Město se stovkou soukromých lanovekTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:2 931
Wellington je postavený na strmých kopcích, takže k mnoha domům vedou dlouhá schodiště nebo klikaté cestičky. To je v některých situacích velká komplikace, a tak tu vzkvétá firma, která instaluje soukromé lanovky.

Poznámka:
Grahamova show má pauzu, takže teď budou na webu častěji vycházet videa Toma Scotta.

Přepis titulků

Wellington, hlavní město Nového Zélandu, je postavený na strmých kopcích. Jako turista asi využijete wellingtonskou lanovku, která vás z hlavní třídy vyveze do botanické zahrady. Ale mezi místními je ve městě víc než 100 dalších lanovek, které rozhodně nejsou určené turistům. Tenhle dům jsem koupila na konci roku 2020. Hledali jsme prostě dům, ne dům s lanovkou, ale u tohoto domu už lanovka byla.

Ukázalo se, že původní majitelka měla potíže s pohybem, proto si ji pořídila. Já v tomhle domě s lanovkou žiju asi dva roky. Firma Access Automation na Novém Zélandu nainstalovala asi 300 lanovek, většinu ve Wellingtonu, tam máme sídlo, ale lanovky instalujeme po celé zemi. I v asijském Pacifiku. Říká se jim různě, nejčastěji šikmý výtah. To je asi přesnější než lanovka. Australané jim říkají „inclinator“. Není to jen otázka lenosti nebo snahy zvýšit cenu nemovitosti.

V tomhle městě je docela dost domů na vysokých kopcích, ke kterým se dá dostat jen po schodech a klikatých cestách, často nemají přímý přístup k silnici. Některé lanovky vás mohou dovézt k různým domům podél jedné dráhy. Větší lanovky bývají pro komerční klienty, hotely a rezorty. Ty bývají pro 800 kg, 10 pasažérů, dráha je dlouhá až 200 m. Některé šplhají po téměř svislých srázech. Úžasné. Klasická menší lanovka pro soukromé účely mívá nosnost 2 osoby a dráha je 15–20 m.

Je ideální pro starší pár, aby se snáz dostal domů. Lidé stále shánějí nové lanovky. Často je to proto, že chtějí užívat zadní část pozemku. Dříve se domy stavěly tak, aby navazovaly na silnici, ale díky lanovce můžete využít i zadní část pozemku. Po silnici se dostanete před dům, ale když je stoupání 30° nebo 40°, není praktické chodit 40–50 metrů do takového svahu.

Tam může pomoct lanovka. Nároky na bezpečnost se pořád zvyšují, takže jednou z našich výzev je tyto vysoké nároky splnit, aniž by to bylo neúnosně drahé. Instalace menší lanovky dnes stojí asi 200 000 novozélandských dolarů. Není to nic levného. Pokud musíte pravidelně tahat nákupy 20 metrů do schodů nebo se bojíte, že kvůli problémům s pohybem budete muset opustit svůj dům, a zároveň na tu lanovku máte peníze, je to poměrně rozumné řešení.

Ale takovéhle lanovky nejsou levné a stejně jako výtahy vyžadují pravidelné kontroly a certifikace. Stěhovat se sem bylo zajímavé. Nikdy jsem dům neměla a tenhle rovnou potřebuje techničák? To mě nikdy nenapadlo. Měla jsem to spojené jen s auty. Na lanovky se vztahuje zákon o budovách, jsou považovány za budovy. Každý roky vyžadují technickou kontrolu a naše firma je kvalifikovaná k provádění těchto kontrol.

Tyhle lanovky fungují stejně jako výtahy v jakémkoli bytovém domě. Jen jsou venku a nejedou úplně svisle. Podle mě to za to stojí, když je člověk starší. Jako mladý, docela zdatný člověk si říkám, že je to prostě každoroční výdaj navíc. Ale na večírky je to fajn. Z lanovky jsou všichni nadšení a je to taky super, když se stěhujete.

Access Automation jsem založil asi před 30 lety. Tak dlouho už lanovky navrhujeme, stavíme a udržujeme. Velmi mě to bavilo, ale mám dojem, že je čas předat veslo, potřebujeme čerstvou krev, aby firma prosperovala. Aby mě přerostla. Na téhle práci je asi nejlepší, že můžeme pomáhat lidem. Umožníme seniorům, aby déle žili doma, na druhé straně mladé páry mohou využít větší část pozemku, i když jejich dům stojí v prudkém svahu.

Takže vytváříme produkt, který má lidský prvek. Asi proto mě to i po těch letech pořád baví. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Toz doufam, ze bude mit Graham co nejdelsi pauzu, Tomova videa jsou mnohem zajimavejsi nez priblble zazitky celebrit.

01

Odpovědět

Drobná chyba kolem 1:27 - Některé šplhají po téměř vodorovných ... ale on hovoří o vertikálních, takže by tam mělo být svislých.

00

Odpovědět

Samozřejmě. Moc děkuju za upozornění, už je to opravené :)

00