Nový plán na zlepšení americké ekonomikyThe Onion

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 41
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:492
Počet zobrazení:7 287

Kongresu byl přednesen zajímavý návrh na oživení ekonomiky státu. Poznámka: slova partner je používáno ve smyslu přítel (boyfriend).

Přepis titulků

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz Naši ekonomickou sekci započneme největší událostí tohoto týdne. Přítelkyně napříč národem se snaží prosadit svůj plán na podporu ekonomiky, který by zemi údajně mohl ušetřit až 220 miliard dolarů ročně: stačí, aby se k nim nastěhovali jejich partneři. Prominentní přítelkyně z celé země měly dnes slyšení v kongresu. Náš plán by dramaticky snížil náklady více než 1.2 milionu amerických párů, které spolu v podstatě už stejně žijí, když zvážíte, kolik spolu tráví času.

Zazněla kritika, že na partnery moc tlačíte, že situace ještě nedospěla tak daleko... Kongresmane Ingersole, tohle není ani tak o tom, že bychom s nimi chtěly bydlet, ačkoli mnoho z nás už je s partnerem jeden až tři roky a všichni, kdo nás znají říkají, že jsme perfektní pár. V době recese prostě nedává smysl, aby dva lidé, kteří tvrdí, že se milují, platili nájemné každý zvlášť. Teď se k nám živě z Washingtonu připojí mluvčí přítelkyň, Kelly Ambrose.

- Ahoj. - Ahoj, Andreo. V posledních týdnech je přítelkyně na toto téma hodně slyšet, proč ta nenadálá aktivita? Slogan našeho hnutí je "Je načase", tenhle plán prostě dává smysl. Finančně. Partneři tvrdí, že existují i jiné způsoby jak ušetřit, třeba nechodit ven na drahé večeře a pozdní snídaně, a nejezdit do Vermontu pozorovat listí na stromech. Při našem plánu ale není nutné výdaje dál omezovat, dokonce zbydou peníze na sport nebo cokoliv jiného, co partneři chtějí.

- Ale není... - Náš plán dokonce podporuje domácí ekonomiku, protože u nových bytů se dá očekávat 45% nárůst pořádání večírků, koktejlů s přáteli, možná dokonce i halloweenských večírků s koktejly s roztomilými jmény. Mnoha partnerům se ale plán moc nezamlouvá. Přesně tak, to budou partneři jen nečinně přihlížet narůstání národního dluhu zatímco jejich připitomělý spolubydlící Chad hrající videohry okupuje 24 hodin denně obývák, takže se partner ani nemůže podívat na film, který mu přítelkyně přinesla na zapůjčeném DVD.

Dobře, máme tu i zástupce partnerů Jakea Larsona, abychom se na toto téma mohli podívat i z jiné perspektivy. - Ahoj Andreo, děkuju. Ahoj Kells. - Ahoj, zlato. Jakeu, plán přítelkyň je vám známý, je to tak? Ano, byl mi vysvětlen hned několikrát. Nám vyhovuje, jak se věci mají a nechceme z toho dělat vědu.

Řekl jste ale, že by plán mohl, cituji: "zavázat partnery k dlouhodobým bytovým uspořádáním, které by mohly omezit budoucí nezávislost." "Omezit", tím chceš říct, že bychom vás zadusily? Tak to vidíte? Ne, tohle slovo jsem nepoužil. - A naznačil jste to. - Bylo to cítit z toho tónu, Jakeu. Nechci se o tom dohadovat. My se nehádáme, Jakeu, jen o tom diskutujeme.

Můžeme si o tom promluvit jindy? Třeba zítra... Co se mezitím změní, Jakeu? Proč bychom o tom mluvili zítra, když už o tom mluvíme teď? Existuje-li důvod, proč plánu oponujete, můžete nám to říct, nikdo se nerozčílí. Prostě mi připadá... že je to moc brzy. - Dobře. - Fajn. - Dobře, oběma vám děkuji.

- Díky. Za chvíli si promluvíme s matkami napříč zemí o tom, co tento plán znamená pro jejich naděje na to, že se jednou dočkají vnoučat. Dále: studie ukazují, že důchodový plán většiny Američanů spočívá v nálezu kufříku plného peněz. Bude při zápasech během fotbalové sezóny poskytováno občerstvení? Ano. Přítelkyně milují fotbal a můžou nachystat spoustu dobrot a napéct i pro partnerovy kamarády. Bude to zábava. Některé výzkumy jsou datovány od srpna 2006.

Proč jsme začaly plánovat společné bydlení téhož roku, kdy se mnoho dívek s partnery teprve seznámilo? Šlo o předběžný výzkum, a připravenost nikdy není na škodu. A co jak se John přistěhoval k Taře, ta mu vzápětí dala kopačky a on si musel hledat spolubydlení na Craigslistu? To byla naprosto mimořádná situace, kongresmane. Tara je má kamarádka, ale víte, jaká je... A co ten vaflovač?

Ale no tak, sněmovno reprezentantů! Je životně důležité, abyste podnikli kroky vedoucí partnery k uznání, že tohle je správný krok. Pro národ. Protože je! A co když se zase zlepší ekonomika? Vrátili bychom se zase ke dvěma bytům? Naznačujete, že by se snad partneři mohli chtít vystěhovat? Proč by to dělali, když jde všechno skvěle a my se tak snažíme, aby byli šťastní?!

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dnesni "ekonomii" ridi cyklicka spotreba na ktere se podil zamesnanec, zamestnavatel a oba dva hraji roli spotrebitele. Pokud tu bude dochazet k te asimetrii, ze penize delaji penize a tim padem nic homotneho ve spolecnosti nepribyva sluzby, statky. Jen pribyva jmeni danych svetovladcu. Dobre taky je, jak spoustu ekonomu pouziva slovo efektivita (pro mne slovlo, ktere znamena pro kazdeho neco jineho). A nejvetsi problem spociva v globalizaci, ktere nejde dosahnout priklad EU severske vyspele zeme x jizni a stredomorske zeme (Recko, Spanelsko, Italie atd..) topici se v krachu:-( V neposledni rade, take pujcovani bank, ktere desetinasobne prevysuje jejich zakladni kapital, ale nikdo to neresi dalsi krize na obzoru:-(

201

Odpovědět

Docela mě dostává názor jednoho komentujícího. Fakt si někdo myslí, že není důležité utrácet, ale vytvářet pracovní místa ? A k čemu by ti ty pracovní místa bez odbytu služeb či výrobků byly ? A z čeho to chceš vytvářet, když nikdo nebude platit daně, které se získávají právě z toho, co lidi utratí ? :D
Nejsi trochu pozadu ? Takovou blbost mysleli u nás vážně někdy před 24 lety...
A spoření ? I když si budeš všechno ukládat do banky/spořitelny, pokud by to tedy šlo, do čeho si myslíš, že ty banky investují ? Nenapadá mě nic co by nesouviselo s výrobou nebo službami. A kdopak si u bank také ukládá peníze nebo je využívá k něčemu jinému? Že by výrobci a poskytovatelé služeb ? :D

212

Odpovědět

Ja som pozadu? Vy si myslíte, že spotrebitelia su motorom ekonomiky a ja som pozadu. Ty kks, sa nečudujem, že je slovensko v sračkách keď tu máme tak debilných ekonomov.
Neviem jak to už mám vysvetliť...


Pozri k tej spotrebe/produkcii
Sptreba nie je zlá vec. A popravde ani nie je reálne aby ľudia nespotrebovali, to sa proste nedá. Lenže je rozdiel spotrebovať lebo ten produkt chceš/potrebuješ a spotrebovať lebo ťa núti vláda s výmyslom, že zlepšuješ ekonomiku..
V prvom rade ide o to, že to ekonomiku nezlepší. V druhom rade, sa len zadlžujú. V tretom rade je to zbytočné lebo USA nič nevyrába.
Aby ste to pochopili. Krajiny medzi sebou obchodujú. Ja ti dam jablko ty mi dáš banan..okey.. produkt za produkt...
USA obchodujú takto. Ja ti dám dolar ty mi dáš nejaký produkt...(to sa im v buducnosti vypomsti ale nebudem ťa s tým zaťažovať)
USA majú strašne malú výrobu a to je problem.. Takže čo potrebujú? Aby podnikatelia vyrábali veci ktoré ľudia potrebujú. Ako to spravia? Potrebujú kapitál. A čo je kapitál? Ušetrené peniaze.
Takže, šetrenie zlepšuje ekonomiku. :) A ľudia potrebujú šetriť aby neboli v dlhu a nepoužívali kreditku ako "čo ak" peniaze. (čo su "čo ak" peniaze máš nižšie)...

Takže kvoli čomu vlada núti ludi spotrebovať? Kvoli dani ktorú vyberú.
Teraz ti vysvetlím dane. Dane v USA su protiústavné..Brzdia ekonomiku, znížením dani by pomohli v spotrebe...Do druhej svetovej vojny boli v USA dane dobrovoľné. (to boli zlaté časy USA keď boli fakt najlepším veriteľom atď)
Ako nehovorím aby neplatili žiadne dane, hovorím, že vláda USA je príliš veľká aby rástla. Aj keby ľudia vykúpili všetky produkty tak neporastú...

Podľa mňa budúcnosť je taká, FED bude mať čoskoro obrovský problem. Potrebuje udržať úrokové sadzby prakticky na nule pretože vedia, že v momente, keby tie úrokové sadby dvihli, všetky velké banky by znovu padli a celá ekonomika by sa dostala do obrovskej recesie. A ak začne klesať hodnota dolára (čo skôr alebo neskôr začne) FED bude nútená tie úrokové sadzy dvihnúť. Ale nebude môcť. Takže čo spraví? nechá padnúť dolár na dno alebo nechá padnúť ekonomiku?
Ale tak či tak pomôže to euru. Pretože sa to nebude diať vo vakuu. Jedna mena klesne, zvýši sa druhá.

1812

Odpovědět

+lolkacTeď už pleteš všechno dohromady.
To, že podnikatelé potřebují kapitál je pravda, ale pokud jim to nikdo nebude kupovat (výrobky/služby), protože všichni šetří, tak žádný mít prostě nebudou. Nemůžeš šetřit z ničeho.
A k produkci USA. I cizí výrobky jsou přínosem pro stát, i když menším než výrobky či služby domácího sektoru. Někdo to musí dopravit někdo prodat. A ten někdo si zase koupí výrobek, který dopraví nebo prodá jiný člověk, který si zase koupí službu jiného člověka. Tím se samozřejmě nechci zastávat dovozu ze zahraničí. Dovážet věci, které se mohou vyrobit na místě kdovíodkud není pravé ořechové.

A daně jsou potřeba vždycky. Je sice pravda, že jsou příliš vysoké daně brzdou ekonomiky, ale to samé jsou i příliš nízké. Kdo by asi zaplatil stavbu infrastruktury ? Kdo by platil školy, ve kterých se lidi vzdělávají pro práci ? Policii nebo hasiče ? Dobrovolné daně můžou fungovat tak maximálně v Japonsku (možná).

Ekonomika USA neroste, protože utrácejí spoustu peněz za hovadiny (jednoduše řečeno), nejsou schopni omezit silný vliv soukromého sektoru na státní apod.

192

Odpovědět

+lolkacoh f**k it. Naštuduj si o tom niečo. Mňa to už nebaví.
Dám ti max graf. Keď z neho niečo zistíš tak zistíš, keď nie nie...i dont care, neplatia ma aby som vám to tu vysvetľoval.
http://col.stb.s-msn.com/i/13/5CFD5DCE6B7C73FF2776B71BF4364.JPG

184

Odpovědět

+lolkacdám ti ešte článok
http://ekonomika.sme.sk/c/6684547/preco-sa-nam-estonsky-minister-smeje.html
Tu máš z časti vysvetlené ako šetrenie môže zlepšiť ekonomiku. Niektoré veci su trochu divne vysvetlené, ale máš tam základ. :)

182

Odpovědět

+lolkacZ toho grafu usuzuji, že už jsi zapomněl o čem se tu prvně hovořilo.
A ten článek je úplně mimo mísu. Mluví se tam o snižování výdajů státu a ne o spoření/neutrácení lidí/jednotlivců. Což je trochu jiná věc. Takže se asi někde stala chybka v přenosu informací na tvé straně...jinak si to neumím vysvětlit.
Původně jsem totiž reagoval na to, jak jsi psal o tom, "že ekonomice prospívá, když lidi šetří".
Ale možná, že si z nás jen děláš srandu, takže radši končím. Škoda místa v komentech.

181

Odpovědět

Sakra, amíci mi vyfoukli můj tajný plán na nalezení kufříku plného peněz v důchodu.

220

Odpovědět

Já bych tam ty ženský tak vyliskal. :D I když je to nahraný.

182

Odpovědět

Tohle video je totálně mimo. Ekonomice prospívá, když lidé víc utrácejí a ne když šetří... v Orion to trochu spletli :).

1915

Odpovědět

Nevím, jak se spletli v Orion. :) Každopádně pro ekonomiku je podstatné, aby lidé spořili, neb tak vytvářejí zdroje pro podnikatele, kteři mohou investovat atd. Tím však nepopírám jistou důležitost spotřeby.
Video níže vřele doporučuji ke shlédnutí.

http://www.youtube.com/watch?v=LfascZSTU4o

1813

Odpovědět

sleglik:Spíš jsi něco přehlédl.
Od času 1:30 je naznačeno, že ustřelené peníze na bydlení se dají investovat do dalších aktivit (večírky, oslavy atd).

190

Odpovědět

+Nowhere To RunSakra, má to být "ušetřené".
Autokorekce ve FF není vždy bez chyby. :)

190

Odpovědět

+Nowhere To RunAutokorekce je zlá věc.

200

Odpovědět

overly attached girlfriend
overly attached girlfriend everywhere :D

203

Odpovědět

Je mi z nasi duchodove reformy do breku:-( uprime lituju kazdeho kdo tam na 20-30 bude strkat sve tezce vydalene prachy bez zadne zaruky s tragickym podinflacim pripisovanim uroku atd.. Tady neco pro odlehceni atmosky :-)
Muž povídá svojí manželce: "Jdu koupit prase, uděláme jelita a klobásy." A vzápětí synovi vypálí takovou ránu za ucho, že se posadí.
Žena na něho křičí: "Zbláznil ses nebo co? Chceš ho zabít? Co ti udělal?"
A muž povídá: "Už ho vidím, debila, jak to žere bez chleba!"

202

Odpovědět

jojo, stejně jako platit sociální pojištění. Prostě ty prachy nikdo nikdy už neuvidí.

193

Odpovědět

Zvláštní, mé důchodové plány jsou taktéž založeny na nálezu kufříku plném peněz. Případně umrtí bohatého strýčka, o kterém jsem nikdy nevěděl, nebo výhra v loterii.

200

Odpovědět

Ten, kdo ví, o čem to video je doopravdy (stručně řečeno - zadaný), ten se nasměje stejně jako já :D Na druhou stranu, je tu spousta dětí (daaah, proč ty roky musí tak rychle utíkat :D), které delší vztah neměly, jestli vůbec nějaký, a pak jim to přijde trapné, nudné, nebo dlouhé :)

201

Odpovědět

Zdarec, je to sice mimo mísu, ale může mi nějaký češtinář říct jaké jsou základní principy spisovné češtiny a stručně popsat nejdůležitější z nich ? :D Přivítám jakoukoli pomoc. Děkuji ;)

1824

Odpovědět

Psát v souladu s pravidly českho pravopisu? Doufám, že ti toto dostatečně pomohlo.

200

Odpovědět

A taky se vyvarovat nářečí, neslušných a hovorových výrazů... až na ten pozdrav spisovně píšeš.

191

Odpovědět

No, ta tam je doba, kdy lidi psali jako "DeMeNtIiCzCi", že by konečně i skončila doba "tady nejsem ve škole, můžu si mluvit (psát) jak chci (= jako žák speciální, zvláštní, praktické, pomocné školy)

190

Odpovědět

davat majzla na ponemcene slova:-) jako napr.:bíbr (der Biber = bobr, též bobří kožešina) = vous, plnovous,
biflovat = (büffeln) = učit se, dřít (na něčem),
cejch (zeichen = značit) označení,
cimra (das Zimmer = pokoj) místnost,
cícha (die Zieche) = povlečení,
cálovat (zahlen) = platit,
deka (die Decke) = přikrývka,
dekl (der Deckel) = poklop,
filc (der Filz) = plsť,
fén (der Fön,der Föhn) = vysoušeč vlasů,
flastr (das Pflaster, das Heftpflaster) = náplast,
flaška (die Flasche) = láhev,
flek (der Fleck) = skvrna,
fór (předpona -vor) = vtip,
fuč (futsch) = být pryč,
fusakle, fusekle: (Fußsocken = ponožky) = ponožka,
futro (das Futter) - futro,
futrovat se (füttern = krmit) = jíst,
forman (der Fuhrmann) = povozník (historismus),
glajz(n)y (das Gleis = kolej) = koleje
grupa (die Gruppe) = skupina
halda (die Haufe) = hromada, výsypka,
hastrman (der Wassermann) = vodník,
haxna (rak. die Hachse) = noha,
hic (die Hitze) = horko,
knedlík (der Knödel) = šiška (vymizelo již v 15. století),
ksicht (das Gesicht) = obličej,
kšeft (das Geschäft = obchod) = obchod (s někým)
kýbl (der Kübel) = vědro (většinou pokládáno za archaismus),
lochna (das Loch) = díra,
mustr (das Muster) = vzor,
plac (der Platz) = místo,
regál (das Regal)= police,
ruksak (der Rucksack) = batoh, tlumok,
sáček (der Sack) = pytlík,
sic (der Sitz) = sedlo
sesle (der Sessel) = křeslo
sulc (die Sülze) = huspenina,
šlem (der Schlamm)= povlak,
šnek (die Schnecke) = hlemýžď,
šnycl (das Schnitzel) = řízek
špek (der Speck) = slanina,
špička (die Spitze) = hrot,
špunt (der Spund) = zátka,
šrám (der Schmiss) = jizva,
štangle (die Stange) = tyč,
štepovat (stopfen) = látat,
štos (der Stoß) = sloupec,
štrykovat (stricken) = plést
štrúdl (der Strudel) = závin,
šuple, šuplík (die Schublade) = zásuvka,
šutr (der Schotter = štěrk) = kámen,
taška (die Tasche) = taška, brašna,
trefit (treffen) = zasáhnout,
troufat si (sich trauen) = odvažovat se, věřit si,
vekslák, vekslovat (wechseln = měnit) = měnit peníze

V mnoha případech si spojení s němčinou čeští mluvčí již neuvědomují, např.:
durch (durch = skrz) = skrz, úplně
lajznout si (leisten) = dovolit si (něco),
lautr nic (lauter) = vůbec nic,
naprat do něčeho (prallen = narazit),
naštelovat (aufstellen = sestavit, postavit (něco))

Zvláštní postavení mají germanismy v profesní a odborné mluvě. Z řemeslnické praxe lze vybrat např.:
špachle (der Spachtel) = stěrka,
kilner (der Körner) = důlčík,
majzlík (der Meißel = stěrák, sekáč) = sekáček
vingl (der Winkel = úhel) = úhelník,
grot = otřep a mnoho dalších výrazů
verkcajk (das Werkzeug) = nářadí
verkštat (die Werkstatt) = dílna

V dopravě pak například:
veksle (der Wechsel) = výhybka,

1818

Odpovědět

Je sympatické, že důchodový plán většiny Američanů je stejný, jako důchodový plán většiny Čechů xD

251

Odpovědět

ALe prd, Zeman zvedne důchody, četl jsem to v Blesku.

2413

Odpovědět

+ViktorZeman nic zvednout nemůže. A číst v Blesku politiku? Seriously?

1933

Odpovědět

+ViktorViktor: to tedka trolis nebo to myslis vazne ...

1824

Odpovědět

+ViktorAno myslí to vážně, asi jako teď já.

200

Odpovědět

+ViktorMyslím to naprosto a smrtelně vážně.
Tyto debaty však budou brzo bezpředmětné, neb jak Zeman slíbil Věře Pohlové, všechny tyhle internety zakáže.

221

Odpovědět

+ViktorO těch internetech jsem to taky četl v Blesku.... :-)

223

Odpovědět

jenom malej preklep 3:08 důchodový plám

180

Odpovědět

I AM BACK TO FUCK YOU AGAIN!!!

1832

Odpovědět

Tak dlouhéé a tak nudnéééééééééé. 1/10

1852

Odpovědět

K tomu muzu dodat jen jedno "kecy prdy beďary"

1838

Další