Thumbnail play icon

Rogue One vs. Síla se probouzíLekce ze scénáře

Přidat do sledovaných sérií 21
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:123
Počet zobrazení:7 676

Dva zatím poslední filmy ze Star Wars univerza, dva nesmiřitelné tábory. Dnes se Michael na tyto dva filmy podívá a oběma vytkne jejich nedostatky. Varování před spoilery je doufám samozřejmostí. 

Snad vám video bude líbit, protože to byl pro mě zatím nejtěžší překlad vůbec. A to hlavně proto, že s Michaelem v tomtu pohledu absolutně nesouhlasím. Dejte vědět v komentářích, jak jste na tom vy!

 

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Popravdě, když jsem koukal na Force Awaken, musel jsem pořád myslet jen na to, jak je to naprosto stejné jako příběh Luka Skywalkra, jediné a příjemné vybočení skýtal Finn, kterého jsem si oblíbil víc než Rey a jeho příběh jsem si docela užíval.

21

Odpovědět

Mě se teda více líbil Rogue One a možná i paradoxně proto, co zavrhnul Michael na začátku videa, že vše bylo jen řečeno. Mě se ten úvod z raného děství a ten skok s "nejistotou" do dnešního dne líbil. Naopak to že nevím všechno mě nevadí, je to zajímavější i pro sžití s postavou, alespoň pro mě. Neříkem že v TFA to tak nebylo, ale nemusím vidět všechno, abych se sžil s postavou nebo to ve mě vzbudilo emoce.
Pro mne byl Rogue One něčím novým, kdežto TFA se mi zdál přeplácaný, byť si tam zahrály původní postavy.

57

Odpovědět

No nevím, Daisy Ridley bych dal asi radši dolu než Felicity Jones, i když musím říct, že Natalie Portman vyhrává i dneska na plné čáře.

91

Odpovědět

U mě rozhodně vyhrál a zabavil Rogue One tisíckrát víc než Síla se probouzí a to proč? Protože film Síla se probouzí je nezkutečná hovadina rekonstrukce starého dílu 4, WTF?! Děláte si prdel? A už vůbec se nedalo dívat na toho záporaka v Síle se probouzí.. Bože, meč středozemě kktina..

1213

Odpovědět

Nemůžu si pomoct ale ve všech bodech tu jednoznačně vítězí Rogue One... (i když někde zmiňuje silné stránky F.A. podle těch teorií z knížek, jsou provedeny snad tou nejhorší formou)

68

Odpovědět

Nemůžu si pomoct ale ve všech bodech tu jednoznačně vítězí Rogue One... (i když někde zmiňuje silné stránky F.A. podle těch teorií z knížek, jsou provedeny snad tou nejhorší formou)

68

Odpovědět

...??? proč se to zdvojilo ???....

04

Odpovědět

kto vie trochu anglicky a chcel by vidiet aj negativnejsiu a zabavnejsiu kritiku na epizodu 7, tak odporucam toto video: https://www.youtube.com/watch?v=sg29Sa6QFes

16

Odpovědět

Diskuse se tady už koukám stačí úplně jiným směrem, než bylo namířeno obsahem videa. Jakkoliv jsou argumenty autora relevantní a dobře podložené, myslím, že konečný verdikt je subjektivní záležitost spojená s tím, co má člověk na celém SW univerzu rád a co jej více chytilo. Já se považuji za fanouška, ale cestu ke SW jsem si našla spíše z toho, co neláká masy - doplňujícího obsahu, který je ale i v současnosti kánon. Zpracování hlavní filmové série mě bohužel nikdy nedokázalo k obrazovce takříkajíc přikovat - to nemusí být způsobeno nekvalitou filmů, ale vyprávěním a audiovizuálním podáním, které je uzpůsobeno většině (což opět nemusí být stádo ovcí ale spíše zapřísáhlí fanoušci, na filmech odkojení) a také charakteru původní trilogie. Co tím chci říct? Když se vše podtrhne a sečte, přesně ty aspekty, které autor videa považuje u obou filmů za přínos/nedokonalost, já vnímám přesně naopak. Na mě všechny postavy v TFA působí skriptovaně a nedovedu se s nimi sžít, zatímco Jyn a rebelové na mě zapůsobili dost hluboce - bez ohledu na "show don't tell". Mě ale příběh po klonových válkách a jejich pozadí dost bavilo a líbilo se mi vyprávění z komiksů či v seriálech, děj Rogue One mám tímto velmi podkreslen a film na mě tak působí jinak. Nemusíte souhlasit s mými pocity pokud jde o tyto filmy, ale jde mi o to, že celá tato problematika je relativní a ačkoliv se autor snaží filmy kriticky zhodnotit, nedělá už totéž se svými názory a nevyužil tím potenciál videa.

311

Odpovědět

N**r nema pravo cokoliv kritizovat a vy nemate pravo tu poustet filmy vytvorene n***y!

1054

Odpovědět

Věřím, že to tak někdo mít nemusí, ale pro mě je v příběhu důležité, abych se s postavami sžil a byli mi sympatické a v tom se shoduji s autorem videjka, že TFA v tomto vítězí. Asi v tom hraje klíčovou roli to, jak filmy ze SW lidi vnímají. Jestli jako příběh světa a nebo příběh postav ze světa.

244

Odpovědět

proč srovnává Rogue One,zasazení story line která s tou hlavní nesouvisí a vlastně jenom obohacuje představu světa SW (což se jim podle mě fakt povedlo), a pokračování tak velkolepý dějový linky, kde nás samozřejmě ,,nutí´´ vytvořit si citový pouto s hrdinkou, která bude i v dalších dílech? #nevím

137

Odpovědět

Nejhorší na TFA byl závěrečný souboj Crylo Rena s Rey Ayanami. Já chápu, že chtěli ukázat, že je to silná holka, nicméně aby někdo, kdo v životě nedržel v ruce meč, porazil, přestože veeeeeeeeeeelice raněného, vysoce postaveného a silného a hoooooodně trénovaného Cryla,to mi přišlo jako blbost.
Buďto tam měli přidat dvě minuty montáže do toho souboje, kde by Rey nějak doopravdy "procitla" skrze sílu, nebo tam už předtím něco více naznačit/ukázat, protože to, jak tam stojí na okraji, zavře oči, a najednou háže frontflipy jako divá, to je bullshit.

1916

Odpovědět

Na to jakou díru měl v břiše Kylo Ren od Žvejka tak se držel se ctí.

203

Odpovědět

Za prvé uměla bojovat s holý, takže proč by neuměla máchat mečem. Ren byl zraněný, jak už tady někdo napsal a podle všeho určitý výcvik jako dítě měla. On neměl žádnou motivaci, jen si myslel, že když zabije otce tak bude silnější, což nebyl. Docela se rád šťourám ve filmech, ale ten finální souboj nebyl zase tak špatný a pouze nám ukázal, že Ren je jen nadutec, který neměl opravdového soupeře. Luke s ním jako se synovcem asi moc nebojoval. Jo a jen ať se to tady červená :-)

207

Odpovědět

+Petr L.Prbolém je, že bojovat s holÝ je něco úplně jiného bojovat s mečem. A co potom se světelným mečem, kde váha zbraně je čistě v rukojeti. Evidentně jsi meč ani nedržel.

134

Odpovědět

+frantaMeč mám doma, ale máš pravdu se světelným mečem jsem fakt ale opravdu fakt nebojoval. Jenom taková poznámka. Světelný meč ve Star Wars má využívat efekt tvrdého světla, alias Rimer z Červeného trpaslíka. Váha světelného meče se tak rovná pouze váze rukojeti. Rytíř Jedi tedy nepotřebuje mít velkou sílu v rukou. Člověk který bojoval s holý a nebo kovovým mečem by proto měl nad bojovníkem který šermoval jen se světelným mečem určitou výhodu v síle úderu. Rey používal při souboji dost hrubé síly, takže bych si vsadil spíše na ní.

43

Odpovědět

+Petr L.Žádné tvrdé světlo, ale plasma. Hmotnost světelného meče se sice rovná hmotnosti rukojeti, nicméně gyroskopický efekt plasmy uzavřené z magnetickém poli při pohybu vytváří odpor, tudíž se světelný meč chová, jako kdyby byl hmotný celý. Aspoň teda takhle to bylo před Disneym.

21

Odpovědět

+frantaNevím jak označit člověka, který u videa, jehož smyslem je poukázat na budování postav a příběhu v neexistujícím scifi vesmíru, vytáhne argument, že Rey musela prohrát, protože nikdy nedržela skutečný meč, a to dokonce nechce ani domýšlet následky své teze. pokud zahrne váhu zbraně pouze v rukojeti... Nebudu tu nic zmiňovat o scénáři nebo o faktu, že chtějí natočit ještě další filmy s Rey jako hlavní hrdinkou....

Jen ti můžu doporučit, abys tolik ty svoje mečíky a hraní si Dartaňa omezil.

31

Odpovědět

+FixaNemůže prohrát, protože se mají točit ještě dva další filmy ale není moc dobrý argument. Už ten force pull na začátku souboje byl stupidní. Luke potřeboval týdny tréninku s nejlepším mistrem. Rey trénink nepotřebuje. Scénáristi prostě absolutně serou na jakoukoliv konzistenci.

55

Odpovědět

Jedna věc je hodnotit film, kde se buduje trilogie, tudíž tvůrci mají mnohem víc prostoru pracovat na postavách, které se během filmů budou někam posouvat. A druhá věc je hodnotit film, kde všechny hlavní postavy zemřou a je jich víc, než v prvním zmíněném filmu. Když se ale odhlédne od tohoto (protože v Rogue One mi fakt byly charaktery celkem u zadku (až na toho robota), vyhrává RO na plné čáře. Podle mě je ten film celkově lepší. A to se mi sedmé Hvězdné války líbily... Zrovna třeba to, co autor videa tak vyzdvihuje mi trochu skřípalo. O Reyině minulosti víme ve filmu houby. Pochybuju že strávila celý život na pouštní planetě. A její charakter celkově mi přijde mnohem méně uvěřitelný. Už jenom to, že ve všem (ať už je to boj, používání Síly, či pilotování) naprosto vyniká... A nevíme proč... Jyn je pasivní hrdinkou proto, že ten film NENÍ primárně o ní! A nepočítá se s její další účastí v ději. Fakt mi připadá hlavní téma toho videa jak srovnávat jablka s hruškami. :D

126

Odpovědět

Já v mnohém souhlasím, mě se na Rogue One opravdu líbilo, že Jyn byla pasivní hrdinkou, líbilo se mi, že se do středu událostí dostala vlastně jen náhodou (tím, komu se narodila) a že byla sledem událostí unášena - představovala pro mě tak osud civilistů v konfliktu a umocňovala dojem chaosu. Obecně myslím, že tyhle spin-off filmy mají potenciál kvalitou a hloubkou hlavní sérii předčít, především proto, že na ně nejsou kladeny takové nároky ze strany fanoušků, je prostor pro kreativitu tvůrců, tvůrci se u všech projektů mění, stejně tak příběhy. Vyprávět SW formou "kapitolek" má dle mého větší smysl.

41

Odpovědět

Rogue One > Star Wars VII Proč ? Není to kopie. A co se stane s Rey a tím "bubákem" to mě ani moc nezajímá. Čekám na Luka a Snoka(+ Žvejka, doufám, že se ze ztráty Hana dostane)

1012

Odpovědět

Přišlo mi, že je nějak kritický vůči RO a naopak se přidává na stranu TFA. Nemám mu to za zlé, mě se to třeba líbí naopak, jen mohl být trochu vyváženější. Kritizuje tam "zbytečné 23 minutové dobrodružství na Eadu". Ono totiž pokud jdete někam s tím, že za odměnu uvidíte svého otce po x letech (případně je přímo váš úkol toho otce zabít), bylo by divný po zhlédnutí nějakého hologramu prohlásit "A víte co? F**k it! Na Scarrifu je prý teďka docela hezky, poletíme tam. Kdo by chtěl vidět svého otce?". Co se mi na RO líbí je právě i to pomalé (kritizované) budování příběhu v první polovině, zatímco TFA rovnou skočí do akce, ale zase všechno tam vypadá vyloženě škrobovaně. V RO si Jyn a Cassian až ke konci našli k sobě cestu, do té doby si vůbec nedůvěřovali. Zatímco v TFA se Ray a Fin potkají a za 10 minut už dělají, jak kdyby se znali celý život a nemohli být bez sebe. Tam jsem litoval, že film nedostal aspoň o půl hodiny navíc a mohl tak ty vztahy postav budovat. K oběma filmům jsem byl poměrně skeptický, ale celý RO byl tak dobře a logicky napsán a hlavně natáčen s láskou tvůrců, že TFA zadupadl do země. A to nemluvím o epickém zakončení badass-muthafucka-rebel-scum-killing Vadera vs zavřu-oči-a-pomyslím-na-sílu-a-je-ze-mě-mistr-jedi Ray.

208

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK