Tohle mě urážíŠkola života

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:253
Počet zobrazení:6 450

V dnešní době se každý hned cítí uražen, pokud se setká s názorem, se kterým nesouhlasí. Zvlášť v online diskuzích a na sociálních sítích bývá rétorika dost vyhrocená a názory polarizované. Jde to ale i jinak? Je třeba se hned urážet? Na to se podíváme s kanálem The School of Life.

Přepis titulků

Vláda by měla víc utrácet. Vláda by měla míň utrácet. Neměli bychom tolik poslouchat děti. Děti bychom měli poslouchat více. Ženy jsou stejné jako muži. Ženy se od mužů v mnohém liší. Začíná být dost těžké říct cokoliv, především na sociálních sítích, co nikoho neurazí.

Existuje spousta věcí, které mohou lidi urazit. Názory na ekonomiku, národnost, sociální skupiny, sexuální vkus a jakékoliv závazky. Je to důsledek něčeho velmi pozitivního: demokracie. Demokracie v nás živí zálibu ve vyhrocených diskuzích. Už nejsme jen submisivní sloužící, kteří se sklánějí před autoritami, jsme vychovávání k tomu, abychom se dokázali ozvat a respektovali svá práva.

Problém je, že když máme špatný den, můžeme dostat pocit, že máme ve všem pravdu. Pak můžeme snadno předpokládat, že víme, co si ostatní myslí, když mluví o věcech, které se nás týkají a že se nás úmyslně snaží urazit, a tedy že musíme okamžitě odpovědět, a to hněvem a pýchou.

Urážení se může být velmi sebestředná emoce, když jsme vždy připraveni zvednou most a začít pálit, místo toho, abychom se snažili toho druhého pochopit. Utěšujeme se tím, že máme pravdu, místo abychom se pokusili o náročnější a zajímavější cvičení: pokusit se představit si, proč se ten druhý cítí tak, jak se cítí.

Zapomínáme na umění zdvořilosti. Umění dosáhnout vzájemné shody. Umění neříkat, proč zrovna nesouhlasíte. Možná jsou trošku staromódní, ale jsou to také ctnosti, zvláště v malém světe, kde se nemůžeme neustále překřikovat. Někdy bychom se prostě měli shodnout na tom, že se neshodneme, a ne doufat, že vyhrajeme.

Navíc bychom neměli zapomínat na to, že většina lidí nás nechce urazit. Člověk, který se snadno urazí, bere vše jako úmyslné. Jde to fatální neporozumění úmyslů ostatních. A pak je tu úhel pohledu. Žijeme ve světe velkých a malých provinění. Na světě existují hodně urážlivé věci, například, že v Africe je chaos, že pro některé země je bombardování vhodné řešení, že není snadné se uživit, zvláště něčím obstojným.

Někdy se soustředíme na malé prohřešky, aniž bychom zaregistrovali ty veliké. Jsme na konci tisícileté historie, ve které se jen malá část společnosti mohla urážet. A ostatní museli v tichosti orat. Možná se tím tedy ještě pořád jen odreagováváme. Když ale máme špatný den, může to vypadat, že každý naříká a nadává, kleje a uráží, nikdo není empatický, nikdo nehledá shodu.

Urazit se je volba. Necháte tak něco, co někdo řekl, dostat se vám pod kůži. A je to způsob, kdy vnímáte motivaci ostatních jako negativní. Možná bychom to někdy měli hodit za hlavu. Někdy by "neurazit se" mělo být tou skvělou, prestižní volbou.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak řekl Teplý Al "svoboda je obousměrná ulice." (southpark s05e02)

11

Odpovědět

...spatne video...

00

Odpovědět

Na toto téma jste už měli jedno skvělé video, ve kterém to komik řekl naprosto přesně. Cítíš se uražen? No a co?

62

Odpovědět

A tohle video je pro změnu o tom, že tohle dělají vždy obě strany a navzájem se vyžívají v tom, kdo víc druhého "urazí" :)
Místo aby to bylo aspoň "cítíš se uražen? proč?"
(když už ne "cítíš se uražen? co můžu udělat pro to, abys tomu tak nebylo?")

53

Odpovědět

Tohle video by mělo mít 10 a měl by ho vidět každý. Neberu teď net, ale lidi prostě zapomínají že svoboda člověka končí, kde začíná svoboda jiného a pak je z toho akorát tak binec. Znám spoustu zkurvů/hejtrů a nemám je rád, ale to je nemoc či postoj a tyhle lidi je potřeba ukecat/zabít a jednou třeba budeme ta velká sluníčková civilizace.

103

Odpovědět

Njn, butthurt.

54

Odpovědět

Haha, tumblr the video :-D

13

Odpovědět

Tu sa ľudia hrajú aký sú nad tým a ako ich nič neurazí a hneď pod týmto video je druhé kde keď sa niekto opováži niečo povedať na homošov tak sa naňho spustí vlna tumblr užívateľov. Zasraný pokrytci.

2513

Odpovědět

Vůbe nechápu, proč mě urážíš...

53

Odpovědět

1. Jsou to vždy ti samí?
2. Vlna se na tebe může spustit, i když dotyčného neurazíš. Proč by se vůbec měl heterosexuál urazit, když něco řekneš na homosexuály?

32

Odpovědět

+SriberProtože jsou to zasraní sluníčkáři, kteří chtějí svého migranta doma, protože se k němu dostali nejblíže na 100km.

1622

Odpovědět

Tou vlnou myslíš dva souhlasné komentáře a nadsázku vyšroubovanou do takové absurdity, že jí musela pochopit i urážlivá slovenská b***a tvého ražení?

64

Odpovědět

Urazí-li vás někdo, tak co jako? Urážka není rána pěstí ani nic na ten způsob. Jsou to jen slova/obrazy. Komu ubližují slova/obrazy by se sebou měl něco dělat...

1310

Odpovědět

Bez urážky, ale komu to cpeš?

117

Odpovědět

+Norbi_CZ1. Mě urazit nelze...
2. Nikomu...

86

Odpovědět

Nějak nechápu tvou logiku, pokud mě někdo urazí, tak jsem logicky uražen, a být uražen není positivní emoce, kterou bych v sobě chtěl pěstovat. Komu ubližují negativní emoce, jako smutek, naštvanost, tak by se sebou měl něco dělat? Mně to připadá docela přirozený... :D

104

Odpovědět

+Autopotrafená husička zagágla :)
Hovorí sa tomu nadhľad...

28

Odpovědět

+AutoPřečti si to laskavě ještě jednou, očividně ti nedocvaklo o čem se bavíme. Nadhled ti pomůže pokud ještě uražen nejsi, pokud už jsi uražen, tak ti nadhled nepomůže. U tebe jaksi dochází k matení pojmů a nepochopení co které slovo znamená.

142

Odpovědět

+Auto:)

29

Odpovědět

+AutoSmutek a vztek si nech na věci, které je zasluhují. Slova mezi tyto věci nepatří. Ubližují-li ti, jsi příliš citlivý a ve vlastním zájmu bys měl snížit svou citlivost...

26

Odpovědět

Odpovědět

tohle video mě urazilo!

244

Odpovědět

Tohle video je vysoce rasistické!! Kdyby ten tučňák byl celý bílý, tak by si nedovolili ho rozkrájet!!

282

Odpovědět

I am democracy and I find this offensive

163

Odpovědět

Bylo opravdu nutné toho tučnáka ve videu rozkrájet na více dílů?

289