Facebook ušetří americké vládě miliony dolarůThe Onion

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 41
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:975
Počet zobrazení:15 288

Díky Facebooku se americké vládě značně sníží rozpočet. Chcete vědět jak?
Poznámka: Graf zachycuje počet hodin strávených prací vs. hraním FarmVille.

Přepis titulků

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz Vítá vás Brooke Alvarez a půjdeme přímo k věci, kongres dnes znovu schválil rozpočet pro Facebook, masivní online sledovací program řízený CIA. Podle oficiálních zpráv Facebook od svého spuštění v roce 2004 nahradil téměř všechny programy, které dosud CIA ke shromažďování informací používala. Po letech tajného sledování široké veřejnosti nás ohromilo množství lidí ochotných zveřejnit kde žijí, své náboženské a politické názory abecední seznamy emailových adres všech přátel, telefonní čísla, stovky fotek jich samotných a dokonce statusy informující o jejich aktuální činnosti.

Pro CIA jde opravdu o splněný sen. Uznání patří především Marku Zuckerbergovi, agentovi, který pro CIA celou operaci vede. Vyznamenanému agentovi s krycím jménem "vládce všehomíra" agentura nedávno za jeho zásluhy udělila i medaili.

Facebook je podle něj: "nejmocnější nástroj ke kontrole populace, jaký byl kdy stvořen." Jedním z největších úspěchů celého programu je "operace FarmVille", které CIA přičítá zabavení až 85 milionů lidí po nedávném strmém vzestupu nezaměstnanosti. Další funkce, jako okno "lidé, které můžete znát", jsou pro vládní agenty nedocenitelné pro hlubší proniknutí do sítí přátel podezřelých osob.

Pro další analýzu těchto informací se obrátíme na náš Panel odborníků. Jasone, ty jsi o Facebooku publikoval mnoho článků. Proč je tak efektivní? Jedním z hlavních důvodů je, že se CIA skvěle podařilo přesvědčit veřejnost, že neustálé sdílení informací o sobě a všem, co děláte, je sociálně žádoucí a ne zneklidňující věcí. Kritici tvrdí, že při našem státním dluhu, teď není vhodný čas k dalším investicím do špionáže. Facebook ale CIA peníze šetří.

Třeba aplikace map, kde můžete označit kde všude jste byli, zemi, město... Jasně, na mapě jsou pak takové malé špendlíky ukazující, kde jste byli. K získání těchhle informací by CIA musela celé měsíce procházet účty za hotely a letenky a strávit tím spoustu času. Facebook jim ušetří obrovské množství práce. Přesně tak. A díky kalendáři CIA dokonce předem ví, kde kdy budete. Takže když vás potřebují vyslýchat, stačí se podívat, jakých událostí se máte zúčastnit a poslat tam pro vás pár agentů.

- Tak dostali bráchu. - Velmi efektivní. Nezastiňuje to, jak se veškerá pozornost upírá na Facebook ostatní programy CIA, jako třeba iniciativu Twitter? Jejich financování by se mělo zrušit úplně. 400 miliard tweetů a nebyla mezi nimi zachycená jediná užitečná informace. Je tenhle trend shromažďování informací ze sociálních sítí nebezpečný? Minulý týden newyorský deník Times odhalil, že al-Káida přišla s aplikací vyhledávající místa vhodná k bombovým útokům.

Jde o neopodstatněnou hrozbu. Nikomu by totiž nevadilo, kdyby lidé používající tuhle aplikaci byli opravdu vyhozeni do vzduchu. To jediné, čeho by se CIA měla obávat je, že lidé ztratí o Facebook zájem a přejdou k novým sociálním sítím, jako je čínská Wanbee. - Tu miluju! - Jste tam? Mnohem zábavnější než Facebook! Skvělý!

Líbí se mi, jak získáváte body za každé státní tajemství, které prozradíte. Já mám dost kontaktů na ministerstvu vnitra a hodlám je pěkně využít. - To bys měla. - Já vím. Moc vám všem děkuji. Já sociální sítě prostě zbožňuju... dovolují mi komunikovat s mými fanoušky, aniž bych je musela vidět, slyšet či cítit. Po měsících příprav je konečně dokonáno a je tu...

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

asi najlepšie onion video :D

220

Odpovědět

Král je nahý - hezké. Někdo to nepochopí, někdo to má za skvělý humor - "K získání těchhle informací by CIA musela celé měsíce strávit spoustu času. Facebook jim ušetří obrovské množství práce." . Moudrý člověk spatřuje před sebou nekonečnou oblast možného. Hlupák považuje za možné jen to, co je.

210

Odpovědět

Hodnocení videa nějak klesá. To se asi FB "závisláci" začali od FB odtrhávat, když dopsali nejnovější podrobnosti ze svýho života a teď koukli na video, které jim říká, jací jsou to vlastně idioti. A to oni přece nejsou :D

231

Odpovědět

Zkrátit, prostříhat. Takhle jen 2/10

1864

Odpovědět

Ani bych se moc nedivila, kdyby to tak bylo doopravdy :D Jinak super díl, ale ten konec je nějakej useklej, ne?

231

Odpovědět

Wanbee jede !

210

Odpovědět

Myslím, že většina lidí to tu moc nepochopila. Onion si podle mě dělají p***l z toho, jak teď mají všichni kecy o tom, jak je facebook nebezpečný atd. až je to trochu přehnané, a ne na to ještě víc upozornit. Sorry jestli jsem vás pochopil blbě.

1823

Odpovědět

Jednak z toho že to lidí berou moc vážně, jednak z toho že to lidi dost vážně neberou a taky z toho, že to k takovému stavu pomalu nemá vůbec daleko :)

221

Odpovědět

Se obavam,ze jsem se v onion spletl.....stale je to p***l ale ted jako by opravdu neco vedeli...asi to co kazdej blbej a chytrejsi :D ... ze se zparvy fotky atd uchovavaj a prodavaj vime ale CIA ma zabilo :D

201

Odpovědět

Když přijde na paškál Al-Kaida, mluví o Foursquare, myslim, že by bylo fajn to tam doplnit ;)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Foursquare

201

Odpovědět

That's how they got my brother. - to ma dostalo :D

210

Odpovědět

Mark Zuckerberg je oceňován za to,že dal vládě informace o lidech. Julian Assange je stíhán za to že dal lidem informace o vládě...

243

Odpovědět

Ještě by se slušilo dodat, že Zuckerberg to dělá za peníze a Assange zadarmo...

240

Odpovědět

Aniž bych je musela vidět, slyšet nebo cítít :D

210

Odpovědět

Duncan Birch je mimojiné i ředitelem TBS :D
http://www.videacesky.cz/skece/conan-nejlepsi-kousky-z-roku-2011

200

Odpovědět

Je trochu ironické, že fake zprávy určené pro pobavení upozorňují na takovéto fakta, zatímco v "regulérních" zprávách se o tom nikdy nevyskytl ani náznak...

224

Odpovědět

400 miliard tweetů a nebyla mezi nimi zachycená jediná užitečná informace.. souhlas :D

223

Další