Život na koleSubkultury

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 539

Druhý díl této nepravidelné série se zaměří na trochu známější koníček. Cyklistika ale pro každého znamená něco trochu jiného, nehledě na způsob jejího provozování. Verzi z Los Angeles nám představí Fabian Vasquez.

Přepis titulků

Přiznávám, že jako cyklistka, jsem dost pohodlná a mnohem víc času jsem s kolem strávila jeho designováním než ježděním. Ale pro spoustu lidí, obzvlášť pro ty, které tu dnes máme, je cyklistika o hodně víc než jen koníček. Je to způsob života. Pojď sem! Řekni, prosím tě, ten konec. Já jsem Erin Cantelo a tohle jsou Subkultury. Mohl by ses trochu víc usmívat?

Bla bla bla... Kdybych se měl popsat jedním slovem, asi jo, bylo by to cyklista. Prostě obecně milovník kol. Holka, já tě žeru. Fakt že jo. Kol mám pět. A každý má svou osobnost a jméno. To je Garfield. 'Murica. Universe.

Mezi mnou a tímhle je to vážný. Už nikdy nebudu jako dřív. Dělám to, protože je to zábava, připadám si díky tomu naživu. Ke kolu jsem se vlastně dostal přes tátu. Znáte to, děti jsou rodiči hodně ovlivněné. Vyrůstáte v nějaké čtvrti a ta možnost být za 15 minut někde úplně jinde... Los Angeles pro mě najednou bylo úplně jiné, než jak jsem ho viděl předtím. Byl jsem hodně svázaný, ale teď si můžu jen tak vyrazit a dělat, co chci.

Dělám v Orange 20 Bicycles. A celý den řeším jenom kola. ...ty jsou vrchní dvě... Takže to má vypadat asi takhle. Myslím, že to, co mě u kol udrželo, byla ta kultura za tím. Díky tomu jsem pořád tady, protože jsem našel lidi, co jsou na stejné vlně jako já. Orange 20.

Já rád jezdím, protože se dostaneš všude, kam potřebuješ. Nic ti nebrání, jedeš si jak daleko chceš, jak dlouho chceš... Prostě normálka. K ježdění mě dostal kamarád. Přitáhl ke mně domů festku. Po půl roce už jsem se celkem dost naučil a pak se jenom zlepšoval. Festky jsou podle mě taková začátečnická droga cyklistiky. Jsou jednoduchý, člověka to rychle chytne, já sám na jedný taky začínal. Festky jsou přímo o tom jednom kolečku.

Nemají žádnou přehazovačku, o to hůř se načasovávají tríčky, ale právě to je na tom ta výzva. Nováčkům většinou přijde hrozně cool, že se dá jezdit pozadu. Je to freestylový sport, každý si jede to svoje. Není žádný přesný způsob, jak něco musíš dělat. Takže se skrz jízdu může každý vyjádřit po svém. Pokud jezdíte rychle a jezdíte po L.A., pravděpodobně vás zajímá Wolfpack Hustle. Ti jsou tu hlavní autorita.

Pokud se chcete zapsat jako rychlý cyklista, měli byste být u nich. Jde o noční dálkové jízdy, od 48 do 112 kilometrů za noc. Los Angeles je město aut. A to vážně. Ale v noci si ho tak nějak krademe pro sebe. Je to úplně skvělý. Je fuk kdo jsi nebo odkud jsi. Když zvládneš jet a pojedeš dobře, úplně to stačí. Moje první jízda s Wolfpack Hustle nevyšla úplně tak, jak jsem si představoval.

Prostě... jsem se trhnul. A to hodně. Jedete, co to jde, úplně na doraz, ale ať děláte, co děláte, pomalu zaostáváte a ztrácíte hlavní skupinu. A s tím nic moc dělat nejde. Leda přijít příští týden s o trochu silnějšíma nohama. Připadám si, že k lidem od festek patřím. Vždyky se sejdem, všichni jezdci od nás z obchodu, a jezdíme a hecujeme se k lepšímu.

Skočit tamty schody a pak trochu větší a ještě větší, nebo zkusit vyšší... Posouváme se vzájemně dál, pilujeme tríčky a tak. Šílený na tom je, že nejdřív jsem neuměl nic, a teď toho je kupa a je skvělý vidět, co umím, ve srovnání se začátkem. Jsou lidi, co budou vždycky rychlejší než vy, a nic s tím neuděláte. Je to taky dost náročný. Žere to čas a stojí to úsilí.

Ale přijde doba, kdy budete jen jezdit celej víkend. Musíte být trochu někde jinde, abyste mohli být cyklista v L.A. Je tu hromada agresivních lidí. Měl jsem nepěknou srážku. Byl jsem před ním, on najednou zahnul, přejel mi kolo, a já šel přes kapotu na chodník. Praskla mi helma a odřel jsem si ruce a obličej. Kolo to mělo spočítaný.

A on odjel. Což bylo nejhorší. Hecnout se a vidět potom ten pokrok... mě to hrozně naplňuje. Pokud se tomu věnujete a zamakáte, začnete překonávat i ty, co to třeba dělají dýl. Kdybych se tomu věnoval sám, nikdo by mě to tolik nebavilo. Změnilo mě to. To kdo jsem, jak se chovám. Udělalo to ze mě někoho lepšího. Chci se cyklistice věnovat... už na pořád.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vic subcultures videii prosim :)

00

Odpovědět

V překladu bych ty kola singlespeed nebo fixie nazval spíše fixie, než festka festka muze být také singlespeed kolo ale jako takové je to spíš jméno jedné firmy.

30

Odpovědět

Dobře, pochopil jsem, videa o kolech už ne...

15

Odpovědět

Typickej cykloterorista. Jezdit na kole ve městě by mělo být zakázaný.

420

Odpovědět

Dát řidičák někomu, kdo uvažuje tak primitivně jako ty, by taky mělo být zakázaný...

193

Odpovědět

+LiborNe, chléstnou za uši řetězem z koloběžky každého pumpičkáře, který jede v pěší zóně a ohrožuje chodce / který vjede do zákazu vjezdu / kteří jedou vedle sebe na silnici a omezují tak ostatní / kteří jezdí jak hovada po lese po pěšinách bez ohledu na to, že tam může jít člověk na procházku

54

Odpovědět

+SvalnatejAsi jsi za svůj život moc cyklistů ve městě nepotkal a o "hovadech v lese" se nebavíme, je tu řeč o cyklistech ve městě.

Obecně lze ale říci, že řešíš 0,0...1% cyklistů svými příklady. Nikdy jsem ve městě neviděl jet cyklisty na silnici vedle sebe, pominu-li cyklozávody :D / v pěší zóně - alespoň té v Praze (kde je to povoleno), se většinou ani na kole jet nedá, rychlejší je ho vést... když už teda přes pěší zónu musíš / cyklisty ignorující zákaz vjezdu neřeším, opět malé procento srovnatelné s řidiči motorových vozidel...

Kdybych uvažoval jako ty, tak bych mohl tvrdit, že bych auta ve městech zakázal, protože parkují mnohdy debilně , např. metr před přechodem a nedávají chodcům přednost na přechodu, protože těch 10 vteřin zpomalení před přechodem nebo zastavení, by jim asi vytrhalo všechny žíly :D

13

Odpovědět

+SvalnatejCo to je za blbost, proč by nemohli cyklisti jet vedle sebe, pokud nejsou na frekventované silnici? Jsou širocí přibližně jak osobák a jedou rychlostí traktoru. Jestli má někdo problém na silnici kde projede 10 aut za hodinu zpomalit a bezpečně předjet traktor, tak by mu měli rovnou vzít řidíčák.

25

Odpovědět

+AutoNemůžou jet vedle sebe, protože by za prvé porušovali zákon o silničním provozu - konkrétně § 57, který říká "Na vozovce se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici." a na to navazuje další bod "Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou" ...a za druhé, komplikují předjíždění a to naprosto zbytečně.

Pokud se to někomu nelíbí, ať jde na cyklostezku, kde pokud to šíře a nízký počet lidí povoluje, mohou jezdit vedle sebe...

10

Odpovědět

+LiborNa zákon seru, nikdo neupravuje bezpečnost cyklistů (např by tam mohlo být, že mezera mezi cyklistou a autem v momentu předjíždění má být minimálně 30 cm) tak nechápu, proč bych ho dodržoval. Jde mi o princip, ani dva cyklisté na silnici vedle sebe nejsou žádnou překážkou, prostě přibrzdi a drž hubu. Lidi jako ty se mě snaží na kole zabít každej den, tak mě aspon nech si poklábosit když náhodou jedu ve skupině. Magore.

12

Odpovědět

+AutoPrej "Lidi jako ty se mě snaží na kole zabít každej den..." xD , hele upřímně, nevím jak tě ohrožují lidé, svou chůzí po chodníku, jízdou v MHD a nebo občasnou projíždkou na kole - což je skupina, do které patřím já :D ale budiž...

Nicméně se ti to vymstí.
Jen hezky ser na zákony, když se ti chce, žíly mi to trhat nebude, ale až potkáš nějakého šílence za volantem - viz. tu řidičku co "kašlala na zákazy", streamovala to přes FB a za 10 minut se zabila - pak možná budeš litovat toho, že si jel jak degen uprostřed silnice, místo na jejím okraji, jen proto, že jsi si chtěl zrovna "povdíat"

Mír

00

Odpovědět

+LiborJe bezpečnější jet po prostředku silnice, protože pak tě řidiči nepředjíždí za každé situace, ale jen když mají v protějším pruhu volno. Ať si troubí jak chcou, chráním tím jak jejich tak svůj život.

00

Odpovědět

+AutoJezdit prostředkem silnice je samozřejmě pitomost. Stačí metr od krajnice. 2 cyklisti vedle sebe by jet mohli, ale jen za předpokladu, že jsou aspoň 4. Protože je skutečně mnohem jednodušší a bezpečnější předjet 2x2 cyklisty než 4 za sebou.

00