Tommy Edison: Snění

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:446
Počet zobrazení:6 573

Vidí slepí ve snech? Na tuto otázku se Tommyho Edisona ptají často. Dnes se od něj dozvíme, jak to tedy se sny má.

Přepis titulků

Hodně se mě ptáte na to, jaké to je, být slepý a tak. Tak dnes vám to povím. Jsem slepý už od narození, takže jsem nikdy nic neviděl. Hodně často se mě ptáte, jestli ve snech vidím. Myslím, že jelikož jsem nikdy neměl zrak, tak ani moje podvědomí neví, jaké by to bylo. Takže ne, ani ve snech nevidím. Sny prožívám úplně stejně jako svůj normální život. Takže vnímám jen čich, sluch, chuť a hmat.

Nic víc. Úplně stejně jako vy. Akorát že vy máte zrak. Takže vidíte i ve snech. Stejně jako vám se i mně zdají podivné sny. Jsem na stadionu, konec 9. inningu, hráči na druhé a třetí metě, zbývají dva odpaly... a najednou jsem na oslavě svých 7. narozenin. Divné. Překlad: MBlast www.videacesky.cz Tohle je sranda.

Kdyby vás něco zajímalo, tak se zeptejte v komentářích. Jsem Tommy Edison. Bože! Proboha, co to bylo? Ježiš. Měl jsem šílenej... Zdálo se mi, že jsem na YouTube. To bylo divný.

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Víte co by mě zajímalo? Jak si představuje nás lidi? Sice si může ohmatat obličej, ale i tak si nás musí představovat úplně jinak. Jako vlastně všechno, tudíž má svou vlastní představu pro zvířata, auta, domy atd...

182

Odpovědět

Těžko říct. Asi nijak - ono je těžké si něco představovat, když jsi nikdy nic neviděl. Jediné, co zná, je černá (nebo bílá ?) barva. Tudíž si nás představuje jenom pomocí ostatních smyslů, teda jako určitou vůni, hmatově... Ale přesně to popsal ve videu.

180

Odpovědět

+Radek.PriborskyNa to video o barvach jsem koukal a nerikal tam ze vidi cernou, tvrdil ze nevidi vubec nic, to jen mi máme pocit ze nic je cerná(nebo bíla)... pro nej muže být nic treba ruzová a nikdy se to nedozvíme... trochu jsem vybocil z tématu, ale nevadí :D

180

Odpovědět

+Radek.PriborskyJá si "nic" vždy představoval jako to, co (ne)vidím při (ne)pohledu do nitra mé hlavy. Nebo to, co (ne)vidím za mnou, přestože se koukám dopředu. Pro pohled tam nic není a přitom to nemá ani žádnou barvu. Je to nepředstavitelné.

Co to tedy ohledně zrakového vjemu je? Nic. Dokonalé a čiré nic. Protože za sebou nevidíte ani bílou, ani černou.

180

Odpovědět

+Radek.Priborskyludia so zdravym zrakom si predstavuju, ze slepi vidia jednu velku tmu, teda ciernu farbu, alebo taky divny mix roznych pixelov... a je jednoduche to overit, staci sa opytat cloveka, ktory videl, ale oslepol, co "vidi". Pretoze ked bol zdravy, spoznal svet, pozna farby a pod., preto by nemal byt problem popisat to, co vidi teraz, ked uz nevidi...

...zaroven by tu skusenost mohli mat viaceri z nas, ktorym sa stalo, ze po prudkom postaveni sa sa im zatmelo pred ocami - je mozne, ze prave to "vidi" slepy.

180

Odpovědět

podla mna si vie predstavit vsetko, co mal moznost si ohmatat... akurat ze si to nepredstavuje vizualne, ale hmatovo. Nema problem ohmatat si psa, cloveka, hrncek, kladivo a i., trebars aj predstava domu by nemusela byt problem, ak by si ohmatal jeho maketu. Potom uz si len predstavi, ze je to daleko vacsie...

...je vseobecne zname, ze slepi ludia maju mimoriadne dobre vyvinuty hmat, svojimi prstami rozoznaju take detaily, ktore my zrakovo zdravi nemame sancu rozoznat. Takze pri ohmatavani rozneho neznameho predmetu si on urobi lepsiu predstavu o jeho tvare nez zdravy jedinec so zaviazanymi ocami (ak je to pre oboch rovnako neznamy predmet).

180

Odpovědět

Docela by mě zajímalo, jak reagují nevidomí na takové halucinogeny. Jestli taky můžou mítnějaký haluze. V nějakým videu by mohl zkusit třeba LSD.

186

Odpovědět

Stejně jako ostatní, jen bez zrakových jevů, vždyť je to logické. Pokud teda na LSD například vidíš hudbu, on se jí může jen dotýkat, chutnat jí, cítit jí nebo poslouchat. Sám řekl, že jeho podvědomí prostě nezná obraz, takže halucinace zrakové nepřicházejí v úvahu.

180

Odpovědět

Mě by vlastně docela zajímalo kdyby řekl, kdy se vlastně poprvé dozvěděl že vnímá svět jinak než většina populace. Asi to bylo docela brzo, ale jelikož pro něj je úplně normální nic nevidět, tak si vlastně ani pod pojmem "vidět" nedokáže nic moc konkrétně představit.
Takže by mohl zmínit, jak vlastně vnímal svoji "abnormalitu" když byl malý, jestli k němu promlouvali rodiče, říkali mu co je to vlastně zrak a tak..
Na mém dotazu není vlastně nic moc věcného k zodpovězení, spíš mě zajímají ty osobní pocity nevidomého :)

181

Odpovědět

Skoro stejný dotaz v jednom ze svých videí zodpovídá :-) Udělám na příště ;)

181

Odpovědět

Spíše by mě zajímalo, jestli člověk, který viděl a přišel o zrak až později, vidí ve snech?

185

Odpovědět

Zpočátku by měl.

180

Odpovědět

+warkisTakový člověk už si podle mě bude do konce života všechno, co nahmatá, představovat stejně, jako člověk, co vidí a má jen zavázané oči. Protože už viděl a ví oč jde. Obrazy a představy z hlavy nevymažeš jen tím, že vydloubneš oči.

180

Odpovědět

Sny náleží k mysli. Jsou to představy. Slepí mají mysl stejně jako lidé, kteří vidí. Takže v tomhle mezi nevidomými a vidomými není rozdíl. Otázka je co vidí ve snech když nevidí :-). Ale ještě než na to zkusím odpovědět, je třeba říct že ne každý sní. Sny odráží různé lidské touhy, strachy, pocity. Spánek a sny jsou něco jiného. Spánek je jako zásobárna energie, ve které není ani stopa po snu. Lidem se může něco zdát jen v té mělčí části spánku, kdy nespí "jako zabití", kdy se do buňek nepumpuje energie z toho rezervoáru energie, o kterém někdo básní jako o Bohu, někdo jiný jako o To, někdo jiný jako o "já". V té mělčí části spánku může mysl probublávat na povrch vědomí a tvořit sny. Tolik k vymezení toho, co je spánek a co jsou sny a jaký je mezi nimi rozdíl. A co tedy "vidí" ve snech nevidomí lidé? Vidí tam své představy a tyto představy budou mít formu toho, jak člověk vnímá svět. Nevidomí lidé nejsou odřízlí od vnějšího světa, nejsou hloupí, umí mluvit, naslouchat, mají nějakou sociální interakci. Čili sny nevidomých budou s největší pravděpodobností tvořeny obrazy, jakých v jejich myslích nabývají významy slov a představy vázající se k dosud poznaným hlasům a vůním. Pokud člověk viděl a oslepl, budou ty obrazy samozřejmě odpovídat tomu, jak si člověk pamatuje věci které viděl když ještě viděl. Pokud se ale člověk narodil nevidomý a nerozezná dejme tomu rozdíl mezi absolutní tmou a jasným dnem jinak než přes teplotu okolního vzduchu a okolní hluk, s největší pravděpodobností bude takový člověk snít jen pomocí významů svých myšlenek a pocitů. Bude si představovat že slyší hlasy, možná i cítí vůně. Bude mít pocit, že cítí vlhkost, bude cítit fyzické pocity. A to vše bude spojeno do souvislostí stejně jako u vidomého člověka. Bude to tvořit příběh nebo zápletku. A stejně jako vidomý člověk bude snít méně a méně jak stárne, protože nejsilnější jsou sny u těch, kteří jsou nejvnímavější a nejvnímavější jsou zpravidla děti a mladí lidé. Staršího člověka už nic moc nepřekvapí a má své rutiny, který sny umrtví. A teď si jdu pustit to video abych viděl jestli jsem to trefil .-)

182

Odpovědět

tolik prace s takovým slohem a dostanes jen 7 palcu nahoru a dokonce 1 dolu :D

181

Odpovědět

+DynusZrejme prave kvoli tej dlzke. Ja ked vidim aky je ten komentar dlhy tak nemam zaujem venovat mu tolko casu aby som ho cely precital a zvycajne ked nieco zacnem tak to chcem aj dokoncit takze ho radsej ani citat nezacnem. Tot dalsia epizoda z programu preco je to tak :)

180

Odpovědět

myslim, ze snivat sa ti moze len o tom, co si uz videl /resp si poskladat nove prostredie z elementov kt si uz videl/ ale ak nikdy v zivote nic nevidel, tak si to nema mozog ako vytvorit ked to proste nepozna...

180

Odpovědět

Popravdě si nevzpomínám, že bych měl někdy ve snu čich nebo chuť. Ale možná jsem si to jen nikdy neuvědomil, protože pro vidícího člověka jsou to podřadnější smysly. Zas je pravda, že kdyby se mi zdálo o jídle (nevybavuju si teď, jestli se mi o něm někdy zdálo), tak si těžko představit, že by tam tyto smysly chyběly.

182

Odpovědět

ten chlap je borec..ja vidim a presto se rozhodne nedivam na svet tak pozitivne jako on..

182

Odpovědět

Nebo možná právě proto :)

180

Odpovědět

Jen celkově ke slepým lidem. U jiného videa jse četla, že lidé je litujou, protože nevidí. Já jsem se v tom přes měsíc hrabala kvůli seminární práci a ono tu moc k litování není. Pokud jsi neviděl dlouho, zapomeneš jaké to bylo a vytvoříš si přehnanou představu vidění. Kdyby potom lidé kvůli operaci či zlepšení stavu začali opět vidět, tak to zklamání je neskutečné. Většina lidí se s tím neuvěřitelnou dobu vyrovnává, někteří se s tím nevyrovnají vůbec..
To jen tak pro zajímavost, mám dnes nějakou povídací (rozumějte zkouškové = prokrastinace :D)

181

Odpovědět

Jste na stadionu a najednou na oslavě narozenin, tak to vystihnul úplně přesně ´:D Někdy se nestačím divit po probuzení co se mě to zase zdály za šílenosti.

180

Odpovědět

Že nevidí ani ve snech, to je celkem logický, ale spíš by mě zajímalo, jak to dělá, když chce usnout. Normální člověk zavře oči a za chvíli spí, ale slepej? Nebo naopak, když je unavenej, ale musí být ještě nějakou dobu vzhůru, tak vidící člověk se snaží nezavřít oči, ale on?

183

Odpovědět

Jsou i lidi, co spí s otevřenýma očima. :D

Jinak já teda když chci usnout, tak mi nestačí zavřít oči. Musím donutit mozek přestat myslet na všechno možné, což je někdy na dlouho. Tak to asi bude mít podobné.

181

Odpovědět

+LigerMusíš přestat nutit mozek aby myslel, ne donutit mozek aby přestal myslet, v tom je rozdíl :)-

180

Odpovědět

ja kdyz mel obrnu trojklanyho nervu a nefungovala mi polovina ksichtu tak jsem 8 mesicu nezvarel jedno oko..musel jsem si do nej naplacat masticku aby mi nevyschlo a presto jsem usnul

180

Odpovědět

Vždycky jsem ty konce přeskočil, ale od teď vím, že to byla chyba!

182

Odpovědět

S touhle otázkou jsem si lámal hlavu od chvíle, co se o této otázce zmínil v minulém videu :D

185

Odpovědět

to me spis zajimala jedna z tech "blbych otazek" jako treba vytrel jsem se poradne? ja se vzdycky radsi poradne zkontroluju abych nesel nekam s pos*anou pr*eli...ale jak to pozna slepej kdyz se na ten kousek toaletaku nemuze podivat?:) musi mit tu diru pekne rozedrenou :)

186

Odpovědět

Když je slepej od narození tak jak by mohl ve snech vidět? Těžký

1843

Odpovědět

"Říkají mi Zlopán. Všude jsem byl, všechno znám a zdejší cháska mi nesahá ani po kotníky." Život internetového trolla musí být občas náročný... Dorazíš na Festival fantazie s velkou jmenovkou na čele? :-D

183

Odpovědět

+BugHer0Říkají mi BugHer0 a festival fantazie spropagujem v kazdom videu alebo komente az kym nezacne :D ale jasne

inak strasne slabe... ani nie minutove video v ktorom povie ze slepi ludia nevidia v snoch...koniec samozrejme to treba ohodnotit 10 lebo hmmm ved viete je slepy..

1830

Odpovědět

+BugHer0V popisu FF samozřejmě sem tam zmíním, ale pouze u videí, která s tím souvisí, a ne násilně. Jelikož tam budeme mít vlastní program, je snad celkem pochopitelné, že chci, aby o tom naši návštěvníci věděli a dorazili v co největším počtu. ;-) Pokud bychom tam pak dělali přednášky a projekce pro 10 lidí, bylo by to trošku o ničem. A komentáře, kde ho zmiňuju, mi sem prosím vypiš. Jsem zvědav, kolik jich najdeš.

185

Odpovědět

+BugHer0A co ho zaměstnat a na FF ho vystavovat? To by tam přitáhlo hromadu lidí, nic netáhne tolik jako kuriozity :D

181

Odpovědět

+BugHer0Kde je ten festival?

1811

Odpovědět

+BugHer0Kdyby tam jel zlopán/syn, možná bych dorazil.. :D :D Vyfotit se aspoň s pořádným trollem.. :D To se každýmu nestává :D

180

Odpovědět

+BugHer0V tom případě bych asi také zvážil příjezd s fotoaparátem.

180

Odpovědět

STAY ZLOPÁN

184