Tommy Edison: Kdybych mohl vidět, chtěl bych?

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:431
Počet zobrazení:6 560

Dnes bude Tommy uvažovat nad tím, co všechno by se změnilo, kdyby mu lékaři byli schopní vrátit zrak a zda by vůbec o takovou změnu stál. Co by pro něj bylo nejtěžší nebo nejlákavější? A jak by se tedy nakonec rozhodl?

Přepis titulků

Tohle je častá otázka: "Ahoj, Tommy, kdybys mohl mít zrak, chtěl bys?" Ani nevím. Myslím... Rád bych to odmítnul. Bylo by skvělé moci říct: "Ne, ani ne." Ale... Asi bych se toho bál. Měl bych z toho strach. Protože bych pořád všechno vnímal tak, jak to vnímám teď. Pomocí hmatu, sluchu, chuti a čichu. A najednou by přišla spousta nových vjemů, které neumím zpracovat.

Všechno naráz. Bum! Bylo by to šílené, divoké. Asi by mě to rychle unavilo. Těch prvních pár dnů... Musel bych se naučit rozpoznávat barvy. Naučit se rozeznávat věci podle toho, jak vypadají, a ne jaké jsou na dotyk. Rozpoznávat vzdálenosti. Naučit se, jak je vnímána krása.

Co je pěkné a co ošklivé. Zjistit, jak všechny věci vypadají. Zvířata... Ptáci, kočky, psi. Psa a kočku bych asi poznal podle velikosti. Ale co nějaký malý ratlík nebo malá kočka? Musel bych se to naučit. Byla by toho spousta. Zavařil by se mi z toho mozek. Panebože, vidět jídlo by bylo divné! Sahat na některá jídla.

Třeba špagety. Zkuste si sáhnout na špagety! Kdybyste je znali jen po hmatu, tak je jíst nebudete. Ale na talíři vypadají dobře. Ovoce je celkem divné. Třeba banán nebo pomeranč. A zelenina divně voní. Víte, co myslím? Třeba chřest nebo brokolice. Ty nejím, už jenom kvůli vůni. Nemám je rád. Nechápu, proč jsou fotky jídel tak oblíbené! Úžasné!

Všichni se chtějí koukat na jídlo. Proč lidé nenosí malé fotky jídla v peněžence? A hrozně divné by bylo zjistit, jak vypadám já. Znám se podle hmatu, ale kdybych se poprvé uviděl. Bylo by to skvělé. Bylo by to bomba. Koukat na televizi. Filmy. Zvuk a pohybující se obraz, vážně?

A pak 3D a HD a všechno kolem. Byla by toho spousta. Pospěš si, vědo! Šel bych do toho. překlad: MBlast www.videacesky.cz No, kdyby přišlo na to, jestli bych to chtěl nebo ne. Řekl bych, že ano. Šel bych do toho. A stejně, kdyby se mi to nelíbilo, tak můžu vždycky zavřít oči.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Má oči jak Riddick

180

Odpovědět

Víte, co je zajímavé? Že zrovna, když jsem si pouštěl toto video, tak mi neběžel obraz, ale jen zvuk (není to ovšem zas taková náhoda, jako byste si mohli myslet, mám pomalý počítač a stává se mi to celkem často :) ).

Jinak, proč ta dojemná hudba (0:45), když říká, co by se všechno naučil vidět? Zas z toho nedělejte americký hollywood, prosím.

181

Odpovědět

To je borec!

181

Odpovědět

Líbí se mi ta poslední věta: "Kdyby se mi to nelíbilo, tak můžu vždycky zavřít oči."

202

Odpovědět

Bez kontextu to zní mnohem lépe, než s ním.

201

Odpovědět

Teď tak přemýšlím - jestli má Tommy scénář, tak on se ho vlastně nemusí učit. Stačí ho "číst" mimo kameru. I čtení ve škole pod lavicí či ve tmě musí být krásná zkušenost.

Asi se naučím číst Braillovo písmo. :D

181

Odpovědět

Číst ho je hovno, Chuck Norris umí mluvit Braillovým písmem...:D

1828

Odpovědět

bud rad, ze nevidis..vetsina tech zvracenosti co se u nas i jinde ve svete bych taky radeji nevidel:D

1825

Odpovědět

*děje

199

Odpovědět

Kdybych náhodou oslepla (ale jen na chvíli) určitě by to byla zajímavá zkušenost. Stejně je to asi i s nevidomými. Taky by pro ně bylo úžasné zažít jaké je to vidět, ale nejspíš by se chtěli vrátit do stavu, na který jsou zvyklí.

183

Odpovědět

Pokud tě zajímá jaké je to třeba jít na večeři "slepá", tak zkus http://www.podkridlemnoci.cz/ byl jsem tam před pár lety a je to velmi pěkná zkušenost. Je to zajímavý zážitek. :)

181

Odpovědět

Jenom jedna malá hnidopišská poznámka: když je od narození slepý, tak mu lékaři nemohou zrak VRÁTIT :P

Ale jinak video se mi líbilo a je super, že z něho vyzařuje víc pozitivní energie, než z mnoha lidí bez handicapu.

1919

Odpovědět

Tím bych si nebyl úplně jistý. Někde jsem četl, že jednomu 50 letému pánovi, který byl slepý od narození, zrak vrátili. Po roce se z toho zbláznil a zabil se. Pravděpodobně záleží na tom, kvůli čemu je člověk slepý. Nebude slepota jako slepota.

187

Odpovědět

+KyblosV prvním díle říkal, že se slepý už narodil. Tudíž nelze vrátit něco, co nikdy neměl. Takže si tím jistý jsem.

184

Odpovědět

Zatím to asi nejde, ale již brzy by to jít mohlo, viz http://www.invarena.cz/?p=5903

181

Odpovědět

Ale Bushido to myslel ve smyslu. že mu zrak nemůžou VRÁTIT, protože ho nikdy neměl.

180

Odpovědět

sice slabý komentář ale rozsekalo mně jak vytahl ten papir a zacal cist xD

190

Odpovědět

Sakra mi to při sledování ani nedošlo :D

186

Odpovědět

Tento človek priam vyžaruje pozitívnu energiu :)

182

Odpovědět

Kéž by existoval způsob jak mu ten zrak vrátit, přál bych mu to.

181

Odpovědět

Myslim, že by mu to moc nepomohlo... my si sice nedokážem představit žít bez zraku, ale on je na to zvyklej a něco jako zrak vůbec nezná, takže by mu to ve výsledku spíš ublížilo...

1825

Odpovědět

+BullOverNevím, proč Bulloverovi dáváte palce dolů když je to bohužel pravda, je dokázaný že se často stalo, když člověk dostal zrak v dospělosti tak to neunesl a po pár měsících se zabil. Je to smutný ale je to tak.

188

Odpovědět

já bych mu to nepřál.. vždyť by pak nevznikaly takováto videa

183

Odpovědět

+Mirdasekano ano, nevznikala

181

Odpovědět

Bylo by to vůbec možné pro dospělého člověka?

181

Odpovědět

Ne...

1815

Odpovědět

+SriberMyslím to vážně ne - jeho mozek není přizpůsoben k tomu, aby zpracovával obraz...

184

Odpovědět

Prej Ježíš takový věci dělával

187

Odpovědět

+SheydyNo a jak dopad...

191

Odpovědět

+SheydyA Karkulka taky byla celá, když ju dřevorubec z vlka vytáhl..

188

Odpovědět

+Sheydyneboť to dělal zadarmo a to tehdejší vláda netolerovala stejně jako dnes :)

191

Odpovědět

+Sheydyjezis byl paranoidni schizofrenik

1816

Odpovědět

tak záleží co má za vadu. Kdyby měl jen poškozenou rohovku nebo tak něco tak jsou implantace. Byl nějaký experiment, že měl chlápek místo oka kameru a vjemové signály šly přímo nějak do mozku a viděl, sice jen černobíle, ale jo. Je to dost individuální a samozřejmě záleží i na penězích.

180

Odpovědět

Samozrejme že áno... Za prachy si kúpiš aj celé nové telo...

189