Kosmik 1 z Červeného trpaslíkaSpacedock

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:8 035

Na žádost našich diváků přinášíme v dnešní epizodě seriálu Spacedock díl věnovaný třídě Kosmik z legendárního Červeného trpaslíka.

Poznámka:
JMC – Jupiter Mining Company, tedy Jupiterská důlní společnost

Přepis titulků

"I eastbournský tým důchodců s chodítky by nás lehce předběhl." Třetí technik David Lister. Transport mezi lodí a povrchem třídy Kosmik od Jupiterské důlní společnosti plní důležitou úlohu v korporátní flotile. Ve službách pod masivní těžařskou lodí JMC třídy Solar se Kosmik užívá k přepravě nákladu a personálu z většího plavidla na povrch nebo orbitální instalaci. Kosmik byl známý nespolehlivostí, laciností a sklonem k poruchám.

Řada Kosmiků třídy 2, sloužících na těžařské lodi Červený trpaslík, trpěla shodnými škrty jako jejich mateřská loď a začala stárnout ještě dříve, než došlo k úniku radiace, která vyhladila posádku. Krátce před událostí byla třída 2 stažena ze služby pro četné chyby letového designu a letka Trpaslíka byla určena k vyřazení. Navzdory zjevným vadám přečkaly Kosmiky na Trpaslíku 3 miliony let nečinnosti neobvykle dobře a před znovupoužitím vyžadovaly jen drobné opravy. Díky mírně větší velikosti oproti Modrému skrčkovi dokáže Kosmik cestovat na výrazně delší vzdálenost a i přes těsnost a nepohodlí zajistit životní podmínky pro malou posádku.

Přestože je Kosmik navržen funkčně pro nakládání a transport, často našel využití jako zvěd a průzkumná loď. Tím poskytoval své gigantické mateřské lodi schopnost zkoumat potenciální hrozby a body zájmu bez odchýlení z kurzu. Ač nebyl Kosmik továrně osazen zbraněmi, nesl vrhač přísavných min a základní maskovací zařízení.

To lodi dodalo jisté prostředky sebeobrany a funkční stealth. Kosmik byl schopen nejen atmosférického letu, ale i pohybu pod vodou. Vedle toho byla loď vybavena zatahovacími pásy pro pomalý pohyb na povrchu a nesla malé lodě a buginy pro použití při výsadcích. Tvůrci Kosmika byli očividně přesvědčeni, že se loď nikdy nedostane do boje, proto do kokpitového alarmu instalovali jedinou žárovku. Přechod na červený poplach tedy vyžadoval po posádce ruční výměnu žárovky. Z celé řady Kosmiků, ponechaných na palubě Trpaslíka, se řada z nich ztratila při nehodách.

Ale vedoucí plavidlo Kosmik 1 nejenže přežilo déle než jeho sesterské lodě, ale rovněž získalo celou řadu vylepšení a oprav napříč svou životností. Poté, co zbytek posádky Trpaslíka ztratil kontrolu nad lodí kvůli incidentu s Olihní beznaděje, stal se Kosmik 1 hlavním transportem při pronásledování své ztracené lodi. Kvůli absenci skutečné výzbroje používala posádka jednotku na zbavení smetí k vypouštění žhavých koulí odpadu na útočníky.

Během pronásledování Trpaslíka se Kosmik střetl s nepřátelskou lodí replikantů, jejíž posádka v touze po větší výzvě vyzbrojila Kosmika laserovými děly, světlicemi a vylepšenými motory. K překvapení replikantů využila posádka Kosmika tyto zbraně k jejich zničení. Další setkání dovedla loď k navýšení rychlosti o 300 % od inteligentního viru a k zvětšení vnitřního prostoru o 212 % po komplexní dimenzionální anomálii. Anomálie vytvořila dimenzionální kapsu, která rozšířila lodní interiér, zatímco exteriér zůstal stejný.

Prostor navíc byl využit pro rozšíření o další ubikace, větší nákladní prostor, lékařské centrum a simulátor umělé reality. Bohužel byl Kosmik 1 nakonec ztracen po nouzovém přistání na palubu Trpaslíka, ale bývalá posádka Kosmika s vědomím toho, že malé zastaralé plavidlo prokazovalo odolnost a spolehlivost značně převyšující jeho design a pověst, přejmenovala všechny zbývající Kosmiky na Kosmik 1. Z úcty k lodi, která jim umožnila sledovat a znovu získat jejich ztracený domov.

Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super! Díky za překlad :)

21

Odpovědět

Paráda! Legenda! :-)
Počkat a co trpaslík sám?
Co příště, bude ňákej Star Trek, hmm? (- :
USS Enterprise NCC-1701, třída Declaration, Constitution, Excelsior, Ambassador, Galaxy a Sovereign, že by ?

31

Odpovědět

Myslím, že Trpaslíka bohužel nemají na kanálu. Jen Kosmika :/

00

Odpovědět

Zapomněl dodat, že je Kosmik vyroben ze stejného materiálu jako malé roztomilé panenky, neb právě ty vždy bez úhony přečkají leteckou havárii.

511

Odpovědět

Ty jsi tak naivní.... :-D

304

Odpovědět

+BurgA ty neznáš trpaslíka...

319

Odpovědět

+DwarfZnám. Tohle odpovídal Lister Kocourovi, když se ho Kocour zeptal "Fakt?"

250

Odpovědět

+BurgDíky! :D

20

Odpovědět

Povinně za sto! :)

252

Odpovědět

Nostalgie je mrcha, po překladu jsem začal opět čumět na všechny díly od začátku :D

191

Odpovědět

+L1ghtTak to se určitě bude brzy hodit tohle opět zprovozněné video ;-) Červený trpaslík - Nepovedené záběry z 1. série

121

Odpovědět

+XardassAni jsem nečekal, že by tu něco podobného bylo přeloženo. Díky za typ (tip?)!

10