Tajné číslo

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:547
Počet zobrazení:10 712

Napadlo vás někdy, že by mohlo existovat číslo, které ještě nikdo neobjevil ani nepopsal? Přesně o tom pojednává dnešní krátký film, který byl zafinancován díky Kickstarteru. Seznamte se s posedlým matematikem, který se snaží ostatní přesvědčit, že mezi trojkou a čtyřkou je ještě jedno celé číslo, o kterém nemá nikdo tušení. Někteří z vás měli možnost vidět tento krátkometrážní snímek v rámci loňských kino projekcí iShorts, pro které jsme ho původně překládali. Více informací o filmu najdete zde.

Přepis titulků

TAJNÉ ČÍSLO Tohle nemá smysl. Velmi dobře, profesore, děkuji. Nebylo to tak těžké, že ne? Vám se zdá, že je to špatně? Ano. Protože to je špatně. Protože tam chybí blim.

Vy si myslíte, že jsem si to vymyslel, že ano? - Že jsem si to vycucal z prstu. - Takže vy jste blim objevil? Já se tu nehoním za přeludem, doktore. Jsem matematik. Věnuji se pravdě. Omlouvám se. Nechci vás urazit, jen... se to snažím pochopit. A potřebuji, abyste mi to pomohl pochopit.

Snažíte se pochopit blim, doktore, nebo se snažíte pochopit mě? GLENWOOD OAKS PSYCHIATRICKÁ LÉČEBNA ERSHEIM ZÍSKAL FIELDSOVU MEDAILI Žádné předešlé duševní choroby ani emoční traumata. Dobrá, profesore, dejme tomu, že máte pravdu. Že blim existuje.

- Bylo by to přirozené číslo, že? - Je to celé číslo, ano. Celé číslo. Takže počítáte jedna, dvě, tři... blim, čtyři, pět, šest. Správně? Velmi dobře, doktore. Takže pokud je to pravda, pak něčeho můžete mít blim, je to tak? Ano.

Udělejte mi laskavost, profesore. Dejte mi stranou blim těch bonbónů. Prosím. Žádný spěch. Takže blim vlastně není celé číslo. Profesore. - Blim není celé číslo. - Ne! Blim existuje.

Uklidněte se, profesore. - Něco mi v tom bránilo. - Seděl jsem přímo tady. Celou dobu jsem vás sledoval a nebránilo vám nic kromě toho, že blim neexistuje. Musím se vrátit ke svému výzkumu. Je mi líto, profesore, pro dnešek jsme skončili. Potřebuji jen něco na psaní. Prosím, žádám vás jen o tužku a papír.

O psacích potřebách si promluvíme při vašem dalším hodnocení. Dobře? Doktore? Odveďte profesora do jeho pokoje. Prosím. - Cítím, že jsem blízko. - Probereme to zítra. - Pojďte, profesore. - Ne! Jenom klid!

Řekl byste o sobě, že jste soudný člověk, profesore? Samozřejmě. Trochu mě to mate. Z jakého důvodu by někdo tajil číslo? Proč chtěli Galilea upálit na hranici, doktore? Je to pro ně kacířství. Mluvíme tu o samotné struktuře vesmíru. Co víte o vyšších dimenzích, doktore?

Myslíte paralelní vesmíry? Ne. Tyto dimenze přesahují naše smyslové vnímání. První čtyři sjednocuje Minkowského prostor, ve kterém žijeme. Ale fyzici nám dnes tvrdí, že je nejméně sedm dalších dimenzí, do nichž nemáme přístup. Abstraktní dimenze, které prostupují vším, a přesto zůstávají skryty. Dobře.

A my nejsme schopni chápat jejich možnosti, využít potenciál těchto dimenzí, protože na to nemáme matematiku. Takže naznačujete, - že s blimem... - Blim všechno změní. Děkuji, profesore. Hej! Hej!

Další zpráva je ze Stockbridge v Massachussetts, kde byl ve čtvrtek autem sražen a zabit neznámý muž poblíž Pinewoodské základní školy. Ale za touto tragédií se skrývá tajemství, protože policie nebyla schopna ani tři dny po nehodě určit totožnost oběti. Šerif Hal Malick popsal nedostatek stop jako bizarní. O případu vás budeme nadále informovat. Jo?

Podruhé prohledáváme pokoj. Při kontrole postelí tam rozhodně byl. Nikoho jsem tam nepouštěl. Vypadá to, že nám tu nechal něco na zub. Nesahejte na ně! Jsou to jen bonbóny, doktore. Dáte si? TAJNÉ ČÍSLO Překlad: Lucie Jeřábková www.videacesky.cz

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

no nahraný to bylo pěkně ale žádný ponaučení z toho neplyne :/

285

Odpovědět

On to nekdo dokazal dokoukat? Jako ctvrt hodiny tim zabijet nehodlam bohate mi stacila prvni minuta...

023

Odpovědět

B.L.I.M(Be Lost In Median) Doktor mal pacienta profesora, ktory mal teoriu, ze blim ☼ je cislo medzi 3 a 4. Toto cislo malo byt klucom k pochopeniu dalsej dimenzie nieco ako nahlad z inej perspektivy na ten nas svet. Ked mu to matematicky vyslo prisiel na to ako prejst cez ohnuty cas do minulosti tym padom jeho existencia v pritomnosti prestala existovat cela bola prazdna a on sa ocitol v minulosti kde ho zrazilo auto s mladym doktorom. A tym potvrdil svoj objav dalsej dimenzie a novej fyziky.

430

Odpovědět

sem nepochopil ten konec.. kdo ho prejel.. proc?

07

Odpovědět

90% lidí to nepochopilo a komentují to úplně z cesty...

220

Odpovědět

houx :D

30

Odpovědět

Lucky number Slavin

22

Odpovědět

je mi z toho ma blimtí

123

Odpovědět

Ted jsem trochu zaspočená .O. Co když skutečně...Blim je? Ten profesor má pravdu...

78

Odpovědět

Tak to fakt čumím, vždy jsem věděl že lidi dávaj na kickstarteru prachy na kdejakou h*vadinu, ale nechce se mi věřit, že někdo byť jen s 1/Bliminou mozku zafinancuje todle. LoL

1413

Odpovědět

jedna z možností je použít jedenáckovou soustavu. S tím ,že místo klasického 123456789a 10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,1a,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,2a,30
Vložím "a" mezi 3-4 a přejmenuji ho na "Blim".
Pak taková soustava vypadá
1,2,3,blim,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,"dvacetblim",24,25,26,27,28,29,30,blimcet1,blimcet2,blimcet3,blimcet4,blimcetblim.atd.

105

Odpovědět

Chybí ti tam blimáct.

700

Odpovědět

+Cathanjj chybí :-) všim jsem si toho pozdě ,stejně jako Blimcet už není vidět protože jsem to neentroval.

101

Odpovědět

Jinak, samozřejmě, že to vybízí k tomu říct, že to není možné díky celé devítkové soustavě, ale musíme si uvědomit, že devítková soustava zůstane. Jedna, dva, tři, blim, čtyři, pět, šest, sedm, osm, devět,(deset). Takže se žádná hodnota neposune, nic takového, furt máme krásnou devítkovou soustavu.

224

Odpovědět

Tak mě připadá, že BLIM je snědený bonbón mezi třetím a čtvrtým bonbónem. Prostě stačí odpočítat na stůl tři bonbóny, další BLIM bonbón sníst a pak dát na stůl čtvrtý ;-) ...

233

Odpovědět

Popravdě tato myšlenka je přímo geniální :) a jestli to chápu správně, je to jen rozdíl vztažných soustav (nebo jak to nazvat.. um ajo prostě BLIM :D ) Takže pro představu dám na stůl první bonbón, druhý a třetí sním... a je to tu, pokud vezmu z balíčku další a položím ho na stůl budou na stole ležet tři bonbóny ALE z pohledu všech bonbónů z balíčku se jedná již o bonbón čtvrtý... Závěr jeden a ten samý bonbón může být třetí a čtvrtý zároveň :) Dává to někomu smysl? (netvrdím že ve videu to mohlo být myšleno jinak)

121

Odpovědět

Všimněte si těch hrátek s čísly tři a čtyři - zaseknutí se výtahu u čísla čtyři, policie tři dny nemohla najít žádné stopy, profesor bydlel na pokoji 304... a určitě i další, kterých jsem si nevšimla. Paráda :)

368

Odpovědět

Ještě by v pokoji 303 mohl zvonit telefon ^__^

30

Odpovědět

JEžiši to bylo super

99

Odpovědět

Tohle byli orgie. S matematického hlediska je mi docela jedno, jestli to je možné, ale to zpracování bylo takové, že vás celou dobu mrazí a to je prostě geniální.

448

Další