Neplacené stážeThe Onion

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 41
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:207
Počet zobrazení:5 903

Stážisté, kteří musejí bojovat o své místo, to nemají vůbec lehké. V The Onion se dnes budou zabývat tím, zda i stážisté si zaslouží být placeni.

Přepis titulků

Stáže se v posledním době staly zdrojem kontroverze, kdy se mnozí začínají ptát, zda si stážisté zaslouží být placeni, když navzájem bojují o šéfovo pobavení. Chad Williams nám řekne víc. Nosit kávu, psát poznámky na schůzkách, bít se navzájem do bezvědomí před pokřikujícími vedoucími. Práce stážistů není vždy přitažlivá, ale mnoho mladých říká, že je nezbytná pro úspěch na konkurenčním trhu práce.

Dělám to kvůli zkušenostem. Pokud budu užitečná a vyhraju dost zápasů, třeba si na mě vzpomenou při náboru. Zde v kanceláři SlashForward Marketing je neplaceným stážistům, jako je Lauren Hauer, dána příležitost mlátit, kopat a škrtit jeden druhého před nadřízenými s roky zkušeností v oborech, po nichž sami touží. Ale měli by stážisté být placeni? Personalisté, jako Amanda Dewal, si to nemyslí.

Říká, že takhle prostě mladí lidé prorazí v dnešním korporátním světe. Naši stážisté získají zkušenost, která vypadá dobře na životopise, a na oplátku získáme pomoc do kanceláře a zábavu, na kterou můžeme sázet. Ale čím dál více kritiků tvrdí, že se stážisté zneužívají. Právník George Berman říká, že i když je určitá míra zápasů zákonem povolena, všechny stáže musí být především vzdělávací. Neříkáme, že stážisté nemohou být požádáni, aby někomu dupli na krk nebo aby něco okopírovali.

Ale když stážisté celý den jen zvedají telefony a zavírají okna jeden druhému na hlavu, tak je jenom využívají. Otázka platu se stala více spornou, jak se stáže objevují patrně všude, od malých podniků po velké korporace, až po samotný Bílý dům. Získání některé z těchto žádaných pozic se stalo tak soupeřivé, že jen v minulém roce přilákala neplacená stáž ve Viacomu přes 10 000 uchazečů.

Ale zatímco se žaloby hromadí, stanou se zápasy neplacených stážistů minulostí? Zatím se zdá, že v kancelářích, jako je SlashForward, zápasů neubývá. Momentálně potřebuji zkušenosti víc než peníze nebo deset celých prstů. A učím se toho tak moc. Nemůžu být šťastnější. Býval jsem stážista, teď jsem běžný zaměstnanec. Tak, jak to má být. Pro Onion News Network, Chad Williams.

Zde v ONN se já ke stážistům chovám ohleduplně, protože nikdy nevíte, jestli jednou nebudou sázet na mě. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechápu to slušné hodnocení, jsem docela fanynka onion, ale tohle mi přišlo hodně chabý.... nic moc odkaz a humor to dle mého postrádá kompletně....ale tak proti gustu....

42

Odpovědět

A ti nejlepší to dotáhnou tak daleko, že můžou svým zaměstnavatelům za stáž platit.

151

Odpovědět

Ten dobitý teď už zaměstnanec, co vypadal jak Micky Rourke po své boxerské kariéře... :-D

20

Odpovědět

Ach neplacená stáž, taky jsem si ji užil, pěkně 4 měsíce archivování, excelování a skočtammování..., ale co bych neudělal pro CV :)

162

Odpovědět

Ono to u nás existuje? No tak to běž... Já byl placený i za výpomoc ve firmě při studiu střední školy/strojárny.

121

Odpovědět

+ChristopherV menších městech je problém něco placeného sehnat. Třeba jsou regiony, kde i advokátní koncipient bývá za minimální mzdu nebo neplacený.

81

Odpovědět

+ChristopherBohužel, dokud budou studenti ochotný toto podstupovat, proč by si zaměstnavatelé dělali násilí a platili je...

10

Odpovědět

pekne...a ja by som este pridal ludi v skusobnej dobe...statnych zamestnancov a povinne vsetkych uradnikov...

216