Ropovod Dakota AccessThe Daily Show with Trevor Noah

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 11
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:172
Počet zobrazení:7 306

Posledního půl roku se bez většího zájmu médií v severní Dakotě odehrával nerovný boj. Na jedné straně společnost Dakota Access, zástupy policie a bezpečnostních agentur, na straně druhé domorodí Američané, kteří se sjeli z celé země. O co šlo? O výstavbu nového ropovodu, který měl vést pod posvátným uzemím a být hrozbou pro zdroj místní pitné vody. Trevor nám o celé situaci řekne více.

Update: Pokud vás celá situace zajímá, za týden od vydání Trevorova videa se toho stalo docela hodně. K protestujícím se přidali také někteří američtí veteráni. Do věci se vložila Obamova administrativa a celý projekt dočasně zablokovala a budoucnost ropovodu je velmi nejistá. Je to velké vítězství pro protestující, kteří ale prozatím na místě setrvávají.

Přepis titulků

Pojďme na další téma, přesuňme se od obyvatel Indie k indiánům, o kterých si mnozí můžou myslet, že jsou taky z Indie. Mimochodem tohle je lekce pro každého. Pokud někdo poplete vaše jméno, musíte ho hned opravit. Jinak se to může vymknout z rukou. Domorodí Američané byli přátelští: "Tohle vlastně není Indie, ale nechci ho ztrapnit před jeho loďmi, řeknu mu to později, co se může stát?"

Možná už jste slyšeli, že od dubna tohoto roku protestují domorodí Američané v Severní Dakotě proti ropovodu Dakota Access. Možná jste tuhle zprávu zahlédli na Facebooku, nebo třeba v soutěži Riskuj! Způsob, jakým Amerika vyjebává s domorodými Američany už dvoustý rok v řadě. Ropovod Dakota Access. Pokud jste o tom ještě neslyšeli, jde o tohle.

Siouxové z kmene Stojícího kamene protestovali proti dokončení ropovodu, který energetická společnost plánuje položit pod jejich posvátnou půdou. Stavbu se snaží bojkotovat ze dvou důvodů. Zaprvé je pro ně ta země posvátná. A je to jejich země. A zadruhé... mají obavy, že z ropovodu unikne ropa a kontaminuje řeku Missouri, jejich hlavní zdroj vody. A ještě z jednoho důvodu.

Je totiž sprosté položit kabel na cizím dvorku. V potyčkách s policií a bezpečnostní agenturou museli protestující přečkat útoky psů, slzný plyn, vodní děla, dokonce i Jill Steinovou. Je pravda, že ropovody jsou bezpečnější než alternativy jako kamióny nebo vlaky. A je to efektivnější než metoda z osmdesátek, kdy se používaly ledvinky.

A když si poslechnete ředitele ropovodů, nebudete mít už žádné obavy. Jde o tlustostěnné ocelové trubky, které jsou položeny asi metr dvacet pod zemí. Vyjma lidského selhání, tedy že by někdo v místě ropovodu kopal, což se stává, i když jsou všude cedule: "Před kopáním zavolejte na toto číslo".

Lidi to občas stejně dělají, většinu úniků způsobí lidská chyba. To je číslo jedna. Ale náš ropovod je velice bezpečný. Super zpráva. Musíme si dávat pozor jen na to, aby nějaký člověk neudělal chybu. To fe mi líbí. Pardon, se mi líbí, chyby pitomé! Takže ropovod je bezpečný.

Lidi musí přestat vyšilovat. Je to bezpečné. Je to nejbezpečnější metoda přesunu ropy. Klídek. Mám ale jednu otázku. Pokud je to tak strašně bezpečné, jak vysvětlíte tohle? Ropovod měl původně řeku Missouri křížit kousek od města Bismarck, město, jehož populace je z 90 % bílá. Ale když před možným únikem varovali lidé tam, byl ropovod přesunut na jih, kde by křížil řeku hned vedle rezervace Siouxů.

Přesně tak. Ten ropovod je NPB, nebezpečný pro bělochy. Hele, sice o tom vtipkuju, ale nemyslím si, že tu jde o rasu. Jde o čísla. Je pravda, že u Bismarcku žije více lidí, takže kdyby tam ten ropovod vedl, byl by blíže většímu počtu domovů a musel by vícekrát křížit zdroje vody.

A protože milujeme fosilní paliva, někudy ten ropovod vést musí. Co chcete jinak dělat? Nepoužívat ropu? To by šlo. Nechci být nefér, ale je zajímavé, že lidi s nejdelší historií toho, že je v Americe někdo ojebává, zase někdo ojebává.

Zdá se, že ta diskuze probíhá takhle: "Ropovod je naprosto bezpečný!" "Dobře, tak proč ho nepostavíte pod domy těch bělochů?" "Kvůli možnému úniku." "Takže není bezpečný, jen dost bezpečný pro domorodé Američany?"

"Ne, nejde o rasu, ale pokud dojde k úniku, tak jich je míň než nás." "A proč jich je míň?" Amerika stovky let přesouvala domorodé Američany z místa na místo. Takže se možná projednou můžete přesunout vy. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Zkurvená rasistická opička, co patří za mříže.

1.) Je rozdíl, zda ropovod pojede městem, nebo loukou bez obyvatel co si někdo nárokuje
2.) ty půdy rudochům nepatří...jako kdybych si já nárokoval půdu pod D1, že jí mám psovátnou
3.) Možná by bylo dobré ukázat videa jaká zvěrstva indiáni a bílí levičáci prováděli na policistech

223

Odpovědět

Rasistická a "opička" v jednej vete dáva celkom dobrú predstavu o tom aký idiot si. A druhú časť komentára dám tiež v bodoch, nech to máš prehľadnejšie.

1.) Rozdiel je to iba vtedy keď je to naozaj "louka bez obyvatel". Neviem či si to video nepozeral alebo si len taký ignorant ale je to rezervácia tj, ich domov.
2.) Tá pôda patrila im dokým neprišli Európania a nezačali si robiť nárok. Rezervácie patria indiánom a rozhodujúce slovo má kmeňová rada a nie štát a aj cez to všetko musia o svoj domov bojovať s organizáciou ktorá len tlačí peniaze. K druhej časti bodu sa neoplatí vyjadrovať.
3.) Nechápem prečo máš v jednej vete indiánov a bielych lavičákov(dochádzajú argumenty hmm?) a čo to má spoločné s tým že pôvodní obyvatelia prídu aj o ten kus zeme do ktorého boli násilím odvedení a že je tam šanca že prídu o zdroj pitnej vody.

91

Odpovědět

+cookesAk od tej pôdy indiáni nemajú papiere, tak nieje ich a myslieť si o tom môžeš čo len chceš... žijeme v právnom svete...
Ak stavebná firma získala právoplatné povolenie, indiáni ani žiadny lavicový blázni nielenže nemajú právo výstavbe brániť. V prípade, že bránia výstavbu porušujú zákon a patria za mreže. Takisto každý kto verejne podporuje porušovanie zákona.l

15

Odpovědět

+ehmTo je pěkně zkostnatělý pohled na věc. Nakonec dostání jakéhokoliv kusu papíru je jen otázkou peněz.

11

Odpovědět

Pro ten ropovod nemusí vykoupit pozemky kudy povede? U nás by se státní pracovníci z regionálního rozvoje ještě poprali o to, aby vedl přes právě jejich čerstvě koupený pozemek.

51

Odpovědět

Ropovod přes žádné soukromé pozemky vést nikdy neměl.

01

Odpovědět

Nechtěl bych být v kůži ředitele té společnosti, až se do toho vloží Old Shatterhand. Indiánské rezervace jsou samosprávné, takže by teoreticky neměl vést ropovod libovolné společnosti na území rezervace bez souhlasu tamních obyvatel (nebo jejich zastupitelů). Jak ale vidno, jakmile jde o prachy, suverenita, kterou jsme udělili tomu územnímu koncentráku, do kterého jsme nahnali přeživší takové menší genocidky, už nutně neplatí, když se nám to nehodí. Fakt netuším, jaký a čí zákon u těch protestů zastupují ti těžkooděnci. Story, která si říká o nový film se Seagalem, akorát ten už by teď s tím panděrem Aljašku v plamenech nezanechal.

V Kanadě zašli ještě dál, vyjmuli část území z chráněné přírodní rezervace, naprosto zdevastovali tamní přírodu, jen aby získali ropu z posraných ropných písků, které čistí skrze bazény chemických sraček, které taky vůbec neunikají do okolní přírody. Jenom v okruhu desítek km od toho místa nehodlá žít ani krysa, jak je to tam zamořený. Zbyly tam příznačně jen indiánské rezervace a znehodnocené farmářské pozemky.

90

Odpovědět

No ono bude to znieť blbo ale Trevor je ten čo tam ťahá rasu. Ropovod ťahajú miestom kde je nižšia populácia čo je logické. Ropovody sa každý deň ťahajú miestami kde je nižšia populácia a nikto nerieši rasu.
Ale hej keď už im dali rezerváciu tak by ich mohli nechať na pokoji. Nie je rezervácia presne o tom?
A tiež stavali by ropovod popod kostol alebo mešitu?

97

Odpovědět

Nestavěli, protože ropovod neměl vést městem, ale vedle města. Logické to není, protože vedle města nežije nikdo, tudiž je populace nula stejně jako v blízkosti rezervace a navíc hustota populace nebyla kritériem při výběru primární trasy ropovodu. Trasa se změnila až když se ozvali lidé z toho města, když se nyní ozývají lidé z rezervace, odpověď jsou těžkooděnci, ne zpocení firemní právníci, kteří radí, aby tu trasu raději udělali jinde, nebo se z těch soudů poserou.

111

Odpovědět

+ZeckPořád je rozdíl, zda je ropovod vedle města, nebo vedle louky.

35

Odpovědět

+nevimjmeno2Ano, je... když to zasere město, tak se nic nestane...

11

Odpovědět

Konečně se ten afroameričan zdá vtipný a nezaujatý i když trochu víc politicky korektní ale to chápu to se dnes musí

512

Odpovědět

... ale tak aspoň buďte rádi, že v tomhle videu je proti migrantům...

323

Odpovědět

Konečně už nemluví o Drumpfovi! Jinak jako vždy super. Díky a nepřestávejte překládat!

135

Odpovědět

Co se stalo? Vypadá to, že tohle video Trevora není o Trumpovi. No, pouštět si ho stejně nebudu, páč se bojím, že i tak na mě Trump někde z videa vyskočí.

1342

Odpovědět

Děkujeme, že jsi nás o tom informoval.

475

Odpovědět

+BugHer0Není vůbec zač. Je to pro mně velká čest, když mi děkuje za celé VideaČesky sám admin.

621

Odpovědět

+LovecCour42Hej takže ty jsi si nakonec ten profil udělal GG!

02

Odpovědět

+Denní dávka autismuCo? Nějak nechápu. Jinak na tvé profilové fotce... to je Švejk?

16

Odpovědět

+LovecCour42Jen jeden autista který ho znám osobně.

07

Odpovědět

+Denní dávka autismuA tentokrat to i napsal spravne! To je panecku vykon.

14

Odpovědět

To bude asi někdo kdo se na South Park dívá v češtině :( sad

24

Odpovědět

+AutoSad? Ty neumíš česky? Nebo se snažíš kurvit češtinu a být světovej?

P. S. Hlasy postav v South Park v angličtině znějí pěkně debilně. Stejně debilně jako v Simpsonech. Ten kdo se dívá na South Park v originále... no, co k tomu říct.. asi :( sad

28

Odpovědět

+LovecCour42Obviňuješ ostatní, že "kurví" češtinu, a sám neumíš správně napsat ani mě/mně.
Video si dle vlastních slov nepustíš, ale hodnotíš.

Takže pac a pusu a přeji větší klid v duši a méně nadávek.

62

Odpovědět

+XardassJéé, našel jsi někde v mých příspěvcích, které tu narychlo hážu bez ladu a skladu, pravopisnou chybu. Teď jsi mi to tedy natřel :D :D A teď vážně. Cyanide & Happiness... super, Now You See It... taky paráda. Ale tento černoušek Trevor... to jako vážně? Přijde ti opravdu tak vtipnej, že ho tu překládáš? Lidi si ho tolik žádají? Nebo jsi tu rozjel svou soukromou pravdoláskařskou propagandu?

210

Odpovědět

+LovecCour42Jo, a ještě pro všechny ostatní. Nezapomeňte se chovat jako stádo a pana překladatele likovat a mně zmínusovat :D Vždyť on tu pro vás překládá, tak mu přece musíte lézt do zadku za každou cenu :D P.S. když mám hodně mínusů, tak kvůli tomu nespím a po celý dny brečím :D

210

Odpovědět

+LovecCour42Přestaň trolovat trole.

50