Další předpojatá televizní staniceThe Onion

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 41
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:306
Počet zobrazení:4 458

Podle výzkumu skupiny Spravedlnost v médiích se divák nemůže spoléhat už vůbec na nic. Posuďte sami.

Přepis titulků

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz Jste-li jedním z 80 milionů lidí sledujících zprávy na kabelovce, následující zpráva vás bude šokovat. Společnost Spravedlnost v médiích tento týden zveřejnila zprávu, ve které Kanál o počasí obvinila z cituji: "zcela zřejmého protěžování počasí". Teď se k nám živě připojí vedoucí studie, Debra Henley. - Ahoj, Michaele.

- Rádi tě vidíme. Vaše zpráva odsuzuje Kanál o počasí za "jednostranně zaměřené zpravodajství". Z čeho ten závěr vyvozujete? Po shlédnutí stovek hodin vysílání jsme došli k závěru, že Kanál o počasí zřetelně protěžuje témata týkající se počasí na úkor ostatních zpráv. Během průměrného vysílacího dne je počasí zmíněno zhruba 4000krát. 4000? To je neuvěřitelné číslo. Jsou vůbec zastoupená jiná stanoviska?

Jen nepatrně. Vypadá to skoro, jako by se v koridoru I-20 nedělo nic jiného než lehké přeháňky a občasná bouřka. Ještě zákeřnější je, že se snaží svůj program prezentovat jako různorodý tím, že se věnují zpožděným letům a destinacím dovolených. Vždycky se jim ale podaří stočit řeč zpátky k počasí. Podívejme se přímo na ukázku jejich vysílání. Výborně, dívejte se. Všechny teď oslníme, v obchodním domě Nicollet v Minneapolis se totiž koná Oslnivý prázdninový průvod.

Tato typicky chladná oblast... - Vidíte to? - Vážně nestydaté. Ano! A když se pořádně podíváte tak uvidíte, že jejich dole 24 hodin denně běhající "zprávy" jsou jen seznamem nejrůznějších míst a teplot. - Všiml jsem si. - Tady si můžete všimnout, jak používají pozadí k ovlivňování přesvědčení diváků o počasí. Takže problém není jen se samotnými zprávami?

Přesně tak, Michaele. Dokonce využívají zajímavou grafiku a jazzovou hudbu, aby odvedli pozornost diváků od faktu, že neustále protěžují jen počasí. Neuvěřitelné! Co za tím vším ale stojí? Náš výzkum odhalil existenci starodávné kliky fanatiků do počasí operujících nestranně na vládě. Skupina je označována jako "Starší mraků" nebo "Noční Doppleři" a stojí nejen v zákulisí Kanálu o počasí, ale také výroby deštníků a krémů na opalování...

Musíme se bránit! Debra Henley ze Spravedlnosti v médiích. Děkujeme a hodně štěstí ve vašem boji. Děkuji. POKRYTCI NAPŘÍČ ZEMÍ TRUCHLÍ NAD SMRTÍ AUTORA, O KTERÉM NIKDY NESLYŠELI

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jn, za tím určitě stojí Umbrella Corporation. :D

210

Odpovědět

Taky mi to dneska nějak nesedlo:).

Jinak, dost častokrát se tam objevuje slovo "protežovat", ale chybně napsané s háčkem. Je převzato z francouzštiny a původ má v latině (protegere) a ten háček tam nemá co dělat :).

190

Odpovědět

Stejně si myslím, že za 10, 20 let bude jako správná varianta považováno i "protěžovat" :-)

193

Odpovědět

+MoggsJsem stejnýho názoru. Tohle je dokonce naprosto ojedinělý případ, kdy na googlu ti to vyhledá více "špatného" tvaru, než správného.

Holt už tohle slůvko zlidovělo a jako u hromadu jiných slov jsme si ten původní tvar upravili. Bohužel lingvisté z Ústavu pro jazyk český nebývají moc pokrokoví, tak to ještě chvilku potrvá...

194

Odpovědět

+Moggsstejně jako si hromada lidí myslí, že je správně gurmán (jedlík), který však vyměňují za gourmet (odborník na jídlo, lahůdkář atd.), ale protože v češtině se usídlil termín gurmán jako ten, kdo si rád dopřává lahůdek, je to nyní správně :D

182

Odpovědět

+MoggsAno, taky si myslím, že trend "ustupovat blbcům" povede k tomu, že se časem zruší mě/mně a zavede jen jeden tvar, že se zavede jen jedno i a tak podobně. Ale doufám, že lidé, kteří aktivně pracují s jazykem (novináři, spisovatelé, překladatelé, scenáristé, textaři) budou tento trend maximálně zpomalovat. 8^) Včetně překladatelů na videacesky.cz. 8^)

191

Odpovědět

+MoggsTo je dobře, že postupují pomalu... nechci se dožít dne, kdy "aby jsme" bude přístupný tvar... (už teď chtějí povolit "abysme")...

190

Odpovědět

+MoggsNinjer: Ojedinělý? Těch případů jsou desítky. Výjimka, zhlédnout, troyská unce, královéhradecký atd.
Lingvisté z Ústavu pro jazyk český jsou docela pokrokoví. Ale také chtěli udržet nějakou logiku v pravidlech českého jazyka.

Ovšem nenadával bych SolamBee jako Scalex za chybu ve slově protežovat. Zrovna toto slovo je zažité ve tvaru s háčkem natolik, že ani by někoho nenapadlo si správnost ověřovat.

Naopak si do SolamBee rýpnu za jinou, vážnější chybu. O to vážnější, že je na serveru, na nějž chodí lidé zhlédnout videa. Ano, píše se zhlédnout. Opět jde o slovo, kdy je varianta se "s" zažraná pod kůži, ale podle mého mnohem méně omluvitelná, vzhledem k tomu, že se to probírá i na ZŠ.

Sorry, SolamBee, je to blbá souhra náhod v tomto videu. A dost mě překvapilo, kolik lidí se tu ozvalo proti protěžování. (Ale nikdo proti shlédnutí.)

190

Odpovědět

+MoggsRozhodně za ten háček nenadávám. Sám jsem to slovo psal dvacet let blbě, než mě konečně někdo opravil. A napsal jsem to sem právě proto, že je to zažitá chyba, která si zasluhuje vymýtit, případně vymítat... ta čeština je nádherná. 8^) Ještě aby lidé přestali psát bizardní, standartní, aby si nepletli holt a hold a aby nepsali výřivka. 8^)

190

Odpovědět

+MoggsHrdlodus: Ano, ale takových "problematických" slov jsou tisíce, takže těch deset případů jsou pořád dost ojedinělé případy :)

Jinak nesouhlasím s tím vaším přístupem, protože vyjmenováváte případy, kde opravdu by se ustupovat v žádným případě nemělo, zatímco "protěžovat" je dle mého názoru úplně jiný případ - tam se dost zásadně odlišuje psaná forma s výslovností, není v tom žádný viditelný cizí vliv (třeba kdyby se psalo "protégovat" či co) a tak dále...

Ale jasně, je to subjektivní přístup. V každém případě mi přijde docela nefér se u každého případu, kdy se vám změna nelíbí, říkat, že se ustupuje hloupé většině a že chcete chránit češtinu či co. Kdyby se totiž takhle chránila, tak dodnes píšeme mnoho tvarů, které by se nejspíš nelíbily ani vám. Čeština jako každý jiný jazyk se vyvíjí a to někdy směry, který se někdy někomu nelíbí. Ale ROZHODNĚ nejde o to, že se jazyk pořád zhoršuje či co.

191

Odpovědět

Ale fuj! I amatérští překladatelé by mohli/měli věděl, že se píše "protežuje", nikoli "protěžuje". Protěžuje se nám maximálně igelitka s nákupem, když se táhneme pěšky z Kauflandu.

2011

Odpovědět

Sakra, až teď jsem si toho všiml..:D

190

Odpovědět

Ona je to totiz metafora na americkou agendu, takovej inside joke da se rict. takze ten, kdo to nechape, nezna souvislosti, to je vsecko :)

194

Odpovědět

Ale jo, my to chápeme, jenom to někdy pobaví víc, jindy míň :)

192

Odpovědět

Mě teda hlavně dostal ten důvod, ne kterému došli :D Mi připomnělo i několik zdejších uživatelů :)

192

Odpovědět

Dneska mě ten vtip nesedl.

184

Odpovědět

DŮLEŽITÉ: Zdravím, nedávno sem aktualizoval Adobe Flash a zdá se mi, že mi od té doby nefunguje u Vás žádné video. Má někdo podobný problém? Video jenom načítá a nenačte. Nikdy jsem se s tím ještě nesetkal...

185

Odpovědět

problém je v tom, že adobe flash je ten nejkre***skej kus softwaru, kterej vytváří snad mimozemšťani s nadějí, že díky flashi se všichni zasebevraždíme...

191

Odpovědět

+SkodakJá jsem s nim nikdy problém neměl ... A hlavně všechny videa na ostatních stránkách mi v pohodě funguje.
PS: používám CHROME. Nepomůže mi někdo? Díky

182

Odpovědět

+SkodakNejsem si jistý,ale myslím, že se ti po aktualizaci Flash v Chrome vypnul. Stalo se mi to taky a nakonec jsem se po kliknutí na nabízený odkaz dostal do nastavení a dal "zapnout". Asi jsem ti moc nepomohl, ale lepší než nic...

190

Odpovědět

+SkodakOk, něco vyzkouším. Díky
Ale teď jsem zjistil, že mi nefungují ani videa z FB která odkazují na YT(jako tady) takže zkusím hledat problém tam..

191

Odpovědět

+SkodakJestli máte Chrome, tak vypněte ten původná a nechte jen ten chromáckej. (v Chrome://plugins hned na začátku je "Adobe Flash Player 2 files" - vypněte ten druhý, co je v system32)

190

Odpovědět

+SkodakDěkuji, zkusil jsem všechny kombinace a žádná nepomohla. Přeinstalovat chrome by mohlo pomoct?

190

Odpovědět

News from New York: Mounted police safely disprese rowdly protesters by riding through crowd on rubber horses :D
lepší než celá reportáž o protěžování počasí :D

192

Odpovědět

souhlasím :), mě třeba zaujala zpráva o "archeologists in turkey uncover primitive blog chipped into cave wall" :D

190

Odpovědět

Protěžuje? Proč ne třeba pampeliškuje nebo slunečnicuje...

197

Odpovědět

z tohohle dílu byl bohužel zábavný jen ten poslední nápis.

187

Odpovědět

Tak tenhle díl dvakrát zrovna nepobavil ´:|

1812