Stinná stránka Facebooku

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:780
Počet zobrazení:10 533
Derek Muller, kterého můžete znát z kanálu 1veritasium, má i druhý kanál 2veritasium, kde se zabývá spíš společenskými a internetovými tématy. V tomto videu bude mluvit o tom, v čem spočívá současný hlavní problém Facebooku.
Pokud vám tento problém vadí i na naší facebookové stránce VideaČesky.cz, můžete zvýšit šanci, že se vám námi přidané příspěvky zobrazí tím, že kliknete u naší stránky na tlačítko "To se mi líbí" a zvolíte možnost "Dostávat upozornění". Na placení za zviditelnění příspěvků nemáme žádný rozpočet, takže budeme rádi, když nám takto pomůžete a námi zveřejněné příspěvky a videa se dostanou k více lidem. Stejnou věc můžete udělat i u dalších FB stránek, které máte rádi a jejich příspěvky vás zajímají. Jejich autoři vám určitě budou zavázaní. Děkujeme za pochopení! FB

Přepis titulků

S Facebookem je ten problém, že před vámi schovává příspěvky. Většinu statusů od vašich přátel nebo oblíbených stránek nevidíte. Stránky mohou vlastnit firmy nebo jednotlivci, jako např. stránka "K*revsky miluju vědu" nebo moje stránka Veritasium. Když něco napíšete na svou zeď, dostane se to jen ke zlomku vašich přátel. Když se jim to líbí a dávají palce nahoru, tak se to rozšíří k dalším, ale pokud ne, příspěvek se zobrazí jen jim.

Ale počet lidí, ke kterým se status dostane, nikdy nezjistíte. To samé platí i pro hlavní stránku s vybranými příspěvky. Přátelé, rodina a stránky, na které aktivně nereagujete, odtamtud časem zmizí. To tedy znamená, že lidé, se kterými nesouhlasíte, zmizí a zůstanou vám jen lidé, kteří jsou ozvěnou vašich názorů, věcí, které si myslíte a ve které věříte. Copak se vám nemůže status líbit nebo připadat zajímavý, i když mu nedáte palec nahoru nebo ho neokomentujete?

Takhle se musíte pořád zapojovat. Musíte být pořád aktivní. Víte, jaké statusy dostávají nejvíce palců nahoru? Jsou to děti a svatby. Je vám tohle povědomé? Facebook vám bude tvrdit, že je tohle filtrování nezbytně nutné. Průměrný náctiletý má asi 300 přátel a průměrnému uživateli se líbí asi 40 stránek.

Každý den je na stránku přidáno 4,75 miliardy příspěvků, což jsou v průměru 4 na uživatele. Kdo to všechno sdílí? Já tedy rozhodně ne. To znamená, že kdybyste se přihlásili jednou za den, mohli byste být vystaveni až 1 500 příspěvkům. Dobrá, určité filtrování je třeba. Problémem je, že Facebook používá filtrování na vydělávání peněz. Použiju sám sebe jako příklad.

Moje stránka se líbí asi 109 tisícům lidem. Tímto jim děkuju. Ale když tam zveřejním nové video, tak se dostane na hlavní stranu jen asi 10 tisícům lidem. A toto číslo se neustále snižuje. V současnosti Facebook prohlašuje: "Očekáváme, že organická distribuce statusů individuálních stránek se bude postupně snižovat."

To znamená, že aktivně omezují dosah statusů od lidí, jako jsem já, ve snaze donutit nás zaplatit za rozšíření obsahu k lidem, kteří už o nás vyjádřili zájem. Nedává to smysl pro nezávislé autory, jako jsem já, ani pro charity, neziskové organizace nebo jednotlivé uživatele jako vy. Věděli jste, že můžete zaplatit za propagaci osobního příspěvku? Třeba když vás Bill Nye naučil vázat motýlek? Jo, za 7 dolarů to uvidí víc vašich přátel.

To mi připadá šílené a zoufalé. Zamyslete se nad tímhle. Na YouTube jsou autoři placeni za každé zhlédnutí svých videí. Ale na Facebooku je to opačně. Autoři tam za zhlédnutí musí platit. Jak je to možné? Jak to že v těchto dvou zdánlivě podobných situacích tečou peníze opačným směrem?

Mám tu tři myšlenky. Zaprvé, lidé chodí na tyto stránky z různých důvodů. Na YouTube jdou, aby se bavili, viděli nové zajímavé věci a učili se. Zatímco na Facebook jdou kvůli přátelům nebo rodině a sdílet fotky nebo zprávy. Takže zde jde hlavně o přátele a rodinu. Zadruhé, na Facebooku s příspěvky interagujete jen krátce. Takže je těžké odhadnout, jak dobré stránky jako Science Alert nebo K*revsky miluju vědu znovu přitáhnou lidi na Facebook.

A i když to dělají, jen těžko se to početně vyjadřuje. Ale oproti tomu na YouTube se každé zhlédnutí děje několik minut přímo u daného videa. A zisk z reklamy je známý, takže je snadné vypočítat, kolik každé zhlédnutí přineslo peněz. Třetí a asi ta nejdůležitější myšlenka.

Na YouTube jsou role autorů, inzerentů a diváků rozdílné. Autoři tvoří videa, která diváci chtějí, inzerenti tvoří reklamní videa a bannery a většina diváků není autory. Ale na Facebooku jsou autoři považování za inzerenty, kteří musí platit za rozšíření k divákům. A diváci jsou vlastně zároveň autoři, tudíž diváci jsou i inzerenti.

Když Facebook spustil funkci, dovolující nám propagovat soukromé příspěvky, jeden reportér to okomentoval tak, že teď jsme všichni inzerenti. A to je problém Facebooku. Jsme inzerenti, protože Facebook nedokázal přijít na jiný způsob, jak zpeněžit svou uživatelskou základnu. Lidé neklikají na reklamy po straně, protože nepřišli na Facebook nakupovat.

Míra prokliku je u nich asi jen 0,05 %. Google Ads mají proklik asi 2 %. To dává smysl, protože když lidi chtějí nakupovat, jdou na Google. Výsledkem obchodního modelu Facebooku je vychýlení rovnováhy. Uživatele chtějí vidět ten nejlepší obsah, ale místo toho se jim ukazuje obsah, za který se nejvíc zaplatilo. Hlavní organicky sdílené příspěvky se budou zobrazovat až jako poslední.

Navíc když se chcete sejít s přáteli a rodinou, nebudete se dívat na reklamy velkých společností. V roce 2014 má Facebook spustit video reklamy. Na stránkách, kde neexistuje prakticky žádný video obsah. Na YouTube chtějí diváci vidět nejlepší videa odpovídající jejich zájmu. YouTube chce, aby diváci viděli co nejvíce podobného obsahu, autoři oslovili co nejširší publikum a inzerenti chtějí do toho všeho jen zapadnout.

Důležité je, že všechny strany jsou si rovny. Roku 2013 vydělal YouTube přes 5 miliard dolarů, z čehož většinu z toho zaplatil autorům. Lidem, díky kterým je ta stránka navštěvovaná. Facebook vydělal 7,5 miliard dolarů, ale ty šly společnosti a akcionářům. Ne lidem, kteří tvoří kvalitní obsah, tedy vašim přátelům a rodině.

Myslím, že je to odstrašující příklad. Krásou sociálních medií je to, že uživatelé ovládají jejich obsah a to, s kým a jak jsou spojeni. Na Twitteru tweety nijak nefiltrují. A každý obrázek na Instagramu se dostane ke všem odběratelům. Alespoň zatím. Ale Facebook bere uživatelům kontrolu nad obsahem a vydělává na tom.

A to je podle mě problém, protože to mění rovnováhu. Facebook se snaží čím dál víc omezit organický dosah příspěvku, aby přinutil lidi platit za propagaci. A to mění celkový charakter stránky. Ale co si myslíte vy? Rád bych slyšel, co si myslíte o tomto aspektů sociálních médií a jestli to vnímáte podobně jako já.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz Ještě něco. Nečekám, že by se výdělek Facebooku nějak zvyšoval, protože už pronikl do všech koutů vyspělého světa. A každý už používá Facebook tak, jako ho bude využívat vždycky. Asi půlhodiny denně. Online videa sledují lidé jen 2 hodiny týdně, zatímco televizi 20 hodin týdně.

Takže si myslím, že online videa mají pořád prostor k růstu, ale Facebook už je na svém vrcholu.

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Možná už se někdo ptal, ale proč nemáte videa přímo z YT, aby autor měl odměnu?

63

Odpovědět

Máme videa přímo z YouTube, jen je přehráváme přes jiný přehrávač. Ta reklama, co se vždy objeví ve videu není naše, ale přímo toho videa. Stejně jako se zobrazuje, když si video pustíte na YouTube. Ale jestli z ní má autor opravdu peníze, to je otázka, na kterou odpověď neznám. Měl by, ale jistě to nevím, s tímhle přehráváním v jiných přehrávačích je to složitější.
A proč nevkládáme přímo přehrávač, který nabízí YouTube? Protože do něj nedokážeme vložit titulky.

140

Odpovědět

3:48..Ta reklama ! :D

41

Odpovědět

Ha! Další důvod, proč jsem ráda, že jsem si FB profil smazala <,< (ačkoli samozřejmě centrální mozek FB už moje data ze spárů nepustí...ehm)
Google+ má, pravda, výhodu v tom, že je teď již dost propojený s YouTube (chytrý tah, Google!) - jsem zvědavá, jestli se z něj stane druhý Facebook...

126

Odpovědět

Jednoduchá odpověď, byť funguje a vypadá lépe než FB, tak se z něj druhý FB nestane, na to už měl času dost.

52

Odpovědět

Já teda nejsem moc technicky zdatný a ani nejsem žádný vášnivý fejsbukový nadšenec. Takže rád si to nechám vyvrátit. Ale není na té zdi nahoře možnost řazení příspěvků? A to podle Nejnovějších a Hlavních. Nevyřešilo by to náhodou tento problém?

27

Odpovědět

Taky nejsem technicky nijak zdatný ale řekl bych, že to jak je jaký příspěvek "Hlavní" určuje facebook a zřejmě to posuzuje podle toho jak je popsáno ve videu ↑

100

Odpovědět

Právě že ne. Vám se totiž bude zobrazovat, to co je momentálně populární. Tzn. to co lidi lajkli, okomentovali nebo sdíleli. Takto právě budete mít miliony obrázků dětí, kočiček a svateb, ale to co vás skutečně zajímá se prostě neukáže mezi hl. příspěvkama, jenom kvůli tomu, že člověk nezaplatil za propagaci nebo to nelajklo dostatečně hodně lidí(i přesto, že je to mnohem důležitější zpráva)

10

Odpovědět

Před pár dny jsem četl článek dvou vědců, kteří předpovídají, že do pár let Facebooku klesne návštěvnost či využívanost o 80%, jako tenkrát na MySpace. Celkem bych tomu i věřil, vzhledem k těmto reklamám. I sám autor si myslí, že Facebook je na svém vrcholu a z vrcholu se dá už jedině dolů. Navíc Google+ je celkem teď prý na vzestupu konečně, takže osobně si myslím, že se přejde z Facebooku na Google+, který už má podle jedné infografiky 400 miliónů uživatelů. Google+ se mi stejně líbí více :)

118

Odpovědět

a přesně tohle mě poslední dobou neskutečně sere :)

210

Odpovědět

Asi už jsem ze starý školy, ale tyhle problémy nechápu :D. Já osobně jsem si ze "zdi" sundal úplně všechny možný aktualizace, vyjma nějaký stránky o novinkách ze světa BBT a mám klid.

Pokud bych náhodou chtěl o někom zjistit jak na tom je, radši si popovídám osobně, nebo ze sebe vymáčknu aspoň trochu aktivity a proklikám se na profil dané osoby.

162

Odpovědět

Četl ještě někdo v popisku ty názvy kanálů jako Veritasérum? :)

254

Odpovědět

na FB si můžete vytvořit seznam zájmů http://www.zive.cz/clanky/jak-obelstit-facebook-aby-ukazoval-to-co-opravdu-chcete/sc-3-a-172247/default.aspx pro filtrování obsahu, který chcete zobrazit... navíc v tom nebudete mít guláš... odebíráte stránky, které postují vtipné obrázky (9Gag, AMK, ...), tak si je dejte do jednoho seznamu... máte "přátele" na které se podíváte jednou do roka, tak si je dejte do dalšího seznamu... problém vyřešen (alespoň částečně)

45

Odpovědět

Koukám, že stějne jako u každýho jinýho videa o FB, se zase vyrojilo spoustu lidí, kteří mají potřebu všem říct, že na facebook jsou moc cool. :D

Jinak fb je firma a hlavním cílem každý firmy je vydělávat peníze. Takže přoč ne.

134

Odpovědět

3:40 "YouRube"? :D

129

Odpovědět

Opraveno, pardon za překlep. ;-)

10

Odpovědět

Facebook je společnost jako každá jiná, která se snaží vydělat. Používám ho klasicky na domluvu s přáteli a nikdy jsem neplatil ani korunu, pokud se toto nezmění tak budu facebook používat i nadále, protože ho považuji za užitečný a taky mám být za co vděčný, kolikrát jsem pozval holku na rande přes face a dokonce se jí to i zobrazilo :)

919

Odpovědět

Facebook stale jeste existuje?

3128

Odpovědět

Dobre video. Facebook je len jeden velky gulas na dojenie penazi z ludi. Ta stranka nema zaidnu hodnotu. Ak sa s niekym chcem bavit nato mam roky jabber, ak sa chcem bavit obcas nato tu mame roky email, ak sa chem bavit s viacerimi nato tu mame irc, ak sa chces s niekym bavit hlasom nato tu mam roky mumble, a ak chcem s niekym video nato tu mame jitsi. Komunikacia prebehne, bez toho aby som musel chodit na nake obskurne veby s obskurnymi praktikami, odovzdavat svoje udaje a data, cumet na reklamy a zarabat niekomu do vrecka, kto s radostou poskytne vsetko nazbierane tretim stranam.

Dementny fejsbuk, nepouzitelny tvíter, odporny g+ ktory vam furt pchaju do xichtu, hovadsky skajp, blbunky azet... jo jo denny chleba moderneho uzivatela internetu. A ked sa dostaneme k problemu drzat svoju komunikaciu v skuromi, teda sifrovat, tak 99.99% je v koncoch lebo su nauceny zdielat vsetky voje vytoky do sveta, reklamnym frimam a vladam. Este to robia radi, a nevedia si zivot predstavit inak, povazuju to za modrene a citia sa pritom dobre.

Socialna siet- najvacsi odrb aky kedy bol vymysleny. Na komunikaciu s ludmi nepotrebujes ziadnu dementu stranku. Vsetky nastroje, sto krat funkcnejsie su k dispozici davno, pod slobodnymi licenciami s otvorenym kodom.

826

Odpovědět

že facebook a podobné weby nemají žádnou hodnotu? irc, jabber a podobne už skoro nikdo nepoužívá a domlouvat se s někým přes email, když to potřebuješ rychlou odezvu? Sociální sítě jsou krokem dopředu. Nejde zůstat navždy u technologií 10 let starých.

PS: A co třeba osobní komunikace? ;-)

50

Odpovědět

Soon™

07

Další