Argoniané z Černého močáluSvět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:341
Počet zobrazení:6 729

Argoniané jsou jednou z nejzáhadnějších a často také nejvíce opomíjených hratelných ras. O nich samotných, i jejich domovu - Černém močálu, je toho známo poměrně málo. Podívejme se tedy na historii této rasy a její problémy, se kterými jsme se mohli setkat především v Morrowindu. V příštím díle přijdou na řadu proradní Dunmerové, čili Temní elfové.

Přepis titulků

Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu jste si už sami zkusili, ale co takhle si říct víc o jeho příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, tak se musíte vrátit na počátek.

Kapitola 5 Argoniané Každá provincie Tamrielu má svou tajnou historii, ale žádná oblast v Císařství není tak nezdokumentovaná a neprozkoumaná jako Černý močál. Hraničící s Morrowindem na severu a Cyrodiilem na západě, Černý močál, známý také jako Argonia, je jedním z nejnehostinějších míst na Tamrielu.

Vodou nasáklá země utváří bažiny, které jsou domovem masožravého hmyzu, jedovatých rostlin a nemocí. Bývá nazýván také odpadní jámou Tamrielu, ve které vše hnije a rozkládá se. Ale ti, dost odolní na to, aby zde přežili, mohou v této oblasti nalézt svůdně nebezpečnou krásu. Původní obyvatelé Černého močálu, a dost možná i Tamrielu, jsou stejně záhadní jako sama provincie.

To proto, že tito domorodci jsou druhem myslících stromů, které rostou v srdci Argonie. Histi. Argoniané vám řeknou, že Histi jsou mnohem starší, než všechny smrtelné rasy. Starší než tyranští elfové a rozhodně starší než horkokrevná rasa lidí. Histi existovali kam až paměť sahá.

A jejich spojení s Argoniany sahá hlouběji než jakékoliv kořeny. Jen málo se ví, a ještě méně se dá porozumět ještěrčím obyvatelům Černého močálu. Roky obrany jejich hranic udělali z Argonianů experty v záškodnickém boji. Jejich přirozené schopnosti jim umožňují žít ve vodě i na zemi. Jsou dobře adaptovaní na zrádné bažiny svého domova a vyvinuli si odolnost proti nemocem a jedům, které zahubily mnoho rádoby dobrodruhů v této oblasti.

Obecně to jsou rezervovaní lidé, kteří jsou nedůvěřiví a odtažití. Jsou však neuvěřitelně loajální a za své přátele budou bojovat až do posledního dechu. Ačkoliv Argoniané vypadají jako ještěři, mají i jisté vlastnosti ryb a obojživelníků. Díky malým žábrám za ušima dokáží dýchat pod vodou.

Navíc plavou stejným způsobem jako pulci nebo úhoři, pohybují ocasem do stran a tak proplouvají vodou. Vzhled Argonianů přechází z čistě ještěrčího, až k téměř lidskému vzhledu. To je způsobeno mízou Histu, kterou požívají jako mláďata, při ceremoniálu zvaném Den pojmenovaní. Když mluvíme o ceremoniích, tak Argoniané uctívají Histy s téměř náboženským zápalem.

Když požijí mízu, může s nimi pak strom komunikovat skrz vize. Navíc také odměňuje Argonianské záškodníky zvýšenými bojovými schopnostmi. Když jsou nuceni bránit svůj domov, tak Argoniané spoléhají na Histy a Histi zase spoléhají na ně. Ale vztah mezi stromem a humanoidem zde nekončí.

Argoniané věří, že jim Histi dali jejich duši. A když zemřou, tak se jejich duše vrátí do Histu, aby se mohla narodit v novém Argonianovi. Díky tomuto vztahu je pochopitelné, proč Argoniané Histy tak chrání. Na Histy nespoléhají jen v tomto životě, ale podle tradice na ně spoléhají v příštím životě. Když se bavíme o životě a smrti, tak je důležité vědět, že Histi považují za svého pána Sithise.

V domově Argonianů, Černém močálu, jsou ti, kdož se narodí ve znamení stínu, odebráni po narození a nabídnuti Temnému bratrstvu. Jako mládě jsou Stínové šupiny trénovány v umění plížení a zabíjení. Žijí život ve službách mocného království Argonie.

Historie Argonianů je temná a zahalená mnoha tajemstvími. Než přišly rasy lidí a merů, byli Argoniané izolovaným lidem. Než započal první věk nebylo o nich téměř nic známo. Tehdy začal Černý močál lákat piráty, kteří chtěli použít záliv Argonie jako základnu pro napadání bohatých kupců ve východním Cyrodiilu. Tehdy se vládci Bílo-zlaté věže stali Císařští první říše.

Původní otroci vnitrozemských Vysokých elfů. V reakci na pirátské nájezdy v zálivu Císařští napadli Černý močál, aby je zastavili. Znělo to snadno, ale nepočítali s tím, že vysoce organizovaní Argoniané budou jejich snahu podkopávat na každém kroku. Ačkoliv Císařští nechtěli Argonianům nijak ublížit, Argoniané považovali všechny cizince za agresivní dobyvatele.

Je dost těžké je za toto smýšlení vinit, když jedinými lidmi, které Argoniané do té doby potkali, byli piráti, kteří se je snažili zabíjet. Císařští byli v Černém močálu očividně nevítaní a jak rychle přišli, tak i odešli. Argoniané nebudou součástí Císařství, až do jejich porážky v bitvě zvané Bitva o Argonii, která se odehrála o století později.

I pod nadvládou Císařství se Černý močál ukázal moc divokým na to, aby ho šlo zkrotit. Císařství vládlo jen okrajovým částem bažiny. I Císařství považovalo za sebevraždu snažit se proniknout do nehostinného srdce Argonie. Domova Histů. Císařství okupovalo části Černého močálu po staletí. To platilo dokud nevypukla záhadná a smrtící chřipka, která zahubila každou neještěří rasu v Černém močálu.

Během okamžiku měli Argoniané a Histi opět Černý močál jen pro sebe. Pravý původ nemoci zůstává dodnes záhadou. Po epidemii si Argoniané užívali mír, který izolace přinesla. Ale to netrvalo dlouho. Když se Daedrický princ Molag Bal pokoušel ve druhém věku Tamriel spálit, i rezervovaní Argoniané byli donuceni pozdvihnout své meče k záchraně Tamrielu.

Ve snaze dostat se z krize se Argoniané připojili ke spojenectví Ebonheart Pact. Zde využívali své vrozené schopnosti pro průzkumy a přepady. Po odvrácení této krize se většina Argonianů ráda vrátila zpět do bažin, kde doufali, že budou mít klid. Měli se poučit, že na Tamrielu je poklidný život jen naivním snem.

Na úsvitu třetího věku muž jménem Tiber Septim přišel s Císařskou legií ohlásit vznik Císařství. A pokud o Císařství něco víme, tak to, že být součástí není volbou. Říct, že Tiber Septim Černý močál dobil, je trochu přehnané. Ovládl hranice a velká města u pobřeží. Ale Tiber Septim byl moudrým stratégem.

Věděl, co by se stalo, kdyby se s Argoniany střetl v srdci jejich domova. Dokonce i pro Drakorozeného s armádou za zády by střet s Argoniany znamenal jistou smrt. Proto se Tiber Septim rozhodl vnitřním bažinám úplně vyhnout. Setkal se jen s minimálním odporem Argonianů. Předpokládám, že v této době Argoniané a Histi už znali lidskou rasu docela dobře. Přeci jen bojovali po boku Nordů v Pactu.

Dokud lidé ovládali okrajové části Černého močálu, tak jejich lid měl klid. Kromě toho měli Argoniané před sebou větší problém. Zrádné Temné elfy. Vzhledem k tomu, že po boku Temných elfů bojovali v Ebonheart Pact o staletí dříve, byste si mohli myslet, že napětí mezi těmito rasami bylo minimální. Bohužel pro Argoniany je jejich schopnost přežít v bažinách svého domova činila také vhodnými pro tvrdou práci otroků v Morrowindu.

I když spolu dříve prolévali krev, tak se některé Domy Morrowindu snažily ospravedlnit zotročení celých kmenů Argonianů. I přes zhnusení a frustraci mnoha obyvatel Tamrielu, se časem Argoniané dočkají odplaty na svých elfských pánech. Ale to je jiný příběh.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chci se zeptat jestli přeložíš i ty bonusové díly z první série vis Elder Scrolls Lore Book: The Amulet of Kings,Elder Scrolls Book: Boethiah's Proving atd. Dík za odpovědˇ

100

Odpovědět

Uvidím, ale vlastně jde jen o doslovné převyprávění knih ze hry. Ale alespoň Vilnou Argonianskou služebnou bych přeložit chtěl, protože tahle kniha je fakt úchylná. :-D

290

Odpovědět

Na Dunmery se těším, ikdyž pochybuju, že se dozvím něco co jsem o nich nevěděl.To samé Dwemeři.Hold Morrowind FOREVER.

01

Odpovědět

Když už nic jiného, tak se dozvíš jak to s nimi bylo po událostech Oblivionu a před událostmi Skyrimu. :-)

170

Odpovědět

+MithrilNo co vybouchla jim hora... :) Prostě první a třetí éra FOREVER.Celkově jsou Dunmeři najzajímavější a nejvíc badass rasa.

21

Odpovědět

Chci se zeptat bude i díl o Dwerenech? Hrál a hraju jen Skyrim a zbytky jejich civilizace procházím pořád, ale vím o nich prakticky nic, což je docela škoda. Trpaslíky sem ěml dycky rád hlavně z příběhů ze Středozemě, ale tady ti podle toho co ve hře zatím vidím byla spíš "zlá" rasa a hodně temná ale zase vyspělá ajk to tak vypadá a lepší info by se šiklo.

12

Odpovědět

Dwemerů se dočkáš přespříště. Příště budou Dunmeři, kteří Dwemery vlastně zničili, a hned po nich následuje díl jen o nich.

60

Odpovědět

+MithrilParáda už se těším :) Osobně sem si myslel že vymřeli nebo tak nějak, protože že by někdo zničil uplně tak vyspělou rasu aby nezbyl jedinej zástupce . No uvidím.

50

Odpovědět

+MithrilKdyby si hrál morrowind tak tam byl jeden quest kde si vyvoláš ducha dwemera.
A co já vím tak dwemeři vlastně vubec nebyli malí i když je každý spojuje s trpaslíky.

41

Odpovědět

nechci ti kazit radost z představy trpaslické představy dwemerů ale ve skyrimu jsem o nich vypátral že byli spíš podobní elfům než klasické představě trpaslíka.

40

Odpovědět

+hermisTak oni to vlastně elfové byli, Dwemer znamená Hlubinný elf. ( -mer na konci názvu znamená elfa) Ten díl o nich jsem ještě neviděl, ale podle uesp mají vypaadat jak elfové, ale s plnovousem. :-)

40

Odpovědět

Argonian master race.

73

Odpovědět

TES lore mě vždycky fascinovala ^_^. Rasy mě zajímaly asi nejvíc ze všeho, obzvlášť Argoninané a Khajité. Jejich historie a to co o nich vím je hodně zajímavé. Takže díky za překlad :).

Navíc mě zajímá jak Black Marsh udělá Bethesda (nevím jestli se dostanu k TES Online), ale doufám že budou pokračovat i v singleplayer hrách TES. A pokud jo, že nepokazí mou představu o Black Marsh, protože si myslím že to má velkej potenciál na zajímavost příběhu a prostředí :)

261

Odpovědět

HAHAHA ...jestli Bethesda nechce přijít aspon o ten zbytek respektu co k ní chovám, doufám že nikdy děj hry nezasaděj do Black Marsh.Nejdrsnější lokace v lore TES, která by byla zničena jako vždy trapným příběhem a nulovou obtížností...to by byla sranda.

115

Odpovědět

+Maledinulovou obtížností? :D zkoušel jsi taky někdy tu obtížnost změnit? :D asi těžko, kdybys to zkusil třeba v Oblivionu, tak ten je snad nehratelnej na nejvyšší obtížnost ;)

31

Odpovědět

beru zpět, právě mi přišel beta key na TES online!!! :3

20

Odpovědět

Ani nevíte, jak jsem vám hrozivě moc vděčná za překlady TES Lore Series... Ukazuje to sérii TES v nádherném světle. Spousta lidí říká, že jsou to nedokonalé hry, díky občasnému slabému hlavnímu příběhu... Ale pokud by byl hlavní příběh silný, jak by jsme mohli vnímat všechny ty děje na pozadí, všechny ty vedlejší věci, které tvoří tyto hry dokonalými a originálními?
Ach jo, já to žeru. :D

652

Odpovědět

Díky, pochvala vždy potěší. :-) Mě překlad těchto videí hodně baví, dozvím se tam vždycky spoustu věcí, které jsem při hraní přehlédl nebo se k nim vůbec nedostal. Například doteď jsem si vždy myslel, že Argoniané Histy vlastně pěstují a využívají je, ale očividně je to spíš obráceně.

291

Odpovědět

+MithrilZdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli by bylo možné překládat i Warcraft Lore. Jsem si jist že fanoušků Warcraft série tu bude dost a na youtube je celkem fajn kanál „Nobbel87", kde jsou snad všecky lore.

146

Odpovědět

+MithrilJá ho určitě překládat nebudu, protože už jen tohle TES lore mi zabírá spoustu času a další bych opravdu nestíhal. Ale můžeš to zkusit dát do Vzkazů a požadavků, třeba to zaujme jiného překladatele.

94

Odpovědět

+MithrilDoporučuju knížku Pekelné město a její pokračování Pán duší... Tam je o Histech hodně, jelikož jeden z hlavních hrdinů je Argonián a celkově jsou to moc pěkné knížky fan-fiction pro fanoušky TES :)

61

Odpovědět

Díky za další poučné video pro všechny fanoušky The Elder Scrolls.

360

Odpovědět

Hodne luxusni ,dalsi videa ;)

320