Manželství na ústupuThe Jim Jefferies Show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:125
Počet zobrazení:5 833

Manželství je poměrně stará instituce, která během staletí prošla výraznou proměnou. A mění se dodnes. Není to ale jen přežitek dob minulých? A k čemu vlastně manželství sloužilo v minulosti?

Přepis titulků

Kdoví, proč některé věci zůstávají v kurzu a některé ne. Boty s pumpičkou, Blues Traveler, ten kluk z Jerryho Maguirea a kouření v nemocnicích. Věci, o kterých jsme si mysleli, že tu budou navždy, ale které neobstály. A teď možná přichází konec další dlouholeté kulturní instituce. Manželství mezi mileniály už asi není v kurzu. Míra sňatečnosti je nejnižší za posledních 100 let a stále klesá. Jistě že klesá.

Konečně jsme si schopni upřímně přiznat, že to není normální. Když potkáte pár, co je spolu 50 let, nikdo neříká: "To dává smysl, paráda!" Ale vždycky je to spíš: "Panebože! Jak jste to udělali? V čem tkví vaše tajemství?" A vždy dostanete stejnou odpověď. Ona řekne: "Je to o kompromisech." A chlápek se zasměje a řekne: "Jo, ona má vždycky pravdu." A pak sklopí zrak a další kousíček jeho já umře.

Slyšel jsem úsloví, že manželství je dřina. M*dat. M*dat. Nechci přijít z práce domů a nastoupit další šichtu. Nechce se mi pracovat ani v práci! Problém s manželstvím je, že jsme z něj udělali něco, čím nikdy nemělo být. Historikové rozdělují manželství v Americe na tři období. První období bylo o tom, že si lidé pomáhali dosáhnout základních fyziologických potřeb.

Šlo o přežití. V dávných dobách jste potřebovali krýt záda. Většinu dne jste trávili s věcmi, co vás mohly zabít. Manželská smlouva byla: "Honem, seber ten brambor, já zatím budu vyhlížet velociraptory. Dokud nás smrt nerozdělí! Páni, to bylo rychlé. Tak jsme asi rozděleni. Nechal tu spodní půlku. Večer bude sex na rozloučenou." Až nedávno se do toho začala míchat láska.

Moderní představa manželství jako svazku lásky a přátelství se objevila až během posledních staletí. Ta instituce byla příliš posvátná a důležitá. Manželé byli kolegové, nikoliv spřízněné duše. Kde se vzala ta představa, že manželé mají být spřízněné duše? I pokud někoho milujete, spřízněné duše neexistují. Pokud opravdu v celém vesmíru existuje jen jeden člověk, který je schopen vás milovat, tak jste pěkná p*ča.

Definice manželství se změnila. Dnes si lidi, co se berou, myslí, že mají právo na štěstí, uspokojení a tak. A většinu čeká šok. Nehledáme v manželství pouze lásku, vzájemné spojení a sexuální uspokojení, ale také naplnění komplikovaných potřeb, jako seberealizace, osobní růst a životní elán.

A kvůli této další složitosti mnoho našich manželství selže a my jsme nespokojení. Není divu, že jste zklamaní. Životní elán v manželství! Nikdo neříká: "Chtěl jsem o víkendu zkusit seskok s padákem, ale místo toho udělám něco hustějšího, budu poslouchat, jak na mě Becky řve, že vydělávám málo peněz. A pak si ho ve sklepě potichu vyhoním vedle krabice kočičích hoven.

Carpe diem." To ve španělštině znamená: "Dobrý večer." Instituce manželství je zastaralá relikvie méně osvícených časů. Manželství je instituce, která po staletí omezovala svobodu žen. Znám feministky, které si vzaly manželovo příjmení. Prý je to jednodušší. V podstatě vás ocejchují, aby každý, kdo vidí vaše jméno, okamžitě věděl, komu patříte.

Ženy nejsou majetek! Pardon, občas si to takhle musím nahlas připomenout. Ženy nejsou majetek. Nikdy bych ženu nenutil, aby si změnila příjmení, aby lidi věděli, že ke mně patří. Stačí se podívat na zklamání a hluboký smutek v jejích očích a hned budou vědět, že je Jefferiesová. Pokud jste svoji a jste šťastní, paráda.

Ale manželství není pro spoustu lidí to pravé. To neznamená, že si nemůžou užívat vztahy. Proč to musí být navždy, nebo nic? To pro nás ostatní neexistuje jiná možnost? Navrhuji nový druh partnerství. Je založen na svatebních slibech a jmenuje se: Budu tě milovat v dobrém. BUDU TĚ MILOVAT V DOBRÉM Je to způsob, jak člověku, se kterým jste, říct, že je ten pravý.

Aspoň dokud si to nerozmyslíte nebo nenajdete někoho lepšího. Nebo dokud někdo přestane při sraní zavírat dveře. To je konečná. Tohle už nejde vrátit zpět. Nebo dokud neskončí rozvod vaší středoškolské lásky. Nebo dokud jeden z vás zcela neoslepne. Na takové věci tu jsou psi.

Nebo dokud jeden z vás nechce mít sex s někým jiným. Na takové věci tu jsou psi. Takže pro páry, které jsou ve šťastném vztahu typu: "Budu tě milovat v dobrém." Gratuluji! Myslím, že nějakou dobu vám to bude klapat. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nikdy nikomu neříkám, že by se měl oženit nebo vdát.
S děckama nemluvím a dospělí vědí, že by měli.

00

Odpovědět

A přitom nejsilnější a nejkrásnější manželství jsou ta "Budu tě milovat ve zlém". ;) Docela paradox. :)
O tom je ta láska, agapé a ne eros. Láska dávající, ne láska co bere a očekává. Pokud to lidi vážně vidí takhle jak je to ve videu, tak se lidi beoru ze zamilovanosti nebo vypočítavosti, ale ta láska tam fakt neni.
A nakonec, láska je i to, když ten děda po padesáti letech dá za pravdu manželce mnohem radši, než aby oponoval. A to třeba jen proto, aby byla ráda. ;)

64

Odpovědět

Manželství je rozbité a proto vymíráme.

27

Odpovědět

Otázka je, kdo vymírá. Nicméně, lidství v globálu má spíše potíže s přelidněním;

https://kivu.com/wp-content/uploads/2015/05/worldpop.jpg

00

Odpovědět

Ma pravdu ten chlapec. Kdyz se lidi nebudou brat usetrej ranec na rozvodovem rizeni a nemusi pak resit neco jako predmanzelska smlouva( kterou uz kdys sepisujete tak vlastne pocitate ze vam to nevydrzi) a podobne nesmysli. Pokud jde o deti tak na to aby jste mohli mit deti nemusite byt manzele. Protoze kdybi to tak fungovalo nebylo by tolik svobodnych matek a tatiku co akorat sypou alimenty.

58

Odpovědět

A když si na loď bereš záchranou vestu, tak vlastně počítáš s tím, že se ta loď potopí? :)

202

Odpovědět

+TaanPřesně tak... Nevěříš, že by se ta loď nemohla potopit. Což u manželství nedává logiku. Pokud máš jen stíny pochybností, tak by jsi neměl odříkávat slib. A pokud odříkáš, to co je součástí manželského slibu, tak to máš dodržet.
Pokud to srovnáváš s potápějící lodí, tak máš dodržet slib "nepotopím loď" a ne "loď se nepotopí". Pokud si bereš záchrannou vestu s tím, že možná se nedokážeš udržet a vyvratáš do dn díru, pak ano, počítáš s tím, že by se mohla potopit a jdeš do toho vědomě.

21

Odpovědět

Snad ho začnete dávat pravidelně. :P

194