Tři zvláštní přechody řekyTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:22
Počet zobrazení:1 692
Tom se vydal do Manchesteru a odskočil si k Manchesterskému průplavu, přes který se můžete na třech místech dostat trochu nezvyklým způsobem. A všechna tři místa souvisí se zákonem z roku 1885.

Přepis titulků

Dnes jsem musel do Manchesteru a měl jsem čas, tak jsem navštívil tři přechody řeky. Všechny jsou tak trošku zvláštní. Jsou to sice přechody přes kanál, ale je to odkloněná řeka… Prostě přechod řeky mi zní líp. První zastávka: přívoz Hulme's Ferry. Vzal jsem s sebou GoPro a dron. Všechny tři přechody překonávají Manchesterský průplav, který je dlouhý skoro 60 km.

Začíná v estuáru řeky Mersey u Irského moře a teče do Manchesteru. Vznikl před více než 100 lety a je to úžasný stavitelský úspěch. Ale stavitelé nemohli všechno prostě rozkopat, byla průmyslová revoluce, ale parlamentní zákon, který průplav roku 1885 povolil, stanovuje hodně požadavků, aby zajistil, že místní majitelé půdy budou aspoň spokojení, když ne přímo šťastní. Bylo nutné udržovat břehy, poskytnout přístup, zaplatit poplatky…

Je to 300 stránek technických detailů, některé platí dodnes. Čekal bych, že všechny zákony už bude mít Británie zdigitalizované, ale musel jsem to hledat ve starých požadavcích o přístup k informacím. Nicméně jeden z tehdejších zákonných požadavků je poskytnutí přívozu ve dne v noci, kdykoli je vyžadován, jako náhradu mostu, který se musel zbourat. Upřímně, ve 21.

století už takový přívoz není moc potřeba. Dnes by tady určitě nově nevznikl. Ano, dříve to bylo užitečné, pěšky by cesta trvala hodinu, ale pokud nežijete blízko na jedné straně a nepracujete naproti, asi to nevyužijete. Auto je v podstatě vždy rychlejší. Prý má pravidelné cestující, to převozník řekl v rozhovoru, ale není jich moc. Většinou jen výletníci, které to zajímá. Ale má cesta byla zaznamenána. Další osoba, která přívoz použila. A proč, to ještě vysvětlím.

O kus dál na západ byla druhá zastávka: přívoz Thelwall. Nebo možná Tellwall, nemohl jsem se zeptat a oficiální stránku taky nemají. Je to podobný systém, jen tady je to zpoplatněné. Přesně 11 pencí. A člun není motorový, pohání ho jeden veslař, stejně jako posledních 120 let. Tedy není to ten samý muž. Ani ten samý člun. A když jsem přišel, v okénku převozníkovy chatky byla cedule, že přívoz není v provozu z důvodu nízkého stavu vody.

Mně přišel stav vody v pohodě, ale nejsem na to odborník. Když stav vody dovolí, funguje přívoz i tady, protože podle zákona musí společnost přívoz provozovat, kdykoli je vyžadován. Ta společnost se dnes ostatně jmenuje Peel Group, po spoustě nakupování, prodávání, přejmenování… Je to obří developerská firma, která vlastní celý Manchesterský průplav a zřejmě každý větší pozemek nebo kus infrastruktury kolem Manchesteru. Už dříve jsem je prosil o rozhovor kvůli jiným tématům a vždycky mě odmítli, takže v tomhle videu musím spoléhat na sekundární zdroje, články a tak.

Nedělám to rád, ale odhaduju, že nejsem jediný, koho odmítli. Což je v pořádku, rozhodně na to mají právo. A zcela upřímně, mám další důvod, proč takhle improvizuji a cituji. Že pojedu do Manchesteru vím od včerejšího rána, takže jsem zbytek dne věnoval rešerši, abych správně citoval ten zákon. Tak tedy přívoz Thelwall. Nebo Tellwall. Absolvuje asi 600 přejezdů ročně.

Někdy nikdo nepřijde, jindy celá skupina, která se chce svézt přes řeku za 11 pencí na osobu. Třetí zastávka mezi těmi přívozy je mýtný most Warburton, který mnoho lidí velmi frustruje, protože mýto pro auto činí 12 pencí za cestu nebo 25 za den. Často se tvoří kolona, berou jen hotovost a nevrací. Působí to jako fraška, mít tam závoru, kiosek a často i fronty kvůli 12 pencím. Jenže když jsem přijel, nikdo tam nic nevybíral. Chtěl jsem to natočit, tak jsem se obrátil a v tom směru se platilo, ale nešlo koupit celodenní.

Byl tam jen muž s kasičkou a nevracel. Nejsou celodenní? Aha, tak 20 pencí. Díky. To, že improvizuji, má výhody. Viděl jsem, jak to vážně je, ne jak by to chtělo ukázat PR oddělení. Nicméně to mýto dávalo smysl, když se ten most stavěl. Každý vůz poháněný parou nebo jinou silou než tahem zvířat zaplatí 2 šilinky a 6 pencí. To se tehdy vyplatilo, upraveno o inflaci by to dnes dělalo 15 liber.

Ale zákon o inflaci nemluví. Společnost by mohla mýto kdykoli prominout, udělali to během covidu a teď zřejmě v jednom směru též. Ale když to mýto zrušíte dlouhodobě, je velmi složité ho znovu zavést. Jenže jsou pořád zodpovědní za údržbu mostu. Pokud projede 1 auto každých 30 vteřin, což asi tak sedí, pořád se na tom ročně vybere čtvrt milionu liber. Lidé často mluví o starých, podivných britských zákonech, které poroučí provozovat přívoz tady a vybírat mýto támhle, ten britský venkov je ale zvláštní…

Ale podle mě tady tyhle přechody nejsou kvůli tomu zákonu. Protože formulace „kdykoli je vyžadován“ se dá v těch starých zákonech vyložit dvěma způsoby. „Kdykoli je vyžadován“ může znamenat, kdykoliv si o to někdo řekne. Když někdo přijde v jakoukoli hodinu, jakýkoli den, přívoz na něj musí čekat. To je reálná interpretace, ale v minulosti se to takto nevykládalo. A neplatí to tak ani dnes.

Hulme's Ferry jezdí jen pár hodin tři čtyři dny v týdnu. A nejezdí v zimě. Roku 2010 nejezdil celý rok. Byla potřeba kampaň místních, aby se opět rozjel. Co se týče přívozu Thelwall, jezdí většinu dní, ale jen pár hodin a zřejmě ne při nízkém stavu vody. Říkal jsem, že můj přejezd byl zapsán a započítán. Inu „kdykoli je vyžadován“ se dá chápat i tak, že jezdí, pokud je rozumná poptávka.

Hulme's Ferry má neoficiální stránku, kde se píše: „Kdo nejezdí, přívoz ztratí.“ V zákonech se zmiňují i jiné přívozy, které už dávno zmizely. Nevím, jestli byly zrušeny, nebo jen zapomenuty, protože nakonec si nikdo nestěžoval. A kdyby ano, kdo z vlády by se o něco snažil u přívozu, kterým skoro nikdo nejezdí? Myslím, že ty přívozy i mýto ve výši 12 pencí tu pořád jsou, protože pro tu korporaci by bylo víc práce snažit se to zrušit.

Pro miliardovou společnost jsou to drobné, pořídit pár člunů. Lepší než naštvaní místní a špatná publicita. A myslím, že to mýto je tak dlouho 12 pencí, protože zvýšit ho by vyžadovalo změnu zákona. Snažit se to prosadit je mnohem pracnější a dražší než zachovat stávající situaci. V životě se často vyrovnáváme s otravnými maličkostmi, protože je to míň práce než je spravovat. Jiné měřítko, stejný princip. Nechci říct, že jsou ty přívozy otravné, podle mě jsou super!

Myslím, že by se hodilo víc podivnůstek placených obřími korporacemi. Jen říkám, že ta společnost řeší větší problémy. Kdyby chtěla, asi by mohla přívozy zrušit, ale odhaduju, že jim to nestojí za ty problémy. Jenže jedna věc se brzy změní. Ten most potřebuje renovaci, možná i přestavbu, takže si ho ta společnost všimla. A změna zákona jim najednou možná bude stát za to. Nedávno začaly rozhovory s místními, společnost by ráda zvedla mýto…

…na celou 1 libru. A chtějí nahradit kiosek automatickým systémem. Takže pokud si chcete užít placení mýta ve výši 12 pencí, měli byste přijet co nejdřív. Zákon se asi brzo změní. A co se týče přívozů, doufám, že místní zajistí, že zrušit je nikdy nebude ta jednodušší cesta. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář