké netradiční tipy k obědu nebo večeři, těch sladkých je tu hodně..

30

Odpovědět

Další recept který chystám není sladký ;)
Dezerty překládám proto, že je i sama připravuji častěji, než nesladká jídla a proto, že si nikdo neříká o nic jiného (zatím). Jestli máte tip na zajímavý recept, který byste tu rádi viděli přeložený, budu jen ráda, když mi pošlete do komentářů odkaz, nebo nějaké specifičtější požadavky, které se pak pokusím splnit.

60

Odpovědět

+AteviJá taky rád "překvapím" návštěvu nějakým netradičním dezertem. Ale zase si rád uvařím něco nového i k normálnímu obědu. :D

50

Odpovědět

Jé, konečně Sorted! :) Že já blbá si to pouštím ve dvě v noci... teď jsem na to dostala tak strašnou chuť, a v ledničce nic není... No nic, zítra se bude kuchtit :P

70

Odpovědět

Jupí sorted s Barrym a Jamiem, ti jsou tam stejně takhle pohromadě nejlepší :). Recept zajímavý, ale škoda, že ty jejich dezerty jsou takové hodně sladké...

50

Odpovědět

V tomhle toho cukru moc není, je to spíš takové pečivo. A rozhodně to chutná dobře i bez smetany a džemu ;)

10

Odpovědět

nevím, jestli je u nějakýho jídla, který chcete propagovat dobrej nápad zdůrazňovat že je typicky Britské.. :D ale tak je vidět, že ne všechno maj hnusný :)

1013