Tommy Edison: Nevidomí a barvy

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:595
Počet zobrazení:9 583

Ode dneška se budete na našich stránkách pravidelně každou sobotu v 17:00 setkávat s nevidomým Tommym Edisonem. Dnes bude popisovat, jak to mají slepí s barvami. Otázka, která někdy napadla asi každého. Ale jak to tedy přesně je?

Poznámky: orange – v angličtině znamená jak oranžovou barvu, tak přímo pomeranč podle celkem rozšířeného mýtu není v anglickém jazyce žádné slovo, které by se s „orange“ rýmovalo, avšak není to tak úplně pravda, např. „syringe“ (injekční stříkačka) nebo „door hinge“ (pant u dveří)

Přepis titulků

Myslím, že vás nejvíce zajímají barvy. Jak je vnímám? Co vlastně jsou? No, já nevím. Jelikož jsem od narození slepý, tak nemám o barvách vůbec představu. Netuším, co to je. Všechna slova s nimi související pro mě nic neznamenají. Za ta léta se mi to lidé snažili vysvětlit. Znovu a znovu. Ale já to prostě nechápu. Je to asi jako snažit se popsat zvuky moře hluchému. Nebo zpěv ptáků.

A takhle to mám s barvami. Protože ten, kdo ty zvuky nikdy neslyšel, nemá ponětí, co si představit. Ani trochu. Zkouší popsat smyslový vjem pomocí jiného smyslu. "Takhle nějak to voní, a to je jako barva..." Cože? Snažíš se mi popsat barvu podle toho, jak voní? To nedává ale vůbec smysl! Když mi někdo řekne, že je něco červené, tak si pod tím moc nepředstavím. Vím, že oheň je červený...

nebo že na semaforu je červená. Nebo když se říká: "Být v červených číslech." Jakože máte finanční problémy. Prostě věci, které jsem někde zaslechl. Ale nevím, jak červená vypadá. Modrá. Modrá jako třeba voda. Studená voda a led je modrý. Nebe je modré.

Jak může mít nebe a led tu stejnou barvu? Přijde mi to divné. Jak to? Stejná barva popisuje dvě úplně odlišné věci. Nechápu to. O oranžové jsem toho dost slyšel. Je pomeranč oranžový? Vím, že se s oranžovou nic nerýmuje. Nic se s oranžovou nerýmuje, ne? To se ti povedlo, oranžová. Takhle se do moc písní a básní nedostaneš!

Černá. Co je černá? Všechny barvy splácané dohromady? Takže bílá znamená žádnou barvu? Když slyším černobílá... tak si představím protiklady. Jedna má všechno a druhá nic. A pak jsou věci, co nemají žádnou barvu. Třeba voda. Voda je bezbarvá, ale moře není. To nechápu. Barvy jsou složité.

Jak se v tom lidé můžou vyznat? Nenapadá mě nic, co by mělo barvu indigo. Možná tak auta. Auta mají divné barvy. Pamatuji, že jsem kdysi s někým kupoval auto a nabízeli ho v barvě heather mist. Cože? To jsem v životě neslyšel! Nic jiného nemá barvu heather mist.

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen pro úplnost. Černá nejsou všechny barvy dohromady, ale naopak černá je absence barev. Všechny barvy dohromady je bílá. Toto se určuje podle světla nikoli podle temper. Jinak také bílá, černá a šedá v podstatě nejsou barvy, jsou to tzv. nebarvy, jen pro zajímavost.

191

Odpovědět

Nepředstavitelné pro toho, kdo to nezažije.. Achjo.

180

Odpovědět

S barvami je to opravdu problém. Já můžu u emocí pozorovat alespoň jejich projevy a co je způsobuje, takže mám alespoň nějakou představu, ale od narození slepý nemá prostě nic. Zřejmě ani nevidí pořád černou, jak si někteří myslí, ale prostě nic. Nepředstavitelné...

180

Odpovědět

Zajímalo by mě, jestli si dokáže v hlavě představit tvary. Protože ty přece může prostřednictvím hmatu rozlišovat. Je to pro mě samozřejmě těžko představitelné, jak to vypadá v jeho mysli, ale myslím, že nemůže být bez jakéhokoli prostorového vnímání.

180

Odpovědět

Skvělé video.. .. tímhle mu dávám odběr na Youtube... :)
.
Je hodně věcí, nad kterými se jde pozastavit a zamyslet se... mě třeba vrtá hlavou tohle...
Když je někdo od narození hluchý, a neumí tedy žádný jazyk... v jakém jazyce přemýšlí? :)

180

Odpovědět

Mě by zajímalo, jak se může hluchoslepý naučit mluvit (což evidentně jde)...

190

Odpovědět

Prozradím ti jedno velké tajemství ;) I když si hluchý tak můžeš dělat jedno zajímavou činnsot.... číst ;)

Tedy tvé tvrzení "když je někdo od narození hluchý, a neumí tedy žádný jazyk..." je... jak bych to řekl... nepravdivé. Zbytek ti je už asi jasný :)

Doufám, že jsem ti pomohl :) (i když možná trochu zklamal).

1827

Odpovědět

+DreckerMyslím, že většina lidí pochopila, co Taiga chtěl(a) říct tím "neumí žádný jazyk". Ne že by ten člověk byl negramotný, ale prostě nikdy neslyšel žádný zvukový projev jakéhokoliv jazyku. Takže je tvůj komentář vcelku bezpředmětný.

192

Odpovědět

+DreckerEdiec: cituji Taigu: "V jakém jazyce přmýšlí". Z toho jsem si odvodil, že tím myslí jaký řečový systém ve své hlavě používají (nebot to se spojením "v jakém jazyce přemýšlí" obvykle myslí).
Chtěl jsem ukázat na to, že i když je člověk hlucho-němí tak se stejně naučí svůj rodný jazyk.
Takže odpověd na otázku "V jakém jazyce přemýší" je (ano pouze dle mého neodborného názoru, ale nevidím důvod proč by to tak nebylo) "ve svém rodném jazyce, ostatně jako každý zdravý jedinec".

P.S.: A prosím, nedosuzuj můj komentář jako bezpředmětný, zvlášt když neuvedeš nějaký racionální důvod proč by měl být bezpředmětný - fakt, že nikdy neměli hluchoněmí akustický vjem svého jazyka není důvod proč by v něm nemohli přemýšlet - jak jsem uvedl výše měli minimálně vizuální vjem ve formě písma.

185

Odpovědět

+DreckerDrecker: Možná to jde, ale nedokážu si představit jak. sice říkáš, že člověk furt může číst, ale jak má číst? Když nikdy zvukový projev byť jediného písmena. Takhle vidí jen spousta znaků, který mu absolutně nic neříkaj a nedokáže vysvětlit. Jen bude třeba vědět, že uskupení 4 znaků AUTO a nad tim obrázek auta mu dá vědět co to je, ale jak si to ten člověk vysloví? Přirovnal byc to k tomu, jako kdyby ses měl naučit např. arabské či čínské písmo bez toho, aniž by ti kdokoliv řekl, jak se co vyslovuje....

182

Odpovědět

Zkus v myšlenkách nepoužívat jazyk a sám uvidíš, že to jde.

1813

Odpovědět

+sankacoffeeDost špatně teda.

183

Odpovědět

No, neslyšící se od narození učí znakový jazyk. To, že někdo neslyší zvukový projev jazyka mu snad nebrání přemýšlet ne? To je jako říct, že nechápu, jak přemýšlí nevidomí, protože nikdy neviděli psanou podobu jazyka. :)

Takhle otázka dává smysl u hluchoslepých...

183

Odpovědět

Viz třeba Helen Keller - http://cs.wikipedia.org/wiki/Helen_Kellerov%C3%A1

" Helen Kellerová se narodila jako zdravé dítě. V 19 měsících ji ale postihla tehdy neznámá meningitida, která ji připravila o zrak i sluch. Oční a ušní lékař rodiny seznámil její matku Alexanderem Grahamem Bellem, jenž tehdy pracoval s neslyšícími dětmi. Díky jeho pomoci byla do rodiny Kellerů vyslána dvacetiletá lektorka Perkinsova institutu pro nevidomé, Anne Sullivan. Tato učitelka se stala naprosto klíčovou osobou života tehdy sedmileté Helen.

Anne se ji snažila naučit prstovou abecedu. Příliš se jí nedařilo až do dne, kdy Helen přivedla k zahradní pumpě. Na jednu ruku jí pustila proud vody, na druhé jí prstovou abecedou stále dokola hláskovala slovo voda. Když Helen pochopila, podnítilo to v ní obrovský zájem poznávat okolní svět. Nutila Anne, aby jí do ruky hláskovala názvy všeho, čeho se dotkla. Během několika hodin se tak Helen naučila prvních třicet slov svého života.[1] Díky Anne se Helen také naučila mluvit.[2] "

Dotyčná nejen že se naučila mluvit, ale i vystudovala a napsala spoustu knížek.

181

Odpovědět

Výborné ! Príjemný chlapík. Rozhodne pozriem aj ďalšie videa.

180

Odpovědět

Taky jsem nad tím přemýšlela a napadlo mě, že je to prakticky totéž, jako byste si museli představit novou barvu. Taky to nejde, nemůžete si představit barvu, která neexistuje. Podle mě to je to stejné, jako u nevidomých.

191

Odpovědět

Zajímalo by mě, jak by vnímal člověk, který je od narození slepý, ale najednou by se mu vrátil (třeba nějakým lékařským zákrokem) vrátil zrak... Jaké by to pro něj asi bylo...

184

Odpovědět

Neviděl by. Když člověk ztratí zrak během života a pak se mu pomocí zákroku vrátí tak vídí, ale když je slepí od narození, tak vlastně neví jak zrak používat takže to takhle nefunguje ;)

1831

Odpovědět

+blindprophetDobře, ale když by otevřel oči, tak by asi zjistil, že se něco změnilo, ne?

186

Odpovědět

+blindprophetNezněmilo, jim se v mozku nevyvinulo "řízení a vnímaní" zraku, takže by prostě neviděli, tohle jde skutečně jenom u těch co o zrak přišli.

194

Odpovědět

+blindprophetTakže Esmeralda není skutečná? :-o

200

Odpovědět

+blindprophetJenže ne každá slepota od narození je kvůli tomu, že by se jim zrak ani nevyvinul, může to být jen způsobeno nějakou vadou, která když se odstraní, zase by viděli. Vím, že jsem o tom právě někde něco četla, ale nevzpomenu si kde...

180

Odpovědět

+blindprophettuším že Mike Vsauce to měl ve videu, kde rozebíral to, že jsou slepý lidi, kteří umí vnímat barvy prostor atp. podvědomě, protože samotný oči a zpracování jim funguje, ale následné zobrazení je poškozené.

180

Odpovědět

Blindprophet má pravdu. Cituji očního chirurga Stodolku: "Problém byl v tom, že mozek lidí, kteří jsou slepí více než dvacet let, "zapomene" vidět - software se vypne a mozek není schopen zpracovat obraz z oka."

191

Odpovědět

+Maerlyn0nebyla Esmeralda taky slepa od narozeni?

187

Odpovědět

Tady Máš třeba video hluché dívky, která poprvé uslyšela svůj hlas watch?v=LsOo3jzkhYA

186

Odpovědět

+Creatives90No, u nás se třeba kochleární implantát dává jen malým dětem nebo lidem, kteří ohluchli v nedávné době. I tak je možné, že to nebude úplně fungovat a nebudou slyšet. U dospělích, kteří nikdy neslyšeli je takové riziko ještě větší.

180

Odpovědět

četl jsem nedávno článek (nevím co je na tom pravdy, už ani kde jsem to četl tak sorry :D ) ... že chirurgickým zákrokem vrátili zrak člověku, co o něj přišel ve dvou měsících života - a o dva roky později spáchal sebevraždu, protože se s tím nekázal smířit a vidění světa jako takové ho děsilo

191

Odpovědět

"Jak clovek vysvetlí slepci, co jsou to barvy?"
„Clovek rekne, že cervená je jako hedvábí, modrá jako chladná voda a žlutá jako slunce ve tvárích." David Gemmel

189

Odpovědět

Voda není bezbarevná.

1831

Odpovědět

Tak aku farbu ma potom voda? Pokial neberies do uvahy farby ktore odraza (rovnako ako je more modre preto lebo odraza farbu nebo, a ked je dazdivo tak je more sede) alebo pohlcuje alebo co s nimi robi?

183

Odpovědět

+traceurVoda má modrou barvu. http://www.youtube.com/watch?v=mPvbrOEpDdI
Ten
první komentář to hezky vysvětluje : )

186

Odpovědět

+traceurTak mi vysvětli, jakto že když jsem loni v Tunisku nabral vodu a odešel s ní na pokoj, už nebyla modrá? To cestou na pokoj "zbledla"? :D

183

Odpovědět

+traceurMalé množství vody se může jevit jako bezbarvé. S hloubkou se zvyšuje sytost modré barvy.

182

Odpovědět

Těma dislikama to nezměníte : P. Voda vždy byla a vždy bude modrá : )

183

Odpovědět

+Spoonertak si nali vodu do akvarky nebo něčeho prohledneho a uvidiš jak je ta voda strašně ´´MODRÁ´´ :D
Voda má barvu čirou :)

181

Odpovědět

Moje kamarádka přišla o zrak v sedmnácti letech a přesto je to teď jedna z nejšťastnějších lidí, které znám. Je jí dvaadvacet, má přítele a na cestě dítě. Ta holka má můj obdiv zejména proto, jak rychle se s tím dokázala smířit. Vždycky, když jedeme na kafe tak se pořád jen směje a vypráví o tolik více zážitků, než já - zdravý mladý jedinec.

181

Odpovědět

Sám jsem o tom uvažoval, jak si nevidomí představují barvy... A došel jsem ke stejnému závěru jako je ve videu. Vědí co má jakou barvu, ale jinak je to pro ně jen slovo bez významu.
Tahle série je rozhodně zajímavá a vyjasňuje dost věcí.

181

Odpovědět

Tp je mega! :)

180

Odpovědět

Orange: the fruit has the color name or the color has the fruit name?

181

Odpovědět

Chtěl bych mít nadhled jako ten chlápek.
A rozhodně jsem rád, že jste jeho videa zařadili do pravidelných :)

184

Odpovědět

Slepý člověk v téhle zemi moc nahled mít nemůže, protože bude finančně dost v háji....a nervy kvůli tomu v háji taky. Leda by měl bohaté příbuzné/rodiče. Tady se o postižené moc nestaráme, přece jenom je důležitější vyplácet soc. dávky těm černým tlamám, co v životě nebudou makt aji kdyby narozdíl od slepýchúplně klidně mohli.

187

Odpovědět

+MiraOMGJe smutné, jak jsou stereotypy a rasismus v ČR rozšířené. :( Černé tlamy nepracují a nevidomí jsou chudáčci bez peněz s nervy v háji. Opravdu by mě zajímalo kolik Romů a nevidomých osobně znáš (ne jen od vidění nebo z televize).

186

Odpovědět

+MiraOMGaji slepí mohou pracovat a dokonce pracujou ale je jich dost málo takže je jen tak nepotkáš.

180
Další