Jak lukostřelci odolají střílení do davu?The Onion

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 41
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:199
Počet zobrazení:12 234

V dnešním videu od The Onion se podíváme na největší problém, kterým si musí projít každý profesionální lukostřelec.

Přepis titulků

Lukostřelba je hlavně o formě, soustředění a technice. Závodníci stojí 60 metrů od terče a snaží se zasáhnout střed o velikosti 12 cm. Lukostřelci musejí odolat přirozenému pudu začít střílet na všechny v publiku. Ale jak to dokážou? Vytvořili jsme repliku lukostřelnice, kde se střelec pokusí vystřelit deset šípů do terče a zároveň se vyhnout záměrnému střílení na pět figurín přistavených okolo.

A tím lukostřelcem je šampión Světové lukostřelecké Federace, Sarah Voegel. Pomocí detektoru očí uvidíme svět Sářinýma očima. Periferní vidění člověka okamžitě detekuje dav v jejich zorném poli. Mozek pak pošle nervové signály, které přimějí boky se otočit, ruce přenastavit pozici a prsty uvolnit tětivu tak, aby člověk vystřelil do nejhustší části davu. V tu chvíli se rozšíří zorničky a střelec pak může vybrat ty nejpomalejší lidi. Ale v mozku zkušeného střelce, jako je Sarah, tisíce hodin tréninku vytvořily nervové spoje, které umožňují stabilní držení rukou a také znemožňují posunout luk o 40 stupňů do míst, kde sedí diváci.

I poté, co jsme do hlediště přidali dalších pět figurín, se Sáře stejně podařilo zasáhnout terč v 9 z 10 případů. Ale při posledním pokusu zasáhla figurínu hned v první řadě. Což jen dokazuje, že i mistr tesař se někdy utne. Prčic! Vysvětli nám, jak zůstaneš tak soustředěná, když jsou kolem stovky diváků, na které můžeš vystřelit?

Když jsem začínala, vždy jsem střílela na stánek s hotdogy nebo na rozhodčí. Dnes už se ale dostanu do zóny a ani mě nenapadne střílet na parkoviště. Šíp vystřelený z luku letí rychlostí až 480 kilometrů za hodinu. S takovou silou musejí lukostřelci odolat touze vystřelit na dva přihlížející, kteří stojí dost blízko u sebe, aby je dokázal prostřelit jedním šípem. Pro Onion Sportologii, já jsem Adam Fletcher. V dalším díle Sportologie prozkoumáme, jak dopingoví testeři nacházejí stopy podpůrných látek v moči atletů.

Překlad: Roman1211 www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kurwa koho by napadlo střílet do davu lidí? Nejsem sice tak zkušený lukostřelec jako Sara Voegel, ale vim určitě, že bych v životě dobrovolně nevystřelil do davu lidí.

210

Odpovědět

Rozšíří se zorničky aby mohl střelec vybrat ty nejpomalejší :D :D Tvle kam na to chodí :D naprosto geniální ....

270

Odpovědět

Pár technických: dneska se ve sportu spíš používá pojem lukostřelec než lučištník (sport je lukostřelba), a střílí se na 70, ne 60m. Ne, že by teda ve videu od Onionu záleželo na technických přesnostech, ale nedalo mi to :D

161

Odpovědět

Opraveno, díky za připomínky, mně ten lučištník zněl trochu vznešeněji než lukostřelec. :D

60

Odpovědět

A z reflexného luku má šíp rýchlosť tak do 220 km/h. Z kladkoveho o niečo viac, ale rozhodne nie 480 km/h.

51

Odpovědět

+Maroto jsou určitě hodnoty naměřené při střelbě na terč. Vsadila bych se, že při střelbě do lidí dostává šíp daleko více energie a je vystřelen s větší razancí, klidně i několikanásobnou. :-)

Zde například nejspíš používali k výpočtu měření při střelbě na vhodné cíle (kladkový luk vystřelí šíp až rychlostí 401 km/h ... 480 to pořád není, ale asi se prostě málo snažili: http://pmczech.webnode.cz/products/kladkova-kuse-vs-reflexni-kuse-vs-kladkovy-luk/ )
Přeji pěkný den,
Katka

60

Odpovědět

+KatkaTak to je zaujimavá teória. Asi preto mali anglické luky takú účinnosť proti francúzom.

Tie rýchlosti udávane výrobcom popisujú najskôr len výstrelovú rýchlosť čo najlahšieho šípu vypusteného nejakým mechanizmom s náťahom na 30 palcov. Bežný terčový šíp, náťah na 28 palcov a menšia libráž uberie aj 60 fps. A ak sa bavíme o priemernej rýchlosti šípu na 30m napr., a nie len o tej hneď po výstrele tak to budu výrazne nižšie čísla.

00

Odpovědět

+MaroTak v té větě kde to říká jde o stranu lukostřelce, nikoli o stranu cíle, takže myslím že by se s přimhouřením oka dalo klidně říct že by to i šlo. :-) krom toho nikdo neříká že jde o běžné zbraně používané kdekoli kýmkoli. Mám za to že ty hodnoty jsou trochu zaokrouhlené aby se čísla líbila, ale úplně mimo mísu nejsou :-) Je to něco jako když se s oblibou říká jak rychle běhá gepard :)) To že jde o čísla která jde vztáhnout sotva na pár stovek metrů a ještě zdaleka ne u všech jedinců, to už jaksi není podstatné. :)
Každopádně děkuji za podnět k dohledání zajímavých informací. O těchhle věcech normálně moc nepřemýšlím. :))

00

Odpovědět

+KatkaJa sa tie profesionálne luky len snažím zhoršiť v očiach verejnosti, kedže sám teraz strielam len s lieskovým lukom čo som si vyrezal :D
https://photos.app.goo.gl/6cUCC6lnGLQnWgoS2
Ten dosahuje tak 170fps pri meraní priemernej rýchlosti na vzdialenosť 20 metrov, podľa zvukovej stopy.

00

Odpovědět

+MaroPěkné, šikula :-)
smím-li mít dotaz, je něčím napuštěné dřevo, aby si zachovalo pružnost? Jak dlouho takový "vopravdu ze dřeva" luk vydrží funkční? :-)

00

Odpovědět

+KatkaVďaka.
Ano kedže musí obsahovať čo najmenej vody (8%), tak sa natrie. Ja som tento natrel teakovým olejom. A bude strielať pár rokov. Výroba trvá pár hodín. Tento mám už rok a stále si zachováva svoj tvar. Keď je nenapnutý je to skoro rovná tyč.
Ale už si chcem kúpiť aspoň samick, alebo podobný reflexný.

00

Odpovědět

+MaroTo je překvapivě dlouho. :-) nu ať se daří

00

Odpovědět

Ta upoutávka na další "dopingový" díl je Boží – už se těším jak si pošmáknu.

271

Odpovědět

ten koniec ma rozsekal :D

221