Jak fungují baterie ve vozech TeslaSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:46
Počet zobrazení:5 860

Pravděpodobně víte, že elektromobily Tesla pohánějí lithium-iontové baterie. Věděli jste však, že mají relativně neobvyklý tvar? A že Tesla ve svých vozech využívá dva druhy bateriových článků? A jak je to vlastně s bateriemi pro energetické produkty Powerwall a Powerpack? Základy této problematiky vám osvětlí video z kanálu Curious Elephant.

Poznámka: Video vzniklo už v prosinci 2017, takže část o tehdejších problémech Tesly již neplatí, ale technické informace o bateriích jsou stále aktuální.

Přepis titulků

Tesla má v současné době dva velké problémy. Jedním jsou baterie a druhým jsou výrobní stroje pro Model 3. Kdyby byly tyto problémy vyřešeny, mohla by továrna ve Fremontu využívat svou plnou kapacitu a místo deseti aut za týden by vyráběla pět tisíc. Dnes bych tedy chtěl mluvit o Tesle a jejích bateriích. Pokusím se vám vysvětlit, co se děje uvnitř naší milované Tesly – auta budoucnosti. Začněme od úplných základů.

Většina baterií se skládá ze tří částí – anody, katody a elektrolytu. Baterie skladují a uvolňují energii pomocí přesunu elektronů. Obvykle ze záporně nabité anody na kladně nabitou katodu, když chceme napájet zařízení. Nabíjení Tesly připomíná zdvihání předmětů. Nabíjení si můžete představit jako zdvihání elektronů. Když je nabíjení dokončeno, elektrony mají hodně potenciální energie a mají tendenci opět klesat.

Tento proces probíhá, když řídíte vaši Teslu. Elektrony uvolňují uloženou potenciální energii a tím pohání motory. Motory roztočí kola a auto se pohybuje. Zdá se to velice jednoduché, ale snadněji se to říká, než dělá. Tesla používá dva typy lithium-iontových baterií. To jsou baterie typu 18650 a 2170. Jejich jména jsou odvozena od jejich rozměrů, baterie 18650 mají 18 milimetrů v průměru a jsou 65 milimetrů dlouhé.

Totéž platí u baterií 2170. Když vám někdo řekne, že baterie 2170 jsou prostě lepší než 18650, tak je prostě mimo. Nicméně nejnovější Tesly využívají baterie 2170 kvůli rozměrům a vyšší energetické kapacitě.

Dávají mnohem větší smysl z hlediska ceny, kapacity, životnosti atd. Toto může znamenat rychlejší nabíjení, vyšší dojezd a lepší životnost auta. Mnoho lidí si myslí, že baterie v elektroautech jsou stejné jako baterie v mobilech, ale to není vůbec pravda. Pamatujete si na anodu, katodu a elektrolyt? Ve všech lithium-iontových bateriích je anoda z grafitu a elektrolyt z lithiových iontů. Nicméně materiál, ze kterého je katoda, se značně liší od výrobce k výrobci.

Tento obrázek to vysvětluje. Jako u svých ostatních videí se nechci pouštět do vědeckých vysvětlení, ale je důležité poznamenat, že jednou z velkých výhod Tesly na trhu s elektromobily jsou právě baterie. Na prezentaci, kde Musk odhalil Tesla Semi a nový Roadster, byly představeny úžasné produkty, které zjevně využívají přelomové bateriové technologie. Musk se k této spekulaci nevyjádřil, ale propočty ukazují, že rychlost nabíjení by se mohla pohybovat v megawattech, což je desetkrát rychlejší než současné Superchargery.

Nejde však jen o parametry baterií, důležitá je také jejich výroba. Technologie je jedna věc a její realizace je zase další. Přesně na tom pracuje Gigafactory v Nevadě. Diváci tohoto kanálu budou zajisté vědět o výrobních problémech, které Teslu v poslední době trápí. Jedná se však o krátkodobé problémy.

Tesla se k ceně baterií naposledy vyjádřila v dubnu 2016, když viceprezident pro vztahy s investory potvrdil cenu 190 dolarů za kWh. Když započítáme úspory z rozsahu, vertikální integraci a zlepšené využití surovin, tak by mohla Gigafactory snížit náklady na každou Teslu o několik tisíc dolarů. Díky tomu má Tesla slibnou budoucnost. Mluví se o cenách pod sto dolarů za kWh do konce desetiletí. Toto video je ale o všech bateriích Tesla, takže bych neměl mluvit jen o bateriích v autech, ale i o bateriích pro Powerwally a Powerpacky, které se v mnoha případech osvědčily.

Jen tento rok postavila Tesla masivní úložiště energie v Austrálii, Portoriku, Kalifornii atd. Všechny tyto projekty řeší lokální problémy s elektřinou. Stojí za zmínku, že Powerwall využívá jiné baterie než auta. Auta využívají baterie typu NCA, zatímco Powerwall využívá typ NMC.

Důvodem jsou jejich rozdílné vlastnosti. Typ NCA je lepší pro rychlé nabíjení, zatímco NMC jsou ekonomičtější. Mnoho z nás ví, že baterie Tesla 18650 i 2170 jsou válcovitého tvaru, ale to není jediný tvar, se kterým se můžete setkat. Například Nissan Leaf a Chevrolet Volt mají ploché baterie namísto válcovitých. Vedoucí pozice Tesly na trhu s elektromobily plyne z toho, že se hodně soustředí na výzkum a vývoj. Klíčové technologie Tesly se ale nedají snadno okopírovat.

Přesné parametry neznáme, ale oficiální plán předpokládá, že Gigafactory dosáhne roční výrobní kapacity baterií 50 GWh. Plná výrobní kapacita Gigafactory se pohybuje kolem 150 GWh, což stačí na výrobu asi 1,5 milionu elektroaut. Budoucnost baterií pro elektroauta je ve hvězdách, ale nevypadá to, že by Tesla v blízké době baterie výrazně měnila. Díky mnoha možnostem je však budoucnost pozitivní pro elektroauta a soběstačnost. V posledních letech jsou nejvíce zmiňovanými alternativami baterie s pevným elektrolytem a lithium-vzduchové baterie.

Navíc se mluví o sodíkovo-iontových bateriích, které budou mnohem levnější než lithium-iontové baterie díky hojnosti materiálů na jejich výrobu. Těchto alternativ se však nedočkáme v blízké budoucnosti, nýbrž třeba za deset či dvacet let. Překlad: Max Klimeš Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Ty baterie mají skutečně název 18650, ne jen 1865, tak jak je to chybně uvedeno několikrát v titulcích.

51

Odpovědět

Pokud vím, tak se běžně používá obojí značení (1865 i 18650), ale autor videa měl v obraze jeden typ značení a v komentáři druhý. Takže ať by byla v titulcích kterákoli varianta, původnímu videu by odpovídala jen částečně. :D

28

Odpovědět

"Když vám někdo řekne, že baterie 2170 jsou lepší, tak je mimo. Nové Tesly využívají 2170 baterie kvůli rozměrům a vyšší kapacitě. Dávají větší smysl z hlediska ceny, kapacity, životnosti atd."
To fakt nechápu...
Prostě jsou lepší, ale když to řekneš, tak jsi mimoň.

84

Odpovědět

Ty mimoň :D

10

Odpovědět

Pochopil jsem to tak, že větší rozměry obecně vzato automaticky neznamenají lepší vlastnosti, ale zrovna v případě Tesly platí, že 2170 je lepší než 1865.

44

Odpovědět

"naší milované Tesly - auta budoucnosti" Doufám, že za vydělané peníze z této reklamy nakoupíte nějaká kvalitní videa o skutečném světě.

914

Odpovědět

Jsme snad autoři toho videa, v kterém ta věta zazněla? My ji jen přeložili.

57

Odpovědět

myslíš tú cielenú reklamu pod videom a druhú pod komentármi ? Ak ti tam vyskakuje Tesla, tak máš o ňu vačší záujem než sa tváriš.
Ak máš na mysli samotné video, tak si úbohý troll, pretože všetci vieme že sú to len preložené YT videá iných kanálov. Tak kde bude asi pravda.

63

Odpovědět

+Richmond153Co se týče Muska tak pravda je v prrdeelii vždy.

72

Odpovědět

+Seslatakže druhý prípad.

24