Třída Executor ze Star WarsSpacedock

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:6 547

Kanál Spacedock je projekt sci-fi nadšenců, kteří se ve svých videích věnují technickým specifikacím a různým podrobnostem o oblíbených fiktivních plavidlech ze známých filmů a seriálů. Dnes se podíváme na superkřižníky třídy Executor z prostředí světa Star Wars.

Poznámky:
Tarkinova doktrína – dokument vytvořený guvernérem Tarkinem, známým z Rogue One a Epizody IV. Doktrína byla základním dokumentem pro politické a vojenské reformy po ukončení klonových válek.
Kuat Drive Yards (KDY) – společnost, jeden z největších výrobců vesmírných lodí.
BBY/ABY – systém letopočtu ve světě Star Wars. Ústředním bodem je bitva o Yavin, známá z Epizody IV. Letopočet se odvíjí od této události; před bitvou o Yavin – before battle of Yavin – BBY a naopak. Stejný princip, jaký užíváme i ve vlastních dějinách, před a po Kristu.
Výrok na začátku videa by se dal přeložit zhruba takto: "Potřeba Impéria předvést svou sílu nevedla k návratu do dob minulých plných skvělých flotil, ale stala se úsvitem vzniku té nejlepší flotily."

Přepis titulků

Výrok spojeneckého historika Vorena Na'ala o vzniku Letky Smrti. Pravděpodobně není většího symbolu imperiální dominance, pádnějšího argumentu pro marnost odporu, než je obří vlajková loď mocné flotily, ztělesnění Tarkinovy doktríny, hvězdný superkřižník třídy Executor. Desetinásobně větší než většina imperiálních bitevníků a s palebnou silou jako flotila hvězdných křižníků byl jediný Executor schopen útočit na celé nepřátelské skupiny a provádět plnohodnotné planetární invaze bez dalších posil.

Dokonce jen pouhá přítomnost třídy Executor na bojišti dokázala vyvolat ústup nebo kapitulaci nepřátelských sil. A co do schopnosti zajištění řádu a bezpečí skrze strach překonávala loď jen Hvězda smrti. Při 19 000 metrech délky a asi 4 000 metrech šířky byla třída Executor v době vzniku největší lodí v galaxii a jedna z největších v celé historii.

Na každé lodi sloužilo přes 280 000 důstojníků, střelců a členů posádky, personál a náklad se přepravovaly uvnitř interiéru lodi pomocí kolejnic a turbo výtahů. Třída Executor byla navržena Lirou Wessex ze společnosti Kuat Drive Yards, která již dříve navrhla veleúspěšné třídy křižníků Venator a Imperial. Wessex chtěla, aby Executor představoval pokrok na poli designu lodí a převyšoval všechnu předchozí práci KDY. Executor nesl enormní množství zbraní v porovnání se zbytkem flotily, včetně 2 000 turbo laserových děl, doplněných o další 2 000 těžkých laserových děl.

Loď se dále pyšnila 250 iontovými kanóny, 250 raketovými bateriemi a velkou škálou obranných zbraní. Třída Executor dále dokázala nést tisíce stíhačů třídy TIE a také 5 legií Stormtrooperů, které čítaly 38 000 pěšáků.

K zajištění podpory pro takto masivní síly během invazí neslo plavidlo také 30 kráčejících tanků AT-AT a 40 AT-ST a také dvě mobilní opevněná stanoviště a 200 výsadkových lodí. Velitelský můstek třídy Executor byl téměř dvakrát širší, než je délka Correlianské korvety CR-90, a vyžadoval vlastní generátory štítu a systémy podpory života.

Ve věži se nacházel můstek důstojnické ubikace, jídelny, centra ke koordinaci stíhačů a holonetové komunikační soupravy. Šachta velicí věže byla protkána masivními tepelnými odvodníky a radiátory, určenými k rozptýlení tepla, vytvářeného masivním reaktorem hyperhmoty. Tyto reaktory poskytovaly masivní množství energie pro 13 lodních motorů, každý o velikosti malé hvězdné lodi. Nejméně jedna loď třídy Executor, Terror, byla vybavena stygiovými krystaly poháněným maskovacím zařízením, díky čemuž byla loď zcela neviditelná pro senzory i prosté oko.

Tato schopnost zvyšovala již původní značnou cenu stavby Executoru na úroveň, jakou si nemohlo dovolit ani samotné Impérium. Z toho důvodu zůstal Terror jediným superkřižníkem, vybaveným maskovací technologií, a loď byla přiřazena jako nosič stíhací imperiální letky prototypů TIE Phantom až do jejího zničení Rebely v roce 3 ABY. Stavba prvních lodí třídy Executor začala na příkaz císaře Palpatina v roce 3 BBY.

Zpočátku se stavěla dvě plavidla najednou. Executor, první ze své třídy, byl vyroben ve fondorských loděnicích, zatímco jeho sesterskou loď Lusankya sestavila firma Kuat Drive Yards. Executor se stal nejznámější lodí ve své třídě, když zaséval strach v galaxii jako osobní vlajková loď sithského lorda Darth Vadera. Ač během galaktické války vytvořilo Impérium několik plavidel třídy Executor, Vaderova loď byla¨vždy nejslavnější. V čele bitevní skupiny, známé jako Letka Smrti se Executor účastnil několika klíčových střetů s Aliancí rebelů během války.

Včetně blokády Yavinu a bitvy o Hoth. Svou zkázu nalezl Executor v rozhodující bitvě o Endor v roce 4 ABY, kde byl umístěn k výhradní ochraně stanice mimo hlavní zónu útoku a jeho stíhače útočily na spojenecké síly mimo tuto pozici. Executor byl ponechán nekrytý vůči útokům stíhaček rebelů. Utrpěl poškození jedné snímací kopule, což vedlo k přetížení deflektoru štítu.

Ve chvíli ohromného štěstí pro Alianci krátkou ztrátu štítu na můstku Executoru doprovázelo souběžné poškození A-Wingu spojeneckého pilota Arvela Crynyda, který cíleně obětoval svůj život nárazem do můstku Executoru. Malý stíhač prorazil velicí palubu superkřižníku a explodoval, čímž okamžitě usmrtil admirála Firmuse Pietta a celé jeho velení. Díky úplné ztrátě ovladatelnosti uprostřed bojového manévru narazil mocný Executor do druhé Hvězdy smrti a byl kompletně zničen. Ač byla ztráta Executoru u Endoru vážnou ránou pro zbytky Impéria v dalších letech, další lodě třídy Executor jako Lusankya, Reaper, Intimidator a Knight Hammer pokračovaly ve službě během konfliktů roky po galaktické občanské válce.

Některé ve službách zbytků Impéria, další pod velením válečných diktátorů, a některé dokonce převzaté Novou republikou ke službě v její flotile. Bez ohledu na držitele se hrůza z výskytu Executoru nikdy nezmenšila. Obří lodě jsou stále zdrojem jednoho z nejděsivějších pohledů v galaxii i desetiletí po císařově smrti. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

L1ghte, neboj se neznalosti Battlestar Galactica a šoupni nám to sem, pls. Jistě se pod videem objeví pár na seriál vzatých expertů, kteří se budou snažit případné nedostatky opravit. :)

20

Odpovědět

BSG už se vaří, tenhle díl plus jeden další byl připravený už v době, kdy se zveřejňoval Daedalus ;)

20

Odpovědět

Předpokládám, že se to spoustě lidí nebude líbit, ale bitvy v SW jsou až hloupoučké. Několikakilometrové křižníky, co spolu bojují na vzdálenost jednoho či dvou km? Boje ve vesmíru se musí odehrávat na vzdálenost desítek až stovek milionů kilometrů.
Například lehký křižník o váze 100.000 tun z vesmíru Honor Harringtonové by flotilu takovýchto lodí ze SW zničil na sto milionů kilometrů, ani by se nezapotil. Jen by se nesměl dostat na dostřel energetických zbraní...
Star Wars i Star Trek jsou překonané, existuje spousta inteligentněji napsaných sci-fi.

36

Odpovědět

Myslím, že s tebou naopak bude souhlasit více lidí. Bitvy v mnoha a mnoha filmových scifi jsou obvykle naprosto retardované, nicméně i když už se snaží dávat smysl, tak je velice těžké poutavě znázornit vesmírnou bitvu vedenou na tisíce kilometrů na jedné obrazovce.
Proto i v Expanse i přes určitou snahu o realističnost často zobrazuje bitvy ve vzdálenosti vizuálního kontaktu - jednoduše proto, že je to pro diváka poutavější, ačkoliv v knihách jasně vyplývá že nepřátelská loď je přinejlepším žhavý bod na obloze pokud zrovna brzdí vůči vám a je relativně blízko.
Tím bych ale rozhodně neomlouval archaické znázornění boje v SW a ST, které je stále i v dnešní době inspirováno čistě námořními souboji svazů bitevních lodí v 2. světové válce, což už v dnešní době dává stále menší a menší smysl.

Jinak myslím že "Eckharts ladder" youtube kanál měl video, ve kterém proti sobě hypoteticky postavil star destroyer a americkou armádu - v případě že by star destroyer vletěl do atmosféry. USA ho rozštípaly na kousky :D

30

Odpovědět

+TsunAmiJestli vám vadí vzdálenost lodí od sebe, tak se zkuste zaměřit na výbuchy ve vesmíru, zvuk střel a nebo například "jak letí laser". Všechno to jsou blbosti na n-tou, ale jak bylo řečeno - koho by bavilo se dívat na tiché nic ;)

20

Odpovědět

+;-)Mě by to upřímně zajímalo mnohem víc než koukat na barevné prskavky... Potom co jsem četl několik Hard sci-fi kde si autoři skutečně vyhráli s mnoha koncepty vesmírného boje bych byl naprosto nadšen kdybych v nějakém filmu viděl zásah lodi neviditelným paprsek pulzního laseru jak drolí a taví plášť lodi, chtěl bych vidět atmosféru na střílející lodi vybavenou skutečným laserovým projektorem a jak by se její radiátory rozžhavily doruda zatímco by se snažila vyžářit akumulované teplo...

Chtěl bych vidět loď zasaženou vysokorychlostními projektily, trhanou na kusy, chtěl bych vidět výměnu salv střel a zoufalou obranu PD zbraní.. a chtěl bych vidět skutečný výbuch nukleárních zbraní v prázdnotě vesmíru.

COKOLIV z tohodle by mě zajímal víc než neustále "PEW PEW" a "štíty na 50%!!"... Seriously, to už nikomu nemůže připadat skutečně zábavné.

Expanse je zatím zdaleka nejlepší, asi hned po battlestar galactice, ale stále je ještě hodně co dohánět.

22

Odpovědět

+TsunAmiSám musím říct, že od seznámení s The Expanse mi všechny jiné vesmírné bitvy přijdou o něco pitomější a tak nějak "dietní" :) Samozřejmě to nijak neubírá na síle kultu kolem Star Wars apod., kde leží úžasný kus historie a zásluh.

Ještě mě napadá jeden větší příklad, kdy už se mi nad blbostí vesmírných bitev opravdu rozsvítila varovná kontrolka = Starcraft, zejména "letectvo" Zergů. Mutaliskové, kteří manévrují vesmírem pomocí křídel a bojují proti stíhačkám prděním kyseliny :D

00

Odpovědět

+L1ghtJoo o takových věcech mi ani nemluv...

Osobně nechápu proč autoři/scénáristi sci-fi nezačnou u dnešních technologíí a jednoduše je neinterpolují dále.
Už dnes máme techniku schopnou ničit cíle na tisíce kilometrů s ohromou přesností, mimo vizualní dosah atd... už dnes máme zbraně schopné ničit města. Už dnes existují rail-guny a zbraňové lasery (ale skutečné lasery, ne pitomé barevné prdíky které udělají menší škodu než kulometná střela :D)
Takový skvělý výchozí bod... a místo toho se tam stíhačky mydlí na 20 metrů barevnýma šplouchancema.
Pitomá F-15 by v atmosféře rozsekala letku x-wingů jak hovno :D

00

Odpovědět

"Postavíme největší a nejsilnější bitevní loď co svět kdy viděl, již její pouhá přítomnost vzbuzuje hrůzu, ukončuje bitvy a umožňuje podrobit si nepřitele!"

"A dáme na ni maskovací zařízení aby ji nikdo neviděl"

Genius

103

Odpovědět

To sedí :D Ono celé to sci-fi pojetí stealth technologie v kombinaci s nějakým "zneviditelňováním" bylo celkem na hlavu už v osmdesátých a devadesátých letech a s odstupem času jde o stále roztomilejší pitomost. Ale je v tom i krásný kus filmové sci-fi historie :)

Chystám se přeložit i nějaké kousky z The Expanse, kde si přijde na své i technicky náročnější moderní divák.

51

Odpovědět

+L1ghtoh ano prosím, Spacedock je dokonce jeden z "konzultantů" Expanse teamu, respektive má pro různé lodě a třídy lodí ve Expanse vesmíru vymýšlet Lore a technické specifikace atd, takže jeho informace ohledně Expanse lodí nejsou nikdy jinde k sehnání a nebo rozhodně ne tak detailní :)

00

Odpovědět

+L1ghtUž v 70-sátých.
V roce 1965(tj. 9 let před Novou Nadějí) jeden z nevýznamnějších spisovatelů sci-fi žánru,
Frank Herbert napsal Dunu a jeho slavné cymeky, holtzmanův efekt, kvantových štítů a srážce s laserovou zbraní jež vyústí v atomovku,atd a technologii neviditelnosti
ne-lodi, ne-komory/ne-pokoje a ne-globu(no-ship, no-chamber/no-room; no-globe)

10

Odpovědět

Podle me se tohle nijak nevyvracuje :) Porad je ta lod znicitelna. Jako perfektni priklad slouzi prave zminenej malej okamzik, kdy byla nekryta a doslo k jejimu oslabeni. Takze stacilo jen nebyt videt, a tohle by se nestalo. Mezitim klidne muze provest vylodeni na druhe strane planety a nikdo to nevi, dokud nebude pozde.

00

Odpovědět

+HabanszJistě, je to teoretické zlepšení lodi... ale neladí to k jejímu zamýšlenému účelu. Když chci dělat tajné vylodění, tak bych radši zamaskoval pár transportních lodí, úkol určitě splní lépe a asi milionkrát levněji :D A využité prostředky mohli použít třeba na přidání druhého shield generátoru na můstku :P

Jinak zrovna v téhle situaci si myslím že by stealth generátor nepomohl. Obecně jsou stealth zařízení v SW drahé a relativně neposlehlivé, pokud tedy vypadl generátor štítu, stealth by nejspíš vypadl taky.
Za druhé, i kdyby loď vizuálně zmizela... tak vzhledem k její relativní pomalosti by i slepý orangutan ještě dalších 10 minut přibližně věděl kam střílet (nebo narazit) - můstek samotný je velká jak bitevní loď a kdyby executor dostal zásahy, zaručeně by se nějak projevovaly i přes stealth zařízení.

00