Tommy Edison: Placení bankovkami

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:453
Počet zobrazení:7 120

V dnešním videu Tommy vysvětluje, jak je pro slepce obtížné platit bankovkami, které nemají žádné rozlišovací znaky (tedy i ty v USA).
České bankovky jsou na tom alespoň o něco lépe. Mají různou velikost a v pravém horním rohu jsou umístěny hmatové značky. Ty se ale postupně deformují a po určité době v oběhu jsou již nepoužitelné. Poznali byste poslepu jaké bankovky máte v peněžence?

Přepis titulků

Už zbývají jen dvě bankovky. Padesátka a jednodolarovka. Jedna je padesátka a druhá je dolar. A já mám poznat, která je která. A já myslím, že padesátka... je tahle. S penězi mi to opravdu nejde. Všechny bankovky jsou stejně velké a v téhle zemi se bankovky nedají nijak odlišit. - Ahoj, Tommy. - Ahoj, jak se máš? A všechno je to o důvěře.

Musím spoléhat na to, že mě lidi neoberou. - Dáš si něco k pití? - Pivo, jako vždy. Já jim zaplatím třeba dvacetidolarovkou. A pivo stálo třeba 6 dolarů. Musím doufat, že mi správně vrátí 14 dolarů Tady máš 14 dolarů nazpět. Pětidolarovky jsou nahoře a dolary vespod. - Moc děkuju. - Není zač. - Díky. Když používám bankovky, tak si je řadím. Od největších po nejmenší. Takže tady je 50 dolarů.

To je padesátidolarovka. Tohle je dvacka. Deset. Pět. A v kapse mám dolary, ať se k nám přidá i George Washington. A takhle si v tom udržuji pořádek. Znám lidi, co si bankovky skládají. Třeba tenhle dolar. Takhle, nebo ho nějak jednoduše přehnou. Nebo třeba takhle podélně. Takhle se často dávají jistým ženám. Pak se to asi líp počítá, nejsem si jist.

Když platím někde, kde mě neznají, tak je to teprve ošemetné. V roce 1991 schválila vláda Zákon o občanech se zdravotním postižením. A všechny podniky se jím musí řídit... ale stát nemusí. - Tady máš nazpátek Tommy. Důležitá věc a nemůžou ji používat postižení. 14 dolarů nazpět. Pětidolarovky jsou nahoře a dolary vespod. Jestli mě někdy okradli? Určitě, ale neřeknu vám kdy a kde. Ale vím, že mě už párkrát obrali.

- Jsi moc hodná. - Děkuju. - Vážím si toho. Okrádat slepce? To musí být fakt línej hajzlík. Bože, cítím se blbě, že jsem ti lhala. překlad: MBlast www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak slepce by mohlo takhle okrást jen největší hovado.

180

Odpovědět

Jak píše někdo níže, u nás slepí lidé používají takové plastové "pravítko", viz http://www.popelky.cz/spolecnost/mejte-slepou-duveru-slibuji-ze-to-bude-stat-za-to.html (čtvrtý obrázek v článku). Ale většina slepých to stejně dřív či později přestane používat, fakt to dokáží rozeznat i po hmatu po nějaké době cviku :)

Jinak to, že slepí mají lepší ostatní smysly, je mýtus. Oni se jen jimi naučili postupně lépe vnímat, jelikož prostě na ně musí spoléhat. To, že oslepnete, neznamená, že automaticky budete mít uši jak radary a mimořádný hmat, postupně se akorát naučíte více "pozorovat" právě díky ostatním smyslům :)

V přípravě na praxi v sociální práci nám jednou přednášela jedna ženská z TyfloCentra v Brně (poskytují slepým různé služby), a bylo to opravdu dost zajímavé :) A je pravda, že je fakt špatný, jak se lidi chovají ke slepým jako že jsou to hrozní "chudáčci ubožáčci"... (jakožto člověk trpící atopickým ekzémem sama moc dobře vím, jak mě štve, když mě někdo hrozně lituje) Například slepé děti jsou se svým handicapem vyrovnané mnohem lépe, než jejich rodiče.

181

Odpovědět

K té poslední větě ještě - ta soc.pracovnice nám třeba říkala, že už se několikrát setkala s tím, že si třeba 15leté slepé dítě neumí ani zavázat tkaničku nebo samo bez přidržování se druhého člověka sejít schody, jelikož rodiče se za ně dělají první poslední a tady ta přemrštěná péče není moc dobrá - naopak by je měli naučit zvládat co nejvíce věcí sami, aby si ti slepí nepřipadali právě jako naprosto neschopní sami něco udělat.

180

Odpovědět

Vesmes se da souhlasit, ale dosti si odporujes v tom, ze je jen mytus, ze maji lepsi smysly. Tak maji stejne smysly, nebo se naucili je lepe vnimat? :) Nicmene lidsky mozek je velmi chytry pristroj. Ve chvili, kdy ztrati zrati zrak, tak tuto kapacitu pouzije do ostatnich smyslu. Tedy zadny mytus, ale holy fakt. Samozrejme cim driv clovek zrak ztrati, tim lepe se mozek prizpusobi. Lide, co jsou slepi od narozeni maji tedy o mnoho lepsi smysly nez lide, co vidi. Co ztrati zrak v 50ti, samozejme se uz moc neprizpusobi. To je cela ta veda "lepsiho vnimani". Lepsi vnimani hmatu je lepsi hmat, nemyslis? :D

182

Odpovědět

+HelemeseTo je relativní, ti lidé mají prsty stejné jako my, nemají tam vyvinuté žádné chloupky navíc, na poznávání po hmatu. Uši taky nemají 2x tak velké, aby víc slyšeli. Fyziologicky jsou na tom úplně stejně. Jen prostě ty smysly častěji používají a tudíž třeba vnímají při rozhovoru i okolní zvuky a tak... Ale rozhodně nemají lepší sluch či hmat... Jen je, jak bylo řečeno, častěji používají.

184

Odpovědět

+HelemeseA to se pikostro prave pletes. Nase smysly nejsou dany jen ciste fyziologickou stavbou usi ci oci. Takove oko je jen cidlo, ale obraz je tvoren a vykreslen az mozkem. Stejne to plati u vsech ostatnich smyslu. Jak jsem psal, cim driv je clovek slepy, tim lepsi ostatni smysly ma. Je to dano tim, ze mozek je velmi chytry nastroj, ktery v takovem pripade dokaze onu zbylou nevyuzitou kapacitu zacit vyuzivat k ostatnim smyslum a tim je zlepsit. Samozrejme u deti se dokaze mozek jeste lepe prizpusobit. Ztrata zraku v 50ti letech vam uz ostatni smysly moc nezlepsi. Takze ano, rozhodne maji lepsi sluch ci hmat.

Mimochodem, casteji pouzivaji??? Ja pouzivam usi at chci nebo nechci celou dobu, stejne tak se neustale neceho dotykam. To asi nebude ten pravy duvod pro jejich lepsi smysly, ze ano :)

Omlouvam se za prakticky prepsani meho puvodniho prispevku, ale nekdy je to potreba :)

181

Odpovědět

+HelemeseMimochodem, velka cast nevidomych je slepa prave kvuli tomu, ze jejich mozek nedokaze vykreslit obraz, ne kvuli tomu, ze by nemeli funkcni oci. Tedy fyziologicky jsou stejni a vidis ten rozdil...

180

Odpovědět

+HelemeseNe, opravdu to tak není. Zkus si na den zavázat oči, taky najednou začneš vnímat jakoby "více" i víc "ucítíš" hmatem. Není to fyziologická změna, jen se prostě soustředíš na vnímání světa jinými smysly než zrakem. V podstatě taková zvýšená opatrnost.

182

Odpovědět

+HelemeseJe to fyziologická změna, ale na úrovni mozku, jak říká Helemese...pokud si zavážeš oči, tak se samozřejmě budeš víc vnímat, protože mozek dostává najednou méně podnětů o celý jeden smysl (pro lidi nejdůležitější) a má pracovní kapacitu volnější pro ostatní...jenomže velikost center zpracovávající vstupy jednotlivých smyslů se tím hned nezmění. Pokud bys měla ty oči zavázané dlouho (někde výš jsem četla 20 let), přestanou být stimulovány neurony vizuálního centra, dojde k oslabení a ztrátě jejich vzájemných synapsí zajišťující vjem "zraku" a mohou se vytvořit nové synapse, nová zapojení čímž může dojít k rozšíření ostatních center, pokud jsou tato využívána a nemusí jít "pouze" o smysly.
A jako důkaz, že si nevymýšlím např. http://cdp.sagepub.com/content/14/6/306.abstract

180

Odpovědět

Nevidomí, nevidomí prosím, neříkej mi, že s tím něco studuješ :)

180

Odpovědět

+pikostraPardon :) A ne opravdu "nestuduji" jen nevidomé, ta organizace je jen jedna z mnoha, kam můžu jít na praxi, sociální práce pomáhá lidem s různými handicapy, ať už jde o mentální či fyzické postižení, či sociálně slabší. Mimo to mám ještě druhý obor, a hlavně jsem v prváku, takže v tom všem ještě nejsem tak zběhlá :)

180

Odpovědět

taky jste zkoušeli najít na našich bankovkách hmatové značky? :D :D

182

Odpovědět

Zaplatí takový prachy za hnusnou americkou břečku bez pěny, navíc ho okradou a on se u toho ještě směje.

1917

Odpovědět

Jsi neznalec. Ta pěna nemá s kvalitou piva co dělat.. Pěna záleží na způsobu čepování ;)

1811

Odpovědět

+ZlopánTaky neříkám, že je to břečka, protože to nemá pěnu.

188

Odpovědět

+ZlopánAle pěna vůbec nesouvísí s kvalitou ;)

188

Odpovědět

+ZlopánJinak Samuel Adams je jedno z nejlepších piv, ale np.

1810

Odpovědět

+ZlopánKde píšu, že pěna souvisí s kvalitou? Já mám rád bílej čepeček na svý zlatý krásce. Pěkně Evropskej styl. Přečti si první slova pod anotací... http://www.novinky.cz/koktejl/268683-jak-poznate-dobre-nacepovane-pivo-ktere-vam-bude-chutnat.html

1824

Odpovědět

+ZlopánNebral bych Novinky.cz jako zrovna důvěryhodný zdroj informací :D

182

Odpovědět

+ZlopánDěcka, vyserte se na toho hňupa, Zlosyn by nepoznal pivo ani kdybych mu nachcal do huby.

1818

Odpovědět

+ZlopánNovinky jsou žumpa novinařiny, ale je to citace mistra světa v čepování piva.

1813

Odpovědět

+Zlopánspíš reaguje na to tvoje "hnusná americká břečka"

Očividně si Sama Adamse ještě asi neměl ;)

183

Odpovědět

+Zlopánzevraj pena nema s kvalitou piva nic spolocneho,,,ach to mam tak rad ludi, ktori pisu o veciach, o ktorych pritom nic nevedia...staci si pozret najnovsie diely pekla na taliri...

184

Odpovědět

+Zlopánvivo očividně si nepochopil, že jsem myslel, že když pivo nemá pěnu, že to neznamena, že není kvalitní ;)

188

Odpovědět

+ZlopánTak jsi to tak měl napsat. Zlosyn: "Ale pěna vůbec nesouvísí s kvalitou".

182

Odpovědět

video kde ukazuje jak vypadají jeho očí je opravdu horor. Fakt hnus

1822

Odpovědět

Více videí od tohoto úžasne pozitivního chlapíka! :) (pokud existují)

182

Odpovědět

je skvělý jakej optimista je tento chlap, takovej je málokdo i z lidí bez postižení :-) prosím víc videí s ním (tedy pokud jich v originále vůbec existuje) ;-)

181

Odpovědět

Ano, existuje :) Pokusím se vybrat ty nejzajímavější a postupně je překládat ;)

180

Odpovědět

(Možná jenom ve filmu "Ray") to Ray Charles, který taky neviděl, řešil tím způsobem, že si nechával vyplácet peníze pouze v jednodolarových bankovkách, protože jinak by ho zaručeně obrali... Což určitě nejde použít běžně, ale v USA je to asi jediný způsob, jak si být téměř jistý... Smutné.

184

Odpovědět

" ale v USA je to asi jediný způsob, jak si být téměř jistý" ...

řekl bych, že je to tak úplně všude kde funguje "moderní" společnost. Z mé zkušenosti v USA tam lidi kradou, na té menší úrovni, mnohem méně. Ohledně té vyšší úrovně nic říct nemůžu, protože do ní nevidím. Nicméně takhle špinit USA jen ze zášti je hloupé.

185

Odpovědět

+valdaaha teď vidím, že jsem se nechal unést :D nepřečetl jsem si to pořádně tak se omlouvám. Jsem totiž alergickej na to démonizování USA..

180

Odpovědět

Díky za video, je to hrozně povzbuzující dívat se na někoho, kdo má takovejhle problém a přitom to dokáže brát takhle s nadhledem :) Navíc je to i takovej zajímavej náhled do světa takovýchhle lidí.

180

Odpovědět

Vím, že u nás někteří slepci používají na bankovky, něco jako kancelářské sponky (na každou hodnotu jiný tvar/vroubení/ ???). S mincemi je to jednodušší - různé velikosti a vroubení na okrajích..., ale i tak to musí být dost komplikované a matoucí. Kéž by se slepci mohli spolehnout na to, že lidem svědomí zabrání okrádat postižené...

182

Odpovědět

ještě jsem si vzpomněl, že existuje i takové plastové měřítko, do kterého se zasune bankovka a podle délky bankovky jde na tom měřítku nahmatat hodnota

180

Odpovědět

+hrkalAno to jde u nás, kde má každá hodnota trochu jinou velikost, v USA jak říká jsou všechny stejně velké, takže toho s tím asi moc nerozpozná...

180

Odpovědět

+hrkalvždyť já jsem mluvil o tom, jak to je u nás...

181

Odpovědět

Ona, svědomí by člověku mělo zabránit okrást kohokoli... Ne jen postižené.

180

Odpovědět

u nas maji bankovky takovy prouzky (udajne hmatatelny), ale osobne bych podle nich nepoznal ani hovno :D

184

Odpovědět

btw jsou ze predni strany v pravo nahore - u novejsich se to da lip poznat .p

180

Odpovědět

Nominální hodnota bankovky je taky vyražena prostorově, takže není potřeba spoléhat na proužky ;-)

184

Odpovědět

+Archeeto máš sice pravdu, ale velikost ''sousednich'' bankovek (100-200 / 1000-200) neni zas tak odlisna a kdyz budes mit v penezence napr. 200kc a 5000kc ...tak je nemas moc jak porovnat...cili nevis jestli mas 200 ? 100? 500? ...jestli chapes co tim chcu rict

ofc slepy clovek mas ostatni smysly trochu sharper nez ostatni a on to podle tech prouzku ASI pozna :D

183

Odpovědět

+Archee1000-2000 preklep

182

Odpovědět

+ArcheeVšak já netvrdím, že podle velikosti :-D Podle velikosti bankovky by to určitě bylo složité v tom smyslu, který zmiňuješ, ale když prstem přejedeš přes nominální hodnotu, tak cítíš, jestli je tam o nulu víc nebo míň a jestli je na začátku 1, 2 nebo 5 ;-) Zvlášť slepý člověk, který má ty ostatní smysly silnější ;-)

180

Odpovědět

+ArcheeHodnota je na bankovce sice vyražena, ale není to pro slepce. Jedná se o ochranný prvek bankovky, tzv. skrytý obrazec, kdy raznice razí ze strany, takže je text lehce vystouplý. To ovšem neplatí u 1, 2 a 5 tisíc, neboť je obrazec překrytý iridiscentím pruhem z gelového inkoustu, který vystouplost zahlazuje a znemožňuje tak rozpoznání hodnoty bankovky. Pro slepce jsou opravdu pouze ty proužky v pravé horní části rubové strany.

180

Odpovědět

V tomhe to maji v USA nedokonaly... V cesku jsou vsechny ty bankovky jinak velky, takze je to o dost snazsi :/

182

Odpovědět

USA je nedokonalé ve všem a nechápu lidi, kteří říkají, že je tam líp než v Česku.

1833

Odpovědět

+OndraWrád bych si poslechl, včem všem je horší :D

182

Odpovědět

+OndraWJeden příklad za všechny, jejich systém zdravotnictví je na ránu pěstí.

184

Odpovědět

+OndraWto rozhodně souhlasim... a v mym komentáři jsem samozřejmě nemyslel, že amerika nemá chyby, ale rozhodně se tam žije líp.. aspon podle toho, co vim já :) přál bych si narodit se v americe, ale s pohdledem na svět, vědomostma a zkušenostma ziskanejma v česku :D

180

Odpovědět

Ono bankovky mame lepsi, zdravotnictvi mame lepsi. Nase nejnizsi vrstva se ma lepe. Od stredni vrstvy ale uz ztracime...

Kazdy mame jiste neco. Za sebe mohu rici, ze radsi jsem cech, nez american. Radeji nez american i cech, bych byl skandinavcem (vyber si jestli nor, sved ci fin, vsichni jsou jinde)

181

Odpovědět

S těma penězma to musí bejt blbý no ...

181