Proč Tesla koupila firmu Maxwell Technologies?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:57
Počet zobrazení:6 507

Tesla letos v květnu dokončila akvizici společnosti Maxwell Technologies, jež se zabývá výrobou superkondenzátorů a úložišť energie a která vyvíjí novou technologii baterií se suchými elektrodami. Ve videu z kanálu Undecided se dozvíte, že hlavním důvodem akvizice je nejspíš prácě technologie suchých elektrod, která by mohla Tesle ještě zvýšit současný náskok oproti konkurenci. Také to nejspíš znamená, že Tesla bude brzy vyrábět vlastní bateriové články.

Podrobnější informace najdete v článku na ElonX.

Přepis titulků

Tesla nedávno odkoupila Maxwell Technologies, což je velká věc. Je to další věc, kterou investoři a analytici moc neberou v potaz, i když by to mohlo Teslu posunout ještě dál před konkurenci. Ale než se do toho pustím, nezapomeňte odebírat tento kanál pro více videí, jako je toto. Jsem Matt Ferrell, vítejte v Undecided. Tesla a Maxwell Technologies: Jak moc je to důležité? O Maxwell Technologies už jsem mluvil v předchozím videu. ale když Tesla obchod uzavřela, zaslouží si to probrat do hloubky.

Pokud ji neznáte, Maxwell Technologies je americká společnost vyrábějící úložiště energie, založená roku 1965. Jsou známí pro své superkondenzátory. Jejich zkušenosti a postupy, které používají při výrobě superkondenzátorů, je dovedly k technologii suchých elektrod pro výrobu baterií. Tato inovace je důvod, proč Tesla odkoupila tuto firmu. Je tu několik důvodů, proč je to velká věc. Na otázku ohledně integrace technologií Maxwellu Elon odpověděl: Ptáte se mě na super tajný věci.

Myslím, že uděláme přednášku pro investory, podobně jako jsme měli Autonomní den, někdy koncem roku, možná začátkem příštího. Týkal by se technologií baterií a budoucích strategií. Myslím, že bude hodně informativní. Ale uvědomujeme si, jak je to důležité. Takže se očividně máme na co těšit. Tady je moje shrnutí toho, co zatím víme.

Zaprvé, suchá elektroda je inovace ve výrobním procesu anody a katody, která při výrobě nepotřebuje žádné kapalné rozpouštědlo. Nezaměňovat s polovodičovými bateriemi. Při výrobě jsou materiály lithiové baterie postřikovány rozpouštědly, která pak musí být vysušena a vypálena. Rozpouštědla při výrobě vytvářejí plyny a znečištění, takže proces suchých elektrod zlepšuje ekologickou stránku výroby baterií. Cílem Tesly je zrychlit přechod světa na udržitelnou energii, takže čistší a udržitelnější výrobní proces do toho skvěle zapadá.

Zadruhé, energetická hustota. Baterie se suchými elektrodami dosahují více než 300 Wh/kg, přičemž je možné dostat se až k 500 Wh/kg. Oproti tomu dnešní baterie Tesly, které mají největší hustotu na trhu, by měly mít okolo 250 Wh/kg. Tato technologie by mohla zvýšit hustotu baterií Tesly o 20 %. A časem ji zdvojnásobit.

To povede k výrazně většímu dojezdu vozidel. S Teslou Modelem 3 byste ujeli kolem 640 kilometrů a to by byl jenom začátek. Také byste nechat stávající dojezd, ale snížit počet bateriových článků, což by vedlo ke snížení hmotnosti a výrobních nákladů. Zatřetí, životnost baterií. Baterie vykazují zlepšenou výdrž s téměř dvojnásobnou životností. Elon řekl: Aktuální životnost baterií je od 500 do 800 tisíc kilometrů.

Nejnovější baterie, které půjdou do výroby příští rok, jsou konstruovány, aby vydržely asi 1,6 milionů kilometrů. Tedy celé vozidlo, včetně baterií, je navrženo na 1,6 milionů kilometrů s minimální údržbou. To je docela odvážné tvrzení, jak je u Elona typické, ale je evidentní, že souvisí se suchými elektrodami. Ale nemyslím si, že jde pouze o tuto výrobní metodu. Velkou výhodou metody od Maxwell Technologies je, že se dá použít na různé typy článků.

Tesla investuje hodně času a úsilí do výzkumu nových typů článků, aby snížila množství kobaltu v použité chemické směsi. Výzkumný tým, který vede Jeff Dahn v Halifaxu, patentoval nové složení článků, která umožňuje rychlejší nabíjení, delší životnost baterie a také nižší cenu. Jeff Dahn pracuje na chemii lithium-iontových baterií už desítky let. Jeho tým měl 20letou dohodu s 3M, ale v roce 2016 se přidal k Tesle.

A v roce 2017 požádali o patent na novou chemii baterií. Ale proč to vůbec zmiňuju? Je to něco jako arašídový dezert od Reese's. - Čokoláda v arašídovém másle! - Arašídové máslo v čokoládě! Nová vylepšená směs Tesly je arašídové máslo. A výrobní metoda suchých elektrod od Maxwellu s větším výkonem a delší výdrží je čokoláda. Nebo to je možná naopak.

Zkrátka, s těmito dvěma věcmi dohromady máte něco, co by mohlo Teslu poslat ještě dál před konkurenci. Nebo jak řekl Elon: Nová baterie, která vydrží 1,6 milionů kilometrů. A konečně, velký, masivní, obrovský důvod, proč Tesla koupila Maxwell: snížení nákladů a výrobní kapacita. Tedy abych byl přesnější, je to v menším měřítku. Jak jsem říkal, typický výrobní proces baterie obsahuje mokré, toxické chemikálie potřebné k vytvoření katody, která se potom musí vysušit a vypálit.

To vyžaduje hodně prostoru a pecí. Se suchými elektrodami tento krok přeskočíte, což vede k 16násobnému zvýšení výrobní kapacity. Jste tak schopni vyrobit více baterií na stejně velkém prostoru. Také tím krokem ušetříte, protože snížíte náklady o 10–20 %. ZÁVĚR Tesla mi v mnohém připomíná Apple.

Obě společnosti věří v plnou vertikální integraci. Když řídíte všechny aspekty návrhu a výroby, můžete optimalizovat uživatelský zážitek a dosáhnout obrovských úspor. Apple už roky pracuje na vlastních čipech pro iPhony, iPady a Watch. Mohou si je přizpůsobit podle potřeb softwaru, funkcí a výkonu hardwaru, což vede k velké výdrži i při vysokém výkonu. Tesla dělá to samé. Od výroby sedaček až po vlastní počítač pro autonomní řízení.

A baterie jsou tou nejdůležitější částí elektromobilu, a tak dává smysl začít s jejich vlastní výrobou. To, že investoři a analytici toto nevidí jako jednu z výhod Tesly, je pro mě nepochopitelné. Tesla má už teď obrovský náskok v oblasti motorů, softwaru, elektroniky a baterií. S kroky, které Tesla podniká, to vypadá, že náskok zvyšuje a inovuje rychleji než konkurence.

Čekal bych, že to je to, co investoři chtějí vidět. Zajímá mě váš názor. Napište mi, jestli jsem vynechal úhel pohledu na to, jaký dopad může dohoda na Teslu mít. Těšíte se, jak to zlepší auta od Tesly? Překlad: Daniel Ouředník Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hrubým výpočtem mi vychází, že baterie na rozumný dojezd musí vážit tak 400 kg a stát 300 tisíc Kč. A to předpokládám optimistické hodnoty po těch plánovaných inovacích. Jen za cenu baterky můžu mít nové malé auto nebo docela slušnou ojetinu. Dál už inovace půjdou těžko, fyzika je neúprosná a Li-ion technologie má svoje limity hustoty energie. Bude muset přijít něco revolučního, ale na obzoru nic nevidím.

00

Odpovědět

Výroba 85kWh baterie v Modelu 3 už dnes Teslu stojí méně než 300 tisíc (pokud počítáme 150 dolarů za kWh za celou baterii, což je konzervativní, jelikož výroba článků by už teď měla být na úrovni 100 dolarů za kWh). Pokud se tedy podaří implementovat další vylepšení, jak naznačuje Musk (ať už od Maxwellu nebo jiná), tak cena bude ještě o dost nižší.

https://insideevs.com/news/339447/tesla-leads-the-way-in-cheapest-battery-pack-costs/

Edit: Koukám, že Model 3 má jen 75 kWh, ne 85 kWh, špatně jsem si to pamatoval. Ale to je fuk, pointa je stejná.

30

Odpovědět

+scr00chyJe to dobrý pokrok, ale na masové nasazení pořád málo. Za první pololetí 2019 se u nás prodalo 324 elektromobilů. Aby se to změnilo tržní cestou, musely by baterie zlevnit na desetinu a zdvojnásobit svojí kapacitu. To se stane asi těžko.

00

Odpovědět

Suchar (anonym)
nejsi ty převlečený Jarinin?
Také jen úmyslně prudíš a tvoříš si sbírku mínusů?

41

Odpovědět

Co je na tom videu oslavného? Jen informuje o tom, že Tesla koupila Maxwell Technologies a důvod, který za tím nejspíš stojí.
Elon třeba není nejlepší človek, ale to nic nemění na tom, že umožňuje posouvat hranice v technologiích.

51

Odpovědět

A co je na tom k uveřejnění na Videa Švestky, výrobce elektrických golfových vozíků si koupil výrobce baterek. A jak posouvá hranice technologií?
Jenom scr00chyho reklama na svoje stránky prostituující pro Americkou firmu.

114

Odpovědět

Další oslavné video největšího blba současnosti.
To je dobře, že má Tesla baterky, nebo co. :o

232

Odpovědět

Jojo... měl ty prachy utratit spíš za děvky a drogy.
A proč ty děvky nejsou špatný nápad? Hezky to vystihuje nepříliš lichotivé video s jeho manželkou, která před Elonem například říká, že by přijala sňatek od kohokoliv Elon Musk Awkward Moment

12

Odpovědět

+kocour OggyJj, to měl, tím by prospěl světu více než současným kazisvětstvím.
To už není jeho manželka, někde jsem ho viděl s tou pomatenou francouzkou zpěvačkou, což o něčem taky vypovídá.

011