Rogue One vs. Síla se probouzíLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:10 560

Dva zatím poslední filmy ze Star Wars univerza, dva nesmiřitelné tábory. Dnes se Michael na tyto dva filmy podívá a oběma vytkne jejich nedostatky. Varování před spoilery je doufám samozřejmostí. 

Snad vám video bude líbit, protože to byl pro mě zatím nejtěžší překlad vůbec. A to hlavně proto, že s Michaelem v tomtu pohledu absolutně nesouhlasím. Dejte vědět v komentářích, jak jste na tom vy!

 

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Během posledního roku jste mě žádali, abych zanalyzoval film s chybami. Takový, který není moc dobře hodnocený. I když je zde spousta adeptů, usoudil jsem, že bude cennější, když podrobím konstruktivní kritice svůj nejoblíbenější filmový vesmír. Zbožňuji Star Wars filmy. Díky nim chci už od dvou let točit filmy. Nepustilo mě to ani po 29 letech.

Síla se probouzí a Rogue One přispěly k mým osmi návštěvám kina za minulý rok a půl, ale i když si myslím, že tyto nové filmy vypadají slibně, mají samozřejmě své chyby. Dnes se chci na ty chyby podívat. Ukázat, proč nestačí o něčem slyšet, proč to musíme vidět. Podívat se na rozdíl mezi aktivním a pasivním hrdinou. A vyzdvihnout důležitost silných, rozhodných charakterů a smysluplných následků.

Podívejme se na Rogue One a Síla se probouzí. Běžná rada při psaní scénáře zní: "ukaž, neříkej." Srovnáním, jak Rogue One a Síla se probouzí představují své hrdiny vidíme, proč je "ukaž" důležitější než "řekni". Začněme s Jyn. V Rogue One ji poprvé vidíme jako malou holku. Vidíme, že malá byla byla svědkem vraždy své matky a otec byl donucen pracovat pro Impérium.

Tuto událost prožíváme s ní, takže chápeme, kým jako malá byla. Ale nevíme, kým je teď. Když se probere z této vzpomínky, uběhlo už 15 let. Je dospělá a vězněna Impériem. Ale my nevíme proč. Nevíme, jaké zločiny spáchala ani z jakého důvodu. Namísto toho slyšíme seznam obvinění. Vlastnění nepovolených zbraní.

Padělání imperiálních dokumentů. Napadení. Útěk z vazby. Vzdorování při zatčení. Při čtení obvinění nijak nereaguje. Nevíme, jestli toho lituje nebo nemá výčitky. Ani se k nám nedostane tato prostá replika z teaseru. Jste vzbouřenci, nebo ne? Já se vzbouřila. Což poukazuje na to, že si libuje ve vzdorování autoritě. Ano, pane. A i když v nás vyslechnutí emotivního příběhu může vzbudit sympatie...

Když jsem tě viděla naposledy, dal jsi mi nabitý blaster a řekl, - ať počkám v bunkru do rozbřesku. ...nevzbuzuje v nás empatii. Srovnejme to s tím, když Síla se probouzí věnovala 6 minut, což je opravdu hodně, aby nám ukázala život Rey. Vidíme, jak hledá součástky pod rozpáleným sluncem, které potom vymění za trochu jídla. Co jsi mi dnes přinesla má cenu... čtvrtiny přídělu. Když součástky čistí, vidíme, že si všimne starší ženy, která dělá totéž a zalekne se, že skončí stejně.

Vidíme, že žije sama a když si odškrtne další den, uvědomíme si, že takto žije už dlouho. A nakonec vidíme, jak sleduje loď letící ke hvězdám, přičemž si nasadí pilotní helmu. Rey sní o tom, že odletí pryč. Tím, že jsme toto všechno viděli, jsme to s ní mohli prožít a rozumíme jejímu životu lépe, než kdyby nám to jen bylo řečeno.

Ale síla za "ukaž, neříkej" neleží jen v obrazovém pojetí. Syd Field ve sní knize Screenplay píše: "Akce je postava. Postavu definují činy, ne řeči." Protože vyprávíme obrazový příběh, musíme ukázat, co charakter dělá a jak reaguje na incidenty a události, kterým čelí a během příběhu je překonává či nepřekonává." Tím, že trávíme čas s Rey, vidíme její volby, které jsou zásadní pro vytvoření aktivního protagonisty.

Během první poloviny Síly se probouzí činí Rey rozhodnutí a čelí dilematům, které odhalují, kým doopravdy je. Když slyší, že je BB-8 zajat odpadlíkem, změní směr a vysvobodí ho. Nemá úctu k nikomu. Později ji Unkar Plutt nabízí výměnou za BB-8 60 porcí. Navzdory pokušení učiní těžkou volbu. Vlastně... ten droid není na prodej.

A když se dozví, že BB-8 má mapu k Lukovi Skywalkerovi, rozhodne se opustit svůj domov, aby pomohla BB-8 dostat se k odboji. Dostane tě domů. Oba tě tam dostaneme. Rozumíme jejím hodnotám, protože je po většinu filmu aktivní hrdinkou. Jyn je však pasivní hrdinkou. Syd Field ve své knize dále píše: Pokud píšete scénář a cítíte, že postavy nejsou tak zvučné a jasně definované jak by měly být, jako první se musíme rozhodnout, zdali mají ve scénáři aktivní roli, jestli se věci dějí kvůli nim, nebo jestli se věci dějí jim."

Většinu Rogue One se nic neděje kvůli Jyn, pouze se věci dějí jí. Je rebely vysvobozena z imperiálního pracovního tábora, vzata na velitelství na Yavin 4 a postavena před situaci, kde nemá na výběr. Buď udělá, co chtějí, nebo ji pošlou zpět do vězení. Utíká nám čas, holka. Takže jestli nám nemáš co říct, tak tě vrátíme kde jsme tě našli.

A o co ji žádají je také pasivní. Potřebujeme někoho, kdo nás dostane dovnitř živé. Rebelové jen potřebují, aby byla s nimi, až se setkají s Sawem Garrerou, což není příliš složitý úkol. A proces hledání Sawa je rovněž pasivní. Potloukají se Jedhou, kde se dostanou do přestřelky, následně jsou zajati imperiálními vojsky a poté chyceni Sawovými rebely. Pasivita postavy brání Jyn činit smysluplné volby, které odhalí její pravou tvář.

Tím ovšem neříkám, že Rey je bezchybnou hrdinkou. Ve většině příběhů má hlavní hrdina nějaký nedostatek nebo slabinu, která mu nedovoluje být sám sebou. Spisovatelka K. M. Weilandová to popisuje jako "lež, které postava věří." Ve své knize Creating Character Arcs píše: Aby se mohla postava pozitivně vyvinout, musí jí nejdřív něco scházet. Něco, co dělá změnu nezbytnou.

Postava je hluboce zatížena mylnou představou o sobě, o světě nebo o obojím. Lež, které Rey věří je odhalena na začátku Síly se probouzí. O čekání vím hodně. BB-8 SE TÁŽE Na svoji rodinu. Vrátí se. Jednou se vrátí. Rey hloupě věří, že její rodina, která ji na Jakku opustila, se k ní vrátí. A údělem její postavy je přijmout pravdu a překovat tuto slabost, která ji drží zpět. Ale problém je, že tato slabost ji vlastně zpět nedrží.

Většinou jen mluví s lidmi o tom, jak se musí vrátit na Jakku. - Ale já musím domů. - Kam? Na Jakku? Už jsem pryč příliš dlouho. Jediný smysluplný následek Reyny víry v tuto lež přijde až poté, co má vizi, kde potká Maz Kenatu. Ty už pravdu znáš. Na kohokoliv jsi na Jakku čekala... nepřijde. Rey tuto novou cestu odmítne a uteče, což vede k jejímu zajetí Kylo Renem.

Ale krátce poté její schopnost Síly vzroste, je schopna uniknout a Kyla Rena přemoci. Lež, které Rey věří, má jen velice málo důsledků. Takže její překonání není tak poutavé, jak by mohlo být. Ale důsledky nepomáhají jen určit rozvoj postavy. Celý spád filmu závisí na smysluplných následcích. Při sledování Rogue One mi druhá část přišla poutavější než první. V druhé části mají postavy jasný cíl a jejich činy posouvají děj kupředu. Avšak první část Rogue One je zbytečně komplikovaná a zaplněna sekvencemi, které mají malý, nebo žádný vliv na příběh.

Například Saw nevěří imperiálnímu pilotovi, který přinesl zprávu od Jynina otce, a tak pilota vystaví bytosti, která svoji oběť zbaví rozumu, zatímco určí její pravé úmysly. Bor Gullet pozná pravdu. Ale poté vidíme, že Saw pilotovi stejně nevěří. - Je to past, že? - A co? - Pilot!

Kterému se v další scéně mysl vrátí. Přinesl jsem zprávu. Jsem pilot. Tato scéna neposouvá děj kupředu, protože nic nemění. Nejsou zde žádné důsledky. Následná cesta na Eadu je rovněž bez důsledků. Jyn již viděla zprávu odhalující slabinu Hvězdy smrti. Ona i my víme, že dalším krokem je přesvědčit vzbouřence, aby pro ty plány šli. Ale namísto toho letí na Eadu a tím začíná 23 minut dlouhé dobrodružství, které nemá žádné trvající následky a neposkytuje jim žádné nové informace.

Jeho jedinou funkcí je nechat Jyn znovu se setkat se svým otcem. Ale zatímco by pro ni a pro příběh mohla být smrt jejího otce důležitým okamžikem, ji ani příběh razantně nezmění. Poté, co se Jyn dozví, že měl Cassian rozkaz jejího otce zabít... - Lhal jsi mi! ... má na něj a vzbouřence ještě větší zlost. Měl jsem bezpočet možností stisknout spoušť, ale udělal jsem to? Mohl jsi. To byly vzbouřenecké bomby, co ho zabily.

Toto odhalení ji mohlo vést k opuštění Cassiana a celé rebelie. Ale namísto toho se v následující scéně snaží vzbouřence vyburcovat. - Rebelie jsou postavené na naději. A spojí se s Cassianem. To mi připadá jako strašně špatný přístup k příběhu. Mám pocit, že Jyn jen měla skrze svého otce získat osobní spojení s Hvězdou smrti bez ohledu na logickou motivaci nebo vývoj postavy. I když má první polovina Rogue One konstrukční vady, jakmile se postavy chopí rozhodování a sledují jasný cíl, získá příběh potřebnou hybnost.

Nechť nás síla provází. A tady podle mě Rogue One skutečně září. Jeho premisa je ve Star Wars unikátní. Tým infiltruje imperiální základnu a obětuje své životy pro rebelii. I když podle mě není oběť kvůli nerozvinutosti postav příliš silná, je konec vyprávěný věrně originální trilogii a zábavně a uspokojivě chystá půdu pro čtvrtou epizodu.

Skvělý příklad toho, čím příběh z vesmíru Star Wars může být. A i když si Síla se probouzí mohla ukousnout příliš velké sousto – představit nové postavy, pokračovat v příběhu původních filmů, představit novou zbraň schopnou ničit planety, jen aby mohla být ihned zničena – myslím, že skvěle nutí diváka starat se o hlavní postavy. Známe postavy, vidíme je spolupracovat s cílem překonat překážky a sdílet emoce. Nemůžeme se dočkat, co se jim stane v osmé epizodě. Přesto se mi opravdu líbí, co Kathleen Kennedy a Lucasfilm prozatím se Star Wars předvedli.

Myslím, že zajímavě riskují a oceňuji, že nebojácně obsadili ženské postavy a rozličnou paletu postav. Právě proto, že Star Wars tak moc zbožňuji si myslím, že je důležité podrobit poslední filmy konstruktivní kritice. Všichni chceme, aby tyto nové příběhy byly co nejlepší, a proto musíme umět říci, co funguje a co ne. Ani Rogue One ani Síla se probouzí nejsou bezchybné filmy, ale myslím, že značce vdechly nový život a daly budoucím Star Wars významný dárek: Naději.

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Popravdě, když jsem koukal na Force Awaken, musel jsem pořád myslet jen na to, jak je to naprosto stejné jako příběh Luka Skywalkra, jediné a příjemné vybočení skýtal Finn, kterého jsem si oblíbil víc než Rey a jeho příběh jsem si docela užíval.

21

Odpovědět

Mě se teda více líbil Rogue One a možná i paradoxně proto, co zavrhnul Michael na začátku videa, že vše bylo jen řečeno. Mě se ten úvod z raného děství a ten skok s "nejistotou" do dnešního dne líbil. Naopak to že nevím všechno mě nevadí, je to zajímavější i pro sžití s postavou, alespoň pro mě. Neříkem že v TFA to tak nebylo, ale nemusím vidět všechno, abych se sžil s postavou nebo to ve mě vzbudilo emoce.
Pro mne byl Rogue One něčím novým, kdežto TFA se mi zdál přeplácaný, byť si tam zahrály původní postavy.

57

Odpovědět

No nevím, Daisy Ridley bych dal asi radši dolu než Felicity Jones, i když musím říct, že Natalie Portman vyhrává i dneska na plné čáře.

91

Odpovědět

U mě rozhodně vyhrál a zabavil Rogue One tisíckrát víc než Síla se probouzí a to proč? Protože film Síla se probouzí je nezkutečná hovadina rekonstrukce starého dílu 4, WTF?! Děláte si p***l? A už vůbec se nedalo dívat na toho záporaka v Síle se probouzí.. Bože, meč středozemě kktina..

1313

Odpovědět

Nemůžu si pomoct ale ve všech bodech tu jednoznačně vítězí Rogue One... (i když někde zmiňuje silné stránky F.A. podle těch teorií z knížek, jsou provedeny snad tou nejhorší formou)

78

Odpovědět

Nemůžu si pomoct ale ve všech bodech tu jednoznačně vítězí Rogue One... (i když někde zmiňuje silné stránky F.A. podle těch teorií z knížek, jsou provedeny snad tou nejhorší formou)

78

Odpovědět

...??? proč se to zdvojilo ???....

14

Odpovědět

kto vie trochu anglicky a chcel by vidiet aj negativnejsiu a zabavnejsiu kritiku na epizodu 7, tak odporucam toto video: https://www.youtube.com/watch?v=sg29Sa6QFes

16

Odpovědět

Diskuse se tady už koukám stačí úplně jiným směrem, než bylo namířeno obsahem videa. Jakkoliv jsou argumenty autora relevantní a dobře podložené, myslím, že konečný verdikt je subjektivní záležitost spojená s tím, co má člověk na celém SW univerzu rád a co jej více chytilo. Já se považuji za fanouška, ale cestu ke SW jsem si našla spíše z toho, co neláká masy - doplňujícího obsahu, který je ale i v současnosti kánon. Zpracování hlavní filmové série mě bohužel nikdy nedokázalo k obrazovce takříkajíc přikovat - to nemusí být způsobeno nekvalitou filmů, ale vyprávěním a audiovizuálním podáním, které je uzpůsobeno většině (což opět nemusí být stádo ovcí ale spíše zapřísáhlí fanoušci, na filmech odkojení) a také charakteru původní trilogie. Co tím chci říct? Když se vše podtrhne a sečte, přesně ty aspekty, které autor videa považuje u obou filmů za přínos/nedokonalost, já vnímám přesně naopak. Na mě všechny postavy v TFA působí skriptovaně a nedovedu se s nimi sžít, zatímco Jyn a rebelové na mě zapůsobili dost hluboce - bez ohledu na "show don't tell". Mě ale příběh po klonových válkách a jejich pozadí dost bavilo a líbilo se mi vyprávění z komiksů či v seriálech, děj Rogue One mám tímto velmi podkreslen a film na mě tak působí jinak. Nemusíte souhlasit s mými pocity pokud jde o tyto filmy, ale jde mi o to, že celá tato problematika je relativní a ačkoliv se autor snaží filmy kriticky zhodnotit, nedělá už totéž se svými názory a nevyužil tím potenciál videa.

311

Odpovědět

N**r nema pravo cokoliv kritizovat a vy nemate pravo tu poustet filmy vytvorene n***y!

1054

Odpovědět

Věřím, že to tak někdo mít nemusí, ale pro mě je v příběhu důležité, abych se s postavami sžil a byli mi sympatické a v tom se shoduji s autorem videjka, že TFA v tomto vítězí. Asi v tom hraje klíčovou roli to, jak filmy ze SW lidi vnímají. Jestli jako příběh světa a nebo příběh postav ze světa.

244

Odpovědět

proč srovnává Rogue One,zasazení story line která s tou hlavní nesouvisí a vlastně jenom obohacuje představu světa SW (což se jim podle mě fakt povedlo), a pokračování tak velkolepý dějový linky, kde nás samozřejmě ,,nutí´´ vytvořit si citový pouto s hrdinkou, která bude i v dalších dílech? #nevím

137

Odpovědět

Nejhorší na TFA byl závěrečný souboj Crylo Rena s Rey Ayanami. Já chápu, že chtěli ukázat, že je to silná holka, nicméně aby někdo, kdo v životě nedržel v ruce meč, porazil, přestože veeeeeeeeeeelice raněného, vysoce postaveného a silného a hoooooodně trénovaného Cryla,to mi přišlo jako blbost.
Buďto tam měli přidat dvě minuty montáže do toho souboje, kde by Rey nějak doopravdy "procitla" skrze sílu, nebo tam už předtím něco více naznačit/ukázat, protože to, jak tam stojí na okraji, zavře oči, a najednou háže frontflipy jako divá, to je bullshit.

1916

Odpovědět

Na to jakou díru měl v břiše Kylo Ren od Žvejka tak se držel se ctí.

203

Odpovědět

Za prvé uměla bojovat s holý, takže proč by neuměla máchat mečem. Ren byl zraněný, jak už tady někdo napsal a podle všeho určitý výcvik jako dítě měla. On neměl žádnou motivaci, jen si myslel, že když zabije otce tak bude silnější, což nebyl. Docela se rád šťourám ve filmech, ale ten finální souboj nebyl zase tak špatný a pouze nám ukázal, že Ren je jen nadutec, který neměl opravdového soupeře. Luke s ním jako se synovcem asi moc nebojoval. Jo a jen ať se to tady červená :-)

207

Odpovědět

+Petr L.Prbolém je, že bojovat s holÝ je něco úplně jiného bojovat s mečem. A co potom se světelným mečem, kde váha zbraně je čistě v rukojeti. Evidentně jsi meč ani nedržel.

134

Odpovědět

+frantaMeč mám doma, ale máš pravdu se světelným mečem jsem fakt ale opravdu fakt nebojoval. Jenom taková poznámka. Světelný meč ve Star Wars má využívat efekt tvrdého světla, alias Rimer z Červeného trpaslíka. Váha světelného meče se tak rovná pouze váze rukojeti. Rytíř Jedi tedy nepotřebuje mít velkou sílu v rukou. Člověk který bojoval s holý a nebo kovovým mečem by proto měl nad bojovníkem který šermoval jen se světelným mečem určitou výhodu v síle úderu. Rey používal při souboji dost hrubé síly, takže bych si vsadil spíše na ní.

43

Odpovědět

+Petr L.Žádné tvrdé světlo, ale plasma. Hmotnost světelného meče se sice rovná hmotnosti rukojeti, nicméně gyroskopický efekt plasmy uzavřené z magnetickém poli při pohybu vytváří odpor, tudíž se světelný meč chová, jako kdyby byl hmotný celý. Aspoň teda takhle to bylo před Disneym.

21

Odpovědět

+frantaNevím jak označit člověka, který u videa, jehož smyslem je poukázat na budování postav a příběhu v neexistujícím scifi vesmíru, vytáhne argument, že Rey musela prohrát, protože nikdy nedržela skutečný meč, a to dokonce nechce ani domýšlet následky své teze. pokud zahrne váhu zbraně pouze v rukojeti... Nebudu tu nic zmiňovat o scénáři nebo o faktu, že chtějí natočit ještě další filmy s Rey jako hlavní hrdinkou....

Jen ti můžu doporučit, abys tolik ty svoje mečíky a hraní si Dartaňa omezil.

31

Odpovědět

+FixaNemůže prohrát, protože se mají točit ještě dva další filmy ale není moc dobrý argument. Už ten force pull na začátku souboje byl stupidní. Luke potřeboval týdny tréninku s nejlepším mistrem. Rey trénink nepotřebuje. Scénáristi prostě absolutně serou na jakoukoliv konzistenci.

55

Odpovědět

Jedna věc je hodnotit film, kde se buduje trilogie, tudíž tvůrci mají mnohem víc prostoru pracovat na postavách, které se během filmů budou někam posouvat. A druhá věc je hodnotit film, kde všechny hlavní postavy zemřou a je jich víc, než v prvním zmíněném filmu. Když se ale odhlédne od tohoto (protože v Rogue One mi fakt byly charaktery celkem u zadku (až na toho robota), vyhrává RO na plné čáře. Podle mě je ten film celkově lepší. A to se mi sedmé Hvězdné války líbily... Zrovna třeba to, co autor videa tak vyzdvihuje mi trochu skřípalo. O Reyině minulosti víme ve filmu houby. Pochybuju že strávila celý život na pouštní planetě. A její charakter celkově mi přijde mnohem méně uvěřitelný. Už jenom to, že ve všem (ať už je to boj, používání Síly, či pilotování) naprosto vyniká... A nevíme proč... Jyn je pasivní hrdinkou proto, že ten film NENÍ primárně o ní! A nepočítá se s její další účastí v ději. Fakt mi připadá hlavní téma toho videa jak srovnávat jablka s hruškami. :D

126

Odpovědět

Já v mnohém souhlasím, mě se na Rogue One opravdu líbilo, že Jyn byla pasivní hrdinkou, líbilo se mi, že se do středu událostí dostala vlastně jen náhodou (tím, komu se narodila) a že byla sledem událostí unášena - představovala pro mě tak osud civilistů v konfliktu a umocňovala dojem chaosu. Obecně myslím, že tyhle spin-off filmy mají potenciál kvalitou a hloubkou hlavní sérii předčít, především proto, že na ně nejsou kladeny takové nároky ze strany fanoušků, je prostor pro kreativitu tvůrců, tvůrci se u všech projektů mění, stejně tak příběhy. Vyprávět SW formou "kapitolek" má dle mého větší smysl.

41

Odpovědět

Rogue One > Star Wars VII Proč ? Není to kopie. A co se stane s Rey a tím "bubákem" to mě ani moc nezajímá. Čekám na Luka a Snoka(+ Žvejka, doufám, že se ze ztráty Hana dostane)

1012

Odpovědět

Přišlo mi, že je nějak kritický vůči RO a naopak se přidává na stranu TFA. Nemám mu to za zlé, mě se to třeba líbí naopak, jen mohl být trochu vyváženější. Kritizuje tam "zbytečné 23 minutové dobrodružství na Eadu". Ono totiž pokud jdete někam s tím, že za odměnu uvidíte svého otce po x letech (případně je přímo váš úkol toho otce zabít), bylo by divný po zhlédnutí nějakého hologramu prohlásit "A víte co? F**k it! Na Scarrifu je prý teďka docela hezky, poletíme tam. Kdo by chtěl vidět svého otce?". Co se mi na RO líbí je právě i to pomalé (kritizované) budování příběhu v první polovině, zatímco TFA rovnou skočí do akce, ale zase všechno tam vypadá vyloženě škrobovaně. V RO si Jyn a Cassian až ke konci našli k sobě cestu, do té doby si vůbec nedůvěřovali. Zatímco v TFA se Ray a Fin potkají a za 10 minut už dělají, jak kdyby se znali celý život a nemohli být bez sebe. Tam jsem litoval, že film nedostal aspoň o půl hodiny navíc a mohl tak ty vztahy postav budovat. K oběma filmům jsem byl poměrně skeptický, ale celý RO byl tak dobře a logicky napsán a hlavně natáčen s láskou tvůrců, že TFA zadupadl do země. A to nemluvím o epickém zakončení badass-muthafucka-rebel-scum-killing Vadera vs zavřu-oči-a-pomyslím-na-sílu-a-je-ze-mě-mistr-jedi Ray.

208

Další