Draci na TamrieluSvět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:355
Počet zobrazení:7 520

V tomto díle víceméně zůstáváme ve Skyrimu, především co se informací z posledního dílu série týká. Draci, mocná stvoření, která byla vašimi hlavními nepřáteli ve hře, jsou mnohem starší než jakákoliv rasa na Tamrielu. Aby taky ne, když v podstatě nemohou zemřít. Tedy až na jeden způsob. Tak se pojďme blíže podívat na tuto velmi mocnou rasu. Příští díl bude o Císařských, rase lidí z provincie Cyrodiil.

Přepis titulků

Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu jste si už sami zkusili, ale co takhle si říct víc o jeho příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, musíte se vrátit na počátek.

Kapitola 9 Draci Před zrozením lidí, vládli draci celému Mundusu. Jejich slovem byl Hlas a mluvili jen v čase opravdové potřeby, jelikož Hlas dokázal rozervat nebe a zaplavit zemi. Zrodili se lidé a zaplavili Mundus. Draci vládli valícím se hordám. Lidé byli slabí a neměli Hlas.

Mladý duch lidí byl v těchto dobách silný. Nebál se války s draky ani jejich Hlasu. Ale draci řevem zlomili jejich odvahu. Kyne si přizvala Paarthurnaxe, který lidi litoval. Společně lidi naučili používat Hlas. Poté vypukla Dračí válka. Draci proti Jazyku. V síle je pravda.

Lidé je nazývají draky, ale v jejich jazyku jsou Dov. Děti ohně. Obývali Tamriel dávno před příchodem křehkých smrtelníků a jejich nesmrtelné duše zde zůstanou ještě dlouho po nich. Zatímco se mladé rasy hašteřily na svých skalách a zemi, draci ovládali nekonečné nebe. I přes zvířecí vzhled jsou známí pro svou inteligenci a moudrost, stejně tak pro syrovou, nekontrolovatelnou sílu.

Dračí ctižádostivost a touha po moci nemá sobě rovného. Drak. Slovo, které vyvolá myšlenku na zastíněné nebe, ohromný řev a nehasnoucí oheň. Ano, draci jsou zároveň nádherná i strašlivá rasa. Nešťastný dobrodruh, který je potká, nejprve uslyší jejich řev, ze kterého mrazí.

Ten může být slyšet na kilometry daleko. Draci nejsou lstivá stvoření. Kdo potřebuje být lstivý, když má kosti tvrdší než ocel, drápy dlouhé jako šavle a obří tlamu schopnou rozdrtit vůz. S takovými schopnostmi byste si mohli myslet, že taková stvoření nic dalšího nepotřebují. Ale největší zbraní draků je jejich thu'um.

Jejich Hlas. Draci ovládají vlastní jazyk a písmo. Smrtelníci mu říkají Dračí jazyk. Je to starodávná schopnost, která přesahuje pouhé dorozumívání. Porozumění jedinému Rotmulaag, tedy "Slovu moci", vyžaduje roky studia. Draci ovládají tento jazyk přímo ze své podstaty. Zakřičením "Slov moci" se vytvoří magický efekt.

Nordi tomu říkají Křik nebo thu'um. Když drak chrlí oheň, led nebo vichr, mluví ve svém rodném jazyku. Je důležité vědět, že u draků není vůbec žádný rozdíl mezi mluvením a bojem. Souboje draků jsou vlastně smrtícími rozhovory. Draci chápou moc a pravdu jako jednu a tu samou věc. Drak s nejmocnějším Hlasem vede celou rasu.

Draci jsou nesmrtelnými dětmi Akatoshe, dračího boha času. Díky tomuto spojení se svým otcem jsou draci velmi úzce spojeni s plynutím času. Nevidí svět tak, jak my. Smrtelníci jsou na Nirnu teprve chvilku. Ale jako děti Akatoshe mají draci silnější spojení s kostmi Nirnu.

A proto se věří, že jsou zde uvázáni na věčnost. Tento koncept nesmrtelných, žijících smrtelný život, může být matoucí. Učenci měli možnost vyzpovídat několik Dremor, které tvrdily, že draci "byli a jsou". Věční, nesmrtelní, neměnní a nepoddajní. Jejich duše přežívají i fyzickou smrt. Nepáří a nemnoží se jako zvířata. Proto nejsou záznamy o žádných dračích vejcích nebo dráčatech.

A draci také nemají žádné skutečné pohlaví. Aspoň ne tak jak ho chápou smrtelníci. Jelikož jsou přímo spojeni s Aedrami, jsou draci považováni za nižší Aedry. Ale slovo nižší bych při popisu draků raději nepoužíval. Aspoň ne v jejich přítomnosti. Jsou draci nesmrtelní? Ano. Dají se tedy vůbec zabít?

Existuje jen jedna osoba, která dokáže draky opravdu porazit. V jejich jazyku se nazývá Dovahkiin. Drakorozený. Skutečný Drakorozený zasévá do srdcí draků strach. Tato vzácná osoba se může nacházet v těle smrtelníka, ale byla zrozena s dračí krví a duší. Tento vzácný dar dělá z Dovahkiina sourozence draků. Dokáže používat dračí křiky, a tak je Drakorozený tou nejvážnější hrozbou, které mohou draci čelit.

Dokáže pozřít duši padlých draků a osvojit si jejich znalosti. Jakmile je dračí duše pozřena, toto stvoření zmizí z povrchu světa. Navždy. Vězte, že skuteční Drakorození jsou vzácní.

A málokdy se objeví víckrát v rámci jednoho věku. Kdykoliv se v minulosti objevil pravý Dovahkiin, většinou vládl lidem. Samozvaný "Akatoshův prvorozený" má být prvním z draků. Jmenuje se Alduin. Pravý původ Alduina a jeho druhu nám není známý. Ale předpokládáme, že draci pocházejí z kontinentu Akavir, jehož kultura a společnost byla těmito bytostmi velmi ovlivněna.

Z Akaviru se draci rozšířili i nad Tamriel. Když o mnoho let později dorazili lidé z Atmory do Skyrimu, mocným drakům se klaněli a uctívali je. Draci samozřejmě toto uctívání bez námitek přijali. Ve svých očích byli nadřazení malým, křehkým a smrtelným pozemšťanům, kteří je uctívali. U draků se moc rovná pravdě.

Jejich nadvláda nad lidmi byla absolutní. Na oplátku za poslušnost darovali draci malou část moci vybraným kněžím. Časem začali tito kněží vládnout lidem a jejich autorita se rovnala králům. Dračí kněží vládli ve Skyrimu železnou pěstí. Ze zbytku obyvatel si udělali otroky. A jak to tak se všemi otroky a jejich pány dopadá, obyvatelé se proti nim brzy vzbouřili.

Dračí válka byla tím nejkrvavějším a nejjednostranějším konfliktem, který se na Tamrielu kdy odehrál. Lidé byli tehdy odvážní, ale samotná odvaha draka nezabije. Bojovali s draky a umírali po tisících. Rasa lidí měla nakročeno k tomu, aby byla vyhlazena. A když se zdálo, že je všechna naděje ztracena, tak Aedry zaměřily svůj božský zrak na lidi.

Zželelo se jim jich. Nordická bohyně Kyne vyhledala Alduinovu pravou ruku, draka jménem Paarthurnax. Kyne přesvědčila Alduinova pobočníka, aby lidi zachránil. Paarthurnax naučil lidi používat Hlas. A tak lidé zvítězili. Smetení Alduina z tohoto světa všem dokázalo, že i jejich Hlas byl mocný.

Když byl jejich vůdce Alduin poražen skupinou hrdinů, zbytek přeživších draků se rozhodl odletět do vzdálených krajů. Rasa, která kdysi vládla smrtelníkům, už neexistovala. Ale Dračí kult kupodivu přetrval. Zbylí kultisté postavili dračí mohyly, do kterých uložili kostry draků.

Kultisté věřili, že jednou draci opět povstanou, a odmění své věrné. Zbytek Tamrielu věřil, že ten den nikdy nepřijde. Když byli draci pryč, lidé se stali pány svého osudu. Brzy si založili vlastní říše. Jedno takové císařství se pokusí o nemožné a sjednotí Tamriel pod svou nadvládu. Toto je jeho znak.

Ale to je příběh na další den. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

zatial najlepší diel :) doteraz to boli Nordi ;)

10

Odpovědět

Těším se na díl o Psijickém řádu :)

140

Odpovědět

Když už je díl o dracích, bude i díl o Dremorách? :-D

50

Odpovědět

Super, díky za překlad.
Jen v 3:34 bych spíš napsal "řev" než křik, ostatně je to tak přeloženo i ve Skyrimu :)

21

Odpovědět

Ti draci jsou tak chytří, že místo toho, aby vás ze vzduchu upálili, tak přistanou a nechají se zabít.

271

Odpovědět

Dokud se nenaučíš ten řev, abys je k přistání donutil, tak moc nepřistávají. Zažil jsem nejednu bitku, kdy byl celou dobu ve vzduchu...

111

Odpovědět

+SriberXD ja se na ne vzdycky vysral, sem byl linej je nekde honit dokud si nesednou. radsi sem sel delat questy. Jednou dokonce na me sli tri :D ale ty uz sem zabil.

34

Odpovědět

+SriberSkyrim jsem hrál na "nejtěžší"(I tak to bylo lehké) obtížnost a draci vždy buĎ přistáli, nebo jen lítali dokolečka a nedělali nice jiného(Neřvali jejich řečí, ani se mě nepokoušeli upálit)

44

Odpovědět

+SriberNo oni poletují málokdy sednou na zem ale když jim ubereš vic než polovinu života (lukem,kuší,kouzlama) tak se zřítí na zem a už nevzlítnou

50

Odpovědět

+Sriberdeieres: Tak na mě draci řvali pořád. Až mi to bylo nemilé. :) Když řvali led, tak to ještě bylo v klidu, jsem upír, ale ohniví draci...

00

Odpovědět

No jo, ale to se holt musi prehlidnout(nerikam pri hodnoceni hry, ale pri pohledu na jeji lore). Protoze ten svet proste nemuze reagovat presne na hracuv zivot/chovani/ciny, protoze to kazdej hral jinak.
Jinak by mohli hrdinove vsech TES her utvorit neporazitelnu skupinu a dobyt si svet.
Ono ani jednotlive by s tim problem mit nemuseli. Vek neni problem(staci byt upir/dlouhoveka rasa nebo proste magie- odpoved na vsechno). A treba v oblivionu se clovek stal arcimagem, sefem vrahu(uz jenom z ty pozice by v podstate mohl ovladat svet), zlodeju, valecniku, sampionem vsech daeder, oblibencem bohu, mistr kdovijakejch radu, spasitelem sveta, sampionem areny, blizkym pritelem cisare... a to vsechno uplne v pohode dohromady.
...Clovek chce napsat jednoduchou odpoved, trochu se rozepise a takhle to dopada(to bude tim, ze bych se mel ucit).

21

Odpovědět

paráda:) mohly byste tady udělat seznam epizod a dát sem něaký odkaz pod video at sou vsecny díly po hromadě:) rád to sleduji pořád dokola:)

231

Odpovědět

Když se už narodit ve světě Tamrielu, tak jako mocný drak:)

24

Odpovědět

Doufám, že tam příště i vysvětlí, že to není rasa :D

71

Odpovědět

příště o imperiálech,o těch hajzlech co budou v imperiální edici TESO :D

100

Odpovědět

Nevím jestli to všechno přečetl nebo to od někud převzal, ale mám to fakt pěkné. :)

120

Odpovědět

si myslim ze proparil vod bethesdy vsechny jejich hry

http://www.youtube.com/watch?v=qJCiNmYIrr8

taky bych chtel nektery ty starsi hry hrat :D

12

Odpovědět

+DarketahCo ti v tom brání ? :)

40

Odpovědět

+DarketahTo je pravda, co ti v tom brání? Arena i Daggerfall jsou dávno uvolněné ke stažení legálně zdarma. Nebo si můžeš za velmi slušnou cenu koupit TES: Anthology se všemi pěti díly a všemi datadisky. Arena i Daggerfall v tom mají zabudovaný DosBox, takže jen nainstaluješ a hraješ :)

60

Odpovědět

+Darketahto bylo mysleno ironicky ze bych to nehral. Stary hry sem hral a bavily me ale ta doba uz je pryc. nejak se mi nechce koukat na 16 bitovou hru.

51