Korveta CR90 ze Star WarsSpacedock

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:3 639

V dnešním Spacedocku se opět přesuneme do univerza Star Wars a podíváme se na legendární corellianskou korvetu CR90, vůbec první vesmírné plavidlo, které divák spatřil v úvodu nejstarší Epizody IV.

Poznámka:
Raymus Antilles – poměrně málo známá postava univerza Star Wars. Jedná se o muže, kterého na začátku Epizody IV uškrtí Darth Vader.

Přepis titulků

"Corellian Engineering. Ta loď poletí dál, dokud do něčeho nenarazí." Han Solo Navržena korporací Corellian Engineering jako víceúčelová válečná loď a vyslanecké plavidlo, Corellianská korveta CR90 je známá jako jedna z nejvíce všudypřítomných, adaptabilních a spolehlivých plavidel své generace. I když CR90 sloužila bezpočtu organizací napříč galaxií, nejvíce se proslavila jako základní prvek leteckých sil obnovené Republiky.

Loď excelovala jako rychlé útočné plavidlo a narušitel blokád. Při délce 150 metrů a šířce 48,6 metru vyčnívá statný rám CR90 před obřím svazkem ion-turbínových motorů, které poskytují lodi velmi působivou podsvětelnou obratnost. Modulární rám může být překonfigurován v téměř neomezeném rozsahu zadání misí. Ale obvyklá vojenská konfigurace plavidla nabízí prostor pro 165 členů posádky a několik stovek pasažérů. Zbrojní výbava korvety CR90 se soustředí na službu proti stíhačům.

Pokročilé jednohlavňové turbo lasery H9 poskytují přesnost a zaměřovací rychlost, běžně vyhraněnou pro méně účinné zbraně poziční obrany. Tyto sekundární turbo lasery podporují dvě mnohem větší věže, obě vybavené silnými dvouhlavňovými turbo lasery, které plavidlu umožňují ohrozit válečné lodě v boji zblízka. Loď nicméně trpí jednou dobře známou a využitelnou slabinou, jelikož velký motorový modul vytváří slepé místo, do kterého zbraně nezasáhnou. Tuto slabinu CR90 sice kompenzuje působivým poloměrem otáčení, ale stále může být smrtící, pokud dlouho čelí nepřátelské palbě.

I když je CR90 příliš malá, aby sloužila jako efektivní nosič stíhačů, stále má malou břišní výstupovou šachtu, která byla už u dřívějšího modelu CR70. To umožňuje jednomu stíhači či raketoplánu, aby byl uložen jako případná úniková loď, lehká eskorta či průzkumník. Pro případ evakuace nese loď také 8 břišních a 4 hřbetní únikové moduly, každý s podsvětelným pohonem, dostatečným k přepravě přeživších mimo oblast útoku, do bezpečné pozice.

Ve službách rebelské Aliance se korveta CR90 osvědčila jako jedna z nejhodnotnějších lodí, kterými rebelové disponovali. Loď byla jednoduše vhodná pro taktiky Aliance, šlo o rychlou a pohyblivou bojovou loď k provádění operací "udeř a zmiz", zároveň byla vysoce efektivní proti rojům běžných imperiálních stíhaček TIE. Modularita lodí rovněž umožňuje využití v roli přepravců a komunikačních plavidel nebo mobilních velitelství, například druhé vlajkové lodi komandéra Juna Sata, Liberatoru.

I když se ve službách rebelie vyznamenala celá řada corellianských korvet, nejznámějším plavidlem dané třídy je nepochybně osobní loď princezny Leiy Organy, Tantive IV. Zděděná po jejím adoptivním otci, senátoru Bailu Organovi z Alderánu, pod vedením kapitána Raymuse Antillese sehrála Tantive IV klíčovou roli v počátcích otevřené války proti Impériu. Loď byla nesena na palubě křižníku MC75 Profundity během bitvy o Scarif a byla využita k přepravě plánů Hvězdy smrti mimo oblast bojů poté, co dorazil imperiální křižník Devastator.

Krátce poté byla loď vystopována a obsazena výsadkovými týmy Devastatoru. Ve zmatku se ale princezně Leie podařilo vystřelit klíčové plány Hvězdy smrti na povrch planety Tatooine. Tato akce nakonec vedla k zničení superzbraně během bitvy o Yavin. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Paráda! Už je zase tady! Aj pštrosa kupíme xD
Harrower, Venator, Naboo Royal Starship, Tantive IV, Mon Calamari Cruiser, Naboo Royal Cruiser, Outrider,
Lucrehulk-class Batlleship, atd., chci všechno! ( - :

21

Odpovědět

Aněco z Vetřelců nemají? Nostromo?

30

Odpovědět

Pod Spacedockem vím jen o dvou videích z prostředí Vetřelců, ale ani jedno mě úplně nenadchlo. Mnohem lepší byly různé dokumenty přímo od tvůrců, včetně rozhovorů s Cameronem, Scottem, Sigourney atd. Když zakopnu o něco s přijatelnou délkou, nejspíš se to tu časem objeví ;)

30